Постанова
від 12.09.2012 по справі 2а-10099/12/0170/4
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 вересня 2012 р. 0 23:15 Справа №2а-10099/12/0170/4

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Циганової Г.Ю., при секретарі судового засідання Кузьміні О.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Виконавчого комітету Гурзуфської селищної ради АР Крим до Громадської організації «Ялтинський молодіжний парламент»

про обмеження права на мирні зібрання.

Суть спору: Виконавчий комітет Гурзуфської селищної ради (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із позовом до Громадської організації "Ялтинський молодіжний парламент" (далі - відповідач) про заборону проведення мітингів та демонстрацій за адресою: смт. Гурзуф, автодорога Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта (від 718 км+200 - 726+500) з 9-00 годин 13, 14, 15, 16 вересня 2012 року з залученням представників громадських організацій, політичних партій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач 12.09.2012 року звернувся до Виконавчого комітету Гурзуфської селищної ради з повідомленням про проведення мирних заходів - демонстрації у формі велопробігу з 13 до 16 вересня 2012 року з 09-00 години за адресою: Південнобережне шосе, від смт. Гурзуф до смт. Форос з заїздом: до готелю "Ореанда", в м. Ялта; Лівадійського палацу в смт. Лівадія та проведення мітингів на території Південнобережного шосе з метою вираження протесту проти вільного розповсюдження алкогольних напоїв та тютюнових виробів дітям до 18 років, проблема паління у громадських місцях, а також екології на південному березі АРК з залученням представників громадських організацій, політичних партій.

Позивач зазначає, що відповідачем порушено порядок узгодження проведення мирних зібрань в частині строків повідомлення про проведення заходів, проведення відповідачем зазначених заходів призведе до порушення громадського порядку. Крім того, в позові зазначено, що відповідачем не додержано частини 1 статті 39 Конституції України в частині завчасного сповіщення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, ходи, демонстрацій, оскільки відповідно до рішення Конституційного суду України від 19.04.2011 року №4-рп/2001 (справа №1-30/2001) організатори таких мирних зборів повинні сповістити вказані вище органи завчасно, тобто в прийнятні строки, що передують даті їх проведення, для застосування заходів щодо забезпечення громадського порядку, прав та свобод інших людей, нормальної життєдіяльності міста, функціонування закладів, організацій, підприємств усіх форм власності. Відповідачем же про проведення вказаних заходів повідомлено заявою від 12.09.2012 року. Крім того, в позові вказано, що з 13.09.2012 року по 16.09.2012 року у м. Ялті заплановане проведення 9-тої щорічної зустрічі Ялтинська Європейська Стратегія» за участі осіб, стосовно яких здійснюється державна охорона. Також зазначено, що у той самий період на території м. Ялта та Південного берега Криму проводитимуться заходи по організації і проведенню «Прайм ЯлтаРаллі».

Ухвалами суду від 12.09.2012 року відкрито провадження у адміністративній справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

Представник позивача про дату, час та місце розгляду справи сповіщений належним чином - під розписку (наявна в матеріалах справи), надав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач про дату, час та місце розгляду справи сповіщений належним чином телефонограмою у зв'язку зі скороченими строками розгляду справи, встановленими ст.182-183 КАС України, тому, приймаючі до уваги обмежений термін розгляду справи, визначений у ст.182 КАС України, суд вважає можливим проведення розгляду справи за відсутністю не з'явившихся представників сторін на підставі наявних у матеріалах справи документів.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач, за підписом ОСОБА_1, 12.09.2012 року повідомив позивача про те, що 13,14,15,16 вересня 2012 року з 09-00 години планується проведення мирних заходів - демонстрації у формі велопробігу за адресою: Південнобережне шосе, від смт. Гурзуф до смт. Форос з заїздом: до готелю "Ореанда", в м. Ялта; Лівадійського палацу в смт. Лівадія та проведення мітингів на території Південнобережного шосе з метою проведення агітаційних заходів та залучення нових учасників, в якому прийме учать від 1 до 5 тисяч осіб та більше на тему вираження протесту проти вільного розповсюдження алкогольних напоїв та тютюнових виробів дітям до 18 років, проблема паління у громадських місцях, а також екології на Південному березі АРК з залученням представників громадських організацій, політичних партій.

Зазначене повідомлення розглянуто позивачем та листом від 12.09.2012 року №2150/02-28 відповідач був повідомлений про те, що позивач не погоджує проведення заявленої акції в зазначених місцях, у зв'язку із несвоєчасним повідомленням про її проведення, що робить неможливим підготовку проведення масового заходу.

Позивач звернувся з позовною заявою до Окружного адміністративного суду АР Крим до відповідача про заборону проведення мітингів та демонстрацій за адресою: смт. Гурзуф, автодорога Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта (від 718 км+200 - 726+500) з 9-00 годин 13, 14, 15, 16 вересня 2012 року з залученням представників громадських організацій, політичних партій.

Згідно зі ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 19.04.2001 року у справі №4-рп/2001 (справа щодо завчасного сповіщення про мирні зібрання) тривалість строків завчасного сповіщення має бути у розумних межах і не повинна обмежувати передбаченого статтею 39 Конституції України права громадян на проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій. Такі строки мають слугувати гарантією реалізації цього права громадян. Упродовж цього строку зазначені органи мають здійснити і ряд підготовчих заходів, зокрема, для забезпечення безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингу, походу чи демонстрації, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей. У разі необхідності органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування можуть погоджувати з організаторами масових зібрань дату, час, місце, маршрут, умови, тривалість їх проведення тощо. Строк завчасного сповіщення має бути достатнім і для того, щоб органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування могли визначитися, наскільки проведення таких зібрань відповідає закону, та в разі потреби, згідно з частиною другою статті 39 Конституції України, звернутися до суду для вирішення спірних питань.

Таким чином, держава, наділяючи громадян України правом збиратися мирно та проводити мітинги та акції, покладає на них обов'язок завчасно сповіщати органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Питання тривалості таких строків законодавцем не вирішено, але вони мають бути достатніми як для громадян, так і для органів влади для організації та забезпечення безпеки проведення мірних зібрань.

Згідно з рекомендаціями Венеціанської комісії та ОБСЄ/БДІПЛ "Щодо свободи мірних зібрань в Україні", прийнятих Венеціанською комісією на 84-й пленарній сесії 15-16 жовтня 2010 року визнано прийнятним чотириденний строк повідомлення організаторами компетентного органу в письмовій формі про зібрання.

У чинному законодавстві України поняття "збори", "мітинг"та "демонстрація" наведені лише в наказі МВС України "Про затвердження Статуту патрульно-постової служби міліції України" від 28.07.94 № 404, відповідно до якого зборами є спеціально організована невелика присутність громадян в громадському або іншому місці, викликана необхідністю обговорення різних політичних, соціальних, економічних, культурних та інших проблем, під мітингом розуміють масові збори з питань злободенних, переважно політичних питань, які проводяться, як правило, на вулицях, майданах, стадіонах, парках. Неодмінні атрибути мітингу - масова аудиторія, промовці, лозунги, прапори, заклики (усні, друковані, письмові); демонстрація визначена як масове находження громадян з приводу висловлення будь-яких громадсько-політичних настроїв, в тому числі з питань протесту або незгоди будь з чим. Цей захід може проводитись з метою підкреслення свого відношення до будь-якої події чи посадової особи тощо.

Особливості провадження у справах за адміністративними позовами суб'єктів владних повноважень про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання передбачені статтею 182 КАС України.

За вимогами ч.5 ст.182 КАС України суд задовольняє позов про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання в інтересах національної безпеки та громадського порядку у разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.

Суд зазначає, що отримання позивачем 12.09.2012 року повідомлення відповідача про проведення мирної акції - демонстрації (у вигляді велопробігу) з 09 години 13.09.2012 року до 16.09.2012 року за адресою: Південнобережне шосе, від смт. Гурзуф до смт. Форос з заїздом: до готелю "Ореанда", в м. Ялта; Лівадійського палацу в смт. Лівадія та проведення мітингів на території Південнобережного шосе підтверджується вхідним штампом позивача на вказаній заяві а також фактом надання відповіді про непогодження проведення заходів від 12.09.2012 року за вих. №2150/02-28.

На думку суду, відповідач, повідомивши позивача 12.09.2012 року про проведення акції з 09:00 години 13.09.2012 року, не дотримався строків, необхідних позивачу для здійснення певних підготовчих заходів, зокрема, для забезпечення безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингу, походу чи демонстрації, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей.

Більш того, строк сповіщення відповідачем позивача є недостатнім для того, щоб органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування могли визначитися, наскільки проведення таких зібрань відповідає закону.

При цьому суд враховує, що позивач, як орган місцевого самоврядування, наділений правом погодження з організаторами масових зібрань дати, часу, місця, маршруту, умов, тривалості їх проведення тощо.

Необхідність здійснення значних організаційних заходів з боку органів місцевого самоврядування зумовлено також і місцем проведення заходу - Південнобережне шосе, від смт. Гурзуф до смт. Форос з заїздом: до готелю "Ореанда", в м. Ялта; Лівадійського палацу в смт. Лівадія та проведення мітингів на території Південнобережного шосе, які є важливими транспортними шляхами.

Як встановлено з матеріалів справи відповідач разом із іншими громадянами кількістю від 1000 до 5000 громадян та більше планують протягом чотирьох днів проведення демонстрацій у вигляді автопробігу та мирних мітингів з метою вираження протесту проти вільного розповсюдження алкогольних напоїв та тютюнових виробів дітям до 18 років, про проблеми екології на Південному березі АРК.

Суд зазначає, що проведення масових заходів за зазначеним у заяві відповідача маршруту може створювати реальну загрозу для утворення на завантаженої ділянці автомагістралі ДТП та заторів.

Крім того, матеріали справи свідчать про те, що дійсно з 13.09.2012 року по 16.09.2012 року у м. Ялті заплановане проведення 9-тої щорічної зустрічі «Ялтинська Європейська Стратегія» за участі осіб, стосовно яких здійснюється державна охорона; на території м. Ялта та Південного берега Криму проводитимуться заходи по організації і проведенню «Прайм ЯлтаРаллі», задля яких необхідно змінювати схеми руху транспорту, забезпечувати пріоритет руху спортивного каналу за маршрутами, що частково збігаються з зазначеними відповідачем,

За таких обставин, суд вважає, що дійсно існує небезпека порушень громадського правопорядку, а також інтересів національної безпеки, виходячи з заявлених позовних вимог і форми проведення акції протесту (заворушень, злочинів тощо).

Тобто, організація та проведення заявленої відповідачем мирних заходів - демонстрації у формі велопробігу за адресою: Південнобережне шосе, від смт. Гурзуф до смт. Форос з заїздом: до готелю "Ореанда", в м. Ялта; Лівадійського палацу в смт. Лівадія та проведення мітингів на території Південнобережного шосе створить умови для порушення вимог Закону України "Про благоустрій населених пунктів", а також санітарно - гігієнічних норм та правил, дотримання яких відповідач не зможе забезпечити з урахуванням блокування доріг і створення заторів; організації державної охорони осіб, стосовно яких здійснюється державна охорона під час проведення 9-тої щорічної зустрічі Ялтинська Європейська Стратегія» з 13.09.2012 року по 16.09.2012 року; проведення заходів по організації і проведенню «Прайм ЯлтаРаллі», підстав для нехтування безпекою протягом маршруту слідування під час робочого візиту немає.

Суд також зауважує, що у судовому засіданні встановлено, що в наданому відповідачем повідомленні про проведення мітингу відсутня інформація про час його закінчення, при цьому, суд зазначає, що проведення мітингу у нічний час створить загрозу правам свободам та безпеці інших осіб.

Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою і не може виходити за межі позовних вимог.

Враховуючи, що територія проведення мітингів та демонстрацій, підвідомча Виконавчому комітету Гурзуфської селищної ради, у даному спорі знаходиться за адресою: смт. Гурзуф, автодорога Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта (від 718 км+200 - 726+500), приймаючі до уваги, що суд знаходить доведеними факти наявної загрози національної безпеці, громадському порядку під час запланованої відповідачем акції, позовні вимоги підлягають задоволенню, право на проведення мирної акції ініційоване відповідачем слід обмежити та заборонити організацію і проведення мирних заходів - Громадської організації "Ялтинський молодіжний парламент" за адресою: смт. Гурзуф, автодорога Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта (від 718 км+200 - 726+500) з 9-00 годин 13, 14, 15, 16 вересня 2012 року з залученням представників громадських організацій, політичних партій.

Керуючись ст.ст. 19, 39 Конституції України, ст. 160-163, 182, 256 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Встановити обмеження щодо реалізації права на мирне зібрання шляхом заборони Громадській організації "Ялтинський молодіжний парламент"(АРК, м. Ялта, вул. Макаренко, 8/1, кв.26, код ЄДРПОУ 36863122) проведення мітингів і демонстрацій за адресою смт. Гурзуф, автодорога Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта (від 718 км+200 - 726+500) з 9-00 годин 13, 14, 15, 16 вересня 2012 року з залученням представників громадських організацій, політичних партій.

3. Постанова виконується негайно.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Г.Ю.Циганова

СудОкружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення12.09.2012
Оприлюднено14.09.2012
Номер документу25959062
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а-10099/12/0170/4

Постанова від 12.09.2012

Адміністративне

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Циганова Г.Ю.

Ухвала від 12.09.2012

Адміністративне

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Циганова Г.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні