Рішення
від 13.09.2012 по справі 5/5005/6770/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

13.09.12р. Справа № 5/5005/6770/2012

За позовом: Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго", м. Дніпропетровськ в особі структурної одиниці "Дніпропетровських міських електричних мереж", м. Дніпропетровськ

До відповідача: Дочірнього підприємства "Електромонтаж" Закритого акціонерного товариства "Дніпроелектромонтаж", м. Дніпропетровськ

Про: стягнення 3 579,43 грн.

Суддя: Крижний О.М.

Представники:

Від позивача : Козятинський І.П., довіреність №364/1010 від 27.06.2012, представник

Від відповідача : не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Дніпрообленерго" звернулось до господарського суду дніпропетровської області із позовом до Дочірнього підприємства "Електромонтаж" Закритого акціонерного товариства "Дніпроелектромонтаж" про стягнення заборгованості за спожиту активну електроенергію у розмірі 3442,77 грн. та заборгованості за перевищення договірної величини у розмірі 136,66 грн. та судового збору.

Позовні вимоги мотивовані порушенням відповідача умов договору про постачання електричної енергії ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго" для споживачів (субспоживачів) Дніпропетровської області №1449 від 25.02.2003 року щодо невиконання відповідачем умов договору, внаслідок чого утворилась заборгованість у розмірі 3442,77 грн. за період з 01.12.2010 року по 31.01.2011 року.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Поштовий конверт, в якому направлялася ухвала суду за місцезнаходженням відповідача повернулася на адресу суду з відміткою пошти „Адресат вибув".

Відзиву на позов Дочірнє підприємство "Електромонтаж" Закритого акціонерного товариства "Дніпроелектромонтаж" до суду не надало, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами (ст.75 Господарського процесуального кодексу України).

Розгляд справи був відкладений з 22.08.2012 року на 13.02.2012 року.

В судовому засіданні 13.09.2012 року оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

25 лютого 2003 року між відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", яке перейменоване в Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Дніпрообленерго" та Дочірнім підприємством "Електромонтаж" Закритого акціонерного товариства "Дніпроелектромонтаж" (Споживач) був укладений договір №1449 про постачання електричної енергії ВАТ „ЕК „Дніпрообленерго" для споживачів (субспоживачів), предметом якого є постачання електроенергії Електропостачальником та оплата спожитої енергії Споживачем (п.1.1 договору).

23.04.2008 року Відкрите акціонерне товариство „Енергопостачальна компанія „Дніпрообленерго" та ДП „Електромонтаж" ЗАТ „Дніпроелектромонтаж" уклали Додаткову угоду №5/1416 до договору про постачання електричної енергії від 25.02.2003 року №1449/41-50, відповідно до п. 1 якої вирішили Договір про постачання електричної енергії від 25.02.2003 року №1449/41-50 викласти в редакції цієї додаткової угоди.

Відповідно до п.1 додаткової угоди №5/1416 від 23.04.2008 року Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю 30,0 кВт (КВА), величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком "Графік знаття показів засобів обліку електричної енергії", а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Точка (точки) продажу електричної енергії -межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію визначена додатками "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" між Постачальником та Споживачем та "Загальна схема електропостачання", які є невід'ємною частиною даного договору або інша межа обумовлена окремим додатком до договору.

Під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, Сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (п. 2.1 договору).

Відповідно до п.9.8 договору (в редакції додаткової угоди) цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2008 року. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п.9.8.1 договору (в редакції додаткової угоди)).

Згідно п.2.2.2 договору (в редакції додаткової угоди) Постачальник зобов'язується постачати Споживачу електроенергію які різновид товару в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з урахуванням умов розділу 6 цього договору та додатком "Обсяги постачання електричної енергії Споживачу та субспоживачам"; згідно з категорією струмоприймачів Споживача відповідно до Правил улаштування електроустаткування (ПУЕ) та гарантованого рівня надійності електропостачання схем електропостачання, визначених додатком „Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін"; із дотриманням граничних показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами; забезпечити отримання Споживачем електричної енергії в межах дозволеної потужності 5,5 кВт.

Споживач зобов'язується оплачувати Постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатку "Порядок розрахунків" та додатку "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" (п.2.3.3 договору (в редакції додаткової угоди)).

Відповідно до п.4 додатку №3 до договору (в редакції додаткової угоди) "Порядок розрахунків" Споживач здійснює повну оплату вартості обсягу використаної електричної енергії заявленого на розрахунковий період за формою попередньої оплати. Попередня оплата здійснюється не пізніше трьох операційних банківських днів до початку розрахункового періоду у розмірі повної вартості обсягу використання електричної енергії заявленого на цей період (п.4.1 Додатку №3 до договору в редакції додаткової угоди).

Остаточний розрахунок здійснюється на підставі самостійно отриманого у Постачальника рахунка протягом доби після подання Акту про використану електричну енергію відповідно до даних про фактичне споживання енергії, згідно п.2.2 цього додатку, або за остаточним розрахунком нарахованим згідно п.2.3 цього додатку, протягом 5 операційних банківських днів з дня отримання рахунку.

У разі несвоєчасного подання Акту про використану електричну енергію Споживач забезпечує остаточний розрахунок за використану електроенергію протягом п'яти/десяти операційних банківських днів з дня закінчення розрахункового періоду (Примітка: 5 днів -для споживачів, які самостійно здійснюються платежі за електроенергію; 10 днів -для споживачі, які розраховуються через головну організацію розташовану в іншому місці) - п.4.2 Додатку №3 до договору в редакції додаткової угоди.

Відповідно до п.5 додатку №3 до договору (в редакції додаткової угоди) "Порядок розрахунків" перевищення договірної величини споживання електричної енергії та/або величини потужності визначених, як різниця між обсягом фактично спожитої величини і обсягом договірної величини електричної енергії і як різниця між найбільшою величиною споживаної електричної потужності, що зафіксована протягом розрахункового періоду в години контролю максимуму навантаження, та договірною граничною величиною електричною потужності протягом розрахункового періоду, належить оплаті Споживачем (згідно ст. 26 Закону України „Про електроенергетику") на підставі рахунку Постачальника протягом п'яти/десяти операційних банківських днів з дня отримання рахунку на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника відповідно до умов цього договору зазначених у пунктах 4.2.2, 5.5 і 5.6.

У разі перевищення договірної величини споживання електричної енергії за розрахунковий період Споживачем, який розраховується за тарифами, диференційовами за періодами часу, або якщо відповідно відповідно до договору для Споживача протягом розрахункового періоду змінювався тариф, він за обсягом перевищення сплачує на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника підвищену згідно (ст. 26 Закону України „Про електроенергетику") вартість різниці між фактично спожитим та договірним обсягами електричної енергії за середньозваженим тарифом. Середньозважений тариф розраховується як частка від ділення всієї нарахованої за розрахунковий період суми оплати за електричну енергію на обсяг всієї електричної енергії спожитої за цей перод.

Сторонами на кожен рік погоджуються обсяги споживання електричної енергії, що постачається по місяцях, зокрема, на 2010 рік сторонами погоджено на січень -4,0 тис. кВт*г, на лютий -4,0 тис. кВт*г, на березень 3,0 тис. кВт*г, на квітень -3,0 тис. кВт*г, на травень -2,0 тис. кВт*г, , на червень -2,0 тис. кВт*г, на липень -2,0 тис. кВт*г, на серпень -2,0 тис. кВт*г, на вересень -2,5 тис. кВт*г, на жовтень -2,5 тис. кВт*г, на листопад -3,0 тис. кВт*г, на грудень -3,5 тис. кВт*г.

Як вбачається з матеріалів справи позивач на виконання умов договору поставив (продав) електричну енергію відповідачу та виставив рахунки на оплату спожитої електроенергії: №1449/41-50/12 за грудень 2010 року на суму 135,73 грн. з терміном оплати до 14.01.2011 року та №1449/41-50/1 за січень 2011 року на суму 3 307,04 грн. з терміном оплати до 10.02.2011 року.

Також, позивачем було здійснено розрахунок заборгованості за перевищення договірної величини споживання електричної енергії у грудні 2010 року, про що виставлено рахунок №1449/41-50/12 перев/ на суму 136,66 грн. з терміном оплати до 14.01.2011 року.

Вказані рахунки були отримані представником відповідача, що підтверджується матеріалами справи (а.с.39-40).

Дочірнє підприємство "Електромонтаж" Закритого акціонерного товариства "Дніпроелектромонтаж" своєчасно не здійснило оплату за спожиту активну електричну енергію та за перевищення договірної величини споживання електричної енергії за вказаний період, у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість, що і є причиною спору.

Суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (п.1 ст.193 Господарського кодексу України).

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).

Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ст.530 Цивільного кодексу України).

З огляду на положення п.п. 4, 5 додатку 3 до договору „Порядок розрахунків" строк оплати спожитої активної електричної енергії у грудні 2010 року та січні 2011року та заборгованості за перевищення договірної величини споживання електричної енергії у грудні 2010 року, є таким, що настав.

Позивач просить стягнути заборгованість за спожиту активну електроенергію за грудень 2010 року та січень 2011 року в сумі 3 442,77 грн. та заборгованість за перевищення договірної величини споживання електричної енергії у грудні 2010 року у розмірі 136,66 грн.

Вимогами ст. 26 Закону України „Про електроенергетику" передбачено, що Споживачі у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.

В п.4.2.2 договору (в редакції додаткової угоди) зазначено, що за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно із вимогами розділу 5 Договору, Споживач сплачує Постачальнику двократну вартість різниці фактично спожитих та договірних величин.

У свою чергу відповідач в грудні 2010 року, в порушення встановленого додатком №1 до договору обсягам споживання електричної енергії на грудень 2010 року перевищив договірну величину споживання електричної енергії на 166 кВт*г.

Вартість 166 кВт*г перевищення відповідачем договірної величини споживання складає -136,66 грн. з ПДВ.

Доказів оплати активної електричної енергії за грудень 2010 року та січень 2011 року в сумі 3 442,77 грн. та заборгованість за перевищення договірної величини споживання електричної енергії у грудні 2010 року у розмірі 136,66 грн. відповідач не надав, доказів позивача не спростував.

Відповідно до ч.1 ст.1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод : кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Європейський суд з прав людини під терміном "власність" розуміє також грошові кошти, що підлягають оплаті. Невиконанням обов'язку щодо оплати отриманого товару відповідач порушує права позивача, безпідставно не передаючи грошові кошти (вартість товару) у власність позивача.

За викладеного, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за спожиту активну електричну енергію в сумі 3 442,77 грн. та за перевищення договірної величини споживання електричної енергії у розмірі 136,66 грн.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача у розмірі 1 609,56 грн.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ч.1 ст.1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 26 Закону України „Про електроенергетику", ст.ст. 525, 526, 530 Цивільного кодексу України, ст.ст. 193 Господарського кодексу України, ст.ст.1, 33, 34, 49, 66, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Дочірнього підприємства "Електромонтаж" Закритого акціонерного товариства "Дніпроелектромонтаж" (49089, м. Дніпропетровськ, вул. Новобудівельна, 3, ідентифікаційний код 30644577) на користь публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" (49107, м. Дніпропетровськ, вул. Запорізьке шосе, 22, ідентифікаційний код 23359034) в особі структурної одиниці „Дніпропетровських міських електричних мереж" (49070, м. Дніпропетровськ, вул. Ленінградська, 40, ідентифікаційний код 00130777) заборгованість за спожиту активну електричну енергію в розмірі 3 442,77 грн., заборгованість за перевищення договірної величини споживання електричної енергії у розмірі 136,66 грн. та 1 609,50 грн. -судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя О.М. Крижний

Повне рішення складено -14.09.2012 року.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення13.09.2012
Оприлюднено17.09.2012
Номер документу25985749
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5/5005/6770/2012

Рішення від 13.09.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Крижний Олександр Миколайович

Ухвала від 22.08.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Крижний Олександр Миколайович

Ухвала від 09.08.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Крижний Олександр Миколайович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні