Рішення
від 13.09.2012 по справі 5020-916/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД М. СЕВАСТОПОЛЯ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2012 року справа № 5020-916/2012

Господарський суд міста Севастополя у складі судді Харченка І.А., розглянувши матеріали справи №5020-916/2012

за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1

(АДРЕСА_1, 99038)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний дім «Бетонстрой»

(вул. Камишове шосе, 23-А, м. Севастополь, 99014)

про стягнення 1 050 000,00 грн,

за участю учасників судового процесу:

позивача -не з'явився ;

представника відповідача -Півненко Н.В., довіреність б/н від 20.08.2012.

Суть спору: 15.08.2012 фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до господарського суду міста Севастополя (далі - суд) із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний дім «Бетонстрой»(далі -відповідач) про стягнення штрафу у розмірі 1 050 000,00 грн. Позовні вимоги обґрунтовує неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором поставки від 14.05.2012 № 1.

Ухвалою суду від 17.08.2012 порушено провадження у справі та у порядку статті 65 Господарського процесуального кодексу України (далі -ГПК України) зобов'язано сторін надати суду документи, необхідні для вирішення спору. Розгляд справи призначено на 13.09.2012.

У судове засідання 13.09.2012 позивач не з'явися, явку уповноваженого представника не забезпечив, до початку судового засідання подав суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю (вх.№7839/12 від 11.09.2012).

Оскільки явка в судове засідання представників сторін це право, а не обовязок, справа може розглядатись без їх участі, якщо незявлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору. У зв'язку з наведеним, суд вирішив задовольнити заявлене клопотання позивача та розглянути дану справу за його відсутності за наявними у справі матеріалами.

Під час судового засідання представник відповідача надав суду відзив на позов, в якому відповідач визнав позовні вимоги у повному обсязі.

На підставі статті 85 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку представника відповідача, дослідивши надані докази,

ВСТАНОВИВ:

14.05.2012 між товариством з обмеженою відповідальністю «Торгівельний дім «Бетонстрой» (Постачальник) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (Покупець) був укладений договір поставки № 1 (далі - Договір) (арк.с.7-8), відповідно до якого Постачальник зобов'язується передати у власність Покупця морський пісок (далі - товар) у кількості та строки, передбачені графіком поставок (арк.с.9), а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити товар в порядку та умовах, вказаних у Договорі (п.п.1.1,1.3 Договору).

Поставка Товару проводиться судопартіями (2800 тонн кожна судопартія), згідно графіку поставок, по приходу і вивантаження судна «Печора»(п.2.1 Договору).

У разі порушення строків поставки, вказаний у графіку поставок, Постачальник сплачує Покупцю штраф у розмірі 50% вартості кожної судопартії Товару, непоставленої Покупцеві у строк (п.4.2 Договору).

Позивачем на адресу Відповідача був направлений лист від 15.05.2012 щодо готовності отримання першої судопартії піску в ГППП «Масандра»ДП Ялтинський морський торговельний порт», як це передбачено Договором (арк. с.10).

Проте, Відповідач у своєму листі-відповіді від 16.05.2012 вказав про неможливість виконання взятих на себе зобов'язань у зв'язку з відмовою начальника ДП «Ялтинський морський торговельний порт»судну «Печора»у вході в порт і розвантаження в ГППП «Масандра»(арк.с.11).

Договір вступає в силу з моменту його підписання та повного виконання Сторонами своїх обов'язків по Договору, діє строком до 31.05.2012, (п.6.1. Договору).

Як зазначив Позивач, станом на 31.05.2012 Відповідачем не виконані зобов'язання за Договором, що й стало підставою звернення позивача до господарського суду з відповідними вимогами.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

Згідно зі статтею 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити кошти тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України (далі - ЦК України) з урахуванням особливостей, передбачених Господарський кодексом України (далі - ГК України) (ч. 1 ст. 175 ГК України).

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 ЦК України та ст.174 ГК України, зокрема, з договорів та інших правочинів (угод).

Відповідно до ч.1 ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Як встановлено судом, укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором поставки.

За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму (ст.712 ЦК України).

До договору поставки, застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч.2 ст.712 ЦК України).

В силу статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно положень статті 193 ГК України та статей 525, 526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст.530 ЦК України, якщо у зобовязанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобовязання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч.1 ст.612 ЦК України).

Згідно з п.п.4.1,4.2 Договору, у випадку порушення своїх зобовязань за Договором сторони несуть відповідальність, визначену Договором та чинним в Україні законодавством. Порушенням зобовязання є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом зобовязання.

Відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідач не подав суду доказів оплати штрафу за невиконання зобов'язань за Договором поставки у розмірі 1 050 000,00 грн. на час розгляду справи, посилаючись на складний фінансовий стан.

Враховуючи те, що поставка Покупцеві товару у строк є основним обов'язком Відповідача, належне виконання якого вимагається законом та договором, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Відповідно до статті 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

В силу частини другої статті 20 ГК України, захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання здійснюється, зокрема, шляхом застосування до особи, яка порушила право, штрафних санкцій, а також іншими способами, передбаченими законом.

Штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання (частина перша статті 230 Господарського кодексу України).

У разі порушення строків поставки, вказаний у графіку поставок, Постачальник сплачує Покупцю штраф у розмірі 50% вартості кожної судопартії Товару, непоставлений Покупцеві у строк (п.4.2 Договору).

01.06.2012 Позивачем на адресу Відповідача направлена претензія з вимогою сплати штрафу, передбаченого Договором, яка залишилась без задоволення (арк.с.13).

За таких обставин суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про стягнення штрафу у розмірі 1 050 000,00 грн. за невиконання своїх обов'язків за Договором від 14.05.2012 №1.

Витрати позивача по сплаті судового збору відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України при задоволенні позову покладаються відповідача.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85, 115, 116 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний дім «Бетонстрой» (ідентифікаційний номер 36910334; вул. Камишове шосе, 23-А, м. Севастополь, 99014; р/р 26000011118301 у ПАТ «Альфа Банк»відділення «Севастопольське», МФО 300346, або з будь-якого рахунку, виявленого під час виконавчого провадження) на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1; АДРЕСА_1, 99038, р/р НОМЕР_2 СФ КБ «ПриватБанк», МФО 324935) штраф у розмірі 1 050 000,00 грн (один мільйон п'ятдесят тисяч гривень), а також витрати на сплату судового збору у розмірі 21 000,00 грн (двадцять одна тисяча гривень).

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено 18.09.2012.

Суддя І.А.Харченко

Розсилка рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням:

1. ФОП ОСОБА_1

(АДРЕСА_1, 99038)

2. ТОВ «Торгівельний дім «Бетонстрой»

(вул. Камишове шосе, 23-А, м. Севастополь, 99014)

поштовим відправленням з повідомленням:

СудГосподарський суд м. Севастополя
Дата ухвалення рішення13.09.2012
Оприлюднено20.09.2012
Номер документу26046907
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5020-916/2012

Рішення від 13.09.2012

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Харченко Ігор Арсентійович

Ухвала від 17.08.2012

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Харченко Ігор Арсентійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні