ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 вересня 2012 р. (16:56 год.) Справа №2а-9862/12/0170/8
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О., при секретарі Богацькій А.О.
за участю представників сторін:
від позивача: Салюк Анастасія Ігорівна, довіреність б/н від 01.06.12р., паспорт серії НОМЕР_1;
від відповідача 1: не з'явився;
від відповідача 2: Шумєєва Світлана Олександрівна, довіреність № 01-2/1627 від 18.09.12р., паспорт серії НОМЕР_2
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «Кворум»
про скасування рішення та спонукання до виконання певних дій,
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Кворум» звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Реєстратора Комунального підприємства «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» Вершиніної Наталії Борисівни, Комунального підприємства «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» про скасування рішення Реєстратора Комунального підприємства «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» Вершиніної Наталії Борисівни № 576339 від 20.08.2012 року про відмову в державній реєстрації; зобов'язання КП «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» підготувати свідоцтво про право власності на нерухоме майно: «будинок відпочинку на 94 місця на території БТП «Коктебель» в смт. Коктебель м. Феодосія, блок № 1, коректування (перший пусковий комплекс)», що розташований за адресою: АР Крим, м. Феодосія, смт. Коктебель по вул. Леніна, 110-Ю; зобов'язання КП «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» зареєструвати право власності на нерухоме майно: «будинок відпочинку на 94 місця на території БТП «Коктебель» в смт. Коктебель м. Феодосія, блок № 1, коректування (перший пусковий комплекс)», що розташований за адресою: АР Крим, м. Феодосія, смт. Коктебель по вул. Леніна, 110-Ю.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.08.2012 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
У судовому засіданні 18.09.2012 представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та пояснив, що рішенням виконавчого комітету Коктебельської селищної ради від 19.07.2012 р. № 252, у відповідності із розділом 8 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 р. №7/5, було вирішено оформити ТОВ «Кворум» право власності та видати відповідне свідоцтво про право власності на закінчений будівництвом об'єкт - «будинок відпочинку на 94 місця на території БТП «Коктебель» в смт. Коктебель м. Феодосія. Блок № 1. Коректування (перший пусковий комплекс)», якому цим же рішенням було присвоєну адресу: АР Крим, м. Феодосія, смт. Коктебель, вул. Леніна, 110-Ю.
Представник позивача зазначив, що 20.08.2012 р. ТОВ «Кворум» звернулось до КП «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» із заявою про державну реєстрацію права приватної власності на об'єкт нерухомості та підготовку свідоцтва про право власності на нерухоме майно: «будинок відпочинку на 94 місця на території БТП «Коктебель» в смт. Коктебель м. Феодосія. Блок № 1. Коректування (перший пусковий комплекс)». Зазначений об'єкт розташований у смт. Коктебель по вул. Леніна, 110-Ю.
Така заява в частина підготовки свідоцтва була адресована КП «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації», оскільки йому делеговані відповідні повноваження по підготовці свідоцтва про право власності від Коктебельської селищної ради на підставі п. 8.З. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно. Крім того, підготувати таке свідоцтво доручено саме Відповідачу-2 пунктом 3 рішення Коктебельської селищної ради від 19.07.2012 р.
Однак, позивачем було отримано рішення реєстратора КП «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» Вершиніної Н.Б. № 576339 від 20.08.2012 р. про відмову в державній реєстрації прав у зв'язку з невідповідністю поданих документів вимогам, установленим Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 №7/5 та іншими нормативно-правовими актами (п.3.5.4), а саме, право власності на об'єкт нерухомості, на території якого знаходиться нежитлова будівля, якій присвоєно окрему адресу та оформлюється право власності з видачею свідоцтва про право власності, вже зареєстровано за юридичною особою, крім того відсутні відомості щодо виділення частини з загального об'єкту, тому оформити свідоцтво про право власності з присвоєнням окремої адреси та реєстрацією права приватної власності на нежитлову будівлю до виділення її в окремий об'єкт неможливо.
Позивач вважає, що така відмова суперечить нормам законодавства, а висновки, викладені у рішенні про відмову є хибними, зважаючи на наступне.
Не відповідає дійсності зазначення у відмові про те, що право власності вже зареєстровано за юридичною особою, оскільки насправді об'єкт, право власності на який бажає оформити та зареєструвати ТОВ «Кворум», є новозбудованим об'єктом нерухомості.
Так, 16 травня 2006 р. між Національною спілкою письменників України (Орендар) та ТОВ «Кворум» (Суборендар) було укладено договір суборенди землі, за яким позивачу передано в суборенду земельну ділянку, площею 1,1283 га для рекреаційного використання, що знаходиться за адресою: АР Крим, місто Феодосія, смт. Коктебель, вул. Леніна, 110.
Орендарю зазначена земельна ділянка належить на підставі рішення 61 сесії 4 скликання Коктебельської селищної ради від 02 березня 2006 р. № 4495 та на підставі договору оренди землі від 03 березня 2006 p., укладеного між Коктебельською селищною радою (Орендодавець) та Національною спілкою письменників України (Орендар).
На підставі вище перелічених документів у 2006 р. було також зроблено технічну документацію по землеустрою з оформлення договору суборенди земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю «КВОРУМ».
Після цього, 29 травня 2006 р. між Національною спілкою письменників України (Спілка) та ТОВ «КВОРУМ» (Інвестор) було укладено Договір № 2 дольової участі в інвестуванні будівництва (нове будівництво), в якому сторони погодили порядок спільної організації будівництва об'єкта нерухомості за адресою: АР Крим, місто Феодосія, селище міського типу Коктебель, вул. Леніна, ПО (тобто на земельній ділянці, що була надана позивачу в суборенду).
19.03.2010 р. Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим було надано дозвіл № 290 на виконання будівельних робіт, відповідно до якого позивачу було погоджено виконання будівельних робіт з «будинок відпочинку на 94 місця на території БТП «Коктебель» в смт. Коктебель -1 пусковий комплекс на 30 місць».
Представник позивача зазначив, що 04.05.2011 р. було отримано позитивний висновок № 01-02227-14-10 комплексної державної експертизи, що надавався ДП «Спеціалізована державна експертна організація - центральна служба української державної будівельної експертизи», яким було остаточно затверджено відповідність нормам та вимогам проектної документації по будівництву будинку відпочинку на 94 місця на території БТП «Коктебель» в смт. Коктебель м. Феодосія, блок № 1, коректування (перший пусковий комплекс).
Після закінчення будівництва будинок відпочинку на 94 місця на території БТП «Коктебель» в смт. Коктебель м. Феодосія, блок № 1, коректування (перший пусковий комплекс) було визнано таким, що готовий до експлуатації, відповідно до Декларації про готовність об'єкта до експлуатації, що була зареєстрована в Інспекції ДАБК в АР Крим 30 листопада 2011 р. за № КР14311089458.
Представник позивача вказує, що оскільки єдиним власником, який, відповідно, міг би зареєструвати право власності на новостворений об'єкт нерухомості є ТОВ «Кворум», зазначення про те, що право власності на об'єкт вже зареєстровано за юридичною особою, взагалі не стосується об'єкту, заяву про який писав представник ТОВ «Кворум». Право власності ж на новозбудований об'єкт на даний момент ще ні за ким не може бути зареєстровано.
Посилаючись на ч. 1 ст. 182 та ч. 2 ст. 331 ЦК України, представник позивача зазначив, що для набуття права власності на новостворений об'єкт нерухомості після завершення його будівництва та введення об'єкта в експлуатацію, необхідно зареєструвати право власності на новостворене майно, для чого необхідно оформити право власності на об'єкт нерухомості.
Оскільки державна реєстрація прав на нерухоме майно в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», здійснюється лише з 1 січня 2013 року, представник позивача зазначив, що на даний момент порядок проведення такої реєстрації визначається Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 №7/5 (надалі - Тимчасове положення).
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що зважаючи на те, що рішення про оформлення права власності вже було прийнято органом місцевого самоврядування, згідно з Тимчасовим положенням. А тому у Відповідача-2 не було підстав відмовляти у виготовленні відповідного свідоцтва про право власності.
Що ж стосується реєстрації права власності - єдиним необхідним в даному випадку документом згідно з п. 2.2. Тимчасового положення є правовстановлюючий документ на об'єкт нерухомості, яким і мало б бути свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що мав підготувати Відповідач-2.
Отже, позивач вважає, що зважаючи на наявність повного обсягу документів та відсутність реєстрації права власності на новостворений об'єкт нерухомості за іншою юридичною особою, у державного реєстратора не було підстав для відмови у підготовці свідоцтва про право власності на нерухоме майно та наступній реєстрації права власності на новостворений об'єкт будівництва.
Стосовно відсутності відомостей про виділення частини з загального об'єкту, представник позивача пояснив, що, подання таких відомостей не передбачене Тимчасовим положенням, крім того, ТОВ «Кворум» є одноособовим власником об'єкту, право власності на який оформлюється у відповідності до документів, наданих для оформлення права власності рішенням органу місцевого самоврядування, а тому подання додаткових документів не є необхідним.
На підставі викладеного та зважаючи на те, що, на погляд позивача, відповідачами було необґрунтовано та протизаконно відмовлено позивачу в підготовці свідоцтва про право власності на нерухоме майно, позивач вважає необхідним скасувати Рішення про відмову в державній реєстрації прав від 20.08.2012 р. № 576339 та зобов'язати відповідача-2 підготувати свідоцтво про право власності на об'єкт нерухомості та зареєструвати відповідне право власності.
Представник Комунального підприємства «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» проти задоволення адміністративного позову заперечував, посилають на обґрунтованість та правомірність відмови в державній реєстрації прав, викладеної у рішенні від 20.08.2012 р. № 576339.
До дня розгляду справи від Реєстратора Комунального підприємства «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» Вершиніної Наталії Борисівни надійшли заперечення на адміністративний позов, відповідно до яких вона пояснила, що є реєстратором Комунального підприємства «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» та знаходиться с зазначеним підприємством в трудових відносинах на підставі трудового договору, тому не є суб'єктом власних повноважень та не виконує делегованих функцій і не може бути відповідачем по цьому позову. Делеговані функції держави відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно» та Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 №7/5, виконує комунальне підприємство «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації», співробітником якого вона є та зазначила, що вважає можливим вимоги до Комунального підприємства «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» вирішити на розсуд суду.
В запереченнях на адміністративний позов Вершиніна Н.Б. просила провести судове засідання у її відсутність.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представників позивача та Комунального підприємства «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації», суд,
ВСТАНОВИВ:
Спілці письменників України (спільне володіння із Спілкою письменників Криму) належить на праві власності Будинок творчості письменників «Коктебель», розташований за адресою: АР Крим, м. Феодосія, смт. Коктебель, вул. Леніна, б. 110, що підтверджується свідоцтвом про право власності від 09.02.1999 року (а.с.64).
Судом встановлено, що 16.05.2006 року між Національною спілкою письменників України (Орендар) та ТОВ «Кворум» (Суборендар) було укладено Договір суборенди землі, предметом якого є передача у строкове платне користування земельної ділянки площею 1,1283 га за адресою: АР Крим, м. Феодосія, смт. Коктебель, вул. Леніна, 110 (а.с.18-23).
Як вбачається з Договору суборенди землі від 16.05.2012 року вказана земельна ділянка є часткою Земельної ділянки № 1 загальною площею 7,8811 га кадастровий номер 0111645700010010964, яка належить Національній спілці письменників України на підставі Договору оренди землі від 03.03.2006 року та рішення 61 сесії 4 скликання Коктебельської селищної ради від 02.03.2006 року № 4495.
29.05.2006 року між Національною спілкою письменників України (Спілка) та ТОВ «Кворум» (Інвестор) (далі-Сторони) було укладено Договір № 2 дольової участі в інвестуванні будівництва (нове будівництво), предметом якого є вставлення порядку організації роботи Сторін та їх взаємовідносин щодо спільного будівництва Об'єкту - нежитлові будівлі, що будуть побудовані внаслідок реалізації цього Договору та розташовані за адресою: Україна, АР Крим, м. Феодосія, смт. Коктебель, вул. Леніна б. 110, який передбачає декілька етапів:
- розроблення Проекту (вишукувальні, геодезичні роботи, розробка та затвердження Проекту, отримання дозволу на виконання будівельних робіт з будівництва Об'єкту);
- підготовчий етап (підведення та підключення до комунікацій, розчищення та підготовка Будівельного майданчику для будівництва Об'єкту);
- спорудження Об'єкту (спорудження Об'єкту, підключення до комунікацій, робоча прийомка, усунення дефектів, державна прийомка, введення в експлуатацію) (п.п. 2.1, 2.2 п.3 Договору) (а.с.24-31).
Пунктом 3 Договору від 29.05.2012 року визначено фінансування Об'єкту, підпунктом 3.1 якого встановлено, що розподіл часток Сторін в Об'єкті розподіляється наступним чином:
Спілка - 3 %
Інвестор - 97 %.
Підпунктом 7.1 пункту 7 Договору від 29.05.2006 року визначений розподіл часток в Об'єкті відповідно до якого Сторони отримують частину приміщень в Об'єкті відповідно до їх внесків, визначених в п. 3.2 даного договору та погодилися, що Спілка відступає Інвестору право на отримання своєї частини приміщень Об'єкту за умови виплати Інвестором Спілці компенсації собівартості такої частини приміщень, в результаті чого до Інвестора переходить прав власності на весь Об'єкт. Зазначена згода Сторін є Договором про відступлення Спілкою Інвестору права Спілки на отримання своєї частини приміщень Об'єкту, що набуває чинності з дати перерахування Інвестором такої компенсації (п.п.7.1.1-7.1.2 Договору). Перехід до Інвестора права власності на частину Спілки з підстав, визначених в п.с 7.1.2 даного Договору не потребує додаткового оформлення і Сторони погодились про те, що положення п. 7.1.2 даного Договору відображає усі питання по переходу до Інвестора права власності на весь Об'єкт (п.п. 7.1.3 Договору).
Відповідно до п.п. 11.1. Договору даний Договір вступає в силу з моменту його підписання сторонами та діє до повного виконання Сторонами своїх обов'язків.
Суду не надано доказів визнання недійсним або оскарження в судовому порядку Договору № 2 дольової участі в інвестуванні будівництва (нове будівництво) від 29.05.2012 року або його окремих пунктів.
Суд не надає правову оцінку правомірності укладення Договору № 2 дольової участі в інвестуванні будівництва (нове будівництво) від 29.05.2012 року, оскільки це не є предметом даного адміністративного спору.
На виконання Договору № 2 дольової участі в інвестуванні будівництва (нове будівництво) від 29.05.2012 року ТОВ «Кворум» вчинені необхідні дії та отримані необхідні дозвільні документи, зокрема отриманий дозвіл на виконання будівельних робіт від 19.03.2010 року № 290 (а.с.32), отриманий Позитивний висновок №01-02227-14-10 комплексної державної експертизи від 04.05.2011 року № 1444 (а.с.33-38), складена та зареєстрована у встановленому чинним законодавством Інспекцією ДАБК в АР Крим 30.11.2011 року за № КР 14311089458 Декларація про готовність об'єкту до експлуатації (а.с.39-45).
Після завершення будівництва об'єкту, розташованого на земельній ділянці, що передана у суборенду за Договором суборенди земельної ділянки від 16.05.2006 року, ТОВ «Кворум» звернулося до виконавчого комітету Коктебельської селищної ради м. Феодосія АР Крим для видачі свідоцтва про право власності.
Рішенням від 19.07.2012 року № 252 Коктебельська селищна рада м. Феодосія АР Крим «Про видачу свідоцтва про право власності ТОВ «Кворум» вирішила оформити та видати ТОВ «Кворум» свідоцтво про право власності на закінчений будівництвом об'єкт - «Будівництво будинку відпочинку на 94 місця на території ДТП «Коктебель» в смт. Коктебель, м. Феодосія. Блок № 1. Коректування. (перший пусковий комплекс)» - Будинок відпочинку літ. «В-А», загальною площею 2046,9 кв.м з надбудовами, відкритими майданчиками, балконами, сходами, що розташований на території ДТП «Коктебель» в смт. Коктебель та привласнити адресу об'єкту нерухомого майна: АР Крим, м. Феодосія, смт. Коктебель, вул. Леніна, 110-Ю (а.с.16).
На підставі рішення Коктебельської селищної ради м. Феодосія АР Крим від 19.07.2012 року № 252 ТОВ «Кворум» звернулось до Комунального підприємства «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» із заявою про реєстрацію право власності на зазначений об'єкт будівництва.
Рішенням про відмову в державній реєстрації прав від 20.08.2012 року за № 576339 КП «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» відмовило ТОВ «Кворум» в реєстрації права власності на нерухоме майно: «будинок відпочинку на 94 місця на території БТП «Коктебель» в смт. Коктебель м. Феодосія, блок № 1, коректування (перший пусковий комплекс)», що розташований за адресою: АР Крим, м. Феодосія, смт. Коктебель по вул. Леніна, 110-Ю (а.с.17).
Не погодившись з рішенням КП «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» від 20.08.2012 року за № 576339 позивач скористався своїм правом на захист прав та законних інтересів і звернувся до суду.
Перевіряючи правомірність прийнятого КП «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» рішення про відмову в державній реєстрації прав від 20.08.2012 року за № 576339, судом встановлено наступне.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості регулюються нормами Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» № 1952-IV від 01.07.2004 року зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 1952).
Нормами ст. 3 Закону № 1952 визначено, що державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом. Державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в порядку черговості надходження заяв.
Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право власності на нерухоме майно.
Частиною 7 ст. 3 Закону України № 1952 передбачено, що державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації права власності та інших речових прав, крім випадків, установлених абзацами другим і третім частини п'ятої цієї статті.
Згідно ч. 1 ст. 6 Закону № 1952 систему органів державної реєстрації прав становлять центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, та структурні підрозділи територіальних органів Міністерства юстиції України, які забезпечують реалізацію його повноважень та є органами державної реєстрації прав.
Відповідно до п. 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та інших законодавчих актів України» №1878 від 11.02.2010 року зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 1878) до 1 січня 2013 року державна реєстрація, зокрема, права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності цим Законом та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Пунктом 1 Наказу Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року 7/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 року за № 157/6445 «Про затвердження Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно» зі змінами та доповненнями (далі - Тимчасове положення № 7/5) до 1 січня 2012 року державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності Законом України від 11.02.2010р. №1878-VI «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та інших законодавчих актів України» та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Повноваження бюро технічної інвентаризації щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно на час звернення позивача щодо здійснення реєстрації також визначені п.1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, що затверджено наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року № 7/5.
Відповідно до п. 1.3. Тимчасового положення № 7/5 державна реєстрація прав проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць, обслуговування на території яких здійснюється БТІ, створеними до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України» та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Таким чином, Комунальному підприємству «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» делеговані повноваження щодо здійснення реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Відповідно до п. 2.1 Тимчасового положення № 7/5 для проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно власник (власники), інший правонабувач (правонабувачі) або уповноважена ним (ними) особа подає реєстратору БТІ заяву про державну реєстрацію прав за формою, визначеною у додатку 1.
Згідно з п. 2.2 Тимчасового положення № 7/5 заява про державну реєстрацію прав подається реєстратору того БТІ, яке здійснює свою діяльність відповідно до договору з Адміністратором Реєстру прав на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій розташований об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації.
До заяви про державну реєстрацію прав додаються правовстановлювальні документи (додаток 2), їх нотаріально засвідчені копії, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав та видачу витягу про державну реєстрацію прав, а також інші документи, визначені Положенням.
Відповідальність за достовірність та повноту інформації у заяві про державну реєстрацію прав та доданих документах несе(уть) заявник (заявники).
Пунктом 2.3 Тимчасового положення № 7/5 визначено, що моментом прийняття заяви про державну реєстрацію прав вважається внесення реєстратором БТІ запису в журнал обліку заяв про державну реєстрацію прав за формою, визначеною у додатку 3, з присвоєнням порядкового номера.
Пунктом 3.4 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно передбачено, що за результатом розгляду заяви про державну реєстрацію прав реєстратор БТІ приймає рішення про державну реєстрацію прав або відмову в ній. У своїх діях реєстратор БТІ керується законодавством України.
Додатком 2 Тимчасового положення № 7/5 визначений перелік правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно.
З системного аналізу наведених норм Тимчасового положення № 7/5 слідує, що реєстрація права власності або відмова у державній реєстрації прав власності та інших речових прав на нерухоме майно має здійснюватися виключно на підставах передбачених Тимчасовим положенням.
Згідно п.2.1 Тимчасового положення № 7/5 для проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно власник (власники), інший правонабувач (правонабувачі) або уповноважена ним (ними) особа подає реєстратору БТІ заяву про державну реєстрацію прав за формою, визначеною у додатку 1.
Зі змісту наведеної норми слідує, що суб'єктами ініціювання проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно є власник (власники) або інший правонабувач (правонабувачі).
Судом встановлено, що ТОВ «Кворум» звернулось до Комунального підприємства «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» із заявою про реєстрацію право власності на зазначений об'єкт будівництва.
Рішенням про відмову в державній реєстрації прав від 20.08.2012 року за № 576339 КП «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» відмовило ТОВ «Кворум» в реєстрації права власності на нерухоме майно: «будинок відпочинку на 94 місця на території БТП «Коктебель» в смт. Коктебель м. Феодосія, блок № 1, коректування (перший пусковий комплекс)», що розташований за адресою: АР Крим, м. Феодосія, смт. Коктебель по вул. Леніна, 110-Ю (а.с.17).
Відповідно до п. 3.5 Тимчасового положення № 7/5 реєстратор БТІ відмовляє у проведенні державної реєстрації прав, якщо:
3.5.1 заявлене право не є таким, що підлягає державній реєстрації відповідно до Положення;
3.5.2 із заявою про державну реєстрацію прав звернулась особа (особи), яка не може бути заявником відповідно до Положення;
3.5.3 об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, розташований у межах території, на якій свою діяльність здійснює інше БТІ відповідно до договору з Адміністратором Реєстру прав;
3.5.4 подані документи не відповідають вимогам, установленим Положенням та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства;
3.5.5 заявлене право вже зареєстроване;
3.5.6 не проведено технічну інвентаризацію об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або вона проведена не тим БТІ, що здійснює свою діяльність на території, у межах якої розташований такий об'єкт;
3.5.7 право власності та інші речові права на нерухоме майно виникли на підставі правочинів за наявності в Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна відомостей про накладення заборони та/або арешту нерухомого майна, що підтверджується відповідним витягом;
3.5.8 право власності на нерухоме майно, що перебуває у податковій заставі, виникло з порушенням встановленого порядку відчуження;
3.5.9 відчуження або інше визначення юридичної долі об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, у випадках, встановлених нормативно-правовими актами, відбулося без отримання витягу з Реєстру прав або строк його дії закінчився;
3.5.10 у тридцятиденний строк з моменту надіслання рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав заявником (заявниками) не усунено обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав.
Судом встановлено, що підставою для відмови у державній реєстрації за ТОВ «Кворум» права власності на нерухоме майно: «будинок відпочинку на 94 місця на території БТП «Коктебель» в смт. Коктебель м. Феодосія, блок № 1, коректування (перший пусковий комплекс)», що розташований за адресою: АР Крим, м. Феодосія, смт. Коктебель по вул. Леніна, 110-Ю, стала невідповідність поданих ТОВ «Кворум» документів вимогам, установленим Тимчасовим положення про Порядок державно реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 07.02.20002 року № 7/5 та іншим нормативно - правовим актами (п. 3.5.4), а саме, право власності на об'єкт нерухомості, на території якого знаходиться нежитлова будівля, якій присвоєно окрему адресу та оформлюється право власності з видачею свідоцтва про право власності, вже зареєстроване за юридичною особою. Повний перелік підстав для оформлення права власності з видачею свідоцтва про право власності органами місцевого самоврядування викладено в п.п. «а» п. 8.1 Тимчасового положення. Як слідує з рішення виконавчого комітету Коктебельської селищної ради від 19.07.2012 року № 252, заявник оформлює право власності на підставі декларації № КР 14311089458 від 30.11.2011 року. У зв'язку з наявним зареєстрованим правом власності на об'єкт нерухомого майна за юридичною особою та відсутністю відомостей щодо виділення частини з загального об'єкту, тому оформити свідоцтво про право власності з присвоєнням окремої адреси та реєстрацією права приватної власності на нежитлову будівлю до виділення її в окремий об'єкт не можливо.
Що стосується зазначення КП «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» у рішенні про відмову у державній реєстрації права власності про те, що право власності вже зареєстроване іншою за юридичною особою, суд зазначає наступне.
Як вбачається з Інформаційної довідки з Реєстру прав власності на нерухоме майно № 34890896, яка мається в матеріалах Інвентарної справи № 1543, що досліджена судом у судовому засіданні, за Спілкою письменників України зареєстроване право власності на нерухоме майно - Будинок відпочинку, що розташований за адресою: АР Крим, м. Феодосія, смт. Коктебель, вул. Леніна, б. 110 та на це нерухоме майно оформлений та виданий Технічний паспорт (а.с.66-91).
Відповідно до Договору № 2 дольової участі в інвестуванні будівництва (нове будівництво) від 29.05.2006 року 29.05.2006 року його предметом є вставлення порядку організації роботи Сторін та їх взаємовідносин щодо спільного будівництва Об'єкту - нежитлові будівлі, що будуть побудовані внаслідок реалізації цього Договору та розташовані за адресою: Україна, АР Крим, м. Феодосія, смт. Коктебель, вул. Леніна б. 110. Тобто даний Договір укладений з метою створення нового об'єкту будівництва - нежитлові будівлі та розподілення часток Сторін цієї нежитлової будівлі: Національній спілці письменників України - 3 %, ТОВ «Кворум» - 97 %.
В рамках Договору № 2 дольової участі в інвестуванні будівництва (нове будівництво) від 29.05.2006 року 29.05.2006 року укладений Договір про відступлення частини приміщень об'єкту будівництва за даним Договором, що належить Національній спілці письменників України, що набуває чинності з дати перерахування Інвестором такої компенсації (п.п.7.1.1-7.1.2 Договору). Перехід до Інвестора права власності на частину Спілки з підстав, визначених в п.с 7.1.2 даного Договору не потребує додаткового оформлення і Сторони погодились про те, що положення п. 7.1.2 даного Договору відображає усі питання по переходу до Інвестора права власності на весь Об'єкт (п.п. 7.1.3 Договору).
Судом вставлено, що на виконання п. 7.1.2 Договору від 29.05.2006 року в частині Договору про відступлення Інвестором - ТОВ «Кворум» було оплачено Спілці - Спілці письменників України вартість 3 % Об'єкту будівництва в сумі 118572,41 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 406 від 13.07.2012 року (а.с.63).
Таким чином, суд приходить до висновку, що Договір № 2 дольової участі в інвестуванні будівництва (нове будівництво) від 29.05.2006 року 29.05.2006 року з урахуванням Договору про відступлення частини приміщень об'єкту будівництва виконані сторонами.
19.03.2010 р. Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим було надано дозвіл № 290 на виконання будівельних робіт, відповідно до якого ТОВ «Кворум» було погоджено виконання будівельних робіт з «будинок відпочинку на 94 місця на території БТП «Коктебель» в смт. Коктебель -1 пусковий комплекс на 30 місць».
04.05.2011 р. було отримано позитивний висновок № 01-02227-14-10 комплексної державної експертизи, що надавався ДП «Спеціалізована державна експертна організація - центральна служба української державної будівельної експертизи», яким було остаточно затверджено відповідність нормам та вимогам проектної документації по будівництву будинку відпочинку на 94 місця на території БТП «Коктебель» в смт. Коктебель м. Феодосія, блок № 1, коректування (перший пусковий комплекс).
Після закінчення будівництва будинок відпочинку на 94 місця на території БТП «Коктебель» в смт. Коктебель м. Феодосія, блок № 1, коректування (перший пусковий комплекс) було визнано таким, що готовий до експлуатації, відповідно до Декларації про готовність об'єкта до експлуатації, що була зареєстрована в Інспекції ДАБК в АР Крим 30 листопада 2011 р. за № КР14311089458.
Таким чином, за Договором № 2 дольової участі в інвестуванні будівництва (нове будівництво) від 29.05.2006 року 29.05.2006 року був створений новий об'єкт нерухомості - «Будинок відпочинку на 94 місця на території БТП «Коктебель» в смт. Коктебель м. Феодосія, блок № 1, коректування (перший пусковий комплекс)», що розташований за адресою: АР Крим, м. Феодосія, смт. Коктебель по вул. Леніна, 110-Ю.
Відповідно до ч. 2 ст. 331 Цивільного кодексу України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Частиною 1 ст. 182 Цивільного кодексу України визначено, що Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відповідачами не надано доказів того, що на об'єкт нерухомості: «Будинок відпочинку на 94 місця на території БТП «Коктебель» в смт. Коктебель м. Феодосія, блок № 1, коректування (перший пусковий комплекс)», що розташований за адресою: АР Крим, м. Феодосія, смт. Коктебель по вул. Леніна, 110-Ю, зареєстроване у вставленому чинним законодавством порядку право власності.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про протиправність посилання КП «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» у рішенні про відмову у державній реєстрації права власності про те, що право власності на спірний об'єкт нерухомості вже зареєстроване за іншою за юридичною особою.
Що стосується посилання КП «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» у рішенні про відмову у державній реєстрації права власності як на підставу для відмови на відсутність відомостей щодо виділення частини з загального об'єкту в окремий об'єкт, що унеможливлює оформлення свідоцтва про право власності з присвоєнням окремої адреси та реєстрацією права приватної власності на нежитлову будівлю, суд зазначає наступне.
Рішенням від 19.07.2012 року № 252 Коктебельська селищна рада м. Феодосія АР Крим «Про видачу свідоцтва про право власності ТОВ «Кворум» вирішила оформити та видати ТОВ «Кворум» свідоцтво про право власності на закінчений будівництвом об'єкт - «Будівництво будинку відпочинку на 94 місця на території ДТП «Коктебель» в смт. Коктебель, м. Феодосія. Блок № 1. Коректування. (перший пусковий комплекс)» - Будинок відпочинку літ. «В-А», загальною площею 2046,9 кв.м з надбудовами, відкритими майданчиками, балконами, сходами, що розташований на території ДТП «Коктебель» в смт. Коктебель та привласнила адресу об'єкту нерухомого майна: АР Крим, м. Феодосія, смт. Коктебель, вул. Леніна, 110-Ю.
Таким чином, новостворений закінчений будівництвом об'єкт - «Будинок відпочинку на 94 місця на території ДТП «Коктебель» в смт. Коктебель, м. Феодосія. Блок № 1. Коректування. (перший пусковий комплекс)» - Будинок відпочинку літ. «В-А», загальною площею 2046,9 кв.м з надбудовами, відкритими майданчиками, балконами, сходами, що розташований на території ДТП «Коктебель» в смт. Коктебель є окремим від нерухомого об'єкту, розташованого за адресою: АР Крим, м. Феодосія, смт. Коктебель, вул. Леніна, 110, та йому привласнений окрема адреса - АР Крим, м. Феодосія, смт. Коктебель, вул. Леніна, 110-Ю.
Спірний новостворений закінчений будівництвом об'єкт розташований на земельній ділянці загальною площею 1,1283 га, яка є часткою земельної ділянки загальною площею 7,8811 га та передана у суборенду ТОВ «Кворум» за Договором суборенди земельної ділянки від 16.05.2006 року.
Таким чином, новостворений закінчений будівництвом об'єкт - «Будинок відпочинку на 94 місця на території ДТП «Коктебель» в смт. Коктебель, м. Феодосія. Блок № 1. Коректування. (перший пусковий комплекс)» - Будинок відпочинку літ. «В-А», загальною площею 2046,9 кв.м з надбудовами, відкритими майданчиками, балконами, сходами, що розташований на території ДТП «Коктебель» в смт. Коктебель, виділений з загального об'єкту в окремий об'єкт з меншою площею та йому привласнена нова адреса.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про протиправність посилання КП «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» у рішенні про відмову у державній реєстрації права власності на спірний об'єкт нерухомості на те, що зазначений об'єкт не виділений в окремий з загального об'єкту, розташованому за адресою: АР Крим, м. Феодосія, смт. Коктебель, вул. Леніна, 110.
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги ТОВ «Кворум про скасування рішення Реєстратора Комунального підприємства «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» Вершиніної Наталії Борисівни № 576339 від 20.08.2012 року про відмову в державній реєстрації; зобов'язання КП «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» підготувати свідоцтво про право власності на нерухоме майно: «будинок відпочинку на 94 місця на території БТП «Коктебель» в смт. Коктебель м. Феодосія, блок № 1, коректування (перший пусковий комплекс)», що розташований за адресою: АР Крим, м. Феодосія, смт. Коктебель по вул. Леніна, 110-Ю; зобов'язання КП «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» зареєструвати право власності на нерухоме майно: «будинок відпочинку на 94 місця на території БТП «Коктебель» в смт. Коктебель м. Феодосія, блок № 1, коректування (перший пусковий комплекс)», що розташований за адресою: АР Крим, м. Феодосія, смт. Коктебель по вул. Леніна, 110-Ю, обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, відповідають вимогам чинного законодавства та підлягають задоволенню
Під час прийняття постанови суд, зокрема, вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати (стаття 161 Кодексу адміністративного судочинства України).
Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) (частина перша статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до підпункту 3 пункту 9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.
Водночас пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
З огляду на викладене та з урахуванням принципу пріоритетності законів над підзаконними актами суд вважає необхідним стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання з рахунку суб'єкта владних повноважень - відповідача по справі.
З урахуванням викладеного, суд вважає необхідним відшкодувати позивачу витрати на сплату судового збору в розмірі 32.19 грн.
У зв'язку зі складністю справи судом 18.09.2012 року проголошені вступна та резолютивна частина постанови, а 21.09.2012 року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Скасувати Рішення реєстратора Комунального підприємства «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» Вершиніної Наталії Борисівни № 576339 від 20.08.2012 року про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «Кворум» в державній реєстрації прав.
3. Зобов'язати Комунальне підприємство «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» підготувати свідоцтво про право власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Кворум» на нерухоме майно: «будинок відпочинку на 94 місця на території БТП «Коктебель» в смт. Коктебель м. Феодосія. Блок № 1. Коректування (перший пусковий комплекс)», що розташований за адресою: АР Крим, м. Феодосія, смт. Коктебель по вул. Леніна, 110-Ю.
4. Зобов'язати Комунальне підприємство «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» зареєструвати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Кворум» право власності на нерухоме майно: «будинок відпочинку на 94 місця на території БТП «Коктебель» в смт. Коктебель м. Феодосія. Блок № 1. Коректування (перший пусковий комплекс)», що розташований за адресою: АР Крим, м. Феодосія, смт. Коктебель по вул. Леніна, 110-Ю.
5. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кворум» (ідентифікаційний код 32208884) витрати зі сплати судового збору у сумі 32,19 грн. шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - Комунального підприємства «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації».
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кушнова А.О.
Суд | Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 18.09.2012 |
Оприлюднено | 27.09.2012 |
Номер документу | 26140016 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Кушнова А.О.
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Кушнова А.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні