Рішення
від 17.09.2012 по справі 5017/2129/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"17" вересня 2012 р.Справа № 5017/2129/2012

Господарський суд Одеської області у складі :

судді Никифорчука М.І.

при секретареві Кравченко С.В.

за участю представників сторін :

від позивача : Максимченко І.В. за довіреністю №21-12/11-21 від 21.12.2011р.;

від відповідача : не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу:

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Райффайзен ЛІЗИНГ АВАЛЬ";

до відповідача: Сільськогосподарського кооперативу "ТРОЯ";

про стягнення 200196,3 грн., -

в с т а н о в и в :

Товариство з обмеженою відповідальністю "Райффайзен ЛІЗИНГ АВАЛЬ" ( далі -Позивач, ТОВ) звернулось до Сільськогосподарського кооперативу "ТРОЯ" ( далі - Відповідач, СК) із позовом про стягнення заборгованості за договором фінансового лізингу №L2850-08/08 від 13.08.2008 р. в сумі 200196 грн. 30 коп., посилаючись на наступне.

13.08.2008 р. між ТОВ "Райффайзен ЛІЗИНГ АВАЛЬ" ( Лізингодавцем ) та СК (Лізингоодержувач) був укладений договір фінансового лізингу №L2850-08/08 (далі - Договір), згідно з п. 1.1 якого Лізингодавець ( ТОВ ) на підставі договору купівлі-продажу (поставки) зобов'язується придбати у свою власність і передати на умовах фінансового лізингу, без надання послуг з управління та технічної експлуатації, у тимчасове володіння та користування за плату майно, найменування, технічний опис, модель, рік випуску, ціна одиниці, кількість і загальна вартість якого визначаються в Спеціфікації (Додаток №2 до Договору), а Лізингоодержувач зобов'язується прийняти предмет лізингу та сплачувати лізингові платежі на умовах цього Договору.

На виконання умов вищезазначеного Договору, Позивач (Лізингодавець) придбав предмет лізингу за договором купівлі-продажу та передав у тимчасове володіння Лізингоодержувачу, що підтверджується підписаним представниками сторін актом приймання-передачі предмета лізингу від 19.08.2008 р.

Як зазначає позивач у позові, Лізингоодержувач в порушення умов Договору, зокрема, п.п. 5.1-5.5, п. 8.1.4 Загальних умов фінансового лізингу - Додаток №4 до Договору (далі по тексту - Загальні умови), належним чином не виконував свої зобов'язання, внаслідок чого за ним утворилась заборгованість за наступними рахунками-фактурами:

L2850-08/08/2 від 01.10.08. на суму 94 403.76 грн.

L2850-08/08/3 від 03.11.08. на суму 112441.59 грн.

L2850-08/08/4 від 01.12.08. на суму 9201.88 грн.

L2850-08/08/5 від 02.01.09. на суму 9303.16 грн.

L2850-08/08/6 від 02.02.09. на суму 9249.67 грн.

Рахунок-фактура L2850-08/08/2 від 01.10.08. на суму 94 403.76 грн. частково оплачений, а тому заборгованість за вказаним рахунком становить 60 000,00 грн.

Таким чином, загальна сума заборгованості Відповідача по Договору становить 200196,30 гривень.

Відповідно до п.п. 4.1, 4.6 Договору лізингові платежі складаються з авансового лізингового платежу та поточних лізингових платежів, що включають: суму, яка відшкодовує частину вартості Предмета лізингу, та комісію Лізингодавця. До складу комісії в повному обсязі включаються винагорода Лізингодавця, компенсація відсотків за фінансування придбання Предмета лізингу за Договором купівлі-продажу та витрати Лізингодавця, які виникли в період дії цього Договору та пов'язані з ним.

Такі умови Договору повністю відповідають ст. 16 Закону України «Про фінансовий лізинг», яка передбачає, що до складу лізингових платежів можуть включатися:

а) сума, яка відшкодовує частину вартості предмета лізингу;

б) платіж як винагорода лізингодавцю за отримане у лізинг майно;

в) компенсація відсотків за кредитом;

г) інші витрати лізингодавця, безпосередньо пов'язані з виконанням договору лізингу.

У відповідності до п. 3 ч. 2 ст.11 Закону України «Про фінансовий лізинг», п.п.5.1, 8.1.4 Загальних умов фінансового лізингу, Лізингоодержувач зобов'язаний своєчасно сплачувати лізингові платежі.

У п. 5.3 Загальних умов передбачено, що Лізингоодержувач сплачує зазначені в Графіку поточні лізингові платежі щомісяця авансом до 8 числа поточного місяця на підставі рахунку Лізингодавця, направленого на вказану в Договорі електронну адресу Лізингоодержувача або за допомогою факсимільного зв'язку. При чому, у разі неотримання рахунку Лізингодавця до 5 числа поточного місяця Лізингоодержувач зобов'язаний звернутися до Лізингодавця та отримати свій рахунок самостійно. В цьому випадку Лізингоодержувач зобов'язаний оплатити рахунок до 10 числа поточного місяця.

Лізингоодержувач (Відповідач) із заявами або листами про неотримання рахунків до лізингодавця (Позивача) не звертався.

Таким чином, на думку позивача, Лізингоодержувач порушив зобов'язання за Договором.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 193, 292 Господарського кодексу України, ст.ст. 11, 509, 525, 526, 530, 610, 626, 629 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 11, 16 Закону України «Про фінансовий лізинг», Позивач просить позов задовольнити та стягнути з Сільськогосподарського кооперативу "Троя" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Райффайзен Лізинг Аваль»заборгованість за договором фінансового лізингу №L2850-08/08 від 13.08.2008 р. в сумі 200 196,30 гривень.

Представник позивача свої вимоги у засіданні суду (представники позивача були присутні у всіх засіданнях суду) підтримав повністю.

Представник відповідача в жодне засідання суду не з'явився. Був повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, про що свідчать своєчасно відправлені ухвали господарського суду про порушення провадження у справі та про відкладення розгляду справи та поштові повідомлення відповідача за наявною у справі адресою, яка наявна у справі. Причини неявки відповідач суду не повідомив, відзив на позов не надав.

За таких обставин суд вважає можливим розглянути справу за правилами ст. 75 ГПК України. тобто за наявними в ній матеріалами.

Вислухавши представника Позивача, проаналізувавши надані докази, господарський суд прийшов до наступного висновку.

Відповідно до ст. 32 Господарського процесуального кодексу ( ГПК ) України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами, зокрема : письмовими і речовими доказами.

Відповідно до вимог ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до статті 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Згідно ч.1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ч. 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до ч. 1 ст. 292 Господарського кодексу України лізинг - це господарська діяльність, спрямована на інвестування власних чи залучених фінансових коштів, яка полягає в наданні за договором лізингу однією стороною (лізингодавцем) у виключне користування другій стороні (лізингоодержувачу) на визначений строк майна, що належить лізингодавцю або набувається ним у власність (господарське відання) за дорученням чи погодженням лізингоодержувача у відповідного постачальника (продавця) майна, за умови сплати лізингоодержувачем періодичних лізингових платежів.

Частина 2 ст. 1 Закону України «Про фінансовий лізинг»передбачає, що за договором фінансового лізингу (надалі - договір лізингу) лізингодавець зобов'язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про фінансовий лізинг»сплата лізингових платежів здійснюється в порядку, встановленому договором.

Пунктом 3 ч. 2 ст. 11 Закону України «Про фінансовий лізинг»передбачено, що лізингоодержувач зобов'язаний своєчасно сплачувати лізингові платежі.

Статтею 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а у відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст. 525 Цивільного кодексу України та ч. 7 ст. 193 Господарського кодексу України одностороння відмова від зобов'язання не допускається, крім випадку коли право такої відмови встановлено договором або законом.

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Як випливає з матеріалів справи приведені Позивачем обставини справи повністю підтверджуються наданими ним доказами, а саме : договором фінансового лізингу №L2850-08/08 від 13.08.2008 р., графіком платежів від 13.08.2012р., Специфікацією від 13.08.2008р., загальними умовами фінансового лізингу (додаток 4 до договору фінансового лізингу №L2850-08/08 від 13.08.2008 р.), актом приймання-передачі фінансового лізингу від 19.08.2008р., угодою про внесення змін №1 від 01.09.2008р. до зазначеного договору фінансового лізингу, рахунками-фактурами, випискою по рахунку №2600514928 з 01.08.2008р. по 13.08.2012р.

Проаналізувавши вказані докази, суд приймає їх до уваги як такі що доводять правомірність вимог Позивача. Вказані докази сумніву у суду не викликають.

В результаті порушення умов Договору у Відповідача виникла заборгованість перед Позивачем на загальну суму 200 196,30 гривень

Посилання Позивача на ст.ст. 193, 292 Господарського кодексу України, ст.ст. 11, 509, 525, 526, 530, 610, 626, 629 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 11, 16 Закону України «Про фінансовий лізинг», суд вважає правильним, оскільки саме цими нормами вказаних кодексів регулюються правовідносини по даному спору.

Підсумовуючи викладене суд вважає вимоги Позивача законними, обґрунтованими, доведеними наявними у справі доказами і тому підлягаючими задоволенню в повному обсягу.

Згідно вимог ст.ст.44, 49 ГПК України судові витрати при задоволенні позову покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 44,49,82-85 ГПК України, суд, -

В и р і ш и в:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Райффайзен Лізинг Аваль»-задовольнити повністю.

Стягнути з Сільськогосподарського кооперативу "Троя" ( 68643, Одеська область, Ізмаїльський район, с. Кам'янка, вул. Суворова, 34 А, код ЄДРПОУ 24773089) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Райффайзен Лізинг Аваль» (код ЄДРПОУ 34480657, 04073, м.Київ, просп. Московський, 9, корп.5, поточний рахунок 2600514928 в АТ «Райффайзен Банк Аваль», МФО 300335) заборгованість за договором фінансового лізингу №L2850-08/08 від 13.08.2008 р. в сумі 200196 (двісті тисяч сто дев'яносто шість) грн. 30 коп. та судові витрати в розмірі 4003 (чотири тисячі три) грн. 93 коп.

Повне рішення складено 24.09.2012 р.

Суддя Никифорчук М.І.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення17.09.2012
Оприлюднено27.09.2012
Номер документу26151322
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5017/2129/2012

Рішення від 17.09.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Никифорчук М.І.

Ухвала від 20.08.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Никифорчук М.І.

Ухвала від 23.07.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Никифорчук М.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні