cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.09.2012 р. Справа №18/1574/12
про Стягнення грошових коштів в сумі 44 689,23 грн.
Суддя Тимощенко О.М.
Представники:
від позивача: Москаленко І.О.
від відповідача: не з'явився
В судовому засіданні 18.09.2012 року суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення у відповідності до ст. 85 ГПК України та повідомив про термін виготовлення повного тексту рішення.
Суть справи : розглядається позовна заява про стягнення з відповідача на користь позивача 44 356,86 грн. основного боргу за договором № 11/08-11 від 01.08.2011 року, 332,67 грн. пені.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити їх в повному обсязі, а також на виконання вимог ухвали суду від 09.08.2012 року надав суду для огляду оригінали документів, вказаних як додатки до позову.
Позивачем подано клопотання про вжиття заходів забезпечення позову шляхом накладення арешту на нерухоме та рухоме майно відповідача та кошти, які знаходяться на всіх банківських рахунках відповідача.
Відповідно до статті 66 Господарського процесуального кодексу України заходи до забезпечення позову застосовуються господарським судом за заявою сторони, прокурора чи його заступника, який подав позов, або з ініціативи господарського суду як гарантія реального виконання рішення суду.
Особа, яка подала заяву про забезпечення позову, повинна обґрунтувати причини звернення із заявою про забезпечення позову. З цією метою та з урахуванням загальних вимог, передбачених статтею 33 ГПК, обов'язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного заходу до забезпечення позову.
Оскільки позивачем не подано жодного доказу в обґрунтування такого клопотання, то суд не вбачає підстав для застосування заходів забезпечення позову.
Відповідач в судове засідання не з'явився, відзив на позов не надав.
Судом відповідачу було направлено ухвалу про порушення провадження у справі на адресу, вказану у позовній заяві та за якою відповідач зареєстрований згідно витягу з ЄДР ( вул.Половка, 64Д, м.Полтава,Полтавська область,36010).
Ухвала суду, яка була направлена відповідачу, повернулась до суду із відміткою поштового відділення "адресат вибув".
Учасники спору вважаються повідомленими про час і місце його розгляду судом, якщо ухвалу у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві (абз. 3 п. 3.6 Роз'яснень президії Вищого арбітражного суду України від 18.09.1997р. №02-5/289 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України").
Відповідно до пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженою наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 №75 (з подальшими змінами), перший, належним чином підписаний, примірник процесуального документа (ухвали, рішення, постанови) залишається у справі; на звороті у лівому нижньому куті цього примірника проставляється відповідний штамп суду з відміткою про відправку документа, що містить: вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників документа, дату відправки, підпис працівника, яким вона здійснена.
Згідно з п. 19 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 13.08.2008р., №01-8/482 "Про деякі питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2008 року" вищезазначена відмітка про відправку процесуального документа, за умови, що її оформлено відповідно до наведених вимог названої Інструкції, є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.
Також, в Інформаційному листі Вищого господарського суду України від 02.06.2006 № 01-8/1228 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році" (пункт 4) викладено правову позицію, згідно з якою до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками "адресат вибув", "адресат відсутній" і т.п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.
Відтак, про час, дату та місце судового розгляду справи № 18/1574/12 відповідач був повідомлений своєчасно та належним чином.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши подані докази, суд встановив:
01.08.2011 р. між ТОВ «ТК «Форвард-Групп»(продавець, позивач) та ТОВ «ППСМ»(покупець, відповідач) укладено договір купівлі-продажу продукції № 11/08-11.
При цьому сторони узгодили, зокрема, наступне :
- згідно п. 1.1 продавець зобов'язується передати належний йому товар у власність покупцеві, а покупець зобов'язується прийняти товар та сплатити за нього на умовах договору; найменування товару: рибопродукти в асортименті, м'ясопродукти;
- згідно п. 3.1 даного договору продавець зобов'язаний передати товар покупцю у повному обсязі протягом 2-х днів з моменту оплати;
- відповідно до п. 3.2 договору перехід права власності відбувається в момент передачі товару, що оформляється видатковою накладною/актом прийому-здачі/податковою накладною.
- згідно п. 4.2. договору, форма оплати може бути застосована як готівкова так і безготівкова з відстрочкою платежу 21 банківських днів.
На виконання умов договору ТОВ «ТК «Форвард-Групп»передавало товар ТОВ «ППСМ», що підтверджується видатковими накладними (арк. справи 18-37), які останні частково оплачував ( банківські виписки в мат.справи, арк. 38-42).
Однак взяті на себе зобов'язання відповідач виконував неналежним чином, внаслідок чого за ним утворився борг в сумі 44 356,86 грн., що також підтверджується актом звірки взаєморозрахунків сторін станом на 11.07.2012 року.
При прийняття рішення зі спору суд враховує наступне.
Згідно ст.11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст.626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст.629 ЦК України). Відповідно до ст.631 ЦК України, строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права та виконати обов'язки відповідно до договору.
Матеріали справи свідчать про те, що між позивачем та відповідачем у справі виникли зобов'язання з договору купівлі - продажу, згідно якого, в силу ст. 655 ЦК України, продавець зобов'язується передати майно у власність покупцеві, а покупець зобов'язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно норм цивільного та господарського законодавства договір купівлі-продажу є оплатним, тобто при набуванні речі у власність, покупець сплачує продавцеві вартість (ціну) речі, яка обумовлена договором, зобов'язуючим, що обумовлено взаємним виникненням у кожної із сторін прав та обов'язків, а саме, зобов'язання продавця передати покупцю річ та право вимоги оплати і зобов'язання покупця сплати вартість отриманої речі та право її вимоги. Даний договір є консенсуальним, оскільки права та обов'язки виникають вже в момент досягнення ними угоди за всіма істотними умовами. Отже, змістом договору купівлі продажу є ті умови, з приводу яких сторони досягли згоди.
За змістом статті 692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити продукцію (товар) після його прийняття або прийняття товарно-розпорядчих документів на нього, якщо договором чи товарно-розпорядчими документами не визначено іншого строку оплати.
У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України, в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій. а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
У відповідності до вимог ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином та в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
Статтею 193 ГК України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом.
Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Частиною першою ст. 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Відповідно до ст.546 ЦК України, виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі (ст.547 ЦК України).
Згідно п. 6.4. договору позивач правомірно нарахував та заявив до стягнення з відповідача пеню в сумі 332,67 грн.
Відповідно до статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі статтею 33 цього ж Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. В силу вказаної норми предметом доказування є обставини, які свідчать про дійсні права та обов'язки сторін у справі та складаються з фактів, якими позивач обґрунтовує підстави позову, та фактів, якими відповідач обґрунтовує заперечення проти позову.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст.34 ГПК України).
Частиною 1 ст.43 ГПК України встановлено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, а згідно ч. 2 цієї ж статті ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Згідно положень ст. 4-3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Таким чином, на підставі матеріалів справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджуються наявними доказами ( в мат.справи), відповідачем не заперечуються і підлягають задоволенню.
На підставі матеріалів справи та керуючись 33,43,66-67,75,82-85 ГПК України, суддя, -
В И Р І Ш И В :
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Перша продовольча сімейна мережа" ( вул.Половка, 64Д,Полтава,Полтавська область,36010; ЄДРПОУ 37439732, рахунки невідомі) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Форвард-групп" ( вул.Серьогіна, 17,Полтава,Полтавська область,36000, Код ЄДРПОУ: 37439821, рахунки невідомі) 44 356,86 грн. основного боргу, 332,67 грн. пені, 1609,50 грн. судового збору.
Видати наказ із набранням цим рішення законної сили.
3. Відмовити в задоволенні клопотання про вжиття заходів забезпечення позову.
Повне рішення складено 19.09.2012 року
Суддя Тимощенко О.М.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 18.09.2012 |
Оприлюднено | 27.09.2012 |
Номер документу | 26152013 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Тимощенко О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні