cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" вересня 2012 р.Справа № 5023/3647/12 вх. № 3647/12
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавровой Л.С.
при секретарі судового засідання Васильєва Л.О.
за участю :
представника позивача - Єфімової М.О.,
представника відповідача - не з'явився
розглянувши справу за позовом ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України" в о. Управління магістральних газопроводів "Харківтрансгаз", м. Харків
про стягнення коштів
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2012 року ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України" в о. Управління магістральних газопроводів "Харківтрансгаз" (надалі - позивач) звернувся до господарського суду з позовом до ТОВ "Редис" (надалі - відповідач), в якому просив суд стягнути з відповідача суму заборгованості за надані послуги з транспортування природного газу у січні - червні 2012 року у розмірі 3 151,03 грн., де 2 952,55 грн. - основна сума заборгованості, 159,44 грн. - пеня, 31,88 грн., - 3 % річних, 7,16 грн. - інфляційні втрати. Також позивач просить стягнути на його користь витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 609,50 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем Договору про надання послуг з транспортування природного газу магістральними трубопроводами № 20613 від 12.12.2011 року.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 14.08.2012 року порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 03.09.2012 року о 09:45 год.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 03.09.2012 року розгляд справи було відкладено на 17.09.2012 року о 10:00 год.
У призначеному судовому засіданні представник позивача підтримав заявлений позов та просив суд його задовольнити, через канцелярію суду надав супровідним листом додаткові документи (копії актів наданих послуг по транспортуванню газу магістральними трубопроводами за спірні періоди, а також докази їх направлення на адресу підприємства - відповідача), які судом долучені до матеріалів справи.
Відповідач, повідомлений належним чином, у призначене судове засідання не з'явився, відзиву на позов та інші витребувані судом документи не надав, про причини неявки суд не повідомив.
Згідно положень ст.ст. 4-3, 33 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ч. 3 ст. 22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Враховуючи достатність часу, наданого позивачеві та відповідачеві для підготовки до судового засідання та підготовки витребуваних судом документів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст. 4-3 та ст. 33 ГПК України, суд вважає, що господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи за наявними у справі матеріалами.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом 12.12.2011 року мж ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України" в о. Управління магістральних газопроводів "Харківтрансгаз" (надалі - Газотранспортне підприємство) та ТОВ "Редис" (надалі - Замовник) був укладений договір про надання послуг з транспортування природного газу магістральними трубопроводами № 20613 (надалі - Договір).
Згідно п. 1.1 вказаного Договору, предметом Договору є надання послуг Замовнику з транспортування магістральними трубопроводами природного газу від пунктів приймання - передачі газу в магістральні трубопроводи до пунктів призначення - газорозподільних станцій (далі - ГРС), а Замовник зобов'язується внести плату за надані послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами в розмірі, у строки та у порядку, передбачені умовами Договору.
Відповідно до п. 3.1 Договору, послуги з транспортування газу оформлюються Газотранспортним підприємством і Замовником актами наданих послуг по транспортуванню газу магістральними трубопроводами.
Згідно п. 3.4 Договору, акти надання послуг по транспортуванню газу магістральними трубопроводами є підставою для проведення остаточних розрахунків Замовника з Газотранспортним підприємством, які, згідно п. 5.5. даного Договору, здійснюються в строк до 20-го (двадцятого) числа, наступного за звітним місяцем транспортування газу.
На виконання умов вищезазначеного Договору, позивач у січні - червні 201 року надав відповідачу послуги з транспортування природного газу в об'ємі 12,014 тис.куб.м., що підтверджується копіями актів наданих послуг по транспортуванню природного газу від 31.01.2012 року, від 29.02.2012 року, від 31.03.2012 року, від 30.04.2012 року, від 31.05.2012 року, від 30.06.2012 року та переліками підприємств для нарахувань з транспортування природного газу ПАТ "Харківміськгаз".
Вищезазначені акти наданих послуг по транспортуванню природного газу підписані сторонами та скріплені печатками підприємств, за виключенням актів від 31.05.2012 року та від 30.06.2012 року.
Так, пунктом 3.3. Договору передбачено, що Замовник протягом двох днів з дати одержання акта наданих послуг зобов'язується повернути Газотранспортному підприємству один примірник оригіналу акта наданих послуг, підписаний уповноваженим представником та печаткою Замовника, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акту наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню відповідно до умов договору або в судовому порядку. До прийняття рішення судом відповідні розрахунки за вартість послуг з транспортування газу магістральними трубопроводами здійснюються відповідно до даних Газотранспортного підприємства.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем на адресу ТОВ "Редис" направлялися вищезазначені акти наданих послуг простим листом, які в подальшому були отримані підприємством - відповідача, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матреріалах справи.
Між тим, відповідачем, всупереч п. 3.3 Договору, не було направлено на адресу позивача ні підписаного примірника актів, ні письмової вмотивованої відмови від їх підписання.
Таким чином, факт надання позивачем зазначених послуг підтверджується копіями актів приймання - передачі природного газу, наявних в матеріалах справи.
Між тим, відповідач виконав свої договірні зобов'язання по оплаті послуг з транспортування природного газу не в повному обсязі, у зв'язку з чим у останнього виникла заборгованість перед позивачем за надані послуги в січні - червні 2012 року в сумі 2 952,55 грн., що підтверджується актом взаємних розрахунків № 1147 (а.с. 26).
Надаючи правову оцінку позовним вимогам. суд зазначає наступне.
Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов'язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України.
Названі норми передбачають, що господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
За змістом ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом не допускається.
Частиною 3 статті 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно ст.193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України, яка містить аналогічні положення, зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно відлягає виконанню у цей строк (термін).
Доказів на підтвердження оплати спірних сум заборгованості відповідачем суду не надані та матеріали справи не містять, у зв'язку з чим суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення основного боргу в розмірі 2 952,55 грн. є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Частиною першою ст. 216 Господарського кодексу України встановлено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
За змістом ст. 217 Господарського кодексу України у сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції та адміністративно-господарські санкції.
Відповідно до ч.1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до п. 7.3 Договору, у разі порушення Замовником строків оплати, передбачених розділом 5 Договору, із Замовника стягується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який стягується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Отже, стягнення пені у разі неналежного виконання взятих на себе зобов'язань Замовником передбачено умовами укладеного сторонами Договору та узгоджується з приписами чинного законодавства.
Позивач надав обґрунтований розрахунок пені, який відповідає вимогам Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" та відповідно якого належна до сплати сума становить 159,44 грн.
Крім того, за приписами ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, повинен на вимогу кредитора сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних з простроченої суми, якщо законом або договором не встановлений інший розмір відсотків.
Враховуючи, що відповідач не виконав своїх обов`язків по оплаті послуг за Договором, позовні вимоги щодо стягнення з відповідача інфляційних втрат в сумі 7,16 грн. та 3% річних в сумі 31,88 грн. визнані судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 44 та статті 49 Господарського процесуального кодексу України, у разі задоволення позову, витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони, пропорційно розміру задоволених вимог. Тобто суд вважає за необхідне покласти на відповідача витрати по сплаті судового збору в сумі 1 609,50 грн., оскільки з його вини спір було доведено до суду.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 1, 4, 12, 22, 33-34, 38, 43, 47-49, 75, ст. 82-85, Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ТОВ "Редис" (61070, м. Харків, вул. Ак. Проскури, 1-Б, п/р 26003060712183, ПАТ "Приватбанк", МФО 351533, код 37094335) на користь ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України" в о. Управління магістральних газопроводів "Харківтрансгаз" (61001, м. Харків, вул. Культури, 20-А, п/р 26009124683001 в ПАТ КБ "Надра" Харківське РУ, МФО 380764, код 25698645) суму основного боргу в ромірі 2 952,55 грн. пеню -159,44 грн., 3 % річних - 31,88 грн., інфляційні втрати - 7, 16 грн., а також судовий збір в розмірі 1 609,50 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 21.09.2012 р.
Суддя Лаврова Л.С.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2012 |
Оприлюднено | 27.09.2012 |
Номер документу | 26152030 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Лаврова Л.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні