cpg1251
УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
від "24" вересня 2012 р. Справа № 18/5007/708/12
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Соловей Л.А. ,
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: Медведєва Г.С., довіреність від 13.07.2012р.;
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія ТЕКТ-РІЕЛТІ" (м.Київ)
до Відкритого акціонерного товариства "Овруцький хлібозавод", м.Овруч
про зобов'язання вчинити дії щодо надання інформації про діяльність акціонерного товариства.
Позивачем пред'явлено позов про зобов'язання відповідача ВАТ "Овруцький хлібозавод" вчинити дії щодо надання інформації про діяльність акціонерного товариства, а саме:
1. Належним чином завірені копії усіх установчих документів (зокрема, але не виключно - статутів, установчих договорів тощо) товариства, зі всіма змінами та доповненнями, за весь період діяльності товариства.
2. Належним чином завірені копії свідоцтва про державну реєстрацію товариства; довідки Державного комітету статистики України з ЄДР про товариство; довідки (форми 4-ОПП) про взяття на облік товариства, як платника податків; свідоцтва про реєстрацію товариства, як платник податку на додану вартість, а також усі інші реєстраційні документи, що підтверджують проходження реєстрації товариства та отримання відповідних свідоцтв, дозволів, ліцензій для здійснення товариством діяльності.
3. Належним чином завірені копії усіх внутрішніх документів (зокрема, але не виключно - положень, правил, процедур, регламентів тощо) товариства, зі всіма змінами та доповненнями, за весь період діяльності товариства.
4. Належним чином завірені копії усіх документів, що підтверджують належне скликання та проведення зборів/засідань органів управління товариства за всі роки діяльності товариства та прийняті або затверджені ними документи (рішення, накази, правочини, договори, угоди і т.д.), з наданням належним чином завірених усіх підтверджуючих документів, зокрема, але не обмежуючись:
- копій протоколів усіх зборів акціонерів товариства (в тому числі з усіма копіями протоколів лічильної/мандатної/реєстраційної комісії), а також документів, що підтверджують персональне повідомлення акціонерів про скликання та проведення зборів акціонерів товариства та опублікування повідомлень у місцевій та офіційній пресі;
- копій протоколів усіх зборів/засідань Спостережної (Наглядової) ради товариства, наказів Голови Спостережної (Наглядової) ради товариства та документів, що підтверджують повідомлення усіх членів Спостережної (Наглядової) ради про скликання та проведення зборів/засідань Спостережної (Наглядової) ради товариства;
- копій протоколів усіх зборів/засідань Правління товариства, наказів Голови Правління товариства та документів, що підтверджують повідомлення усіх членів Правління про скликання та проведення зборів/засідань Правління товариства;
- копій протоколів усіх зборів/засідань Ревізійної комісії товариства, наказів Голови Ревізійної комісії та документів, що підтверджують повідомлення усіх членів Ревізійної комісії про скликання та проведення зборів/засідань Ревізійної комісії товариства;
- письмових доказів, що підтверджують обрання установчими зборами товариства Наглядової (спостережної) ради та виконавчого органу товариства, у відповідності до ст.36 Закону України "Про господарські товариства", в редакції що діяла на відповідний період часу;
- копій усіх книг/журналів реєстрації протоколів/наказів/рішень зборів акціонерів товариства, Спостережної (Наглядової) ради, Ревізійної комісії та Правління товариства.
5. Належним чином завірені копії усіх правочинів (зокрема, але не виключно - договорів, угод, протоколів, актів, довіреностей тощо), що укладались/видавались від імені товариства, за весь період його діяльності, зі всіма додатками, доповненнями, змінами та документами, що підтверджують їх повне або часткове виконання (включаючи всю документацію, що підтверджує купівлю/продаж товариством акцій власного випуску).
6. Належним чином завірені копії усіх документів (зокрема, але не виключно - акти, розпорядження, постанови, вимоги тощо), що підтверджують проведення перевірок діяльності товариства, всіма установами, органами та організаціями (зокрема, але не виключно - податковими, митними органами та органами ДКЦПФР), зі всіма доданими/виданими документами, за весь період діяльності товариства.
7. Перелік афілійованих осіб та відомості про належні їм акції товариства.
8. Всі інші документи про діяльність товариства, що безпосередньо чи опосередковано стосуються чи можуть стосуватися моїх прав та інтересів, як акціонера цього товариства.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує про порушення свого права як акціонера ВАТ "Овруцький хлібозавод" внаслідок ненадання останнім йому для ознайомлення інформації щодо діяльності товариства за його зверненням.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про місце, дату та час судового засідання повідомлений належним чином (про що свідчить розписка представника позивача у повідомленні про вручення поштового відправлення, а.с.83).
Раніше, представник позивача, який був присутній в судовому засіданні 16.07.2012р. позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. На виконання вимог ухвали суду від 19.06.2012р. надав додаткові пояснення по справі (а.с.56-61).
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву (а.с.21-24), в якому зокрема зазначив, що більшість документів, що витребовує позивач, не підпадають під вимоги ч.1 ст.77, ч.1 ст.78 Закону України "Про акціонерні товариства" та не можуть бути надані для ознайомлення.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно наявних у справі доказів, а саме: договору купівлі-продажу №ТЗ-101; 626/9-01 від 20.03.2003р., договору купівлі-продажу цінних паперів №БТ-08-21-19/1 від 28.12.2010р. (а.с.62-69) зведеного облікового реєстру власників цінних паперів станом на 18.04.2012р. (а.с.52-53); виписки про стан рахунку в цінних паперах на 29.05.2012р. (а.с.9) Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія ТЕКТ-РІЕЛТІ" зареєстрований як власник цінних паперів Відкритого акціонерного товариства "Овруцький хлібозавод". Вперше, право власності на акції ВАТ "Овруцький хлібозавод" було набуте позивачем 08.04.2003р. Згодом, 30.09.2003р. та 23.04.2004р. акції були відчужені, тому з 23.04.2004р. позивач фактично втратив статус акціонера ВАТ "Овруцький хлібозавод".
28.12.2008р. позивач згідно договору №БТ-08-21-19/1 від 28.12.2010р. (а.с.66-69) придбав 440940 штук простих іменних акцій відповідача, які в подальшому не відчужував.
Таким чином, станом на час розгляду справи позивач володіє пакетом акцій відповідача, який складає 440940штук, або 23,997%.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками процесу, ТОВ "ФК ТЕКТ-РІЕЛТІ", як акціонер ВАТ "Овруцький хлібозавод", звертався до останнього із заявою щодо одержання інформації про діяльність товариства.
Зокрема, позивач у заяві від 19.04.2012р. (а.с.10-13) просив відповідача надати йому для ознайомлення письмову інформацію (в т.ч. документацію) про діяльність товариства, а саме документи, які зазначені у резолютивній частині позовної заяви, конкретизовані вище.
Згідно відповіді, наданої ВАТ "Овруцький хлібозавод", 11.05.2012р. за №72 (а.с.14-15), адміністрація відповідача повідомила, що зазначена у заяві позивача не є відкритою інформацією загального користування. Можливо надати лише копії документів, які передбачені пунктами 1-3, 5-11, 13-14, 16-17, ч.1 ст. 77 Закону України "Про акціонерні товариства", зокрема:
- статут товариства, зміни до статуту, засновницький (установчий договір);
- положення про загальні збори, наглядову раду, виконавчий орган та ревізійну комісію, інші внутрішні положення товариства, що регулюють діяльність органів товариства та зміни до них;
- протоколи загальних зборів;
- матеріали, з якими акціонери мали можливість ознайомитися під час підготовки до загальних зборів;
- протоколи засідань наглядової ради та колегіального виконавчого органу, накази, розпорядження голови колегіального та одноосібного виконавчого органу;
- протоколи засідань ревізійної комісії;
- висновки ревізійної комісії (ревізора).
Надання усіх інших копій документів Статутом товариства його внутрішнім положенням, рішеннями Загальних зборів, Наглядової ради, а також Виконавчого органу товариства не передбачено. Також зазначено, що враховуючи вимоги ч.2 ст.78 Закону України "Про акціонерні товариства" та скрутне фінансове становище підприємства, Правлінням ВАТ "Овруцький хлібозавод" був виданий наказ №91 від 22.08.2011р. про встановлення оплати за надання копій документів товариства.
Позивач вказує, що ВАТ "Овруцький хлібозавод" зобов'язав його визначити період, за який необхідно надати документи, незважаючи на те, що позивач в своїй заяві чітко зазначив, що просить документи за весь період діяльності товариства і Закон не встановлює обмежень щодо періоду часу, за який учасник товариства має право отримувати інформацію.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач стверджує, що відповідач порушує його корпоративні права, не надаючи можливості ознайомитись з інформацією щодо діяльності ВАТ, що стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість позовних вимог господарський суд приймає до уваги наступне.
Відповідно до ст.1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи мають право звернутися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
В статті 20 Господарського кодексу України та ст. 16 Цивільного кодексу України визначено способи захисту порушених прав та інтересів, а також зазначено, що суд може захистити порушене право іншими способами, передбаченими законом.
Позивачем у справі є особа, яка звертається до господарського суду з метою захистити або відновити своє порушене право, у даному випадку - право на отримання інформації щодо діяльності підприємства, акціонером якого є позивач.
Згідно з ч.1 ст.167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Відповідно до ст.116 Цивільного кодексу України учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленими установчим документом товариства та законом, зокрема, одержувати інформацію про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом.
Згідно з ч.1 ст.88 Господарського кодексу України, учасники господарського товариства мають право одержувати інформацію про діяльність товариства. На вимогу учасника товариство зобов'язане надати йому для ознайомлення річні баланси, звіти про фінансову-господарську діяльність товариства, протоколи ревізійної комісії, протоколи зборів органів управління товариства тощо.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" право на участь в управлінні, на одержання доходу та інші права, що випливають з іменних цінних паперів, в тому числі і право на отримання інформації про діяльність товариства, можуть бути реалізовані лише після внесення відповідних змін до реєстру власників іменних цінних паперів, тобто з моменту отримання статусу акціонера товариства.
Як уже зазначалось, позивач зареєстрований як акціонер ВАТ "Овруцький хлібозавод" (а.с.51-53, 62-69).
З огляду на зміст пунктів 36, 37 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008р. №13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" способом захисту права учасника господарського товариства на отримання інформації про діяльність товариства (ст.116 ЦК, ч.1 ст.88 ГК) є спонукання в судовому порядку до виконання товариством дій - надання відповідної інформації. Учасник (акціонер) товариства може вимагати надання інформації про діяльність товариства з дати, коли він набув статусу учасника (акціонера).
Матеріали справи свідчать, що з заявою про надання відповідної інформації позивач звертався до відповідача 23.04.2012р., тобто після того, як набув статус учасника (акціонера) ВАТ "Овруцький хлібозавод". Отже, позивач намагався реалізувати належне йому корпоративне право на отримання інформації у рамках діючого законодавства та, неотримавши від відповідача витребуваних документів, правомірно звернувся до господарського суду із позовом, у передбачений законом спосіб, щодо захисту своїх порушених прав та інтересів.
В наведених вище положеннях законодавчих актів України визначено дату, з якого акціонер (учасник) товариства набуває право вимагати надання йому інформації для ознайомлення.
В пункті 2.21. Рекомендацій Вищого господарського суду України від 28.12.2007р. №04-5/14 "Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин", визначено, що закон не встановлює обмежень щодо періоду часу, за який учасник товариства має право отримувати інформацію.
Згідно позовних вимог, позивач просить надати інформацію щодо ВАТ "Овруцький хлібозавод" за весь період його діяльності, що, з огляду на наведене, не суперечить вимогам чинного законодавства.
З наявного у справі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №655099, датою державної реєстрації Відкритого акціонерного товариства "Овруцький хлібозавод" є 11.09.1997р. (а.с.41), тобто, саме з цієї дати розпочато діяльність ВАТ "Овруцький Хлібозавод" та саме цією датою слід керуватись, визначаючи період, за який позивач просить надати інформацію щодо діяльності товариства.
Таким чином, доводи позивача про відсутність обмежень щодо періоду часу, за який учасник товариства має право отримувати інформацію про його діяльність, господарський суд визнає обґрунтованими.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зауважує, що позивач безпідставно обґрунтовує позовні вимоги посилаючись на норми статей Закону України "Про господарські товариства", які втратили свою чинність (а.с.21-24).
Щодо посилань відповідача суд враховує наступне:
Згідно Роз'яснення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.07.2009 року №8 "Щодо порядку застосування окремих положень розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" у зв'язку з набранням ним чинності" акціонерні товариства до приведення у відповідність з нормами Закону України "Про акціонерні товариства" статуту та інших внутрішніх положень акціонерного товариства мають керуватись у своїй діяльності з 30.04.2009 року по 30.04.2011 року Законом України "Про господарські товариства" та відповідними підзаконними нормативно-правовими актами. Цими ж актами законодавства регулюються взаємовідносини товариства з акціонерами, інвесторами, органами державної влади та іншими особами. Акціонерні товариства, які, починаючи з 30.04.2009 року, привели свою діяльність у відповідність до Закону України "Про акціонерні товариства", мають керуватись у своїй діяльності Законом України "Про акціонерні товариства" та відповідними підзаконними нормативно-правовими актами. Цими ж актами законодавства регулюються взаємовідносини товариства з акціонерами, інвесторами, органами державної влади та іншими особами. При цьому, починаючи з 30.04.2009 року всі акціонерні товариства, в тому числі ті, що ще не привели свою діяльність у відповідність із Законом України "Про акціонерні товариства", зобов'язані керуватись у своїй діяльності нормами ЦК України, ГК України, Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні", Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та Закону України "Про управління об'єктами державної власності", в тому числі тими, що внесені до зазначених законодавчих актів розділом XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства".
Положеннями цього ж роз'яснення передбачено, що починаючи з 01.05.2011 року, всім акціонерним товариствам необхідно виконувати всі вимоги Закону України "Про акціонерні товариства" в повному обсязі.
Також, відповідно до роз'яснення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20.05.2011 року "Щодо порядку застосування окремих положень Закону України "Про акціонерні товариства" у зв'язку з втратою чинності статей 1-49 Закону України "Про господарські товариства" у частині, що стосується акціонерних товариств" всі акціонерні товариства, створені до набрання чинності Закону України "Про акціонерні товариства", та які в термін до 30.04.2011р. не привели свою діяльність у відповідність з Законом (тобто не зареєстрували в установленому порядку зміни до статуту) мають у своїй діяльності з 01.05.2011р. керуватися положенням Закону України "Про акціонерні товариства", а також положенням статуту та внутрішнім положенням акціонерних товариств у частині, що не суперечить положенням Закону.
Таким чином, з 01.05.2011 року норми Закону України "Про акціонерні товариства" поширюються на всі акціонерні товариства, які навіть не привели свою діяльність у відповідність до даного закону.
Оскільки в матеріалах справи відсутні докази приведення діяльності ВАТ "Овруцький хлібозавод" (яке було створене до набрання чинності Законом України "Про акціонерні товариства") у відповідність із Законом України "Про акціонерні товариства", а також з матеріалів справи вбачається, що ВАТ "Овруцький хлібозавод" не змінило назву та не привело у відповідність до даного закону внутрішні положення, враховуючи час виникнення спірних правовідносин між сторонами, тому з 01.05.2011р. відповідно до роз'яснення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20.05.2011 року "Щодо порядку застосування окремих положень Закону України "Про акціонерні товариства" у зв'язку з втратою чинності статей 1-49 Закону України "Про господарські товариства" у частині, що стосується акціонерних товариств" до спірних правовідносин слід застосовувати Закон України "Про акціонерні товариства", на який і посилається позивач у позовній заяві.
Зі змісту положень ст.116 ЦК України, ст.88 ГК України та Закону України "Про акціонерні товариства" вбачається, що учасники господарського товариства мають право одержувати інформацію про діяльність товариства, а саме: річні баланси, звіти про фінансово-господарську діяльність товариства, протоколи ревізійної комісії, протоколи-зборів органів управління товариства та інформацію, що міститься в установчих документах товариства, п р о т е, н е б у д ь - я к у інформацію щодо господарської діяльності товариства, якщо інше не передбачено установчими документами товариства.
Відповідно до п.37 постанови Пленуму Верховного Суду України №13 від 24.10.2008 р. "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" у разі, якщо товариством визначено порядок доступу до інформації про діяльність товариства, то акціонер товариства може реалізувати своє право на отримання інформації в установленому порядку.
Статутом товариства, в редакції чинній на момент розгляду справи (а.с.42-50), встановлено, що акціонер має право отримувати будь-яку інформацію про діяльність товариства, якщо така інформація не є інформацією з обмеженим доступом (конфіденційної або таємної). Встановлення обмеженого доступу до фінансової звітності товариства та його внутрішніх нормативних документів забороняється. Порядок надання інформації про діяльність товариства, а також перелік інформації з обмеженим доступом регулюється чинним законодавством та внутрішніми нормативними документами товариства (підпункт "б" пункту 5.1 Статуту).
Частиною 1 ст.78 Закону України "Про акціонерні товариства" встановлено, що акціонерне товариство забезпечує кожному акціонеру доступ до документів, визначених пунктами 1 - 3, 5 - 11, 13, 14, 16 і 17 частини першої статті 77 цього Закону.
У відповідності до вищевказаних положень, акціонерам надаються для ознайомлення наступні документи:
- статут товариства, зміни до статуту, засновницький (установчий договір);
- положення про загальні збори, наглядову раду, виконавчий орган та ревізійну комісію, інші внутрішні положення товариства, що регулюють діяльність органів товариства та зміни до них;
- положення про кожну філію та кожне представництво товариства;
- принцип (кодекс) корпоративного управління товариства;
- протоколи загальних зборів;
- матеріали, з якими акціонери мали можливість ознайомитися під час підготовки до загальних зборів;
- протоколи засідань наглядової ради та колегіального виконавчого органу, накази, розпорядження голови колегіального та одноосібного виконавчого органу;
- протоколи засідань ревізійної комісії, рішення ревізора товариства;
- висновки ревізійної комісії (ревізора) та аудитора товариства;
- річну фінансову звітність;
- документи звітності, що подаються відповідним державним органам;
- проспект емісії, свідоцтво про державну реєстрацію випуску акцій та інших цінних паперів товариства;
- особливу інформацію про товариство згідно з вимогами законодавства;
- інші документи, передбачені законодавством, статутом товариства, його внутрішніми положеннями, рішеннями загальних зборів, наглядової ради, виконавчого органу.
Відповідно д ч.2 ст.78 Закону України "Про акціонерні товариства" протягом 10 робочих днів з дня надходження письмової вимоги акціонера корпоративний секретар, а в разі його відсутності - виконавчий орган акціонерного товариства зобов'язаний надати цьому акціонеру завірені підписом уповноваженої особи товариства та печаткою товариства копії відповідних документів, визначених частиною першою цієї статті. За надання копій документів товариство може встановлювати плату, розмір якої не може перевищувати вартості витрат на виготовлення копій документів та витрат, пов'язаних з пересиланням документів поштою. Будь-який акціонер, за умови повідомлення виконавчого органу не пізніше ніж за п'ять робочих днів, має право на ознайомлення з документами, передбаченими частиною першою цієї статті, у приміщенні товариства за його місцезнаходженням у робочий час. Виконавчий орган товариства має право обмежувати строк ознайомлення з документами товариства, але в будь-якому разі строк ознайомлення не може бути меншим 10 робочих днів з дати отримання товариством повідомлення про намір ознайомитися з документами товариства.
Згідно наказу Правління ВАТ "Овруцький хлібозавод" №91 від 22.08.2011р. встановлено порядок надання копій документів товариства, визначених пунктами 1-3, 5-11, 13,14,16,17 ч.1 ст.77 Закону України "Про акціонерні товариства" за плату, яку акціонер вносить згідно з прейскурантом послуг у касу бухгалтерії товариства з отриманням квитанції прибуткового касового ордера або безготівковим переказом коштів на рахунок товариства (а.с.30-31).
Таким чином, з урахуванням заявлених позовних вимог, вищевикладених вимог чинного законодавства та встановлених обставин справи, враховуючи встановлений відповідачем порядок надання акціонерам інформації для ознайомлення, господарський суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог, а саме, щодо надання позивачу інформації про діяльність ВАТ "Овруцький хлібозавод", з якою позивач, як учасник (акціонер) товариства має право ознайомитись у відповідності до Статуту товариства, Наказу №91 від 22.08.2011р. та переліку інформації, що надається акціонерам для ознайомлення відповідно до чинного законодавства України (ч.1 ст.78 Закону України "Про акціонерні товариства", ст.88 Господарського кодексу України), за весь період діяльності товариства.
Отже, позов підлягає задоволенню в частині надання ВАТ "Овруцький хлібозавод" ТОВ " ФК ТЕКТ-РІЕЛТІ" статутів товариства зі всіма змінами; Положення про загальні збори, Наглядову раду, Правління та Ревізійну комісію, інших внутрішніх документів; протоколів усіх загальних зборів акціонерів ВАТ "Овруцький хлібозавод"; протоколів засідань Наглядової ради ВАТ "Овруцький хлібозавод", протоколів засідань Ревізійної комісії ВАТ "Овруцький хлібозавод"; протоколів засідань Правління ВАТ "Овруцький хлібозавод"; книги протоколів засідання правління. При цьому, витрати на виготовлення копій вказаних документів мають бути відшкодовані ТОВ "ФК ТЕКТ-РІЕЛТІ", як це передбачено наказом Правління ВАТ "Овруцький хлібозавод" №91 від 22.08.2011р.
Стосовно решти позовних вимог, згідно наведеного у позовній заяві переліку, суд зазначає, що надання витребуваних позивачем, зокрема: документів, що підтверджують персональне повідомлення акціонерів про скликання та проведення зборів акціонерів товариства та опублікування повідомлень у місцевій та офіційній пресі; документів, що підтверджують повідомлення усіх членів Спостережної (Наглядової) ради про скликання та проведення зборів/засідань Спостережної (Наглядової) ради товариства; документів, що підтверджують повідомлення усіх членів Спостережної (Наглядової) ради про скликання та проведення зборів/засідань Спостережної (Наглядової) ради товариства; документів, що підтверджують повідомлення усіх членів Ревізійної комісії про скликання та проведення зборів/засідань Ревізійної комісії товариства; копії усіх правочинів (зокрема, але не виключно - договорів, угод, протоколів, актів, довіреностей тощо), що укладались/видавались від імені товариства зі всіма додатками, доповненнями, змінами та документами, що підтверджують їх повне або часткове виконання (включаючи всю документацію, що підтверджує купівлю/продаж товариством акцій власного випуску); надання документів, що підтверджують проведення перевірок діяльності товариства, всіма установами, органами та організаціями (зокрема, але не виключно - податковими, митними органами та органами ДКЦПФР), зі всіма доданими/виданими документами, тощо
не передбачено ні чинним законодавством України, ні установчими документами відповідача.
Відповідно до ст.9 Закону України "Про інформацію" всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій.
Реалізація права на інформацію громадянами, юридичними особами і державою не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Кожному громадянину забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законами України.
Відтак, суди не вправі зобов'язувати товариство надати інші документи про діяльність товариства, що є незаконним втручанням у внутрішню господарську діяльність Товариства.
З огляду на викладене, підстави для задоволення решти позовних вимог (крім вищевикладених, що підлягають задоволенню) - відсутні.
Положення Методичних рекомендацій щодо доступу акціонерів та інших заінтересованих осіб до інформації про акціонерне товариство, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.01.2005р. за №27, на які посилається позивач у додатковому письмовому поясненні як на підставу для задоволення усіх його вимог (а.с.56-61) узгоджується із нормами Закону України "Про інформацію", та нормами Закону України "Про акціонерні товариства", які передбачають можливість надання акціонеру лише певної інформації, а не будь-якої.
Відповідно до статей 33 та 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень належними та допустимими у справі доказами; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ч.1 ст.49 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Разом з тим, частина 2 цієї статті Кодексу передбачає, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.
Враховуючи викладене, господарський суд визнав за необхідне покласти судовий збір на відповідача у повному обсязі, оскільки відповідач спонукав позивача звернутись з позовом до суду.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 34, 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Відкритому акціонерному товариству "Овруцький хлібозавод" (11101, Житомирська область, м.Овруч, вул.Налепки-Репкіна, 10, код 00377727) надати Товариству з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія ТЕКТ-РІЕЛТІ" (03150, м.Київ, вул.Червоноармійська, 64, код 30965388) належним чином завірені копії наступних документів (за весь період діяльності ВАТ "Овруцький хлібозавод"):
- статут товариства, зміни до статуту, засновницький (установчий договір);
- положення про загальні збори, наглядову раду, виконавчий орган та ревізійну комісію, інші внутрішні положення товариства, що регулюють діяльність органів товариства та зміни до них;
- положення про кожну філію та кожне представництво товариства;
- принцип (кодекс) корпоративного управління товариства;
- протоколи загальних зборів;
- матеріали, з якими акціонери мали можливість ознайомитися під час підготовки до загальних зборів;
- протоколи засідань наглядової ради та колегіального виконавчого органу, накази, розпорядження голови колегіального та одноосібного виконавчого органу;
- протоколи засідань ревізійної комісії, рішення ревізора товариства;
- висновки ревізійної комісії (ревізора) та аудитора товариства;
- річну фінансову звітність;
- документи звітності, що подаються відповідним державним органам;
- проспект емісії, свідоцтво про державну реєстрацію випуску акцій та інших цінних паперів товариства;
- особливу інформацію про товариство згідно з вимогами законодавства;
- інші документи, передбачені законодавством, статутом товариства, його внутрішніми положеннями, рішеннями загальних зборів, наглядової ради, виконавчого органу.
з відшкодуванням Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія ТЕКТ-РІЕЛТІ" витрат на виготовлення копій документів.
3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Овруцький хлібозавод" (11101, Житомирська область, м.Овруч, вул.Налепки-Репкіна, 10, код 00377727)
на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія ТЕКТ-РІЕЛТІ" (03150, м.Київ, вул.Червоноармійська, 64, код 30965388)
- 1073,00грн. судового збору.
4. Відмовити в задоволенні решти позовних вимог.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення.
Суддя Соловей Л.А.
Віддрукувати: 3 прим.
1- в справу
2- позивачу (рек. з повід.)
3 - відповілачу
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2012 |
Оприлюднено | 01.10.2012 |
Номер документу | 26184609 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Соловей Л.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні