ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
19 вересня 2012 року 14:23 № 2а-5354/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т. при секретарі судового засідання Олійник Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант-Н" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення за участю представників сторін:
від позивача, Саликіна В. О., довіреність № б/н, від 05.04.12 р. ;
від позивача, Погружальська К. В., довіреність № б/н, від 05.04.12 р.;
від позивача, Шепотько О. А., довіреність № б/н, від 05.04.12 р.;
від відповідача, Коновал Т. В., довіреність № 1998/9/10-114, від 24.07.12 р.,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Гарант-Н", (далі - позивач), з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шеченківському районі м. Києва Державної податкової служби України, (далі - відповідач), про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 15728/1512 від 24.11.2011 р.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачем не допущено порушень вимог податкового законодавства при визначенні від'ємного значення об'єкту оподаткування за ІІ квартал 2011 р., а відповідачем у акті камеральної перевірки податкової звітності позивача з податку на прибуток від 04.11.2011 р. № 14/1512/31808397, на підставі якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, безпідставно зроблено висновок про неправомірність визначення позивачем у декларації з податку на прибуток за ІІ квартал 2011 р. від'ємного значення об'єкту оподаткування попереднього звітного(податкового) періоду), що призвело до завищення витрат, що враховуються при визначенні об"єкту оподаткування та, відповідно до завищення від'ємного значення об'єкту оподаткування з податку на прибуток за ІІ квартал 2011 р. в розмірі 2553623,00 грн., в силу чого, оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечував, у письмових запереченнях просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки відповідно до положень пункту 3 підрозділу 4 Розділу 20 Перехідних положень Податкового кодексу України, до складу від"ємного значення об'єкта оподаткування другого кварталу 2011 року включається виключно від'ємне значення об'єкта оподаткування, отримане суб'єктом господарювання за результатом здійсненої господарської діяльності за перший квартал 2011 року і не може бути включено від"ємне значення об'єкту оподаткування, отримане за результатами діяльності підприємства у 2010 р., в силу чого, оскаржуване податкове повідомлення-рішення, прийняте відповідачем правомірно, просив у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Гарант-Н" зареєстровано у Шевченківській районній державній адміністрації у місті Києві, взято на облік як платник податків 21.01.2002 р., є платником податку на прибуток та податку на додану вартість.
04.11.2011 р. Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва було проведено камеральну перевірку податкової звітності позивача з податку на прибуток за 2-й квартал 2011 р.
За результатами вказаної перевірки відповідачем складено Акт камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток від 04.11.2011 р. № 14/1512/31808397, у якому встановлено порушення позивачем вимог п. 150.1. ст. 150 Податкового кодексу України, вимог п.3 підрозділу 4 Розділу 20 Перехідних положень Податкового кодексу України (далі -ПК України), а саме: позивачем до складу від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток попереднього звітного (податкового) періоду, що є частиною валових витрат ІІ кварталу 2011 року, включено від'ємне значення об'єкта оподаткування, отримане за результатами діяльності у 2010 році, що призвело до завищення витрат, що враховуються при визначенні об"єкта оподаткування та, відповідно, до завищення від"ємного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток у розмірі 2553623,00 грн.
На підставі вказаного Акту перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 15728/1512 від 24.11.2011 р., яким позивачу зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 2553623,00 грн. за 2-й квартал 2011 року.
Як вбачається із пояснень представника відповідача, висновок відповідача про порушення позивачем вимог п.3 підрозділу 4 Розділу 20 Перехідних положень Податкового кодексу України обґрунтовується дослівним, буквальним тлумаченням положень пункту 3 підрозділу 4 Розділу 20 Перехідних положень ПК України, яке дає підстави вважати, що до складу другого кварталу 2011 року включається виключно від'ємне значення об'єкта оподаткування, отримане суб'єктом господарювання за результатом здійсненої господарської діяльності за перший квартал 2011 року.
Суд звертає увагу, що відповідно до положень пункту 150.1. ст.150 Податкового кодексу України, якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками податкового року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням зазначеного від'ємного значення попереднього року у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.
В той же час, згідно ст.3. підрозділу 4 Розділу 20 Перехідних положень ПК України визначено, що пункт 150.1 статті 150 цього Кодексу застосовується у 2011 році з урахуванням такого: якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками першого кварталу 2011 року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат другого календарного кварталу 2011 року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками другого, другого і третього кварталів, другого - четвертого кварталів 2011 року здійснюється з урахуванням від'ємного значення, отриманого платником податку за перший квартал 2011 року, у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.
Поряд з цим, як вбачається зі змісту ст.1 підрозділу 4 Розділу 20 Перехідних положень ПК України, розділ III цього Кодексу застосовується під час розрахунків з бюджетом починаючи з доходів і витрат, що отримані і проведені з 1 квітня 2011 року, якщо інше не встановлено цим підрозділом. Згідно п. "1"статті 2 Розділу 19 Прикінцевих положень ПК України, втратив чинність з 1 квітня 2011 року Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств".
Таким чином, питання оподаткування за вказаний період -1 квартал 2011 року регулюються Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств", (далі - Закон), згідно положення статті 6 якого визначено, що:
- Якщо об'єкт оподаткування платника податку з числа резидентів за результатами податкового року має від'ємне значення об'єкта оподаткування (з урахуванням суми амортизаційних відрахувань), сума такого від'ємного значення підлягає включенню до складу валових витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування попереднього року у складі валових витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення;
- Податковий орган не може відмовити у прийнятті податкової декларації, яка містить від'ємне значення об'єкта оподаткування, з причин наявності такого від'ємного значення;
- Від'ємне значення об'єкта оподаткування декларується платником податку.
Отже, з вказаного вище судом вбачається, що, вказані норми закону та ПК України не передбачають жодних обмежень декларування від'ємного значення як результату виключно господарської діяльності лише за 1 квартал 2011 року, без врахування показників господарської діяльності за 2010 р., тому доводи відповідача в цій частині є необґрунтованими.
Суд звертає увагу на те, що таке від'ємне значення в цілях оподаткування визначається у податковій декларації, яка заповнюється в порядку, встановленому податковим законодавством України, та безпосередньо містить показники господарської діяльності суб'єкта господарювання з метою його належного оподаткування. Вказані показники декларації ґрунтуються на документах господарської діяльності платника податку. Як випливає зі статті 6 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств", (був чинний у першому кварталі 2011 р.), від'ємне значення об'єкта оподаткування формується у складі валових витрат платника податку наростаючим підсумком.
Отже, з наведеного випливає, що відповідач повинен приймати відомості декларації за перший квартал 2011 року, а саме приймати до уваги сформоване від'ємне значення у відповідності до закону, яке формується наростаючим підсумком у складі валових витрат податкових періодів до повного погашення такого від'ємного значення.
Згідно п. 46.1. ст.46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок -це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання , чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Ст.3. підрозділу 4 Розділу 20 Перехідних положень Податкового кодексу України визначає, що сума від'ємного значення, яка отримана за результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками першого кварталу 2011 року, підлягає включенню до витрат другого календарного кварталу 2011 року.
Як вбачається з декларації позивача з податку на прибуток за перший квартал 2011 р., у рядку 04.9 вказано від'ємне значення об"єкта оподаткування попереднього податкового року у сумі 2553623,00 грн.
Від"ємне значення об"єкта оподаткування було відображено в подальшому позивачем у розмірі 10534006 грн. в наступній податковій декларації з податку на прибуток за другий квартал 2011 року в рядку 06.6, який за своїм змістом прямо передбачає заповнення в тому числі і суми від'ємного значення об'єкта оподаткування за перший квартал 2011 року (зміст рядку згідно затвердженої форми декларації).
Представником позивача надано суду докази на підтвердження вищевказаних сум від"ємного значення об"єкту оподаткування за перший та другий квартали 2011 р.
Суд звертає увагу, що представником відповідача не заперечувалась правомірність та обґрунтованість формування позивачем показників від'ємного значення об'єкту оподаткування за другий квартал 2011 р. у розмірі 10534006 грн., та за перший квартал 2011 р. у сумі 2553623,00 грн.
Згідно абзацу 2 ст.3. підрозділу 4 Розділу 20 Перехідних положень ПК України, розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками другого, другого і третього кварталів, другого - четвертого кварталів 2011 року здійснюється з урахуванням від'ємного значення, отриманого платником податку за перший квартал 2011 року, у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.
Суд вважає за необхідне наголосити на тому, що згідно безпосереднього змісту вказаної норми Перехідних положень ПК України, мова йде про від'ємне значення, отримане платником податку за перший квартал 2011 року, тобто такого, яке отримано шляхом формування даних відповідної податкової декларації за результатом господарської діяльності як за наслідками 2010 року так і першого кварталу 2011 року. При цьому, вказана декларація вміщує в собі суму від'ємного значення наростаючим підсумком за відповідними податковими періодами у відповідності до положень чинного Закону. Жодним законом не обмежено врахування (включення) у декларації за 1 квартал 2011 року від'ємного значення, сформованого внаслідок господарської діяльності виключно одним податковим періодом, а саме -першим кварталом 2011 року, оскільки це питання чітко врегульовано ст.6 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", про що детально зазначено судом вище.
Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість висновків відповідача про порушення позивачем вимог п. 150.1. ст. 150 Податкового кодексу України, вимог п.3 підрозділу 4 Розділу 20 Перехідних положень Податкового кодексу України (далі -ПК України) в частині відображення від'ємного значення об'єкта оподаткування у другому кварталі 2011 року.
Згідно частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивачем надано суду достатні докази правомірності відображення ним від'ємного значення об'єкта оподаткування у другому кварталі 2011 року в обґрунтування позовних вимог.
Відповідач, заперечуючи проти позову, в силу положень частини 2 статті 71 КАС України, не спростував доводи позивача і не довів правомірності та обгрунтованості прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення.
Приймаючи до уваги викладене у сукупності, керуючись вимогами ст.ст. 69- 71, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант-Н" задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва № 15728/1512 від 24.11.2011 р.
3. Судові витрати в сумі 2146,00 грн. (дві тисячі сто сорок шість гривень) присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант-Н" (ідентифікаційний номер 31808397) за рахунок Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
З урахуванням положень ч. 3 ст. 160 КАС України, в судовому засіданні 19.09.2012 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова у повному обсязі складена та підписана 24.09.2012 р.
Суддя Ю.Т. Шрамко
Суд | Окружний адміністративний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2012 |
Оприлюднено | 02.10.2012 |
Номер документу | 26210363 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Окружний адміністративний суд міста Києва
Шрамко Ю.Т.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні