cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
11.09.12р. Справа № 23/5005/7141/2012
За позовом Приватного підприємства "РУТ", м. Жовті Води Дніпропетровської області
про стягнення заборгованості у загальному розмірі 168 226,40 грн.
Суддя Бєлік В.Г.
Представники:
від позивача: Іванніков А.Ю. - дов.№ 27 від 07.09.2012р., представник;
від відповідача: Харитонов Є.Б. - дов. від 15.05.2012р. № 18/4722, юрисконсульт 2 категорії.
СУТЬ СПОРУ:
Приватне підприємство "РУТ" звернулось до господарського суду з позовом до Державного підприємства "Східний гірничо - збагачувальний комбінат" про стягнення заборгованості у загальному розмірі 168 226,40 грн., яка складається з сум: 165 820,80 грн. - основного боргу, 2 004,66 грн. - пені, 400,94 грн. - 3% річних.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до укладеного між Державним підприємством "Східний гірничо - збагачувальний комбінат" (Покупець) та Приватним підприємством "РУТ" (Постачальник) Договору № 108/13 про закупівлю товарів за державні кошти від 08.02.20112р., позивачем поставлено відповідачу товар (продукцію лісозаготівлі (пиловочник хвойний)) за найменуванням, в кількості та за ціною зазначеними в видаткових накладних та на умовах даного договору на загальну суму 165 820,80 грн. Відповідачем прийнято товар, але у встановлений договором термін не здійснено оплату за поставлений товар.
Відповідач позов визнає частково, подав відповідний письмовий відзив на позов, в якому просить зменшити розмір штрафних санкцій.
За згодою представників сторін у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ч.2 ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В :
Між Державним підприємством "Східний гірничо - збагачувальний комбінат" (Покупець) та Приватним підприємством "РУТ" (Постачальник) укладений Договір № 108/13 про закупівлю товарів за державні кошти від 08.02.20112р.
Згідно п.1.1. Договору Постачальник зобов'язується поставити Покупцеві Товари, зазначені в п.1.2. договору, а Покупець прийняти і оплатити такі товари.
Згідно п.1.2. Договору Постачальник зобов'язується поставити Продукцію лісозаготівлі (пиловочник хвойний) за найменуванням, кількістю та ціною відповідно до Специфікації № 1, яка є невід'ємною частиною договору.
Згідно п. 1.3. Договору обсяги закупівлі Товарів можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.
Відповідно до ч.2 ст. 265 ГК України договір поставки укладається на розсуд сторін або відповідно до державного замовлення.
У відповідності до ч. 1 ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
За своєю правовою суттю вказаний договір є договором поставки, до якого застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч.2 ст. 712 ЦК України).
Відповідно до п. 5.1. Договору поставка Товару здійснюється партіями. Розмір кожної партії уточнюється Покупцем у заявках.
Відповідно до п. 5.2. Договору Постачальник зобов'язаний поставити партію Товару протягом 7-ми робочих днів після отримання заявки від Покупця. За домовленістю сторін дозволяється дострокова поставка Товару.
Як вбачається з доданих до справи документів (видаткових накладних, рахунків -фактур (а.с.12, 14, 15, 17, 18, 20, 21, 23)) позивач поставив відповідачу товар (продукцію лісозаготівлі (пиловочник хвойний)) на загальну суму 165 820,80 грн.
Товар був прийнятий відповідачем без будь-яких зауважень в повному обсязі, без претензій, що підтверджено підписом повноважного представника відповідача на видаткових накладних, скріплених печатками підприємства та довіреностями на отримання товаро - матеріальних цінностей, виданих на ім' Пруса Ю.І. (а.с.13, 16, 19, 22).
Згідно ч.1 ст. 692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Згідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно п. 4.2. Договору Покупець здійснює оплату отриманої партії товару по факту його поставки з відстрочкою платежу не менше 20-ти банківських днів.
У встановлений договором термін відповідач за поставлений позивачем товар не розрахувався, заборгованість у розмірі 165 820,80 грн. не сплатив.
Крім того, позивач зазначає, що відповідач з моменту отримання товару до моменту його звернення з позовом до господарського суду не здійснив жодної оплати за прийнятий товар.
Згідно поданого для залучення до матеріалів справи, підписаному представниками обох сторін, акту звірки взаємних розрахунків сальдо на 12.07.2012р. (а.с.24), заборгованість відповідача за спірними відносинами визначена в цьому акті в сумі основного боргу -165 820,80 грн.
Суд вважає, що підписання акту звірки відповідачем свідчить про визнання відповідачем заборгованості за спірним договором.
Таким чином, станом на момент звернення позивача з позовом до суду основний борг за спірними відносинами не змінився складає 165 820,80 грн., та за викладених обставин підлягає стягненню.
Відповідно до ст. 610, 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Згідно ст. 546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантiєю, заставою, притриманням, завдатком.
Відповідно до ч.1 ст.549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Відповідно до ст.551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Згідно ст.3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до п. 7.3. Договору у випадку несвоєчасної оплати Товару Покупець сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла у період, за який обчислюється пеня, від суми заборгованості, за кожний день прострочки оплати.
Позивачем нарахована пеня у за несвоєчасне виконання договірних зобов'язань в сумі 2 004,66 грн.
Статтею 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та три проценти річних від простроченої суми.
Позивач просить на підставі ст. 625 ЦК України стягнути з відповідача 400,94 грн. -3% річних.
Згідно ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідач позов визнає частково, вважає нарахований розмір штрафних санкцій надмірно великим, просить суд зменшити його розмір, подав відповідний відзив на позовну заяву.
Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 83 ГПК України господарський суд, приймаючи рішення, має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.
Відповідно до ст. 233 ГК України, у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.
Якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
Враховуючи, що відповідачем не надано ніяких доказів в підтвердження своєї вимоги про зменшення штрафних санкцій, клопотання відповідача про зменшення розміру штрафних санкцій задоволенню не підлягає.
Отже станом на момент вирішення спору, судом встановлено, що відповідачем не надано доказів оплати отриманого товару в період з моменту його отримання до дати слухання справи.
За таких обставин, вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі у загальному розмірі 168 226,40 грн., яка складається з сум: 165 820,80 грн. - основного боргу, 2 004,66 грн. - пені, 400,94 грн. - 3% річних.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу витрати пов'язані з розглядом справи при задоволенні позову покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Східний гірничо - збагачувальний комбінат" (52210, м. Жовті Води Дніпропетровської області, вул. Горького, 2, код ЄДРПОУ 14309787) на користь Приватного підприємства "РУТ" (52204, м. Жовті Води Дніпропетровської області, вул. Кропоткіна, 14-В, код ЄДРПОУ 19152116) 165 820,80 грн. - основного боргу, 2 004,66 грн. - пені, 400,94 грн. - 3% річних, 3 364,53 грн. - судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Суддя В.Г. Бєлік Повне рішення складено 17.09.2012р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2012 |
Оприлюднено | 02.10.2012 |
Номер документу | 26211824 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бєлік Вікторія Геннадіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бєлік Вікторія Геннадіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні