Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
20 вересня 2012 р. № 2-а- 9885/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Зоркіна Ю.В.
при секретарі судового засідання - Мелконян А.П.
за участю представників сторін
позивача Любченко В.В.
відповідача Таран М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Багатопрофільне підприємство "Альянс" (Харківське відділення) до Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
встановив:
Позовні вимоги заявлені до Західної МДПІ м.Харкова Харківської області ДПС про визнання нечинним та скасування рішення № 36 від 31.05.2012 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість; зобов'язання податкову інспекцію видати нове свідоцтво платника ПДВ з датою реєстрації 14.07.1997 року.
У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав, просив позов задовольнити. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивач не може бути позбавлений свідоцтва платника податку на додану вартість в порядку, визначеному п.»и»п.184.1 ст.184 ПК України, оскільки він не є добровільно зареєстрованою особою.
Представник відповідача у судовому засіданні адміністративний позов не визнав, просив у задоволенні вимог відмовити, пославшись на те, що анулювання свідоцтва платника ПДВ позивача здійснено з підстав визначених п. «и» п.184.1 ст.184 ПК України у порядку визначеному діючим законодавством.
Заслухавши пояснення представників сторін дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
Рішенням відповідача від 31.05.2012 року № 36 анульовано реєстрацію позивача в якості платника податку на додану вартість з підставі, визначених п. "и" п. 184.1 ст. 184 ПК України - обсяг постачання товарів/послуг платниками податку, зареєстрованими добровільно, іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців сукупно становить менше 50 відсотків загального обсягу постачання.
Перевіряючи оскаржуване рішення на відповідність приписам ч.3 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.
Судовим розглядом встановлено, що позивач зареєстрований платником податку на додану вартість з 14.07.1997 року, про що видане свідоцтво № 29465760 НБ№ 403387, дата початку дії свідоцтва 12.07.2006 року.
Питання скасування статусу платника податку на додану вартість врегульовані положенням розділу V ПК України на виконання якого видано наказ ДПА України від 22.12.2010 р. № 978 "Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість" (далі - Наказ № 978).
З набранням чинності Кодексом змінилися умови добровільної реєстрації платниками ПДВ тих осіб, які не підлягають обов'язковій реєстрації. Зокрема, нормами ст.. 182 розділу V Кодексу встановлено, що якщо особа, яка провадить оподатковувані операції і відповідно до пункту 181.1 статті 181 цього Кодексу не є платником податку у зв'язку з тим, що обсяги оподатковуваних операцій є меншими від встановленої зазначеною статтею суми та обсяги постачання товарів/послуг іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців сукупно становлять не менше 50 відсотків загального обсягу постачання, вважає за доцільне добровільно зареєструватися як платник податку, така реєстрація здійснюється за її заявою. При цьому для прийняття рішення щодо добровільної реєстрації особи платником податку на додану вартість така особа має бути зареєстрована в органах реєстрації суб'єктом господарювання не менше ніж 12 календарних місяців та обсяги постачання товарів/послуг іншим платникам податку такою особою, яка подала заяву про реєстрацію платником ПДВ, за останні 12 календарних місяців сукупно повинні становити не менше 50 відсотків загального обсягу постачання.
Реєстрація платників ПДВ з 01.01.2011 р. за добровільним рішенням повинна здійснюватись відповідно до положень Кодексу, у тому числі і тих осіб, якими реєстраційні заяви подані до 01.01.2011 р.
Відповідно до п.184.1 ст.184 ПК України у ред., що діяла на момент виникнення спірних правовідносин реєстрація платника ПДВ діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається в т.ч. у випадку коли обсяг постачання товарів/послуг платниками податку, зареєстрованими добровільно, іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців сукупно становить менше 50 відсотків загального обсягу постачання.
Виходячи зі змісту вказаної норми, суд приходить до висновку, що передумовою скасування реєстрації в цьому випадку є: 1.добровільна реєстрація суб'єкта в якості платника податку на додану вартість та відповідно 2.постачання товарів іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців в обсязі, що сукупно становить менше 50 відсотків загального обсягу постачання,- саме наявність цих двох умов є підставою для виключення такої особи з реєстру платників податку на додану вартість відповідно до п."и" п. 184.1 ст. 184 ПК України.
Судовим розглядом встановлено, що позивач зареєстрований платником податку на додану вартість з 14.07.1997 року, про що видане свідоцтво № 29465760 НБ№ 403387, дата початку дії свідоцтва 12.07.2006 року, тобто на момент виникнення спірних правовідносин у позивача була відсутня така передумова застосування п."и" п. 184.1 ст.184 ПК України, як добровільна реєстрація в якості платника ПДВ, а отже у відповідача були відсутні підстави застування вказаної норми Податкового кодексу.
Суд також зазначає, що позивач звертається до суду з вимогою про визнання нечинним рішення. Водночас, такий спосіб захисту (вимога про визнання акта нечинним), як випливає з системного аналізу статей 105, 162, 171 КАС України, може стосуватися лише випадків оскарження нормативно-правових актів. Відмінність між встановленою судом незаконністю (протиправністю) актів індивідуальних та нормативно-правових є істотною і полягає, зокрема в моменті втрати чинності такими актами. У разі визнання незаконним (протиправним) індивідуальний акт є таким, що не діє з моменту його прийняття, а нормативно-правовий, якщо інше не встановлено законом або не зазначено судом, втрачає чинність після набрання законної сили судовим рішенням.
На підставі викладеного, беручи до уваги той факт, що суд не може переймати на себе повноваження Державної податкової інспекції в частині вчинення дії по поновленню реєстрації платника податку на додану вартість, керуючись вимогами ст.11 КАС України, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню: в частині скасування рішення № 36 від 31.05.2012 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та зобов'язання вчинити дії щодо поновлення свідоцтва платника ПДВ.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку , визначеному ст..94 ПК України
На підставі викладеного, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160-163, 186, 254 КАС України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Багатопрофільне підприємство "Альянс" (Харківське відділення) до Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково
Скасувати рішення № 36 від 31.05.2012 року керівника Західної МДПІ м.Харкова Харківської області ДПС про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Зобов'язати Західну міжрайонну державну податкову інспекцію м. Харкова Харківської області Державної податкової служби вчинити дії щодо поновлення свідоцтва платника ПДВ Товариства з обмеженою відповідальністю "Багатопрофільне підприємство "Альянс" (Харківське відділення)
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Багатопрофільне підприємство "Альянс" (Харківське відділення) (61071, м.Харків, вул. Кибальчича,35-3, код ЄДРПОУ 14104708) судовий збір у розмірі 16 (шістнадцять )грн.00 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У повному обсязі постанова виготовлена 25.09.2012 року.
Суддя Зоркіна Ю.В.
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.09.2012 |
Оприлюднено | 03.10.2012 |
Номер документу | 26237508 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Зоркіна Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні