Рішення
від 27.09.2012 по справі 24/080-12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"27" вересня 2012 р. Справа № 24/080-12

Господарський суд Київської області у складі судді Лутак Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу:

за позовом Публічного акціонерного товариства «АЕС Київобленерго» в особі Бородянського районного підрозділу до Приватного підприємства «Електромашкомплект» про стягнення 143 492, 09 грн. за участю представників:

позивача:Конєва Л.Л. відповідача:Дорошенко В.М.

суть спору:

Позивач звернувся до господарського суду Київської області з позовом про стягнення з відповідача 143 492, 09 грн. заборгованості за договором про постачання електричної енергії № 220012189/00133 від 20.08.2009 р.

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх договірних зобов'язань щодо сплати коштів за перетікання реактивної електричної енергії.

Ухвалою господарського суду Київської області від 10.09.2012 р. порушено провадження у даній справі та призначено її розгляд у судовому засіданні на 27.09.2012 р.

Присутній у судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити з підстав викладених у позові.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «АЕС Київобленерго» в особі Бородянського районного підрозділу в усному порядку визнав у повному обсязі.

У судовому засіданні 27.09.2012 р., відповідно до ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, присутніх у судовому засіданні, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд -

встановив:

20.08.2009 р. між сторонами було укладено договір про постачання електричної енергії № 220012189/00133, за умовами якого позивач зобов'язався продавати електричну енергію відповідачу для забезпечення потреб електроустановок відповідача з приєднаною потужністю 400 кВт, а відповідач -оплачувати позивачу вартість використаної (купленої) ним електричної енергії та здійснювати інші платежі за умовами цього договору.

Відповідно до п. 1.2 договору точка продажу електричної енергії встановлюється сторонами згідно «Акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін», що є невід'ємною частиною даного договору.

Згідно з п. 2.1 договору під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).

Пунктом 2.2.2 договору передбачено, що позивач зобов'язався продавати (постачати) відповідачу електричну енергію, як товар з врахуванням його особливих споживчих якостей та фізико-технічних характеристик: в межах 400 кВт дозволеної потужності, в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з врахуванням умов розділу 6 цього договору (додаток № 2 «Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу»); згідно з категорією струмоприймачів відповідача відповідно до ПУЕ та гарантованого рівня надійності електропостачання схем електропостачання, визначених у додатку № 3 «Режими постачання електричної енергії»; із дотриманням граничних показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами України (додаток № 10 «Узгоджені показники якості електричної енергії на межі балансової належності»).

Відповідно до п. 2.3.3 договору відповідач зобов'язався оплачувати позивачу вартість електричної енергії згідно з умовами додатку № 4 «Порядок розрахунків за активну електроенергію»та додатку № 6 «Порядок зняття показів розрахункових приладів обліку електричної енергії та форма звіту споживача про покази приладів обліку».

Згідно з п. 2.3.4 договору відповідач зобов'язався здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії електромережею позивача та електроустановками відповідача, згідно з умовами додатку № 5 (5а) «Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії».

Пунктом 5.1 договору передбачено, що договірні величини споживання електричної енергії визначаються на рівнях заявлених відповідачем згідно з пунктом 5.2 цього договору обсягів. Договірні величини споживання електричної енергії та потужності визначаються сторонами у додатку № 2 «Обсяги постачання електричної енергії Споживачу та Субспоживачу», що є невід'ємною частиною цього договору.

Відповідно до п. 5.2 договору для визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності на наступний рік відповідач не пізніше 1 жовтня поточного року надає позивачу відомості про розмір очікуваного споживання електричної енергії (включаючи обсяги споживання субспоживачів) за формою додатку № 2 «Обсяги постачання електричної енергії Споживачу та Субспоживачу».

Згідно з п. 7.1 договору облік електроенергії, спожитої відповідачем та (або) субспоживачем, приєднаними до електричних мереж відповідача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ. У разі порушення відповідачем вимог нормативно-технічних документів щодо встановлення та експлуатації засобів обліку, їх покази не використовуються при розрахунках за спожиту електроенергію, а обсяги спожитої електроенергії визначаються позивачем розрахунково згідно з вимогами додатку № 4 «Порядок розрахунків за активну електроенергію»та додатку № 5 (5а) «Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії».

Пунктом 9.4 договору передбачено, що цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 20.08.2012 р. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії, або перегляд його умов. Договір продовжує діяти до повного виконання сторонами своїх зобов'язань, які виникли відповідно до даного договору.

Одночасно із укладенням договору про постачання електричної енергії № 220012189/00133 від 20.08.2009 р. сторонами було підписано Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, Загальна однолінійна схема електропостачання -додаток № 1, Обсяги постачання електричної енергії Споживачу та Субспоживачу -додаток № 2, Режими постачання електричної енергії -додаток № 3, Порядок розрахунків за активну електроенергію -додаток № 4, Порядок розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії -додаток № 5, Порядок зняття показів розрахункових приладів обліку електричної енергії та форми звіту Споживача про покази приладів обліку -додаток № 6, Розрахункові засоби обліку та порядок їх експлуатації -додаток № 7, Розрахунок втрат електричної енергії в мережах споживача -додаток № 8, Відповідальні особи Споживача -додаток № 9, Узгоджені показники якості електричної енергії на межі балансової належності -додаток № 10.

Відповідно до додатку № 5 до договору про постачання електричної енергії № 220012189/00133 від 20.08.2009 р. визначення плати за перетікання реактивної електроенергії здійснюється у відповідності до Методики обчислення плати за перетікання реактивної електроенергії між електропередавальною організацією та її споживачами, затвердженої наказом Мінпаливенерго України № 19 від 17.01.2002 р., погодженої НКРЕ, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.02.2002 р. за № 93/6381.

На виконання умов договору про постачання електричної енергії № 220012189/00133 від 20.08.2009 р. позивач здійснював постачання відповідачу електричної енергії, що підтверджується наявними матеріалами справи, проте, відповідач неналежним чином виконував свої договірні зобов'язання щодо оплати за перетікання реактивної електроенергії, у зв'язку з чим за останнім утворилася заборгованість у розмірі 143 492, 09 грн. за період з жовтня 2010 року до липня 2012 року (включно).

З матеріалів справи вбачається, що позивачем на адресу відповідача направлялася претензія № 246 від 06.08.2012 р. з вимогою сплатити існуючу заборгованість за перетікання реактивної електроенергії у розмірі 143 492, 09 грн.

10.08.2012 р. відповідачем було надано відповідь (лист № 33 від 10.08.2012 р.) на вищезазначену претензію, у якій останній існуючу заборгованість за перетікання реактивної електроенергії у розмірі 143 492, 09 грн. визнав у повному обсязі та попросив позивача продовжити термін оплати до кінця 2012 року.

Відповідач не виконав свого договірного зобов'язання щодо сплати заборгованості за перетікання реактивної електроенергії у розмірі 143 492, 09 грн., що і стало підставою для звернення позивача з позовом до суду.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вказана вимога позивача підлягає задоволенню з наступних підстав.

Регулювання відносин, що виникають у зв'язку із продажем електричної енергії здійснюється Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про електроенергетику», Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України № 28 від 31.07.1996 р. «Про затвердження правил користування електричною енергією», іншими нормативно-правовими актами і безпосередньо договором, у разі його підписання.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про електроенергетику»споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 5.1 Правил користування електричною енергією договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін.

Пунктом 6.4 Правил користування електричною енергією передбачено, що плата за перетікання реактивної електричної енергії, за передачу (транспортування) електричної енергії, яка постачається постачальниками електричної енергії за нерегульованим тарифом, плата за надання споживачу додаткових послуг, плата у рахунок відшкодування завданих збитків, суми штрафних санкцій зараховуються на поточний рахунок постачальника електричної енергії за регульованим тарифом або електропередавальної організації відповідно до умов укладеного договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Частинами 1, 3, 5 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.

Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтею 173 Господарського кодексу України передбачено, що один суб'єкт господарського зобов'язання повинен вчинити певну дію на користь іншого суб'єкта, а інший суб'єкт має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Стаття 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частина друга цієї ж статті передбачає, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до ч. 7 ст. 193 Господарського кодексу України не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Згідно зі ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 253 Цивільного кодексу України передбачено, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно з ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

З матеріалів справи вбачається, що сторонами було підписано акти звірок взаєморозрахунків станом на 01.08.2012 р. та станом на 20.09.2012 р., в яких зазначено, що заборгованість Приватного підприємства «Електромашкомплект»перед Публічним акціонерним товариством «АЕС Київобленерго» в особі Бородянського районного підрозділу по реактивній електроенергії складає 143 492, 09 грн. Зазначені акти підписані повноважними представниками сторін та скріплені печатками підприємств.

Крім того, як вже зазначалося, відповідач у судовому засіданні та у своєму листі № 33 від 10.08.2012 р. повністю визнав вимоги позивача про стягнення заборгованості за перетікання реактивної електроенергії у розмірі 143 492, 09 грн. за договором про постачання електричної енергії № 220012189/00133 від 20.08.2009 р.

З огляду на вищевикладене та враховуючи, що борг відповідача перед позивачем на час прийняття рішення не погашений, його розмір підтверджується наявними матеріалами справи, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача 143 492, 09 грн. заборгованості за перетікання реактивної електроенергії за договором про постачання електричної енергії № 220012189/00133 від 20.08.2009 р. є доведеними, обґрунтованими, підтверджені належними доказами і підлягають задоволенню.

Судовий збір, відповідно приписів ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладається судом на відповідача.

Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

вирішив:

1. Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «АЕС Київобленерго» в особі Бородянського районного підрозділу задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватного підприємства «Електромашкомплект»(07814, Київська область, Бородянський район, село Берестянка, провулок Заводський, будинок 1, ідентифікаційний код - 36315813) на користь Публічного акціонерного товариства «АЕС Київобленерго»(08132, Київська область, Києво-Святошинський район, місто Вишневе, вулиця Київська, будинок 2-Б, ідентифікаційний код - 23243188) 143 492 (сто сорок три тисячі чотириста дев'яносто дві) грн. 09 коп. заборгованості за перетікання реактивної електроенергії за договором про постачання електричної енергії № 220012189/00133 від 20.08.2009 р., 2 869 (дві тисячі вісімсот шістдесят дев'ять) грн. 84 коп. судового збору.

3. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Дане рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги відповідно до ст. 85 ГПК України та може бути оскаржене в порядку, передбаченому чинним законодавством України.

Повне рішення складено: 02.09.2012 р.

Суддя Т.В. Лутак

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення27.09.2012
Оприлюднено03.10.2012
Номер документу26240702
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —24/080-12

Рішення від 27.09.2012

Господарське

Господарський суд Київської області

Лутак Т.В.

Ухвала від 10.09.2012

Господарське

Господарський суд Київської області

Лутак Т.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні