cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.10.12 Справа№ 5015/3367/12
За позовом : Прокурора м. Борислава в інтересах держави: уповноваженого органу місцевого самоврядування в особі: Східницької селищної ради, смт. Східниця Бориславського району Львівської області
До відповідача : Малого Інноваційного підприємства „Науково-технічний центр „Рух-Бізнес", м. Борислав
Про внесення змін до договору оренди землі від 16 липня 2008 року № 04.08.439.00115
В судове засідання з'явились:
прокурор : не з'явився
від позивача : Лукашкова А.В. -представник
від відповідача : не з'явився
Суддя Березяк Н.Є.
Секретар судового засідання Торська І.В.
Представнику позивача роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України.
Суть спору : Подано позов Прокурором м. Борислава в інтересах держави: уповноваженого органу місцевого самоврядування в особі: Східницької селищної ради до Малого Інноваційного підприємства „Науково-технічний центр „Рух-Бізнес" про внесення змін до договору оренди землі від 16 липня 2008 року № 04.08.439.00115.
Суть спору та причини відкладення розгляду справи було викладено в ухвалах господарського суду Львівської області від 22.08.2012р., 06.09.2012 р.
В судовому засіданні 01.10.2012 року судом було оглянуто оригінали документів, які в належно завірених копіях долучені до матеріалів справи.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задоволити позов з підстав та мотивів, наведених в позовній заяві, матеріалах справи та поясненнях, наданих в судовому засіданні.
Відповідач в судові засідання не з'явився, відзиву на позов не подав, хоча належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи ухвалами суду, які направлялись йому рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення. За таких обставин суд вважає, що справа у відповідності до вимог ст.75 ГПК України, може бути розглянута за відсутності відповідача.
В судовому завданні 01.10.2012 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суд заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне:
16.07.2008 року між Східницькою селищною радою (Орендодавець) та Малим інноваційним підприємством „Науково-технічний центр" Рух -Бізнес" (Орендар) укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за № 04.08.439.00115, відповідно до якого, позивач надав, а відповідач прийняв у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення для будівництва та обслуговування котеджів для відпочинку, яка знаходиться у смт. Східниця, вул. Шевченка, площею 0,5000 га. Кадастровий номер земельної ділянки 4610345400:06:015:0002.
Відповідно до п. 5 договору, грошова оцінка земельної ділянки станом на момент укладання договору становила 21 050 грн. 00 коп. Договір укладено терміном на п'ять років. Пунктом 9 договору визначено, що на момент укладання договору річна орендна плата складає 2 526,00 грн.
Рішенням Східницької селищної ради № 8 від 30.12.2010 року, з урахуванням висновку державної експертизи землевпорядної документації Держкомзему України №27 від 22.02.2010 року, затверджено нормативно-грошову оцінку земель смт. Східниця.
Рішенням Східницької селищної ради №24 від 21.01.2011 року затверджено положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у смт. Східниця. Даним положенням врегульовані ставки орендної плати в залежності від категорій земельних ділянок, які здаються в оренду. Зокрема, п. п. 2.3.1. зазначеного положення визначено, що ставка орендної плати для оренди земель під будівництво і обслуговування пансіонатів за земельні ділянки площею від 1001 кв. м. до 5000 кв.м. встановлена в розмірі 5 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п. 13 Договору розмір орендної плати може змінюватись у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, в інших випадках передбачених законодавством.
Позивач направив на адресу відповідача лист № 28 від 24.01.2011 року про зміну річної суми податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки комунальної власності та пропозицією укласти додаткову угоду до договору. Повторно даний лист направлявся відповідачу за вих. № 509-535 від 12.09.2011 року. Відповідач відповіді не надав.
Станом на день подання позовної заяви між позивачем та відповідачем не досягнуто згоди щодо встановлення нового розміру орендної плати.
Проаналізувавши всі обставини та матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
При прийнятті рішення, суд виходив з наступного :
Згідно ст. 175 Господарського Кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Статтею 174 Господарського Кодексу України визначено, що господарські зобов'язання виникають, зокрема, безпосередньо з господарського договору, інших угод, передбачених законом, але таких, які йому не суперечать, а також внаслідок подій, з якими закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 288.1 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Отже, правовідносини щодо оренди землі полягають у оплатному користуванні земельною ділянкою на умовах передбачених договором. Граничні розміри орендної плати визначені в ст. 288.5 Податкового кодексу України та напряму залежать від нормативної грошової оцінки.
Базою оподаткування для визначення земельного податку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок (ст. 271 Податкового Кодексу України).
Відповідно до вимог ст. 12.3.7. Податкового Кодексу України, не дозволяється сільським, селищним, міським радам встановлювати індивідуальні пільгові ставки місцевих податків та зборів для окремих юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і фізичних осіб та звільняти їх від сплати таких податків та зборів.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земель не рідше ніж один раз на 5 - 7 років передбачений статтею 18 Закону України "Про оцінку земель".
Як вбачається із матеріалів справи, згідно умов договору оренди від 16.07.2008 року відповідач орендує земельну ділянку, яка знаходиться у смт. Східниця, вул. Шевченка площею 0,5000 га. для будівництва та обслуговування котеджів для відпочинку. Орендна плата зазначеної земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі, що становить 2 526,00грн. в рік.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Згідно ст. 20 Закону України "Про оцінку земель", за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Рішенням Східницької селищної ради № 8 від 30.12.2010 року, з урахуванням висновку державної експертизи землевпорядної документації Держкомзему України №27 від 22.02.2010 року, затверджено нормативно грошову оцінку земель смт. Східниця.
Рішенням Східницької селищної ради №24 від 21.01.2011 року затверджено Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у с.м.т. Східниця.
Згідно з п. 13 договору розмір орендної плати може змінюватись у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, в інших випадках передбачених законодавством.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Пунктами 2, 3 ст. 188 Господарського кодексу України передбачено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
Східницькою селищною радою на адресу відповідача було направлено пропозицію у вигляді листів з повідомленням № 28 від 24.01.2011 року та вих. № 509-535 від 12.09.2011 року про зміну річної суми податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки комунальної власності та пропозицією укласти додаткову угоду до спірного договору оренди земельної ділянки. Відповідач не надав відповіді на пропозицію селищної ради щодо внесення змін до договору оренди землі, доводи не спростував.
Відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що був наданий Держкомземом у місті Бориславі Львівської області, нормативно грошова оцінка земельної ділянки площею 5000 кв.м., що розташована в смт. Східниця по вул.Шевченка та знаходиться на праві користування у МІП"НТЦ"Рух-Бізнес", становить 166 250,00 грн. Відповідно до Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у смт. Східниця затвердженого Рішенням Східницької селищної ради № 24 від 21.01.2011 року, розмір річної орендної плати має становити 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, таким чином розмір річної орендної плати дорівнює 8 312,50 грн.
З урахуванням зазначеного, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про внесення змін до п. 5, п. 9 та п. 11 договору оренди землі шляхом викладення їх викласти їх в наступній редакції:
"п.5: Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 166 250 (сто шістдесят шість тисяч двісті п"ятдесять ) грн. 00 коп.";
"п.9: Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та становить 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 8 312 (вісім тисяч триста дванадцять) грн. 50 коп. за рік, або 692 (шістсот дев'яносто дві) грн. 71 коп. в місяць.";
"п.11: Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р № 33216815700013 в ГУДКСУ у Львівській області, м. Львів, ЗКПО 37942974, МФО 825014, код платежів 13050200, одержувач місцевий бюджет Східниця, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем.".
Відповідно до ст. 653 Цивільного Кодексу України, зміни до договору оренди земельної ділянки матимуть юридичну силу для сторін договору з моменту набрання судовим рішенням законної сили.
Статтею 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Статтею 33 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідач в судове засідання не з'явився, доказів оплати боргу чи заперечень на позов суду не представив, жодних клопотань про неможливість подання таких доказів суду не заявляв.
Враховуючи відсутність заперечень з боку відповідача, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають до задоволення в повному обсязі.
Судові витрати покладаються на відповідача, згідно із вимогами ст. 49 ГПК України.
Керуючись 3,4,4 1 ,4 2 ,4 3 ,4 4 ;4 5 ,4 6 ,12,32,33,34,35,36,43,49,75,82,84,85 ГПК України, ст. 653 ЦК України, ст.ст. 173, 179, 188 ГК України, ст.ст. 271, 274, 288 Податкового Кодексу України, ст.ст. 18, 20, 23 Закону України "Про оцінку земель", суд , -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задоволити.
2. Внести зміни до Договору оренди землі від 16 липня 2008 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за № 04.08.439.00115 та викласти в наступній редакції:
- "п.5: Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 166 250 (сто шістдесят шість тисяч двісті п"ятдесять ) грн. 00 коп.";
- "п.9: Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та становить 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 8 312 (вісім тисяч триста дванадцять) грн. 50 коп. за рік, або 692 (шістсот дев'яносто дві) грн. 71 коп. в місяць.";
- "п.11: Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р № 33216815700013 в ГУДКСУ у Львівській області, м. Львів, ЗКПО 37942974, МФО 825014, код платежів 13050200, одержувач місцевий бюджет Східниця, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем.".
3. Стягнути з Малого Інноваційного підприємства „Науково-технічний центр „Рух-Бізнес" (82300, Львівська область, м. Борислав, вул. Дрогобицька, б.42) в доход державного бюджету 1073,00 грн. судового збору.
4. Рішення суду може бути оскаржено протягом 10 днів до Львівського апеляційного господарського суду.
Наказ видати у відповідності до ст. 116 ГПК України.
Суддя Н.Березяк
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 02.10.2012 року.
Суддя Березяк Н.Є.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2012 |
Оприлюднено | 03.10.2012 |
Номер документу | 26240834 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Березяк Н.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні