cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
07.08.12 Справа № 5021/1072/12.
за позовом Покровської Парафії Конотопської єпархії Української Православної
церкви, с. Коротченкове Шосткинського району Сумської області
до відповідача Виконавчого комітету Коротченківської сільської ради Шосткинського
району Сумської області
про визнання права власності
СУДДЯ ДЖЕПА Ю.А.
Представники сторін:
Від позивача: Маглей А.Ю.
Від відповідача: не з'явився
При секретарі судового засідання Лєпковій О.О.
Суть спору: позивач просить суд визнати право власності на нерухоме майно - будівлю церкви «А-1», внутрішньою площею 97,7 м. кв, та огорожу «N», що розташовані по вулиці Цибенка, б. 36/2, с. Коротченкове Шосткинського району Сумської області.
Відповідач в судове засідання не з'явився, відзив на позовну заяву не подав, проте надіслав лист, в якому зазначив, що позов визнає і просить розглядати справу без участі його представника.
Явка представників сторін не визнавалася судом обов'язковою, а тому не з'явлення представника відповідача не перешкоджає розгляду справи, і відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Представник позивача заявив суду клопотання про недоцільність здійснення фіксації судового процесу технічними засобами.
Суд задовольнив це клопотання, оскільки воно відповідає вимогам ст. 22 Господарського процесуального кодексу України.
Представнику позивача роз'яснено вимоги ст. ст. 20, 22 ГПК України щодо його процесуальних прав та обов'язків, зокрема право заявляти відводи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважного представника позивача, дослідивши наявні докази, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно довідки виконавчого комітету Коротченківської сільської ради № 254 від 12.07.2011 р. у користуванні позивача перебуває земельна ділянка під будівлею церкви 0,064 га, договір оренди даної земельної ділянки не укладався (а.с. 14).
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до відповідача з заявою про надання у власність даної земельної ділянки в розмірі 0,064 га, розташованої в с. Коротченкове, вул. Цибенка, б. 36/2.
Судом встановлено, що 26.03.2012 р. рішенням тринадцятої сесії Коротченківської сільської ради позивачу - Покровській парафії Конотопської єпархії Української православної церкви надано дозвіл на складання проекту землеустрою земельної ділянки на право постійного користування для розміщення приміщень церкви, загальною площею 0,064 га за рахунок земель запасу житлової і громадської забудови в с. Коротченкове (а.с. 13).
Матеріалами справи також підтверджується, а саме: довідкою виконкому Коротченківської сільської ради № 253 від 12.07.2011 р. (а.с. 17), що будівля церкви на балансі сільської ради не перебуває. Окрім цього, згідно довідки КП «Шосткинське МБТІ» № 544 від 15.09.2011 р. (а.с. 15), реєстрація права власності на нерухоме майно, що знаходиться за адресою: вул. Цибенко, б. 36/2, с. Коротченкове не проводилась.
Відповідно до ст. 181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, що розташуються на земельній ділянці і не можуть переміщуватись без знецінення та зміни призначення. Тобто, зазначена будівля є об'єктом, що не може існувати без землі та переміщення її є неможливим без її знецінення, що відповідає ознакам нерухомого майна.
Відповідно до Методичних рекомендацій «Стосовно визначення нерухомого майна, що знаходиться на земельних ділянках, право власності на які підлягає державній реєстрації» затверджених наказом Міністерства юстиції № 660/5 від 14.04.2009 р. спірне майно є обєктом нерухомого майна, та щодо нього має здійснюватися державна реєстрація права власності.
Згідно зі ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухоме майно здійснюється у відповідності до вимог Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказам Міністерства юстиції від 07 лютого 2002 р. № 7/5, відповідно до якого така державна реєстрація прав власності здійснюється на підставі правовстановлювальних документів. Відповідно до листа Міністерства юстиції України від 19.10.2007 р. № 19-39-827, саме рішення суду є правовстановлювальним документом у разі визнання права власності судом, та саме рішення суду подається для державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, при цьому документи, що підтверджують прийняття нерухомого майна до експлуатації, не вимагаються.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до довідки Покровської Парафії Конотопської єпархії Української православної церкви с. Коротченкове, станом на 14.02.2012 р. зазначена вище будівля обліковується на балансі Покровської Парафії Конотопської єпархії Української православної церкви с. Коротченкове, проте в реєстрації права власності на спірне нерухоме майно в КП «Шосткинське МБТІ» йому було відмовлено з тих підстав, що відповідно до Тимчасового положення «Про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, що затверджено Наказом Міністерства юстиції України за № 7/5 від 07.02.2002 р., документи, що підтверджують виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно і подаються для реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, установленим цим Положенням та іншими актами чинного законодавства України, а позивачем документи не були надані в зв'язку з їх відсутністю.
Відповідно до ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа, має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, а ч. 2 вказаної статті ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів визначено визнання права.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», релігійні організації володіють, користуються і розпоряджується майном, яке належить їм на праві власності. У власності релігійних організацій можуть бути будівлі, предмети культу, об'єкти виробничого, соціального і добродійного призначення, транспорт, кошти та інше майно, необхідне для забезпечення їх діяльності. Релігійні організації мають право власності на майно, придбане або створене ними за рахунок власних коштів, пожертвуване громадянами, організаціями або передане державою, а також придбане на інших підставах, передбачених законом.
Позивач в своїй позовній заяві посилається на приписи ч. 1 ст. 344 Цивільного кодексу України, в якій зазначено, що особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність).
З матеріалів справи вбачається, що нерухоме майно, на яке просить визнати право власності за набувальною давністю позивач, у минулому перебувало у володінні КСП «Колос». Відповідно до довідки Коротченківської сільської ради № 252 від 12.07.2011 р. (а.с. 16), архівні документи стосовно майна цього підприємства відсутні. В той же час, починаючи з 1996 року і по сьогодні будівля «А-1», внутрішньою площею 97,7 м. кв, та огорожа «N», що розташовані по вулиці Цибенка, б. 36/2, с. Коротченкове Шосткинського району Сумської області, знаходяться у користуванні та обліковуються на балансі позивача (а.с 18). Реєстрація права власності на спірне майно за іншими особами, в тому числі за відповідачем, відповідно до матеріалів справи (а.с. 15- 17), не проводилась.
Враховуючи викладене, суд дійшов обґрунтованого висновку, що позивачем доведена вся сукупність ознак, з якими чинне цивільне законодавство пов'язує можливість визнання права власності за набувальною давністю, а саме: доведене саме існування нерухомого майна, добросовісність заволодіння цим нерухомим майном і відкрите, безперервне володіння протягом вказаного законодавством строку - 10 років.
Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.
Суд, оцінивши надані позивачем документи та докази по справі, дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню виходячи з норми, закріпленої ст. 328 Цивільного кодексу України, а саме: право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим законно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлено судом.
В судовому засіданні, допустимими доказами, які знаходяться в матеріалах справи, позивач довів, що його вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню на підставі ст.ст. 16, 328, 344 Цивільного кодексу України.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати за Покровською Парафією Конотопської єпархії Української Православної церкви (41114, Сумська область, Шосткинський район, с. Коротченкове, вул. Цибенка, б. 36/2; код ЄДРПОУ 35280408) право власності на нерухоме майно - Будівлю церкви «А-1», внутрішньою площею 97,7 м. кв, та огорожу «N», що розташовані по вулиці Цибенка, б. 36/2, с. Коротченкове Шосткинського району Сумської області.
Повне рішення складено 10.08.2012 року.
СУДДЯ Ю.А. ДЖЕПА
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2012 |
Оприлюднено | 03.10.2012 |
Номер документу | 26241169 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Джепа Юлія Артурівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні