Рішення
від 02.12.2008 по справі 10099-2008
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

10099-2008

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.

РІШЕННЯ

Іменем України

02.12.2008Справа №2-26/10099-2008

За позовом Кочегарової Ольги Юріївни, м. Сімферополь, вул.. Куйбишева, 15, кв. 8.

До відповідача: АТЗТ «Електон», м. Сімферополь, вул.. Автомобілістів, 2; 95044 м. Сімферополь, а/с 2285;

Про визнання недійсними рішень

                                                                                                              Суддя Медведчук О.Л.

представники:

Від позивача: Репневський С.Е., предст., дов. від 17.05.08р.

Від відповідача: Папірний Д.І., ген. дир.  

Сутність спору:

          Позивач - Кочегарова Ольга Юріївна звернувся до Господарського суду АР Крим із позовною заявою до АТЗТ «Електон» про визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів АТЗТ «Електон» від 16.10.2000р. «Про затвердження статуту АТЗТ «Електон» у новій редакції, «Про призначення генеральним директором АТЗТ «Електон» Риманова Володимира Олександровича строком на п'ять років та призначення його повноважним представником засновників АТЗТ «Електон», оформлені протоколами №№ 15, 16 від 16.10.2000р.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що загальні збори акціонерів АТЗТ «Електон» які відбулися 16.10.2000р. не були правомочні приймати які-небудь рішення, адже проведені із порушенням передбаченої законодавством процедури скликання, реєстрації акціонерів та проведення загальних зборів.

Відповідачем було надано відзив на позовну заяву, згідно якого  АТЗТ «Електон» позовні вимоги визнає у повному обсязі.

У судовому засіданні, що відбулося 27.11.2008р. було оголошено перерву до 02.12.2008р. до 09 год. 40 хв., представниками сторін було заявлено клопотання про продовження строку розгляду справи у порядку ст. 69 ГПК України.

02.12.2008р. у судовому засіданні позивачем вимоги підтримано, відповідач проти позову не заперечував.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

встановив:

03 квітня 2007р. рішенням Київського районного суду м. Сімферополя у справі № 2-2454/07 за Кочегаровою Ольгою Юріївною було визнано право власності на цінні папери АТЗТ «Електон», а саме 5 400 штук простих іменних акцій на суму 540 гривень, реєстратором яких є Кримське РУ Приватбанк які належали померлому 29.08.2005р. Кочегарову Юрію Сергійовичу.

22 травня 2007года на підставі вказаного вище рішення на ім'я Кочегарової О. Ю. був виданий Сертифікат іменних акцій емітента АТЗТ «Електон».

12 вересня 2007р. відбулися загальні збори акціонерів АТЗТ «Електон», які оформлені протоколом від 12.09.2007р.

Порядком денним вказаного засідання було розгляд наступних питань:

1. затвердження звіту за наслідками господарської діяльності, затвердження

основних напрямів діяльності на 2007р.;

2.   висновок незалежного аудитора по річному звіту і балансу;

3. затвердження висновків незалежного аудитора, затвердження річних результатів діяльності і річної фінансової звітності. Порядок розподілу прибутку. Строк і порядок терміни і порядок виплати дивідендів;

4.    переобрання посадових осіб органів управління і контролю Товариства;

          5.   про дочірні підприємства;

          6.   про зміни до Статуту;

7. про відшкодування збитків акціонерам, які виплачують борги кредиторам Товариства.

За результатами вказаного засідання зокрема було вирішено: обрати генеральним директором АТЗТ «Електон» Папірного Дениса Ігоровича та з метою виявлення активів товариства, за браком достовірної інформацій у акціонерів про наявність у товариства дочірніх підприємств, інших майнових інтересів в інших підприємствах поручити генеральному директору провести перевірку по всім напрямкам діяльності та підготувати відповідний звіт, результати якого надати для ознайомлення наглядовій раді.

За результатами перевірки був підготовлений звіт, в якому було встановлено, що Товариство раніше було акціонером і власником акцій в кількості 106 038 штук у ВАТ «ЕЛЕКТОН-ТЕХНО», що складало 75% акцій від його Статутного фонду.

Також було встановлено, що 16 жовтня 2000р. оформлені протоколи № 15, 16 загальних зборів засновників та акціонерів Товариства, згідно яких були внесені зміни в Статут Товариства, а також обраний генеральним директором Товариства Риманов Володимир Олександрович, якого було призначено також повноважним представником засновників АТ «Електон»

Суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню по наступних обставинах.

Відповідно до п.9.10 Статуту відповідача у редакції 1992р., голосування на загальних зборах проводиться за принципом: один пакет акцій –один голос. Згідно п. 9.4. Статуту 1992р. загальні збори визнаються правомочними, якщо у ньому беруть участь акціонери, що мають відповідно до дійсного Статуту більше 60 відсотків голосів.

Згідно ст. 44 Закону України «Про господарські товариства» в редакції

від 23.12.1997р. № 769/97-ВР, що діяла на момент створення Товариства, голосування на загальних зборах акціонерів проводиться за принципом: одна акція - один голос.

У Статуті Товариства може бути встановлено мінімальна кількість акцій, яка дає право голосу, або обмеження кількості голосів, які даються одному акціонерові. В даному випадку Статутом Товариства 1992р. був встановлений принцип голосування: один пакет акцій - один голос.

Згідно ст. 2 статуту Товариства в редакції 1992 р. засновниками товариства є Кочегаров Ю.С., Бєляков О.В., Переходник Б.М., Кунахович О.О., Малінін В.В., Орєхов І.П., Філенко П.Ф., Панченко М.В., Гончаров Д.К., Овчинніков С.П., Поваляєва М.П., Звагольський К.М., Кожевников Г.А., Навроцкій О.А., Москаленко О.С., Поляков В.Г.

З протоколу № 15 від 16.10.2000р., яким ухвалено рішення про затвердження Статуту АТЗТ «Електон» у новій вбачається, що на зборах були присутні акціонери: Кочегаров Ю.С., Беляков О.В., Навроцький А.А., тобто три акціонери з шістнадцяти, кожному з яких належав свій окремий пакет акцій, що у відповідності із положеннями Статуту Товариства в редакції 1992р. встановлює факт відсутності кворуму для ухвалення яких-небудь рішень.

З протоколу № 16 від 16 жовтня 2000р., редакції яким було ухвалено рішення про обрання генеральним директором ЗАТ «Електон» Риманова В.О., та призначено його повноважним представником засновників АТ «Електон», вбачається, що зборах засновників Товариства приймали участі засновники: Кочегаров Ю.С. та Бєляков О.В., тобто для прийняття рішення не було кворуму, щоб загальні збори вважалися правомочними.

Крім того, ст. 43 Закону України «Про господарські товариства» в редакції що діяла на момент проведення зборів, визначено, що про проведення загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються  персонально передбаченим статутом способом. Крім того, загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням акціонерного товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради  України,  Кабінету  Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Якщо до порядку денного включено питання про зміну статутного фонду акціонерного товариства, то  одночасно з порядком денним друкується інформація, передбачена статтею 40 цього  Закону. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як  за 45 днів до скликання загальних зборів. У разі необхідності може бути зроблено повторне повідомлення в зазначених засобах масової інформації. Загальні збори акціонерів проводяться, як   правило, за місцезнаходженням акціонерного товариства.

П. 9.8 Статуту Товариства в редакції 1992р. визначено, що про проведення зборів акціонери повідомляються персонально за 30 днів до дати проведення зборів. В повідомленні повинні бути зазначені місце та час проведення зборів, а також питання, що винесені на розгляд зборів.  

Докази того, що акціонери Товариства були повідомлені про проведення 16.10.2000р. загальних зборів у порядку передбаченому Статутом в редакції 1992р. та ст. 43 Закону України «Про господарські товариства» в матеріалах справи відсутні.

Також не відповідає приписам ст. 41 Закону України «Про господарські товариства» рішення, оформлене протоколом № 16 Загальних зборів засновників Товариства щодо передачі генеральному директору повноважень засновників, у відповідності із приписами вказаної норми закону повноваження відносно: внесення змін до статуту товариства; затвердження річних результатів діяльності товариства; створення, реорганізації і ліквідації дочірніх підприємств, філій і представництв, затвердження їх статутів і  положень; затвердження договорів, укладених на суму, що перевищує, вказану в статуті товариства, віднесені Законом до виняткової компетенції Загальних зборів акціонерів і не можуть передаватися іншим органам Товариства.   

При цьому в оскаржуваному рішенні не зазначено які саме представницькі повноваження передаються генеральному директору.

Згідно ч.2 п.9.6 Статуту Товариства в редакції 1992р., передача повноважень засновників (акціонерів) Товариства повинна бути оформлена письмово, нотаріально засвідченою довіреністю. В даному випадку передача повноважень засновників (акціонерів) оформлена протоколом № 16 загальних зборів засновників Товариства від 16 жовтня 2000р., що у свою чергу суперечить положенням Статуту Товариства.

Протоколом № 16 від 16 жовтня 2000р. також порушений порядок відкликання/обрання голови зборів, адже згідно ч. 4 ст. 43 Закону України «Про господарські товариства» загальні збори не мають права ухвалювати рішення по питаннях, не включених до порядку денного. Аналогічну положення наведені у п. 9.13 Статуту Товариства 1992р.

Крім того слід відзначити, що згідно протоколу № 15 від 16 жовтня 2000р. головою зборів був Бєляков О.В. секретарем – Навроцький О.А., а згідно ж протоколу № 16 від 16 жовтня 2000р. головою зборів був Кочегаров Ю. З., секретарем – Бєляков О.В.

Однак п.9.14 Статуту Товариства в редакції 1992р. визначено, що загальні збори очолює голова зборів – президент Товариства, що обирається на перших зборах на термін, встановлений Загальними зборами.

Протокол № 15 від 16 жовтня 2000р. не містить на порядку денному питання щодо відклику та обрання голови зборів – президента Товариства.

У протоколі № 16 від 16 жовтня 2000р. також на порядку денному відсутнє питання про переобрання голови зборів –президента Товариства, але при цьому функції голови зборів виконує не Бєляков А.С., а Кочегаров Ю. С.

Статут Товариства в редакції 1992р. підписаний президентом Товариства - Кочегаровим Ю. С. Питання про переобрання Кочегарова Ю. С. на порядок денний Загальних зборів акціонерів (засновників) Товарисвта не виносилося як до 16 жовтня 2000р. так і під час проведення загальних зборів виходячи з тексту протоколу не приймалося. У зв'язку із чим Бєляков А. С. не було на момент проведення зборів головою зборів - президентом Суспільства і відповідно не мав права підписувати протокол № 15 від 16 жовтня 2000р., а також Статут Суспільства в новій редакції як голова зборів акціонерів Суспільства.

При цьому Статутом Товариства передбачена процедура відклику/обрання голови зборів - президента шляхом голосування на загальних зборах засновників (акціонерів). Іншої процедури відкликання/обрання голови зборів-президентів Товариства Статутом не передбачено.

Отже з наведених вище обставин, суд дійшов висновку, що протоколи загальних зборів АТЗТ «Електон» № 15 і № 16 від 16 жовтня 2000р. оформлені з порушеннями положень Статуту Товариства та законодавства України.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що п. 9.11 Статуту передбачено, що рішення зборів Товариства записуються в книгу рішень. Запис буде вважатись дійсним, якщо він буде датований і підписаний головою зборів (президентом) і одним з акціонерів, що брали участь в ухваленні цього рішення.

Докази внесення до книги рішень, рішень оформлених протоколами загальних зборів № 15 та 16 від 16.10.2000р. в матеріалах справи відсутні.

Відповідно до п.п. 2.11, 2.12 Рекомендацій Вищого господарського Суду України «Про   практику   застосування   законодавства   при розгляді   справ,   що виникають   з корпоративних відносин» № 04-5/14 від 28.12.2007р. підставами недійсності вирішень загальних зборів є: а) рішення загальних зборів не відповідає нормам чинного законодавства; б) рішення ухвалене неправомочними загальними зборами або правомочність загальних зборів встановити неможливо; г) рішення ухвалене з питання, не включеного до порядку денного загальних зборів; е) рішення ухвалене загальними зборами акціонерів, під час скликання і проведення якого не були дотримані вимоги законодавства або статуту акціонерного суспільства, якщо це привело до істотного порушення прав позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.  

          2. Визнати недійсними рішення загальних зборів акціонерів АТЗТ «Електон» (м. Сімферополь, вул.. Автомобілістів, 2; код ЄДРПОУ 19181286) від 16.10.2000р. «Про затвердження статуту АТЗТ «Електон» у новій редакції, «Про призначення генеральним директором АТЗТ «Електон» Риманова Володимира Олександровича строком на п'ять років та призначення його повноважним представником засновників АТЗТ «Електон», оформлені протоколами №№ 15, 16 від 16.10.2000р.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Медведчук О.Л.

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення02.12.2008
Оприлюднено05.01.2009
Номер документу2625470
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —10099-2008

Ухвала від 02.02.2009

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Проніна О.Л.

Рішення від 02.12.2008

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Проніна О.Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні