ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2012 р. м. Чернівці Справа № 2а/2470/2259/12
16:25 год.
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левицького В.К.,
за участю секретаря судового засідання Червоняк У.С.,
представників сторін:
позивача -Мязіна М.В.;
відповідача -Толубяка В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Сторожинецькому районі Чернівецької області до виробничого кооперативу "Пересувна механізована колона №151" про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Сторожинецькому районі Чернівецької області (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до виробничого кооперативу «Пересувна механізована колона №151» (далі - відповідач) про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на доставку і виплату пенсій, призначених на пільгових умовах в сумі 1149,37 грн.
Позов мотивовано тим, що за відповідачем рахується заборгованість по платежах до Пенсійного фонду України, а саме: по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій призначених відповідно до п. «б»- «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за червень-липень 2012 р. в сумі 1149,37 грн. Оскільки, заборгованість в добровільному порядку відповідачем не сплачена, позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення вказаної заборгованості в судовому порядку.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позов та посилався на обставини викладені у позовній заяві.
Представник відповідача подав до суду письмові заперечення проти позову, відповідно до яких, вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд у задоволенні позову відмовити, зазначаючи, що всупереч постанові Кабінету Міністрів України № 937 від 18.07.2007 р. «Про затвердження порядку призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці» рішення про призначення пільгової пенсії ОСОБА_3 виробничим кооперативом «Пересувна механізована колона №151» не було отримано. Крім того, вказував на те, що під час прийняття даного рішення кооперативом не видавався гарантійний лист про перерахування коштів на рахунок пенсійного фонду.
Вказує на те, що довідка №179 від 31.10.2011 р. на основі якої була нарахована пільгова пенсія ОСОБА_3, видана з численними порушеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також постанов Кабінету Міністрів України №3 від 16.08.2003 р. і № 920 від 05.07.2006 р., оскільки вказану довідку ні голова правління ОСОБА_2, а ні головний бухгалтер ОСОБА_4 не підписували.
Також посилався на те, що ОСОБА_3 потрібно було відпрацювати повний робочий час на посаді газоелектрозварника, проте він періодично виконував роботу слюсаря, строповщика, за що пільгова пенсія не виплачується.
У зв'язку з чим, 15.07.2012 р. відповідач своїм повідомленням за №15/08-2012 р. відкликав довідку № 179 від 31.10.2011 р. про підтвердження особливого характеру роботи, або умов праці необхідних для призначення пільгової пенсії ОСОБА_3 Відтак, вважає, що підстав для нарахування пенсії за віком ОСОБА_3 по списку № 2 немає, тому просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності,проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Відповідно до ст. 67 Конституції України роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати належні йому страхові внески.
Виробничий кооператив «Пересувна механізована колона №151» (59000, вул. Чернівецька, 84, м. Сторожинець, Чернівецька область, ідентифікаційний код 01037583) зареєстроване як юридична особа 27.02.2010 р. Строжинецькою районною державною адміністрацією (а.с. 6).
Згідно ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідач 01.02.1992 р. взятий на облік в управління Пенсійного фонду України в Сторожинецькому районі та є платником єдиних внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 5).
Таким чином, відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» відповідач зобов'язаний сплачувати страхові внески до Пенсійного фонду України.
Згідно п.2 розділу XV Перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особами, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливим і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах або за вислугу років.
Відповідно до п. 6.4, 6.5 та 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої правлінням Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663 (далі - Інструкція), розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п.2 розділу XV Перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії. Підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду України зазначених в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У відповідності до п. 6.9 цієї Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Судом встановлено, що позивачем на адресу відповідача надсилалися розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 11.07.2012 р. за № 3603/03 про сплату з червня 2012 р. 923,10 грн. та від 11.07.2012 р. за № 3602/03 про сплату з липня 2012 р. 226,27 грн. (а.с. 9, 10). Вказані розрахунки одержано відповідачем 01.08.2012 р., що підтверджується відміткою про вручення рекомендованого поштового відправлення (а.с. 11).
Однак, відповідачем зазначену в розрахунках суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за червень-липень 2012 р. не сплачено, у зв'язку із чим утворилась заборгованість в сумі 1149,37 грн. (923,10 грн. + 226,27 грн.).
Також судом встановлено, що протягом березня - липня 2012 р. управління Пенсійного фонду України в Сторожинецькому районі виплатило ОСОБА_3 6430,70 грн. пенсії за віком за списком № 2 (при повному пільговому стажі), в т.ч. 1149,37 грн. виплачено відповідно роботи в виробничому кооперативі «Пересувна механізована колона №151».
Статтею 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено обов'язок страхувальника виконувати вимоги, передбачені цим Законом, а також нормативно-правовими актами, прийняті відповідно до цього Закону. Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 64 цього Закону управління Пенсійного фонду має право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми.
З матеріалів справи видно, що відповідачем не виплачено суму боргу по відшкодуванню витрат Пенсійному фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Таким чином, відповідач належним чином був повідомлений про заборгованість по сплаті фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах в сумі 1149,37 грн., проте заборгованість в добровільному порядку не погасив.
Судом з достовірністю встановлено наявність з боку відповідача порушень вимог чинного законодавства в частині несвоєчасної сплати фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах, тому суд приходить до висновку про можливість задоволення позову в повному обсязі та стягнення з відповідача заборгованості в сумі 1149,37 грн.
Щодо доводів відповідача про відкликання довідки та відсутності підстав для відшкодування витрат на доставку і виплату пенсій, призначених на пільгових умовах, суд зазначає наступне.
31.10.2011 р. виробничим кооперативом «Пересувна механізована колона №151» видано довідку підтверджуючу особливий характер роботи або умов праці, необхідних для призначення пільгових пенсій за вих. № 179 про те, що ОСОБА_3 працював з 20.04.1978 р. по 09.07.1981 р., тобто 3 роки 2 місяці 19 днів на виробництві в якості електрогазозварника ручної зварки (а.с. 41).
06.03.2012 р. працівниками позивача з відома голови правління виробничого кооперативу «Пересувна механізована колона №151» ОСОБА_2, в присутності головного бухгалтера ОСОБА_5 проведено зустрічну звірку факту роботи громадянина ОСОБА_3 на посаді електрогазозварника ручної зварки за період з 1978 р. по 1981 р. для призначення пенсії по списку №2, про що складено акт перевірки достовірності видачі документів для призначення пенсії за № 107 (а.с. 42).
В результаті перевірки встановлено, що згідно книг наказів за 1978-1981 р.р. ОСОБА_3 дійсно працював на посаді електрогазозварника ручної зварки в період з 1978 р. по 1981 р. та отримував заробітну плату, що підтверджується книгами по нарахуванню заробітної плати.
Згідно розпорядження управління Пенсійного фонду України у Сторожинецькому районі № 780 від 08.05.2012 р. ОСОБА_3 призначено пільгову пенсію за списком № 2 (а.с. 44).
Як слідує з протоколу № 790 від 08.05.2012 р. ОСОБА_3 призначено пільгову пенсію за списком № 2 щомісячно в сумі 1255,66 грн. довічно (а.с. 43).
15.08.2012 р. відповідач направив до управління пенсійного фонду України у Сторожинецькому районі повідомлення за №15/08-2012 р. про відкликання довідки № 179 від 31.10.2011 р. про підтвердження особливого характеру роботи, або умов праці необхідних для призначення пільгової пенсії ОСОБА_3 (а.с. 20).
У вказаній довідці зазначено, що дана довідка видана та підписана тільки інспектором відділу кадрів ОСОБА_6, та вказано прізвище голови правління ОСОБА_7 і головного бухгалтера ОСОБА_4, однак дану довідку вони не підписували. За наведених підстав відповідач відкликав довідку № 179 від 31.10.2012 р.
Суд не погоджується з такими твердженнями відповідача, з таких міркувань.
Механізм призначення пенсій окремим категоріям працівників, які за результатами атестації робочих місць працюють (працювали) в умовах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах (далі - пільгова пенсія) визначає Порядок призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 р. № 937 (далі - Порядок).
Згідно п. 6 Порядку рішення про призначення пільгової пенсії приймається управлінням Пенсійного фонду України у районі, місті і районі у місті (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем розташування підприємства, організації на підставі документів, що подаються у порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Мінпраці, та гарантійного листа підприємства або організації про перерахування коштів на рахунок зазначеного управління для покриття витрат, пов'язаних з виплатою пенсій.
Кошти на виплату пільгової пенсії та витрати, пов'язані з доставкою пенсій, перераховуються підприємством, організацією у порядку та строки, визначені правлінням Пенсійного фонду України (п.8 Порядку).
Згідно п. 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення пільгової пенсії та перерахування підприємствами та організаціями коштів на її виплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 937, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 р. № 3-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2008 р. за № 129/14820 (далі - Порядок № 3-2) рішення про призначення пільгової пенсії приймають органи Пенсійного фонду України за місцем розташування підприємств та організацій на підставі документів, передбачених пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів, а також: довідки про підтвердження стажу роботи для призначення пільгової пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій за результатами атестації робочих місць за умовами праці за формою згідно з додатком 1; копії наказу про атестацію відповідного робочого місця (робочих місць); гарантійного листа підприємств та організацій про перерахування коштів на рахунок органів Пенсійного фонду України за формою згідно з додатком 2.
Органи Пенсійного фонду України за місцем розташування підприємств та організацій не пізніше наступного робочого дня після прийняття рішення про призначення пільгової пенсії надсилають пенсіонеру рекомендованим листом пам'ятку згідно з додатком 3 до цього Порядку та пам'ятку пенсіонеру згідно з додатком 6 до Порядку подання та оформлення документів. Поштові повідомлення або інші документи про відправлення пам'яток зберігаються у пенсійній справі (п. 4 Порядку № 3-2).
Отже, наведеними нормативно-правовими актами не встановлено обов'язку у органу Пенсійного фонду України повідомляти підприємства та організації про призначення пільгових пенсій особам, які працювали в них.
Відповідно до п. 6 Порядку № 3-2 підприємства та організації до 20-го числа кожного місяця, що передує місяцю виплати пільгової пенсії, перераховують до органів Пенсійного фонду України за місцем розташування підприємств та організацій зазначену в повідомленні місячну суму коштів, необхідну для фінансування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії.
Отже, в даному випадку, відсутність гарантійного листа не виключає обов'язку у відповідача відшкодовувати витрат на доставку і виплату пенсій, призначених на пільгових умовах. Вказана обставина може слугувати тільки для оскарження рішення позивача про призначення пільгової пенсії ОСОБА_3, разом з тим доказів скасування такого рішення відповідачем під час розгляду вказаної справи не надано суду.
Не обґрунтованими, на думку суду, є доводи відповідача щодо відсутності підстав для відшкодовування витрат на доставку і виплату пенсій, призначених на пільгових умовах ОСОБА_3, у зв'язку відкликання довідки № 179 від 31.10.2011 р., оскільки протиправність видачі такої довідки не доведено відповідачем належними та допустимими доказами.
Безпідставними є твердження відповідача про те, що ОСОБА_3 не повний робочий час працював на посаді газозварювальника та періодично виконував роботу слюсаря, строповщика, інших професій, за які пільгова пенсія не виплачується, оскільки вказані обставини відповідачем не доведено належними та допустимими доказами.
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач не надав доказів відсутності або погашення ним заборгованості, а доводи наведені в письмових запереченнях та надані в судовому засіданні не виключають його обов'язку відшкодувати витрати на доставку і виплату пенсій, призначених на пільгових умовах.
Оскільки, спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають, тому в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.
У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст. ст. 71, 86, 158, 162, 163, 167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з виробничого кооперативу «Пересувна механізована колона № 151» (59000, вул. Чернівецька, 84, м. Сторожинець, Чернівецька область, ідентифікаційний код 01037583) на користь управління Пенсійного фонду України в Сторожинецькому районі Чернівецької області заборгованість по відшкодуванню витрат на доставку і виплату пенсій, призначених на пільгових умовах сумі 1149,37 грн.
Порядок та строки набрання постановою законної сили та оскарження.
Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 254 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова, згідно ст. 186 КАС України, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено та підписано судом 01 жовтня 2012 р.
Суддя В.К. Левицький
Суд | Чернівецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2012 |
Оприлюднено | 09.10.2012 |
Номер документу | 26281952 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Левицький Василь Костянтинович
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Левицький Василь Костянтинович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні