ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 5011-73/6590-2012 14.09.12
Господарський суд міста Києва, в складі судді Баранова Д.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом заступника прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Албатранс Інвест"
про розірвання договору оренди земельної ділянки та зобов'язання повернути земельну ділянку
за участю представників сторін:
прокурор: Волік О.Л.
від позивача: Тхорик С.М.
від відповідача: не з'явився;
Відповідно до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні 14.07.2012р. було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Заступник прокурора м. Києва звернувся в інтересах держави в особі Київської міської ради до Господарського суду міста Києва з позовом до ТОВ "Албатранс Інвест" про розірвання договору оренди земельної ділянки та зобов'язання повернути земельну ділянку.
Ухвалою суду від 23.05.2012р. порушено провадження у справі та призначено до розгляду.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Київської міської ради задоволено протест заступника прокурора м. Києва та скасовано рішення про відведення ТОВ "Албатранс Інвест" земельної ділянки та передачу в оренду, проте, відповідач земельної ділянки не повернув. Покликається, що відповідач безпідставно користується земельною ділянкою, підстави для чинності договору оренди земельної ділянки відсутні, а тому просить його розірвати та повернути земельну ділянку.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи позовної заяви.
Відповідач заперечень на позовну заяву не подав, в судове засідання явку представника не забезпечив, повідомлявся належним чином, поштова кореспонденція направлялась за адресою згідно відомостей з ЄДР.
У зв'язку з перебуванням судді Баранова Д.О. у відпустці, розпорядженням голови Господарського суду міста Києва від 23.07.2012р. справа передавалась на розгляд судді Ягічевій Н.І. та у зв'язку із виходом судді Баранова Д.О., розпорядженням голови Господарського суду міста Києва від 23.08.2012р. справа передана судді Баранову Д.О.
У зв'язку з неявкою представника відповідача розгляд справи відкладався з 23.08.2012р. на 14.09.2012р.
Розглянувши подані матеріали, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, заслухавши пояснення представника позивача, Господарський суд міста Києва -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Київської міської ради №364/1025 від 15.03.2007р. затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Албатранс Інвест" для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-розважального комплексу з офісними приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Кіквідзе, 5-а у Печерському районі м. Києва. Передати ТОВ "Албатранс Інвест", за умови виконання п. 3 цього рішення, в довгострокову оренду на 10 років земельну ділянку площею 0,17 га для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-розважального комплексу з офісними приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Кіквідзе, 5-а у Печерському районі м. Києва за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування.
07.02.2008р. між Київською міською радою (орендодавець) та ТОВ "Албатранс Інвест" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, згідно п. 1.1 орендодавець, на підставі рішення Київської міської ради №364/1025 від 15.03.2007р., за передає, а орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку.
Зазначений договір нотаріально посвідчений та зареєстрований в Головному управлінні земельних ресурсів 28.12.2007р.
Згідно п. 2.1 договору об'єктом оренди відповідно до цього договору є земельна ділянка з наступними характеристиками, місце розташування: вул. Кіквідзе, 5-а у Печерському районі м. Києва, розміром 1585 м 2 .
Договір укладено на 10 років. (п. 3.1 договору).
Згідно п. 2.2 договору відповідно до витягу з технічної документації №Ю-43877/2007 Головного управління земельних ресурсів від №507 від 15.06.2007р., нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки складає 4 376 930,02 грн.
Відповідно до п. 4.2 договору, річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 4% від її нормативної грошової оцінки. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації визначених законодавством.
Орендна плата вноситься орендарем рівними частинами за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. (п. 4.5 договору).
Відповідно до п. 8.1 договору орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати. В свою чергу орендар зобов'язаний своєчасно вносити орендну плату згідно п. 8.4 договору.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ "Албатранс Інвест" має податкову заборгованість по орендній платі за землю в сумі 349 970,59 грн. Борг виник за 2010р.-2011р. та складається з сум, нарахованих за узгодженими зобов'язаннями відповідно податкових декларацій.
Наявність заборгованості підтверджується також постановами Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.06.2011р. у справі №2а-5028/11/2670 за позовом ДПІ у Печерському районі м. Києва про стягнення податкового боргу у сумі 215 285,19 грн. та постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.09.2011р. у справі №2а-11919/11/2670 за позовом ДПІ у Печерському районі м. Києва про стягнення податкового боргу у сумі 134 685,40 грн. якими задоволено позовні вимоги.
У відповідності до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Орендою землі у відповідності до ст. 1 Закону України «Про оренду землі»є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі, відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі», це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 15 Закону України «Про оренду землі»до істотних умов договору оренди землі віднесено, зокрема, орендну плату із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно зі ст. 21 Закону України «Про оренду землі»орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Положеннями ст. 24 Закону України «Про оренду землі»орендодавцю надано право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
У відповідності до ст. 31 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
У відповідності до ст. 32 Закону України «Про оренду землі»на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених Законом та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Згідно зі ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 173 ГК України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Як встановлено ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, розірвання договору.
В силу положень ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Договір може бути розірваний: - за взаємною згодою сторін; за рішенням суду, в порядку, встановленому законом; - в односторонньому порядку за ініціативою орендодавця, із звільненням орендодавця від відповідальності, згідно з Господарським кодексом України, в разі, коли орендар використовує земельну ділянку способами, які суперечать екологічним вимогам, не за цільовим призначенням, систематично не сплачує оренду плату (протягом півроку). (п. 11.4 договору).
Пунктом 11.5 передбачено, що договір може бути достроково розірваний у разі невиконання або неналежного виконання орендарем обов'язків, визначених у пунктах 5.1 та 8.4 цього договору.
Згідно п. 2.23 постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»№6 від 18.05.2011р., розглядаючи справи зі спорів про розірвання договору оренди з підстав заборгованості з орендної плати, потрібно мати на увазі, що згідно зі ст. ст. 1, 13 Закону України «Про оренду землі»основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі.
У матеріалах справи містяться копії податкових вимог, які підтверджують факт існування у ТОВ "Албатранс Інвест" заборгованості по орендній платі.
У відповідності до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
З врахуванням того, що відповідачем не надано суду доказів вчинення ним дій, спрямованих на належне виконання умов договору оренди земельної ділянки, в частині сплати орендних платежів, обумовлених договором, приймаючи до уваги, що таке порушення є істотним, оскільки орендна плата не вносилась більше 3 місяців, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог прокурора в частині розірвання договору.
При цьому, у відповідності до положень Земельного кодексу України правом оренди земельної ділянки є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, яке, відповідно, припиняється одночасно з припиненням або розірванням такого договору.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про оренду землі»у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Відповідно до п. 11.8 договору у разі його припинення або розірвання відповідач зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Тож, враховуючи, що підставою користування спірною земельною ділянкою є відповідний договір оренди, який є розірваним, з огляду на те, що у зв'язку із розірванням договору, відповідач втратив статус орендаря, суд вважає позов в частині зобов'язання ТОВ "Албатранс Інвест" повернення земельної ділянки таким, що підлягає задоволенню.
Крім цього, рішенням Київської міської ради 88/7425 від 26.01.2012р. задоволено протест заступника прокурора міста Києва N07/1-153вих-07 від 10.08.2007р. на рішення Київської міської ради N364/1025 від 15.03.2007р. "Про передачу ТОВ "Албатранс Інвест" земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-розважального комплексу з офісними приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Кіквідзе, 5-а у Печерському районі м. Києва" та скасовано рішення Київської міської ради N364/1025 від 15.03.2007р. "Про передачу ТОВ "Албатранс Інвест" земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-розважального комплексу з офісними приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Кіквідзе, 5-а у Печерському районі м. Києва".
Згідно ч. 3 ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст.ст. 4, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Розірвати договір оренди земельної ділянки від 07.02.2008, укладений між Київською міською радою (м. Київ, вул. Хрещатик, 36) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Албатранс Інвест" (03038, м. Київ, вул. І. Федорова, 28), площею 1585 м 2 , кадастровий номер 8000 000 000:82:115:0020 що знаходиться за адресою: на вул. Кіквідзе, 5-а у Печерському районі м. Києва", зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів 07.02.2008р. за №82-6-00474.
3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Албатранс Інвест" повернути Київській міській раді земельну ділянку, загальною площею 1585 м 2 , кадастровий номер 8000 000 000:82:115:0020 що знаходиться за адресою: на вул. Кіквідзе, 5-а у Печерському районі м. Києва".
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Албатранс Інвест" ((03038, м. Київ, вул. І. Федорова, 28, ідентифікаційний код: 32956270) судового збору в сумі 1073 грн. на користь державного бюджету.
5. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Баранов Д.О.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 19 .09.2012р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 14.09.2012 |
Оприлюднено | 08.10.2012 |
Номер документу | 26285258 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Баранов Д.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні