Постанова
від 27.09.2012 по справі б-19/228-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


УХВАЛА

про затвердження ліквідаційного балансу

"27" вересня 2012 р. Справа № Б-19/228-10

вх. № 9358/2-19

Суддя господарського суду Міньковський С.В.

при секретарі судового засідання Лук'янчук О.І.

за участю сторін:

пр-к ХМЦЗ - Савченко П.М. (дов. від 08.02.10 р.),

пр-к УПФУ в Фрунзенському р-ні - Кретова І.О. (дов. від 18.09.12 р.),

пр-к Індустріальної МДПІ - Сахошко О.І.,

ліквідатор - Корольов В.В.

По справі за заявою ПФ "АПІЯ" м. Харків

до ПП "Портал", м. Харків

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду від 04.11.2010 р. суд визнав боржника ПП "Портал" банкрутом та відкрив ліквідаційну процедуру. Ухвалою від 26.07.11 р. суд призначив ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Корольова В.В., якого суд зобов'язав виконати всі дії передбачені ст.ст. 25-34, 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство).

Ліквідатором було надано повний звіт та документи, які підтверджують виконання роботи по ліквідації відсутнього боржника ПП "Портал".

До господарського суду надійшла скарга ПАТ "УкрСиббанк" на дії ліквідатора та надано доповнення до скарги на дії ліквідатора, в якій скаржник просить суд зобов'язати ліквідатора надати до суду клопотання про припинення спрощеної процедури ліквідації ПП "Портал" за ст. 52 Закону про банкрутство і переходу до загальних процедур банкрутства, оскільки загальна процедура у справі про банкрутство передбачає погодження ліквідатором з кредиторами умов продажу майна, що входить до ліквідаційної маси, просить суд усунути ліквідатора, оскільки останнім порушені інтереси кредитора-скаржника, предмет застави продано ліквідатором без повідомлення кредитора-заставодержателя про час, місце та умови продажу майна.

Крім того, до суду надійшло клопотання ПАТ "УкрСиббанк" про призначення і проведення судової експертизи в порядку ст. 41 ГПК України, на вирішення експерта поставити питання про ринкову вартість автомобіля, яке продано ліквідатором та зупинити провадження у справі.

Ліквідатором надано відзив на скаргу та на клопотання про призначення судової експертизи, в яких просить суд відмовити в їх задоволенні, посилаючись на те, що ним зроблені всі необхідні заходи по ліквідації банкрута у встановленому Законом про банкрутство порядку.

Розглянувши наданий суду повний звіт про роботу ліквідатора і документи, що свідчать про виконання ліквідаційної процедури, вислухавши пояснення ліквідатора, учасників процесу, суд встановив, що після визнання ПП "Портал" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури і призначення ліквідатора була проведена наступна робота по ліквідації відсутнього боржника у відповідності до положень ст.52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

В звіті ліквідатора та документах, доданих ліквідатором, виконані всі належні дії щодо банкрута, а саме: в газеті "Голос України" 26.11.10 р. здійснено публікацію оголошення про визнання боржника банкрутом, направлені відповідні запити до БТІ, Держкомзему, міської інспекції держтехнагляду, на які отримані відповідні листи про відсутність будь-яких майнових активів у банкрута (документи в матеріалах справи). Також ліквідатором не виявлені нематеріальні активи, корпоративні права банкрута у інших суб'єктів господарювання, відсутні об'єкти інтелектуальної власності, промислової власності та об'єкти авторського права і суміжних прав. Згідно відповіді з ДАІ від 31.10.11 р., за банкрутом зареєстровано автомобіль Toyota Avensis, держ.номер АХ4497ВЕ, 2007 р.в. Ліквідатором з'ясовано, що на цей автомобіль накладено обтяження, в зв'язку з чим ліквідатор звернувся до господарського суду з заявою про роз'яснення постанови суду щодо скасування обтяжень та арешту. Ухвалами суду від 07.11.11 р. та від 23.02.12 р. ліквідатору роз'яснено постанову суду щодо скасування обмежень, обтяжень ьа арештів. Ліквідатором повідомлено про визнання боржника банкрутом - Харківський міський центр зайнятості, УПФУ, фонди соціального страхування, ДВС (документи у матеріалах справи). В ході проведення ліквідаційної процедури до банкрута були пред'явлені грошові вимоги від кредиторів: ДПІ у Фрунзенському р-ні м. Харкова в сумі 37 474 569,41 грн; УПФУ в Фрунзенському р-ні м. Харкова в сумі 2428,01 грн; ХМЦЗ в сумі 127,82 грн; ФСС з ТВП в сумі 186,96 грн; ФССНВПЗ у Фрунзенському р-ні м. Харкова в сумі 86,75 грн; ПФ "Апія" в сумі 54663,28 грн; ПАТ "УкрСиббанк" в сумі 3 302 468,72 грн, які ліквідатором розглянуті та включені до реєстру вимог кредиторів. Ліквідатором була дана об'ява про недійсність печаток, штампів та уставних документів підприємства-банкрута, закрито рахунки в установі банку (довідка АТ "УкрСиббанк" від 12.07.12 р., заяви до ПриватБанку від 30.07.12 р., до ПАТ "Банк Національний кредит", до ПАТ "УкрСиббанк" від 30.07.12 про закриття рахунків). Про закінчення ліквідаційної процедури ліквідатором повідомлено в державні органі (документи в матеріалах справи).

Ліквідатором проведено інвентаризацію майна боржника (акт інвентар. від 20.09.11 р. та від 01.07.12 р.) і встановлено, що у активі боржника станом на дату порушення справи про банкрутство є грошові кошти на рахунку в сумі 12747,91 грн та автомобіль. Ліквідатором у відповідності до ст. 29 Закону про банкрутство було проведена оцінка виявленого арбітражним керуючим майна банкрута (звіт про оцінку від 25.09.11 р.) та у відповідності до ст. 30 Закону про банкрутство - реалізація майна (договір купівлі-продажу від 26.04.12 р. на підставі протоколу аукціону від 20.04.12 р.). Отримані, в процедурі ліквідації кошти в сумі 38 474,22 грн, були спрямовані на часткове погашення вимог заставного кредитора ПАТ "УкрСиббанк" в сумі 13501,24 грн, оплату послуг ліквідатора та витрат, пов'язаних з ліквідаційною процедурою в сумі 24 972,98 грн (за період з 26.07.11 р. по 12.07.12 р.).

Крім того, ліквідатором скликано та проведено загальні збори кредиторів, про що свідчить протокол №1 від 12.06.12 р., на яких обрано комітет кредиторів (т. 2). На засіданні комітету кредиторів 15.06.12 р. та від 12.07.12 р., комітетом кредиторів затверджено звіт про оплату послуг ліквідатора та відшкодування витрат арбітражного керуючого, а також зобов'язано ліквідатора звернутись до господарського суду зі звітом про ліквідацію ПП "Портал".

Судом було розглянуто скаргу ПАТ "УкрСиббанк" на дії ліквідатора, яку вважає необгрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Згідно ст. 4-1 ГПК України визначено, що господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Зазначене вище говорить про те, що форма здійснення (проведення) судового процесу у справі про банкрутство суттєво відрізняється від судового процесу, яке відбувається у позовному провадженні. Основна мета провадження у справі про банкрутство - є відновлення платоспроможності боржника та задоволення сукупного кола його кредиторів, яке передбачає послідовне виконання сторонами та учасниками процесу, арбітражним керуючим обов'язків, що визначені та передбачені положеннями Закону про банкрутство. А крім того, порядок провадження у справі про банкрутство, що визначений нормами Закону про банкрутство, передбачає, що наявність прав у кредиторів повинно узгоджуватися з положеннями тієї чи іншої процедури банкрутства та враховуючи особливості провадження у справі про банкрутство окремих суб'єктів підприємницької діяльності.

Вищевказане говорить про те, що після винесення постанови про визнання боржника банкрутом, призначений судом ліквідатор здійснює ліквідаційну процедуру у порядку ст.ст. 22-32 Закону про банкрутство з урахуванням особливостей проведення ліквідаційної процедури відносно відсутнього боржника, що передбачено ст. 52 цього Закону.

Згідно з пунктом 2 ст. 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що майно банкрута, яке є предметом застави, включається до складу ліквідаційної маси, але використовується виключно для першочергового задоволення вимог заставодержателя.

Згідно загальних положень ст. 29 Закону про банкрутство передбачено, що майно, на яке звертається стягнення у ліквідаційній процедурі, оцінюється арбітражним керуючим у порядку, встановленому законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність. У разі продажу майна на аукціоні вартість майна, що визначається шляхом його оцінки, є початковою вартістю. Для здійснення оцінки майна арбітражний керуючий має право залучати на підставі договору суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання з оплатою їх послуг за рахунок коштів, одержаних від виробничої діяльності боржника, визнаного банкрутом, або реалізації його майна, якщо інше не встановлено комітетом кредиторів.

Ліквідатором, відповідно до положень цієї норми, була проведена оцінка рухомого майна банкрута, що знаходилося в заставі ПАТ "УкрСиббанк", а саме: автомобіль Toyota Avensis, держ.номер АХ4497ВЕ, 2007 р.в., за допомогою суб'єкта оціночної діяльності ТОВ "ВіП-Експерт", що має сертифікат суб'єкта оціночної діяльності.

У відповідності до ст. 30 Закону про банкрутство встановлено, що після проведення інвентаризації та оцінки майна банкрута ліквідатор розпочинає продаж майна банкрута на відкритих торгах та забезпечує через засоби масової інформації оповіщення про порядок продажу майна банкрута, склад, умови та строки придбання майна. У разі надходження двох і більше пропозицій щодо придбання майна банкрута ліквідатор проводить конкурс (аукціон). Продаж майна банкрута оформлюється договорами купівлі-продажу, які укладаються між ліквідатором і покупцем.

Як свідчать матеріали справи, (том. 2) за допомогою Універсальної біржи "Україна" був проведений аукціон (угода на організацію та проведення аукціону від 19.03.2012 р.) з продажу автомобілю. З переможцем аукціону ліквідатором було укладено договір купівлі-продажу від 26.04.12 р. Загальна ціна продажу майна банкрута склала 25726,31 грн.

Про проведення аукціону з продажу заставного майна, ліквідатором було направлено повідомлення ПАТ "УкрСиббанк" 17.04.12 р., яке було отримано представником банку 19.04.12 р., надано публікацію в засобах масової інформації про продаж майна у виданні "Товарообіг та аукціони" № 6-1 (9) від 23.03.12 р. та перераховано 13501,24 грн на рахунок заставного кредитора, як часткове погашення заборгованості (т. 3).

Отже, ліквідатором, як вважає суд, було дотримано в повному обсязі вимоги Закону про банкрутство при здійснені ліквідаційної процедури, як в частині проведення оцінки, так і в частині продажу майна банкрута з прилюдних торгів, в зв'язку з чим суд не знаходить правових підстав неналежного виконання обов'язків ліквідатором при здійсненні ліквідаційної процедури по ПП "Портал", оскільки продаж майна банкрута ліквідатором відповідає положенням ст.ст. 22-32, 52 Закону про банкрутство.

Щодо клопотання банка про необхідність призначення по справі судової товарознавчої експертизи оскільки при здійсненні продажу рухомого майна банкрута ліквідатором порушені інтереси банка - рухоме майно банкрута продано за ціною, що є значно заниженою в порівняні із звичайної ціною при продажу такого ідентичного майна на ринку, то таке клопотання, на думку суду, не може бути задоволено на підставі наступного .

По-перше, згідно з ст. 41 ГПК України для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу. Разом з тим суд зазначає, що Законом про банкрутство конкретна сфера суспільних правовідносин при неплатоспроможності боржника вже врегульована положеннями цього закону, а саме: визначений для сторін та учасників провадження повноваження ліквідатора при виконанні ліквідаційної процедури (ст. 25), порядок оцінки майна банкрута (ст. 29), порядок продажу майна банкрута (ст. 30), черговість задоволення вимог кредиторів. Це визначено та встановлено законодавцем для того щоб уникнути суттєвих суперечок між кредиторами банкрута, між кредиторами і ліквідатором при виконанні ліквідаційної процедури, та виключити необгрунтоване затягування процесу у справі про банкрутство з різних підстав не визначених законом.

По-друге: суд звертає увагу на те, що діяльність арбітражного керуючого (ліквідатора) може контролюватися кредиторами в особі комітету кредиторів, оскільки при проведенні процедур банкрутства інтереси всіх кредиторів представляє комітет кредиторів (ч.9 ст.7 Закону ) у тому числі при здійсненні процедури ліквідації відсутнього боржника. Матеріали справи містять відомості, що кредитор банкрута ПАТ "УкрСиббанк", скориставшись вимогами ч. 3 ст. 13 Закону про банкрутство, запропонував ліквідатору після визнання боржника банкрутом скликати збори кредиторів, що ліквідатором було зроблено та проведено збори кредиторів, на яких утворено комітет кредиторів (протокол №1 від 12.06.12 р.).

По-третє, згідно з положеннями ст.ст. 1, 22-32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" задоволення вимог кредиторів, у тому числі вимог заставного кредитора, не може здійснюватись окремо від провадження у справі про банкрутство, оскільки встановлення у Законі про банкрутство особливого порядку задоволення майнових вимог до банкрута не припускає задоволення цих вимог в індивідуальному порядку (мораторій на задоволення вимог кредиторів передбачає припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання зобов'язань окремих кредиторів). В зв'язку з чим, на думку суду, порядок задоволення вимог кредиторів, забезпечених заставою в процедурі судової ліквідації має бути визначено за правилами, встановленими Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Дане питання було предметом розгляду та відображено в п.8.5. Рекомендацій Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" №04-5/1193 від 04.06.2004р.

Відповідно до статті 43 Господарського процесуального кодексу України Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Враховуючи, що ліквідатор виконав всі дії по ліквідації банкрута, суду надані документи, які свідчать про ліквідацію банкрута, у тому числі ліквідаційний баланс з непогашеною кредиторською заборгованістю на загальну суму 40835,5 тис.грн, в зв'язку з відсутністю у банкрута будь-яких активів, які можна було б направити на погашення кредиторської заборгованості, при таких обставинах суд вважає за необхідне затвердити ліквідаційний баланс, звіт ліквідатора та припинити провадження по справі і сповістити державні органи про ліквідацію банкрута.

На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст. 24, 32, п.6 ст.40, ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом",

УХВАЛИВ:

1. Відмовити ПАТ "УкрСиббанк" у задоволенні скарги на дії ліквідатора.

2. Затвердити наданий суду звіт ліквідатора і ліквідаційний баланс.

3. Затвердити звіт про оплату послуг та витрат ліквідатора в сумі 24972,98 грн.

4. Ліквідувати юридичну особу - Приватне підприємство "Портал", код 31436191, зареєстроване виконавчим комітетом Харківської міської ради від 27.04.2007 р. за № 14801200000035569, місцезнаходження: 61091, м. Харків, Фрунзенський район, вул. Танкопія, буд. 17/1, кв. 73.

5. Визнати вимоги ДПІ у Фрунзенському р-ні м. Харкова в сумі 37 474 569,41 грн; УПФУ в Фрунзенському р-ні м. Харкова в сумі 2428,01 грн; ХМЦЗ в сумі 127,82 грн; ФСС з ТВП в сумі 186,96 грн; ФССНВПЗ у Фрунзенському р-ні м. Харкова в сумі 86,75 грн; ПФ "Апія" в сумі 54663,28 грн; ПАТ "УкрСиббанк" в сумі 3 288 967,48 грн погашеними.

6. Провадження по справі припинити.

7. Зобов`язати державного реєстратора внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, та передати органам, які здійснювали облік, відповідне повідомлення про зняття юридичної особи з обліку.

8. Ухвалу направити відомим кредиторам, державному органу з питань банкрутства, державному реєстратору, ДВС у Фрунзенському р-ні, ліквідатору.

Ухвала підписана 02.10.2012 р.

Суддя Міньковський С.В.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення27.09.2012
Оприлюднено08.10.2012
Номер документу26311248
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —б-19/228-10

Постанова від 18.07.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Міньковський С.В.

Ухвала від 27.02.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Міньковський С.В.

Ухвала від 18.05.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Міньковський С.В.

Ухвала від 01.11.2011

Господарське

Господарський суд Харківської області

Міньковський С.В.

Ухвала від 17.05.2011

Господарське

Господарський суд Харківської області

Міньковський С.В.

Ухвала від 23.02.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Міньковський С.В.

Ухвала від 19.09.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Міньковський С.В.

Ухвала від 27.02.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Міньковський С.В.

Ухвала від 30.07.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Міньковський С.В.

Ухвала від 18.07.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Міньковський С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні