Справа № 2/0544/2750/2012
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
08 жовтня 2012 року м. Слов'янськ
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючий суддя Мінаєв І.М.
при секретарі судового засідання Тальмонт Р.Ф.
за участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання № 2 Слов'янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до селянського (фермерського) господарства «Слава Донбасу»про визнання недійсним договору оренди землі, -
В С Т А Н О В И В :
До Слов'янського міськрайонного суду Донецької області звернувся ОСОБА_2 з уточненим позовом до селянського (фермерського) господарства «Слава Донбасу»(далі -СФГ «Слава Донбасу») про визнання недійсним договору оренди землі, обґрунтувавши свої вимоги тим, що існує договір оренди землі, який був, ніби-то, укладений між ним та відповідачем в березні 2004 року. Позивач зазначає, що він даний договір не підписував, та підпис в договорі йому не належить. ОСОБА_2 письмово звертався до відповідача, щоб останній самостійно розірвав договір, але відповідач відмовився, після чого позивач звернувся зі скаргою до міліції, та було порушено кримінальну справу за ч. 1 ст. 358 КК України -підробка документів, по якій була призначена та проведена судово-почеркознавча експертиза, з якої вбачається, що підпис в договорі був зроблений не позивачем. ОСОБА_2 також звертався зі скаргою до прокуратури, та в письмовій відповіді прокуратури йому рекомендовано звернутися до суду з позовом про визнання договору недійсним. Позивач просить суд визнати недійсним договір оренди землі, укладений між ним та відповідачем в березні 2004 року, та стягнути з відповідача на його користь понесені витрати по сплаті судового збору в сумі 107,30 грн. та витрати за надання юридичної допомоги в сумі 800,00 грн.
В судове засідання позивач ОСОБА_2 не з'явився, надав суду заяву з проханням розглядати справу без його участі, за участю його представника ОСОБА_1 (а. с. 48)
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача СФГ «Слава Донбасу»в судове засідання не з'явився, хоча відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи (а. с. 20, 29, 42), повідомлені суду причини неявки не є поважними, клопотання про розгляд справи у відсутність представника СФГ «Слава Донбасу»до суду не надходило. Відповідно до ст. 224 Цивільно-процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи. Представник позивача не заперечував проти ухвалення заочного рішення.
Згідно з вимогами ч. ч. 1, 2, 3 ст. 10 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно з положеннями ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судом встановлено наступні факти та відповідні до них правовідносини.
Згідно з державним актом на право власності на земельну ділянку серії ДН № 195612 від 22.09.2006 року, зареєстрованого в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010616700225, ОСОБА_2, який проживає в с. Малинівка, є власником земельної ділянки площею 5,520 га у межах згідно з планом, яка розташована на території Малинівської сільської ради, цільове призначення якої -ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на підставі розпорядження голови Слов'янської районної державної адміністрації № 602 від 05.12.2005 року. (а. с. 8)
Відповідно до договору оренди земельної частки (паю) від березня 2004 року (без числа), укладеного між власником земельної частки ОСОБА_2 (орендодавець) з одного боку та СФГ «Слава Донбасу»(орендар) з другого боку, орендодавець передає, а орендар приймає в оренду земельну частку розміром 6,6 умовних кадастрових гектарів. За користування вказаною в договорі земельною часткою орендар сплачує орендодавцю щороку орендну плату грошовими платежами в розмірі 780,00 грн. та натуроплатою. Орендар сплачує орендну плату протягом терміну дії договору не пізніше як у термін від 01 січня до 31 грудня кожного року. (а. с. 5-7)
22.05.2012 року ОСОБА_2 звертався із заявою до керівника СФГ «Слава Донбасу» ОСОБА_3, відповідно до якої позивач просив повернути йому його земельну ділянку площею 5,5200 га, розташовану на території Малинівської сільської ради Слов'янського району Донецької області, яку ОСОБА_3 незаконно зайняв шляхом підробки підписів в договорі оренди земельної ділянки. Кадастровий номер земельної ділянки: 1424283500-10-000-0124. (а. с. 11)
Відповідно до відповіді голови СФГ «Слава Донбасу»ОСОБА_3 № 33 від 05.06.2012 року, СФГ «Слава Донбасу»уклало з ОСОБА_2 договір оренди на земельну ділянку площею 5,5200 га, розташовану на території Малинівської сільської ради Слов'янського району Донецької області. Договір зареєстрований в книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок в Малинівській сільській раді під номером 120 від 02.06.2004 року. Всі ці роки, включно 2011 рік, ОСОБА_2 отримував орендну плату, скарг в бік СФГ «Слава Донбасу»з боку позивача ніколи не було, доказом чого є підписи останнього в отриманні орендної плати в грошовому виразі та натуроплаті. А також кожного року СФГ «Слава Донбасу»проводило відрахування податку з доходів фізичних осіб за оренду земельної ділянки. Договір укладений строком на десять років. Строк договору дійсний до 02.06.2014 року. За небажанням продовжити договір оренди земельного паю, договір буде розірваний 02.06.2014 року. (а. с. 13)
Згідно з висновком спеціаліста НДЕКЦ № 50 від 20.12.2011 року, два підписи від імені ОСОБА_4 в графі «Орендодавець»договору оренди землі з СФГ «Слава Донбасу»від березня 2004 року та додатку 1 до договору оренди землі з СФГ «Слава Донбасу»від березня 2004 року виконані не ОСОБА_4, два підписи від імені ОСОБА_2 в графі «Орендодавець»договору оренди землі з СФГ «Слава Донбасу»від березня 2004 року та додатку 1 до договору оренди землі з СФГ «Слава Донбасу»від березня 2004 року виконані не ОСОБА_2. Два підписи від імені ОСОБА_4 та два підписи від імені ОСОБА_2 виконані однією особою. (а. с. 31-36)
З відповіді Слов'янського міжрайонного прокурора № 87/11-12 від 08.06.2012 року на заяву ОСОБА_4 з питань законності використання СФГ «Слава Донбасу»земельних паїв, вбачається, що матеріал перевірки в частині підробки підписів направлено до Слов'янського МВ ГУМВС України в Донецькій області для прийняття рішення в порядку ст. 97 КПК України. 27.01.2012 року Слов'янським МВ ГУМВС України в Донецькій області за фактом підробки підписів у договорі оренди між ОСОБА_4 та СФГ «Слава Донбасу»порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України. ОСОБА_4 рекомендовано звернутися до суду з позовною заявою про визнання недійсним договору оренди землі. (а. с. 37)
Надаючи оцінку висновку спеціаліста НДЕКЦ № 50 від 20.12.2011 року як доказу, суд вважає його достовірним та обґрунтованим, оскільки він збігається з іншими доказами по справі, виконаний кваліфікованим спеціалістом, у суду немає причин сумніватися у достовірності проведеного дослідження та вбачати у висновках спеціаліста зацікавленість.
Відповідно до ст. 203 Цивільного кодексу України (далі -ЦК України), зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.
Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
Згідно з ч. 1 ст. 205 ЦК України, правочин може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі -це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі»встановлено, що договір оренди землі -це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Стаття 14 Закону України «Про оренду землі»визначає, що договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Відповідно до ч. 2 ст. 207 ЦК України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
У відповідності до ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно з ч. 1 ст. 627 ЦК України, відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами. (ст. 629 ЦК України)
Частиною першою статті 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно зі ст. 639 ЦК України, договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
Якщо сторони домовились укласти у письмовій формі договір, щодо якого законом не встановлена письмова форма, такий договір є укладеним з моменту його підписання сторонами.
Якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення договору, щодо якого законом не вимагається нотаріальне посвідчення, такий договір є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення.
Відповідно до ч. 1 ст. 640 ЦК України, договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.
Форма Типового Договору оренди землі затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року № 220.
При цьому дата укладення договору (число, місяць, рік), підписи сторін є одними із обов'язкових реквізитів договору, які саме повинні засвідчувати вільне волевиявлення сторін на укладання договору на певних узгоджених між ними умовах.
В оспорюваному договорі оренди землі від березня 2004 року число місяця, коли договір укладався, не зазначено, що дає суду підстави вважати даний договір укладеним з відхиленням від затверджених стандартів.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про оренду землі», укладання договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.
Відповідно до ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою -третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Судом з достовірністю встановлено, що в даному випадку, позивач ОСОБА_2 не ставив свій підпис в графі «Орендодавець», що підтверджується висновком спеціаліста № 50 від 20.12.2011 року (а. с. 31-36), тобто договір оренди земельної частки (паю) від березня 2004 року, є недійсним, підпис ОСОБА_2 підроблений іншою особою. Окрім того, з матеріалів справи та висновку спеціаліста НДЕКЦ № 50 від 20.12.2011 року вбачається, що підписи в графі «Орендодавець»були підроблені іншими особами не тільки під час укладання договору з позивачем, а й під час укладання договорів оренди землі з іншими особами, та 27.01.2012 року Слов'янським МВ ГУМВС України в Донецькій області за фактом підробки підписів у договорі оренди між ОСОБА_4 та СФГ «Слава Донбасу»порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України. В даному випадку суд приходить до висновку, що є всі підстави для визнання недійсним договору оренди землі, укладеного між позивачем та відповідачем у березні 2004 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 84, ч. 1 ст. 88 ЦПК України, витрати по сплаті судового збору та понесені позивачем витрати за надання юридичної допомоги підлягають стягненню з відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 10, 11, 57, 209, 212, 214-215 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до селянського (фермерського) господарства «Слава Донбасу»про визнання недійсним договору оренди землі -задовольнити повністю.
Визнати недійсним договір оренди земельної частки (паю), укладений в березні 2004 року в селі Малинівка Слов'янського району Донецької області між ОСОБА_2 та селянським (фермерським) господарством «Слава Донбасу», ідентифікаційний код 31727219.
Стягнути з селянського (фермерського) господарства «Слава Донбасу»на користь ОСОБА_2 витрати по сплаті судового збору в сумі 107,30 грн. (сто сім грн. 30 коп.) та витрати за надання юридичної допомоги в сумі 800,00 грн. (вісімсот грн. 00 коп.), а всього -907,30 грн. (дев'ятсот сім грн. 30 коп.)
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення складене та підписане у нарадчій кімнаті у єдиному примірнику.
Суддя
Слов'янського міськрайонного суду І.М. Мінаєв
Суд | Слов'янський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 08.10.2012 |
Оприлюднено | 11.10.2012 |
Номер документу | 26331480 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області
Мінаєв І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні