Рішення
від 04.10.2012 по справі 2905-2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

04.10.2012Справа №5002-21/2905-2012

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Еленінвест»

до відповідача Гаспринської селищної ради

про визнання права на оренду земельної ділянки та визнання укладеним договору оренди земельної ділянки.

Суддя С.І. Чонгова

Представники:

Від позивача Медарь Н.В., довіреність № 24 від 03.10.2011, представник;

Від відповідача не з'явився;

СУТЬ СПОРУ: Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Еленінвест» звернувся до Господарського суду Автономної Республіки Крим із позовом до відповідача - Гаспринської селищної ради, у якому просить визнати право позивача на оренду земельної ділянки площею 0,3880 га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу за адресою: Автономна Республіка Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, Алупкінське шосе, в районі будинку № 13 (кадастровий номер 0111946200:01:001:0050), визнати укладеним договір оренди земельної ділянки площею 0,3880 га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу за адресою: Автономна Республіка Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, Алупкінське шосе, в районі будинку № 13 (кадастровий номер 0111946200:01:001:0050) між Товариством з обмеженою відповідальністю «Еленінвест» та Гаспринською селищною радою в редакції, яка підписана Товариством з обмеженою відповідальністю «Еленінвест» та відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі» та Типовому договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 та визнати переданою дану земельну ділянку з моменту набрання чинності судового рішення на умовах, визначеним договором, який зазначений у позовній заяві у редакції позивача. Крім того, просить стягнути з відповідача на користь позивача витрати по оплаті судового збору.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що на виконання рішення Господарського суду Автономної Республіки Крим від 28.11.2011 по справі № 5002-8/4413-2011 Гаспринська селищна рада рішенням 16 сесії 6 скликання від 30.12.2011 № 33 затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Еленінвест» та передала у довгострокову оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 0,3880 га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, Алупкінське шосе, в районі будинку № 13 з земель Гаспринської селищної ради. ТОВ «Еленінвест» звернулося до Гаспринської селищної ради з листом від 30.03.2012 № 1 про направлення договору оренди земельної ділянки для розгляду та підписання, вказаний лист зареєстровано відповідачем 03.04.2012 за № 302/02-8, про що свідчить відтиск штампу вхідної кореспонденції. Однак відповідачем вказаний договір підписано не було та відмови від підписання від договору від відповідача не надходило.

05 вересня 2012 року відповідачем до канцелярії Господарського суду Автономної Республіки Крим було здано відзив на позовну заяву за вих. № 1518/02-9 від 04.09.2012, у якому відповідач вказує наступне, що згідно пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження з розпорядження землями (окрім земель, переданих у приватну власність) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Стаття 26 Закону країни «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що розпорядження землями комунальної власності є власним виключним повноваженням міської ради. Пунктом 34 вказаної статті передбачено регулювання земельних відносин. Згідно статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим кодексом, а також прийнятими у відповідності з ними нормативно-правовими актами. Відповідач, як розпорядник землі приймає рішення на пленарному засіданні сесії більшістю голосів. Тобто, з боку відповідача норми діючого законодавства порушені не були (а. с. 45).

Крім того, 05 вересня 2012 року відповідачем до канцелярії Господарського суду Автономної Республіки Крим було здано клопотання за вих. № 1519/02-9 від 04.09.2012, у якому відповідач просить розглядати справу у відсутність його представника (а. с. 48).

У засідання суду представник позивача з'явився, вимоги позову підтримав.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день слухання справи повідомлений належним чином.

Суд вважає можливим розглядати справу у відсутність відповідача виходячи з наступного.

Як вказано у постанові Пленуму Вищого Господарського суду України № 18 від 26 грудня 2011 р. «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України.

В разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Крім того, суд зауважує, що неподання або несвоєчасне подання стороною у справі доказів з неповажних причин, спрямоване на затягування судового процесу, розцінюється господарським судом як зловживання процесуальними правами.

Відповідно до частини другої статті 22 Господарського процесуального Кодексу України сторони мають право, зокрема, подавати докази та брати участь в їх дослідженні.

Водночас частиною першою статті 33 Господарського процесуального Кодексу України передбачено обов'язок доказування кожною стороною тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а статті 38 і 65 названого Кодексу уповноважують господарський суд в разі недостатності доказів витребувати їх, у тому числі в порядку підготовки справи до розгляду.

До того ж згідно з частиною третьою статті 22 Господарського процесуального Кодексу України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Тобто, у відповідача був час для надання документів, необхідних за його думкою для розгляду справи по суті.

Також, як вказано в постанові пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 р. № 18, - Господарський суд з урахуванням обставин конкретної справи може відхилити доводи учасника судового процесу - підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи, державного чи іншого органу щодо відкладення розгляду справи у зв'язку з відсутністю його представника (з причин, пов'язаних з відпусткою, хворобою, службовим відрядженням, участю в іншому судовому засіданні і т. п.). При цьому господарський суд виходить з того, що у відповідних випадках такий учасник судового процесу не позбавлений права і можливості забезпечити за необхідності участь у судовому засіданні іншого представника згідно з частинами першою - п'ятою статті 28 Господарського процесуального кодексу України, з числа як своїх працівників, так і осіб, не пов'язаних з ним трудовими відносинами. Неможливість такої заміни представника і неможливість розгляду справи без участі представника підлягає доведенню учасником судового процесу на загальних підставах (статті 32 - 34 Господарського процесуального кодексу України), причому відсутність коштів для оплати послуг представника не може свідчити про поважність причини його відсутності в судовому засіданні.

З урахуванням викладеного, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність представника відповідача, оскільки у матеріалах справи є достатньо документів для розгляду справи. Також суд зазначає, що статтею 69 Господарського процесуального кодексу України встановлено двомісячний строк розгляду судом позовної заяви.

У порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Діяльність органів місцевого самоврядування здійснюється відповідно Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», які визначають, що органи місцевого самоврядування приймають акти у межах наданих повноважень, у строгій відповідності з вказаними законами. Акти органів місцевого самоврядування повинні відповідати вимогам Конституції України та законам України.

Стаття 144 Конституції України регламентує, що органи місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими для виконання на відповідній території.

Положення статей 13 та 41 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування у межах, визначених Конституцією України та всі об'єкти права власності рівні перед законом Кожний має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю.

У відповідності зі статтями 142, 143 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, понад інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування у межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.

Згідно пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження з розпорядження землями (окрім земель, переданих у приватну власність) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Стаття 26 Закону країни «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що розпорядження землями комунальної власності є власним виключним повноваженням міської ради. Пунктом 34 вказаної статті передбачено регулювання земельних відносин.

Згідно статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим кодексом, а також прийнятими у відповідності з ними нормативно-правовими актами.

Рішенням 16 сесії 6 скликання Гаспринської селищної ради № 33 від 30 грудня 2011 року «Про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки ТОВ «Еленінвест» та передачі в довгострокову оренду земельної ділянки з земель Гаспринської селищної ради», Гаспринська селищна рада. Розглянувши заяву ТОВ «Еленінвест» про передачу у довгострокову оренду земельної ділянки площею 0,3880 га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу, розташованого за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, вул. Алупкінське шосе, в районі будинку № 13, проект з землеустрою з відведення земельної ділянки, рішення Господарського суду Автономної Республіки Крим від 28.11.2011 у справі № 5002-8/4413-2011, приймаючи до уваги рекомендації постійної депутатської комісії з питань землекористування та екології, керуючись ст. ст. 12, 116, 121, 124 Земельного кодексу України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Гаспринська селищна рада вирішила: внести зміни до рішення № 68 22 сесії Гаспринської селищної ради 5 скликання від 14.12.2007 до пункту 2 в частині уточнення адреси земельної ділянки, та читати у наступній редакції: АР Крим, смт. Гаспра, вул. Алупкінське шосе, в районі будинку № 13; затвердити схему генерального плану земельної ділянки ТОВ «Еленінвест» площею 0,3880 га розташованої за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, вул. Алупкінське шосе, в районі будинку № 13; затвердити проект землеустрою з відведення земельної ділянки ТОВ «Еленінвест» площею 0,3880 га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, вул. Алупкінське шосе, в районі будинку № 13; передати ТОВ «Еленінвест» у довгострокову оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 0,3880 га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу, за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, вул. Алупкінське шосе, в районі будинку № 13, з земель Гаспринської селищної ради. Облікові дані за формою 6-зем: рядок 12.4, шифр 97 - «Землі загального запасу», за видами земельних угідь - графа 56: «Зелені насадження загального користування». Проектні дані за формою 6-зем: рядок 7.3. шифр 86 «Землі рекреаційного призначення», за видами земельних угідь - графи 34, 55, 57, 80: «Забудовані землі», у тому числі «Землі для відпочинку та інші відкриті землі», у тому числі «Землі, призначені для проведення відпусток», у тому числі «землі рекреаційного призначення». Категорія земель: землі житлової та загальної забудови. Кадастровий номер 0111946200:01:001:0050. Цільове використання земельної ділянки та її код згідно УКЦІЗ: 1.17. «Рекреаційного призначення».

Тобто, на виконання рішення Господарського суду Автономної Республіки Крим від 28.11.2011 по справі № 5002-8/4413-2011 Гаспринська селищна рада Гаспринська селищна рада рішенням 16 сесії 6 скликання від 30.12.2011 № 33 затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Еленінвест» та передала у довгострокову оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 0,3880 га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, Алупкінське шосе, в районі будинку № 13 з земель Гаспринської селищної ради, що підтверджено витягом з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, виданої Управлінням Держкомзему в м. Ялта АР Крим Республіканського комітету по земельних ресурсах АРК від 15.02.22012 № 530-2/10-25-2 схемою меж земельної ділянки та актом перенесення меж земельної ділянки в натурі та приймання-передачі межових знаків на зберігання (а. с. 30-32), а також проведено розрахунок орендної плати за користування земельною ділянкою (а. с. 33).

ТОВ «Еленінвест» звернулося до Гаспринської селищної ради з листом від 30.03.2012 № 1 про направлення договору оренди земельної ділянки для розгляду та підписання, вказаний лист зареєстровано відповідачем 03.04.2012 за № 302/02-8, про що свідчить відтиск штампу вхідної кореспонденції (а. с. 20).

Проте, відповідач не надав доказів підписання такого договору.

Як визначає частина 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку. Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону. Укладення договору оренди земельної ділянки може бути здійснено на підставі цивільно-правового договору або в порядку спадкування (стаття 16 Закону України «Про оренду землі»).

Приймаючи до уваги, що відповідач прийняв рішення щодо передачі в оренду спірної земельної ділянки позивачу, узгодив необхідну документацію, провів розрахунок орендної плати, проте, не підписує договір оренди, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача щодо визнання укладеним договору оренди земельної ділянки площею 0,3880 га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу за адресою: Автономна Республіка Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, Алупкінське шосе, в районі будинку № 13 (кадастровий номер 0111946200:01:001:0050) між Товариством з обмеженою відповідальністю «Еленінвест» та Гаспринською селищною радою в редакції, викладені у прохальній частині позову.

Щодо вимоги позивача про визнання права на оренду суд зазначає наступне.

Згідно статті 93 Земельного кодексу України та статті 1 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння та користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Таким чином, право на оренду виникає після укладення договору оренди. На час звернення з позовною заявою договір оренди не був укладений, а, отже, така вимога є передчасною, та задоволенню за таких підстав не підлягає.

Суд не має підстав щодо задоволення вимоги про визнання переданою спірної земельної ділянки, оскільки фактична передача не відбулася.

Стаття 20 Господарського кодексу України не передбачає такого способу захисту порушених прав як встановлення факту.

В судовому засіданні 04 жовтня 2012 року були оголошені вступна та резолютивна частини рішення згідно статті 85 Господарського процесуального кодексу України. Повне рішення складено 08 жовтня 2012 року.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 49, 75, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати укладеним договір оренди земельної ділянки площею 0,3880 га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу за адресою: Автономна республіка Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, Алупкінське шосе, в районі будинку № 13 (кадастровий номер 0111946200:01:001:0050) між Товариством з обмеженою відповідальністю «Еленінвест» та Гаспринською селищною радою в редакції, яка підписана Товариством з обмеженою відповідальністю «Еленінвест» та відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі» та Типовому договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220:

ДОГОВІР

оренди земельної ділянки

АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра «__»


2012 року

«Ми, Гаспринська селищна рада, ідентифікаційний код 26330829, юридична адреса: Автономна республіка Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, вул. Н. Тамарли, будинок 6/2, в особі селищного голови Земляного Олега Ігоревича, що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», що у подальшому йменується «ОРЕНДОДАВЕЦЬ», з одного боку, та ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСЮ «ЕЛЕНІНВЕСТ», ідентифікаційний код 34732970, юридична адреса: Автономна Республіка Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, вул. Севастопольське шосе, будинок № 7, в особі директора Самок Юрія Анатолійовича, що діє на підставі Статуту, діючи на підставі рішення 16 сесії 6 скликання Гаспринської селищної ради від 30.12.2011 № 33 «Про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки ТОВ «Еленінвест» та передачі в довгострокову оренду земельної ділянки з земель Гаспринської селищної ради», що йменується у подальшому «ОРЕНДАР» іншого буку, уклали договір про наступне:

1. Предмет договору

1.1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду земельну ділянку (згідно Українському класифікатору цільового використання землі - УКЦИЗ) «рекреаційне призначення», код - 1.17., розташовану за адресою: Автономна Республіка Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, вул. Алупкінське шосе, в районі будинку № 13, кадастровий номер 0111946200:01:001:0050.

2. ОБ'ЄКТ ОРЕНДИ

2.1. В оренду надається земельна ділянка загальною площею 0,3880 га, земель рекреаційного призначення - рядок 7.3., шифр 86 форми 6-зем, у тому числі за угіддями: забудовані землі - графи 34, 55, 57, 80 форми 6-зем, у тому числі землі для відпочинку та інші відкриті землі, у тому числі землі призначені для проведення відпусток, у тому числі землі рекреаційного призначення.

2.2. Наявність на земельній ділянці будівель та спору, з вказанням їх власників та право встановлювальних документів на власність - не має.

2.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає - 1 380 387,60 грн. (один мільйон триста вісімдесят тисяч триста вісімдесят сім гривни шістдесят копійок).

2.4. Земельна ділянка, що надається в оренду, не має недоліків, які суттєво впливають на її використання.

2.5. Наявність обмежень та обтяжень (сервітутів) права користування землею (їх найменування та коди):

згідно коду УКОПЧОЗУ - 1.3. - охорона зелених насаджень на земельній ділянці площею 0,0366 га;

згідно коду КОПСЗІЗУ - 4.1. - історичний ареал на земельній ділянці площею 0,3880 га;

згідно коду КОПСЗИЗУ - 4.3. - лінії електропередач (ЛЕП) на земельній ділянці площею 0,0074 га;

згідно коду КОПСЗИЗУ - 4.3. - каналізація на земельній ділянці площею 0,0301 га.

3. СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ

3.1. договір оренди укладений строком на 49 років (сорок дев'ять років). Після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право на поновлення договору оренди на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за два місяця до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовження дії договору на новий строк.

4. ОРЕНДНА ПЛАТА

4.1. Орендна плата встановлюється Орендодавцем в сумі 69019,38 грн. (шістдесят дев'ять тисяч дев'ятнадцять гривен тридцять вісім копійок) на рік (не включаючи суму ПДВ) і вноситься Орендарем щомісячно, в строк до 30 числа місяця, що йде за розрахунковим на р/р 33217812700040 Головне управління Державної казначейської служби України в АРК, м. Сімферополь, МФО 824026, код ЗКПО 38027563, код платежу - 13050200, одержувач платежу - місцевий бюджет смт. Гаспра, призначення платежу - орендна плата за землю.

4.2. Внесення орендної плати на майбутній період оренди допускається на строк не більш за один рік. У разі припинення дії або розірвання договору внесена на майбутній період орендна плата Орендареві не повертається.

4.3. Розмір орендної плати переглядається Орендодавцем в односторонньому порядку у випадках:

4.3.1. зміни умов господарювання, передбачених договором, у тому числі зміни функціонального призначення земельної ділянки;

4.3.2. зміни грошової оцінки земель смт. Гаспра;

4.3.3. індексації грошової оцінки земель смт. Гаспра внаслідок інфляційних процесів;

4.3.4. зміни вживаного коефіцієнта до ставок земельного податку для розрахунку орендної плати за користування земельними ділянками на території смт. Гаспра;

4.3.5. погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документально;

4.3.6. невиконання Орендодавцем обов'язку повідомити Орендаря про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку;

4.3.7. у інших випадках, передбачених, законодавчими актами України;

4.4. За несвоєчасне внесення платежів за даним договором Орендар сплачує пеню в розмірі, розрахованому відповідно до чинного законодавства, на момент виникнення заборгованості по орендній платі.

5. УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

5.1. Земельна ділянка надається в оренду для: будівництва і обслуговування рекреаційного комплексу за адресою: Автономна Республіка Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, вул. Алупкінське шосе, в районі будинку № 13.

5.2. Цільове призначення земельної ділянки - «рекреаційне призначення», код - 1.17.

5.3. Орендар несе відповідальність за збереження об'єкту оренди у відповідності з чинним законодавством України.

6. УМОВИ І ТЕРМІНИ НАДАННЯ ЗЕМЕЛЬНОГО

ДІЛЯНКИ В ОРЕНДУ

6.1. Вказана земельна ділянка надається в оренду у відповідності з Земельним кодексом України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» і на підставі рішення 16-ої сесії 6-го скликання Гаспринської селищної ради від 30.12.2011 № 33 «Про затвердження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки ТОВ «Еленінвест» і передачу в довгострокову оренду земельної ділянки із земель Гаспринської селищної ради».

6.2. Надання земельної ділянки в оренду здійснюється згідно з розробленим проектом землеустрою по відведенню земельної ділянки.

7. УМОВИ ПОВЕРНЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

7.1. Після припинення строку дії договору Орендар зобов'язаний повернути Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому в порівнянні з тим, в якому він отримав її в оренду.

7.2. Здійснені Орендарем без згоди Орендодавця витрат на поліпшення стану орендованої земельної ділянки, відшкодуванню не підлягають.

7.3. Поліпшення стану земельної ділянки, проведене Орендарем за письмовою згодою з Орендодавцем, підлягають відшкодуванню в об'ємі і на умовах, згідно з додатковою угодою до договору оренди земельної ділянки.

7.4. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних внаслідок невиконання Орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.

7.5. Збитками вважаються: фактичні втрати, які Орендар поніс у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права, а також прибутки, які Орендар міг би реально отримати у разі належного виконання Орендодавцем умов договору.

7.6. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

7.7 Повернення земельної ділянки Орендодавцеві здійснюється у відповідності з актом прийому-передачі земельної ділянки.

8. ОБМЕЖЕННЯ (ОБТЯЖЕННЯ) ВІДНОСНО

ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

8.1. Права третіх осіб на орендовану земельну ділянку відсутні.

8.2. Обов'язковими для діяльності Орендаря є наступні обмеження використання земельної ділянки:

8.2.1. дотримання екологічної безпеки землекористування і збереження якості землі, державних стандартів, норм і правил, затверджених проектних рішень;

8.2.2. здійснювати будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт споруд, закладати багаторічні насадження на наданій земельній ділянці тільки за наявності дозволу Орендодавця відповідно до затвердженої проектної документації;

8.2.3. надання в суборенду земельної ділянки здійснюється тільки по письмовій згоді Орендодавця;

8.2.4. застава вказаної земельної ділянки не допускається.

9. ПРАВА І ОБОВ'ЯЗКИ СТОРІН

9.1. Права Орендодавця:

9.1.1. Орендодавець гарантує, що:

- він має законні повноваження надавати цю ділянку в оренду, надавати інші права, визначені в цьому договорі;

- жодна з умов і жодне з положень цього договору не суперечать чинному законодавству України;

- особа, яке підписує цей договір, являється належним чином, уповноваженим на те, щоб діяти від імені Орендодавця для цілей укладення цього договору і на умовах, обумовлених в ньому.

9.1.2. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:

- використання земельної ділянки відповідно до цілі, визначеної в пункті 5.2. цього договору;

- забезпечення екологічної безпеки землекористування шляхом дотримання вимог земельного і природоохоронного законодавства України, державних і місцевих стандартів, норм і правил по використанню землі;

- своєчасного внесення орендної плати;

- вільного доступу на надану в оренду земельну ділянку для здійснення контролю за виконанням Орендарем умов договору;

- збільшення розмірів орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розмірів земельного податку і за іншими мотивами, визначеними в пункті 4.3. цього договору;

- відшкодування упущеної вигоди у розмірі суми орендної плати за 6 місяців з моменту підписання договору у разі відмови Орендаря від укладеного договору оренди, якщо ця відмова не пов'язана з порушенням Орендодавцем цього договору.

9.2. Орендодавець зобов'язаний:

- надати Орендарю у користування земельну ділянку відповідно до цього договору в належному стані і в певних межах;

- не втручатися у господарську діяльність Орендаря і не створювати йому будь-яких перешкод при виконанні умов цього договору;

- після закінчення строку оренди відшкодувати Орендарю витрати, вкладені їм в поліпшення якостей (підвищення вартості) земельної ділянки, які були здійснені ним відповідно до умов договору.

9.3. Права Орендаря :

9.3.1. Орендар гарантує, що державні органи управління і органи місцевого самоврядування, включаючи санітарні, протипожежні, землевпоряджувальні органи, а також органи охорони природи і архітектури не обмежуватимуться в доступі на орендовану земельну ділянку для виконання їх обов'язків в межах їх повноважень.

9.3.2. Орендар має право:

- вимагати від Орендодавця надання земельної ділянки після державної реєстрації договору і відшкодування Орендодавцем упущеної вигоди і збитків, заподіяних не наданням його у визначений термін;

- використовувати орендовану земельну ділянку самостійно відповідно до мети, обумовленої в договорі;

- отримувати продукцію і прибутки;

- переважного придбання у власність орендованої земельної ділянки відповідно до закону і переважного права на відновлення договору оренди;

- зі згоди Орендодавця, визначеної окремою угодою сторін, проводити поліпшення земельної ділянки, зводити у встановленому законом порядку будівлі і споруди, закладати насадження без зміни цільового призначення земельної ділянки;

- щомісячно протягом 30 календарних днів, що йдуть за звітним (податковим) місяцем надавати в бухгалтерію Гаспринської селищної ради копії платіжних документів, що підтверджують оплату оренди земельної ділянки.

9.4. Орендар зобов'язаний:

- виконувати вимоги чинного земельного і природоохоронного законодавства, державних і місцевих стандартів, норм і правил, які стосуються використання земельної ділянки;

- своєчасно і в повному об'ємі вносити орендну плату;

- докласти усі зусилля для збереження якості земельної ділянки.

10. РИЗИК ВИПАДКОВОГО ЗНИЩЕННЯ

АБО УШКОДЖЕННЯ ОБ'ЄКТУ ОРЕНДИ АБО ЙОГО ЧАСТИНИ

10.1. У випадку, якщо з вини Орендаря земельна ділянка буде деградована або знищена, а також у зв'язку з іншими діями Орендаря, які привели до погіршення її якості, у тому числі при техногенному забрудненні, Орендар в установленому порядку відшкодовує Орендодавцеві збитки в повному об'ємі.

10.2. Ризик випадкової загибелі або ушкодження об'єкту оренди або його частини несе Орендар.

11. СТРАХУВАННЯ ОБ'ЄКТУ ОРЕНДИ

11.1. Відповідно до цього договору об'єкт оренди підлягає страхуванню на весь період дії договору.

11.2. Страхування об'єкту оренди здійснює Орендар.

12. ЗМІНА УМОВ ДОГОВОРУ І ПРИПИНЕННЯ ЙОГО ДІЇ

12.1. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі по взаємній згоді сторін.

12.2. У разі не досягнення згоди відносно змін умов договору спор вирішується в судовому порядку.

12.3. Дія договору припиняється у випадку:

12.3.1. закінчення терміну, на який він був ув'язнений;

12.3.2. придбання Орендарем земельної ділянки у власність;

12.3.3. викупу земельної ділянки для громадських потреб або примусового відчуження земельної ділянки за мотивами громадської необхідності в порядку, встановленому законом;

12.3.4. ліквідації юридичної особи - Орендаря;

12.3.5. договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

12.4. Дія договору припиняється шляхом його розірвання у випадках:

12.4.1. не цільового використання земельної ділянки;

12.4.2. взаємної згоди сторін;

12.4.3. рішення суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання іншою стороною зобов'язань, передбачених договором, і внаслідок випадкового знищення, ушкодження орендованої земельної ділянки, яке істотним чином перешкоджає її використанню, а також за іншими підставами, визначеними законом;

12.4.4. на вимогу однієї із сторін у разі невиконання іншою стороною зобов'язань, передбачених цим договором;

12.4.5. добровільної відмови Орендаря від оренди земельної ділянки.

12.5. Дострокове розірвання договору здійснюється лише за умови письмового попередження зацікавленої сторони не пізніше ніж за два місяці.

12.6. Будь-які зміни або доповнення цього договору здійснюватися у письмовій формі і підписуються належним чином уповноваженими представниками сторін.

12.7. Перехід права користування на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи - Орендаря є основою для змін умов або розірвання договору.

12.8. Сторони зобов'язуються у разі, якщо яке-небудь з положень цього договору втратило юридичну силу, негайно приступити до переговорів на основі взаємної доброзичливості для того, щоб в зміненому виді воно стало діючим і законним і в максимально можливому об'ємі відображувало початкові наміри сторін відносно суті вказаного положення.

12.9. У разі відсутності взаємної згоди по зміні умов цього договору, спір на вимогу зацікавленої сторони вирішується в судовому порядку.

12.10. У разі припинення або розірвання цього договору Орендар повинен забезпечити виконання повернення земельної ділянки згідно з умовами цього договору.

13. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ЗА НЕВИКОНАННЯ

АБО НЕНАЛЕЖНЕ ВИКОНАННЯ ДОГОВОРУ

13.1. За невиконання або неналежне виконання цього договору, у тому числі зміна або розірвання договору в односторонньому порядку, Орендар несе відповідальність перед Орендодавцем у вигляді сплати пені у розмірі 0,3 % від суми договору, а також іншу відповідальність, передбачену діючим законодавством України.

13.2. Сплата пені не звільняє Орендаря від виконання покладених на нього зобов'язань і усунення виявлених порушень.

13.3. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

14. ФОРС-МАЖОРНІ ОБСТАВИНИ

14.1. Сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов'язань за договором, якщо це невиконання сталося за обставинами, що виникли після укладення договору внаслідок невідворотних дій надзвичайного характеру, які жодна із сторін не могла передбачити, попередити здійсненими заходами (повінь, пожежа, землетрус, осідання ґрунту і інші явища природи, а також війна або військові дії), які привели до неможливості виконання цього договору.

15. ПОРЯДОК ВИРІШЕННЯ СПІРНИХ ПИТАНЬ,

ПОВ'ЯЗАНИХ З ВИКОНАННЯМ ДОГОВОРУ

15.1. Усі спори між сторонами, що виникають в процесі виконання цього договору, вирішуються за погодженням сторін або в судовому порядку.

16. ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ

16.1. Цей договір набуває чинності після його підписання сторонами і державної реєстрації в КРФ ГП «ЦДЗК» при Держкомземі України.

16.2. Доповнення до договору і зміни окремих його положень здійснюється у письмовій формі за угодою сторін.

16.3. Цей договір складений і підписаний у трьох екземплярах, які мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у Орендодавця, другий - у Орендаря, третій екземпляр - по місцю державної реєстрації договору.

Невід'ємними частинами договору є:

- рішення 16-ої сесії 6-го скликання Гаспринської селищної ради від 30.12.2011 № 33;

- виписка з технічної документації за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки;

- акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

- план-схема земельної ділянки;

- кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) в її використанні і встановлення земельних сервітутів;

- розрахунок орендної плати за земельну ділянку;

- акт прийому-передачі земельної ділянки;

- проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених законом.

17. РЕКВІЗИТИ СТОРІН

ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР

Гаспринська селищна рада ТОВ «Еленінвест»

м. Ялта, смт. Гаспра, м. Ялта, смт. Гаспра,

вул. Н. Тамарли, 6/24 вул. Севастопольське шосе, 7

р/р 33217812700040 код 13050200 Ідентифікаційний код 34732970

в ГУ ДКСУ в АРК м. Сімферополь

МФО 824026 ЗКПО 38027563

Гаспринський селищний Голова



О.І. Земляной Ю.А. Самок

Державна реєстрація проведена та договір зареєстрований у книзі записів договорів оренди земельних ділянок за №


«___»


20____ р.».

В частині вимог щодо визнання права позивача на оренду земельної ділянки площею 0,3880 га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу за адресою: Автономна Республіка Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, Алупкінське шосе, в районі будинку № 13 (кадастровий номер 0111946200:01:001:0050), та визнання переданою земельну ділянку з моменту набрання чинності судового рішення на умовах, визначеним договором, який зазначений у позовній заяві у редакції позивача, - відмовити.

Суддя С.І. Чонгова

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення04.10.2012
Оприлюднено10.10.2012
Номер документу26355974
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —2905-2012

Рішення від 04.10.2012

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

С.І. Чонгова

Ухвала від 27.08.2012

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

С.І. Чонгова

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні