Рішення
від 02.10.2012 по справі 8/5007/998/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області



10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "02" жовтня 2012 р. Справа № 8/5007/998/12

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Давидюка В.К.

за участю представників сторін:

від позивача: Комісарчук О.В. - дов. від 30.08.12р.

від відповідача: не з'явився

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нептун-К" (м.Житомир)

до ДП "Агрофірма "ЯН" ПП "ЯН" (с.Немиринці Ружинського району Житомирської області)

про стягнення 24383,77 грн.

Позивач звернувся до господарського суду Житомирської області з позовом про стягнення з відповідача на свою користь 24383,77 грн. заборгованості за виконані підрядні роботи згідно договору підряду №1 від 01.07.11р., з яких 20500,00 грн. - сума основного боргу, 615,00 грн. - 3% річних та 3268,77 грн. - пеня.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві. Просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача в засідання суду не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений вчасно і належним чином, про що свідчить підпис уповноваженої особи відповідача на повідомленні про вручення ухвали суду.

Справа розглядається за наявними в ній матеріалами у відповідності до ст. 75 ГПК України.

Суд дослідив в судовому засіданні документи, а саме: договір підряду №1 від 01.07.11р., розрахунки суми боргу, акт приймання виконаних будівельних робіт, довідку про вартість виконаних будівельних робіт, претензію, витяг з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та інші.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

01.07.11р. між сторонами був укладений договір підряду №1 (а.с.9), відповідно до умов якого позивач (підрядник) бере на себе зобов'язання своїми силами і засобами виконати ремонт свердловин в кількості 2 шт., а відповідач (замовник) зобов'язується забезпечити своєчасне фінансування і повністю сплатити вартість виконаних робіт та матеріалів (п. 1.1 договору).

Згідно з п.3.1 зазначеного договору, вартість всіх доручених підряднику робіт визначається договірною ціною в сумі 20500,00 грн.

Замовник проводить оплату підряднику за угодою сторін (п. 3.2 договору).

Як передбачено п. 3.3 договору, поточні та кінцевий розрахунок замовник проводить не пізніше 5-ти днів після підписання актів виконаних робіт (форма КБ-2, ф-КБ-3).

На виконання умов даного договору, позивач виконав передбачені договором підрядні роботи на загальну суму 20500,00 грн., що підтверджується актом приймання виконаних підрядних робіт за типовою формою КБ-2в від 22.07.11р. та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт за формою КБ-3 від 22.07.11р. (а.с.10-14).

Пунктом 5.3 договору сторони визначили, що замовник зобов'язаний не пізніше 5-ти днів після підписання актів виконаних робіт здійснити оплату.

Проте, відповідач свої зобов'язання щодо своєчасної оплати вартості виконаних робіт не виконав.

Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ст. 509 ЦК України).

Згідно ч.1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

25.01.12р. позивач направив відповідачеві письмову претензію №3 з вимогою сплатити суму боргу (а.с.15).

Відповідач відповіді на зазначену претензію не надав, суму боргу не сплатив.

Таким чином, станом на день звернення з позовом до суду та на день розгляду справи в суді за відповідачем рахується заборгованість перед позивачем за виконані підрядні роботи в сумі 20500,00 грн.

Суд приходить до висновку про задоволення позову в частині стягнення 20500,00 грн. основного боргу, з огляду на наступне.

Статтею 11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Правовідносини між сторонами у справі виникли на підставі договору підряду №1 від 01.07.11р.

Частиною 1 ст.193 ГК України передбачено, що зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язань - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Такі ж положення містить ст.526 ЦК України.

Згідно ч.2 ст.193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання.

Як передбачено частиною 1 ст. 837 ЦК України, за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Згідно ст. 854 ЦК України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, відповідач не виконав передбаченого договором зобов'язання щодо оплати вартості виконаних підрядних робіт в повному обсязі та у встановлений договором строк.

Тому, з врахуванням наведеного вище, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 20500,00 грн. основного боргу суд вважає обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь 615,00 грн. 3% річних та 3268,77 грн. пені.

Згідно ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 1 статті 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо розмір процентів не встановлений договором або законом.

Нарахування позивачем до стягнення з відповідача 615,00 грн. 3% річних проведено згідно вимог чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст.610, п.3 ч.1 ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання, що включає його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки (штрафу, пені).

Згідно п.6.1 договору, при простроченні платежу замовник сплачує підряднику пеню в розмірі 0,5% від суми заборгованості за кожний день прострочення.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Слід зазначити, що позивач нараховував пеню, виходячи з подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період прострочення.

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання (ч.1 ст. 549 ЦК України).

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ч.3 ст. 549 ЦК України).

Перевіривши розрахунок вказаного зобов'язання, суд вважає за необхідне зробити перерахунок пені, оскільки відповідно до ч.6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Разом з тим, позивач нарахував пеню за 388 днів, що суперечить вимогам зазначеної вище ст. 232 ГК України.

Тому суд здійснює перерахунок пені за 183 дні за період з 01.08.11р. (дата, зазначена в розрахунку позивача) по 30.01.12р.:

- 15,5 (подвійна облікова ставка НБУ) / 365 х 20500,00 грн. (сума боргу) х 183 (кількість днів прострочки) / 100 = 1593,10 грн.

А оскільки позивачем заявлено до стягнення з відповідача 3268,77 грн. пені, то суд відмовляє в задоволенні позову в частині стягнення 1675,67 грн. (3268,77 грн. - 1593,10 грн.) пені.

Відповідно до вимог ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідач позов щодо підстав та предмету не оспорив, доказів сплати боргу суду не надав, в судове засідання не з'явився.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення 20500,00 грн. основного боргу, 615,00 грн. 3% річних та 1593,10 грн. пені обгрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються належними доказами, які є в матеріалах справи та підлягають задоволенню. А в частині стягнення 1675,67 грн. пені суд відмовляє в задоволенні позову, про що зазначав вище.

Витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача пропорційно до обгрунтовано заявлених позовних вимог, оскільки він спонукав позивача звернутись з позовом до суду.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Дочірнього підприємства "Агрофірма "Ян" Приватного підприємства "Ян", 13643, Житомирська область, Ружинський район, с. Немиринці, вул. Дзержинського, 58, код ЄДРПОУ 30847917

на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Нептун-К", м. Житомир, вул. Парникова, 27, код ЄДРПОУ 33253990

- 20500,00 грн. - основного боргу;

- 615,00 грн. - 3% річних;

- 1593,10 грн. - пені;

- 1498,89 грн. - витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору.

3. Відмовити в задоволенні позову в частині стягнення 1675,67 грн. пені.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата підписання: 08/10/12

Суддя Давидюк В.К.

Віддрукувати:

1 - в справу

2 - відповідачу (рек. з пов. про вручення)

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення02.10.2012
Оприлюднено10.10.2012
Номер документу26356098
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —8/5007/998/12

Рішення від 02.10.2012

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Давидюк В.К.

Ухвала від 31.08.2012

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Давидюк В.К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні