cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"28" вересня 2012 р.Справа № 5017/2207/2012
За позовом: Товариство з обмеженою відповідальністю "СІНЕРГІЯ ПЛЮС"
До відповідача: Приватне підприємство "ВЄЛЄС-В"
про стягнення 142455,09грн.
Суддя Меденцев П.А.
Представники:
Від позивача: не з'явився;
Від відповідача: не з'явився;
СУТЬ СПОРУ : 31.07.2012р. за вх. №3413/2012 Товариство з обмеженою відповідальністю "МЕДПРОМІНВЕСТ" (далі -Позивач) звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою про стягнення з Медичного приватного підприємства "ВІКТОРІЯ-К" (далі -Відповідач) 23 698,89 грн.
Позивач вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач у судових засіданнях не з'являвся, незважаючи на те, що про дату, час та місце судового засідання був належним чином повідомлений. Відповідач відзив на позов не надав, у зв'язку з чим справу розглянуто за наявними в ній матеріалами, у відповідності до ст.75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне:
06 червня 2011 року між Позивачем - Товариством з обмеженою відповідальністю «Сінергія Плюс»та Відповідачем - Приватним підприємством «Вєлєс-В»був укладений договір поставки № 545.
Згідно п. 1.2. Договору: «Найменування, сорт, кількість, ціна та інші індивідуально визначені відомості про Товар визначаються у товарних накладних, які є невід'ємною частиною цього Договору.»
П.3.3. Договору визначено: «Термін сплати вартості Товару не повинен перевищувати 30 календарних днів з моменту поставки, визначеного у п. 2.6 цього Договору.»
Через порушення Відповідачем умов Договору у частині сплати заборгованості перед Позивачем станом на 12 липня 2012 року існує наступна ситуація:
Несплачений відповідно до умов Договору товар був поставлений за накладними вказаними у Додатку № 1 -«Розрахунок суми позовних вимог станом на 12 липня 2012 року»на загальну суму: 147 404, 50 грн., враховуючи часткову сплату, товару розмір простроченої заборгованості становить: 136 881,34 грн. - сума заборгованості по несплачених накладних, що підлягають сплаті станом на 12.07.2012 року у повному обсязі.
Таким чином загальна сума заборгованості Відповідача перед Позивачем за укладеним між Сторонами Договором становить: 136 881,34 грн.
Відповідно п.5.1. Договору, за порушення термінів оплати, зазначених у п. 3.3. даного Договору, Відповідач виплачує на користь Позивача пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховується пеня, від вартості поставленого, але не оплаченого в термін Товару, за кожний день прострочення.
Як вибачається з вище приведеного між Позивачем та Відповідачем на підставі Договору виникли господарські відносини, регламентовані ст. 3 Господарського кодексу України.
Склад та розмір відшкодування збитків визначаються ст. 225 ГК України. Відповідно до якої до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
При визначенні розміру збитків, якщо інше не передбачено законом або договором, враховуються ціни, що існували за місцем виконання зобов'язання на день задоволення боржником у добровільному порядку вимоги сторони, яка зазнала збитків. А у разі якщо вимогу не задоволено у добровільному порядку, -на день подання до суду відповідного позову про стягнення збитків.
Учасник господарських відносин, який вчинив господарське правопорушення, зобов'язаний вжити необхідних заходів щодо запобігання збиткам у господарській сфері інших учасників господарських відносин або щодо зменшення їх розміру, а у разі якщо збитків завдано іншим суб'єктам, -зобов'язаний відшкодувати на вимогу цих суб'єктів збитки у добровільному порядку в повному обсязі, якщо законом або договором сторін не передбачено відшкодування збитків в іншому обсязі.
Позивач не одноразово звертався до Відповідача з проханням погасити заборгованість за поставлений Товар але останній на момент подачі позову так і не розрахувався.
Враховуючі вищевикладене Позивачем було здійснене нарахування штрафних санкцій у вигляді пені, передбачених п. 5.1. Договору, та 3% річних станом на 12 липня 2012 року Загальний розмір стягуваної пені становить: 2 317 гри. 09 коп. та розмір 3% річних становить: 463 грн. 42 коп.
Таким чином Позивач просить суд стягнути на його користь 136 881,34 грн. суму основного боргу, 2 317,09 грн. пені та 463,42 грн.3 % річних.
04.09.2012 року за вх. № 27083/2012 представник позивача надав суду клопотання про слухання справи за його відсутністю разом із додатками.
31.08.2012 року Позивачем були надані уточнення позовних вимог відповідно до яких останній просить суд стягнути з Відповідача 35 181,34 грн., 3552,32 грн. пені та 707,17 грн.
27.09.2012 року за вх. № 29480/2012 Позивачем була надана остаточна заява уточнення позовних вимог відповідно до якої позовні вимоги зменшені, а саме останній просить стягнути 81,34 грн. основного боргу, 5477,70 грн. пені, 1092,25 грн. 3% річних та 2849,10 грн. судового збору.
Досліджуючи матеріали справи, аналізуючи норми чинного законодавства, що стосується суті спору, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, який в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з вимогами ч.1 ст.712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Водночас вимогами ч.2 ст.712 ЦК України передбачено, що до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Стаття 193 Господарського кодексу України зазначає, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Зобов'язана сторона має право виконати зобов'язання достроково, якщо інше не передбачено законом, іншим нормативно-правовим актом або договором, або не випливає із змісту зобов'язання. Зобов'язана сторона має право відмовитися від виконання зобов'язання у разі неналежного виконання другою стороною обов'язків, що є необхідною умовою виконання. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Як вище встановлено господарським судом, Позивач - Постачальник зобов'язався здійснити поставку, а Відповідач - Покупець - прийняти та своєчасно сплатити вартість крабових паличок - імітація з сурими, крабового м'яса, креветки, які знаходяться у глибокій заморозці, а також інших продуктів, які знаходяться у глибокій заморозці або є охолодженими.
Відповідно до ч. 1 ст. 692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Однак, Відповідач не розрахувався з Позивачем в повному обсязі за отриманий Товар, тим самим порушуючи ст.ст. 526, 530 Цивільного кодексу України, в зв'язку з чим виникла заборгованість на загальну суму 136 881,34 грн. гривень, що зазначено в Акті звірки взаєморозрахунків станом на 12.07.2012р.
Відповідно до вимог ч.1 ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов'язань містяться і у ч.ч.1,7 ст.193 ГК України.
В порушення вимог Договору Відповідачем не здійснювались оплати за поставлений товар та не надавалось жодних претензій щодо невідповідності наданих супровідних документів до Товару, що робить неправомірним затримки розрахунків за поставлений Товар.
Згідно ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Положеннями ст.611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
У уточненнях до позовної заяви Позивач зазначає наступне, що первинні позовні вимоги були наступними: 136 881 грн. 34 коп. - основного боргу за Договором поставки № 545 від 06 червня 2011р.; 2 317 грн. 09 коп. - пені по заборгованості за Договором поставки № 545 від 06 червня 2011р.; 463 грн. 42 коп. - 3% річних по заборгованості за Договором поставки № 545 від 06 червня 2011р.; 2 793 грн. 24 коп. - витрати по сплаті судового збору.
Станом на 27 вересня 2012 р. ПП «Вєлєс-В»було здійснено часткові оплати за поставлений товар, а саме наступні платежі: 15 000 грн. 00 коп. від 13 липня 2012р. згідно платіжного доручення № 443; 10 000 грн. 00 коп. від 23 липня 2012р. згідно платіжного доручення № 470; 10 000 грн. 00 коп. від 23 липня 2012р. згідно платіжного доручення № 471; 10 000 грн. 00 коп. від 24 липня 2012р, згідно платіжного доручення № 474; 10 000 грн. 00 коп. від 20 серпня 2012р. згідно платіжного доручення №540; 10 000 грн. 00 коп. від 24 серпня 2012р. згідно платіжного доручення №544; 10 000 грн. 00 коп. від 29 серпня 2012р. згідно платіжного доручення №581; 10 000 грн. 00 коп. від 07 вересня 2012р. згідно платіжного доручення №601; 5 100 грн. 00 коп. від 07 вересня 2012р. згідно платіжного доручення №604; 10 000 грн. 00 коп. від 10 вересня 2012р. згідно платіжного доручення №603; 10 000 грн. 00 коп. від 17 вересня 2012р. згідно платіжного доручення №615;
Також Позивач зазначає що 09.08.2012 р. здійснене повернення товару на загальну суму 26 700 грн. 00 грн, за товарною накладною № 11217 від 12.05.2012 р. Таким чином розмір основного боргу зменшився на 136 800 грн. 00 коп.
Отже, станом на 27 вересня 2012 р., розмір основної заборгованості, що підлягає сплаті за ЛІТ «Велєс-В»на користь ТОВ «Сінергія Плюс»за поставлений товар становить 81 грн. 34 коп.
Відповідно до ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до ч.4 ст.231 Господарського кодексу України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором.
Частина 6 ст.231 Господарського кодексу України визначає, що штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Також, Позивачем було здійснено уточнений розрахунок штрафних санкцій, станом на 15 серпня 2012 р., з урахуванням часткових оплат та повернення товару Відповідачем. Детальний розрахунок здійснений за кожною накладною окремо та міститься у додатках. Загальна сума пені становить: 5 477 грн. 70 коп.
Розрахунок 3% річних, який здійснений позивачем у позовній заяві, та згідно з яким, розмір 3% річних, що нараховані відповідачу становить 1 092 грн. 25 коп., перевірений господарським судом та встановлено його відповідність обставинам справи щодо прострочення відповідача.
Також позивачем зазначено що, на виконання ухвали суду було здійснено доплату судового збору у сумі 55 грн. 86 коп. Таким чином витрати ТОВ «Сінергія Плюс»по сплаті судового збору становлять 2 849 грн. 10 коп.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Витрати по сплаті судового збору віднести за рахунок Відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Приватного підприємства "ВЄЛЄС-В" (юридична адреса: 65003, м. Одеса, пров. Газовий 4, р/р 26008311399201 в АБ „Південний", МФО 328209, ЄДРПОУ 35178664) на користь Товариство з обмеженою відповідальністю "СІНЕРГІЯ ПЛЮС" (юридична адреса: м. Дніпропетровськ, вул. Байкальська, 6м/1; поштова адреса: 49040, м. Дніпропетровськ, Космічна 51, р/р 26001500045498 в ПАТ „Креді Агріколь Банк", МФО 300614, ЄДРПОУ 33116213) 81,34 грн. основного боргу за Договором поставки № 545 від 06.06.2011 року, 5 477,70 грн. пені, 1 092,25 грн. 3 % річних та суму судового збору у розмірі 2 849,10 грн.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складено 02 жовтня 2012 року.
Суддя Меденцев П.А.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 28.09.2012 |
Оприлюднено | 11.10.2012 |
Номер документу | 26369686 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Меденцев П.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні