cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"01" жовтня 2012 р.Справа № 5017/2264/2012
Господарський суд Одеської області у складі :
судді Никифорчука М.І.
при секретареві Кравченко С.В.
за участю представників сторін :
від позивача: ліквідатор: арбітражний керуючий Чульський О.С. (паспорт серії КМ №238810);
від відповідача: Цулукідзе Г.А. за довіреністю від 13.08.2012р.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу:
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю „Науково - виробничий комплекс „Вортєкс";
до відповідача : товариства з обмеженою відповідальністю „Грата";
про витребування частки майна в статутному капіталі у сумі 50 153 687,3 грн., -
у с т а н о в и в :
Товариство з обмеженою відповідальністю „Науково - виробничий комплекс „Вортєкс" (далі - Позивач) звернулось із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю „Грата" (далі -Відповідач) про стягнення частки в статутному капіталі TOB «Грата»у сумі 50 153 687,3 грн., посилаючись на наступне.
Постановою Господарського Суду Одеської області від 27.07.2010 р. по справі № 7/261-10-2920 визнано банкрутом ТОВ «НВК «Вортєкс»та відкрито відносно нього ліквідаційну процедуру.
Ухвалою Господарського Суду Одеської області від 11.07.2011 р. по справі № 17-7/261-10-2920 припинено повноваження ліквідатора ТОВ «НВК «Вортєкс»Болмосова О.В., призначено ліквідатором арбітражного керуючого Чульського О.С.
Відповідно до бухгалтерської документації ТОВ «НВК «Вортєкс», є засновником ТОВ «Грата»з часткою у статутному капіталі ТОВ «Грата»99,992 % , що на момент її внесення становило 6 742 397, 00 грн.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
Відповідно до ч.1 ст. 25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження:
1)приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів по забезпеченню його збереження;
2)виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута;
3)здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством;
4)очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу;
5) пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення дебіторської заборгованості банкруту;
6) реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом;
У зв'язку з необхідністю отримати майно ТОВ «НВК «Вортєкс»у статутному капіталі ТОВ «ГРАТА», 15.07.2011 р. ліквідатором ТОВ «НВК «Вортєкс»зроблено відповідну заяву на ім'я Загальних Зборів Учасників ТОВ «ГРАТА»про добровільний вихід ТОВ «НВК «Вортєкс»зі складу учасників ТОВ «ГРАТА»та вручено відповідну заяву про ініціювання проведення загальних зборів ТОВ «ГРАТА»для виділення частки ТОВ «НВК «Вортєкс».
17 листопада 2011 року відбулись Загальні Збори Учасників ТОВ «ГРАТА», на яких було прийняте рішення щодо виведення ТОВ «НВК «Вортєкс»зі складу учасників ТОВ «Грата»з виплатою належної ТОВ «НВК «Вортєкс»частки в статутному капіталі в установленому чинним законодавством України порядку.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про господарські товариства»( далі -Закон), при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу.
Як зазначає позивач у позові, Відповідно до фінансового звіту ТОВ «Грата»за 2011 р. вартість активів складає 50 157 700,00 грн. На думку позивача, враховуючи той факт, що частка ТОВ «НВК «Вортєкс»у статутному капіталі ТОВ «Грата»складала 99,992 %, ТОВ «Грата»повинна виплати ТОВ «НВК «Вортєкс» 50 153 687,3 грн.
03.04.2012 р. ліквідатор ТОВ «НВК «Вортєкс»звернувся до ТОВ «Грата»з вимогою виплатити вартість частини майна ТОВ «Грата», пропорційну частці ТОВ «НВК «Вортєкс»у статутному капіталі ТОВ «Грата».
04.04.2012 р. до ліквідатора ТОВ «НВК «Вортєкс»надійшла відповідь директора ТОВ «Грата», відповідно до якої ТОВ «Грата»не має можливості виплатити «ТОВ «НВК «Вортєкс»його частку в статутному капіталі в зв'язку зі збитковістю фінансово-господарської діяльності підприємства у 2011 році.
В даному випадку, ліквідатор ТОВ «НВК «Вортєкс»Чульський О.С., керуючись ст. 25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»зобов'язаний звернутись до Господарського Суду з позовом про витребування частки майна в статутному капіталі ТОВ «Грата».
Відповідно до п. 3 ст. 148 ЦК України, спори, що виникають у зв'язку з виходом учасника з товариства з обмеженою відповідальністю, у тому числі спори щодо порядку визначення частки у статутному капіталі, ії розміру і строків виплати, вирішується судом.
Відповідно до ліквідаційного балансу ТОВ «НВК «Вортєкс»від 11.10.2011 р. та проміжного ліквідаційного балансу ТОВ «НВК «Вортєкс»станом на 01.01.2012 р. у підприємства відсутні будь-які активи, окрім частки в статутному капіталі ТОВ «Грата», що є предметом даного позову, також відсутні грошові кошти на рахунках у банківських установах. Разом з тим, як зазначає позивач, кредиторські вимоги до TOB «НВК «Вортєкс», заявлені у процедуру банкрутства, складають 6 892 031, 00 грн.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 148 ЦК України, ст. 25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», Позивач просить позов задовольнити та стягнути з Відповідача на його користь частку в статутному капіталі TOB «Грата»у сумі 50 153 687,3 грн.
В засіданні суду Позивач позов підтримав повністю.
Відповідач з вимогами Позивач не згоден, про що надав заперечення на позов у якому зазначив таке.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про господарські товариства», при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу.
Відповідно до фінансового звіту TOB «Грата»за 2011 р. вартість активів складає 50 157 700,00 грн. Враховуючи той факт, що частка TOB «НВК «Вортєкс»у статутному капіталі TOB «Грата»складала 99,992 %, позивач вважає, що TOB «Грата»повинна виплати TOB «НВК «Вортєкс»50 153 687,3 грн.
Відповідач з даними позовними вимогами незгодний, вважає їх необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав:
Дійсно, TOB «НВК «Вортєкс»є засновником TOB «Грата»з часткою у статутному капіталі TOB «Грата»99,992 % , що на момент її внесення становило 6 742 397, 00 грн.
17 листопада 2011 року відбулись Загальні Збори Учасників TOB «ГРАТА», на яких було прийняте рішення щодо виведення TOB «НВК «Вортєкс»зі складу учасників TOB «Грата»з виплатою належної TOB «НВК «Вортєкс»частки в статутному капіталі в установленому чинним законодавством України порядку.
Відповідно до Постанови Вищого господарського суду України від 14.02.2008р. (справа № 39/222-07), вартість майна, що підлягає поверненню, за своїм визначенням не є тотожною поняттю внеску до статутного фонду і залежно від стану господарської діяльності Товариства та загальних економічних процесів у суспільстві може не співпадати з ним за розміром (зокрема, бути більшою чи меншою).
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду від 24 жовтня 2008 року N 13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів», при визначенні порядку і способу обчислення вартості частини майна товариства та частини прибутку, яку має право отримати учасник при виході (виключенні) з TOB (ТДВ), а також порядку і строків їх виплати господарські суди мають застосовувати відповідні положення установчих документів товариства.
У випадку неврегульованості в установчих документах вартість частини майна товариства, що підлягає виплаті, повинна відповідати вартості чистих активів товариства, що визначається в порядку, встановленому законодавством, пропорційно його частці в статутному капіталі товариства.
Аналогічні рекомендації щодо розрахунку частки учасника, який виходить, наведено і в листі Міністерства Фінансів України від 16.06.2007 р. № 31-34000-10-16/12455, відповідно до якого в бухгалтерському обліку заборгованість перед учасником відображається після визначення частини вартості майна, що підлягає виплаті учаснику при виході його з товариства за даними рядка 380 Балансу.
Як зазначає відповідач у запереченні на позов, в даному випадку, сума чистих активів TOB «ГРАТА», що відповідає рядку 380 (Усього за Розділом І «Власний капітал») форми № 1 «Баланс», має від'ємне значення - -4 923 600 грн. Таким чином, у зв'язку із збитковістю підприємства та відсутністю чистих активів у TOB «Грата», вартість частки TOB «НВК «Вортєкс», яка підлягає виплаті у зв'язку з виходом зі складу учасників TOB «Грата», дорівнює 0,00 грн.
Вказана позиція відповідає положенням Постанови Пленуму ВСУ від 24 жовтня 2008 року N 13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів», відповідно до якої «якщо при вирішенні спору буде встановлено, що на момент виходу (виключення) учасника у товариства відсутні чисті активи, господарський суд відмовляє у відповідному позові у зв'язку з відсутністю в товариства майна, що підлягає виплаті».
З приведених підстав Відповідач просить у позові відмовити.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 02 серпня 2012 р. Позивачу відстрочено сплату судового збору до прийняття рішення у справі.
В засіданнях суду оголошено перерви з 15.08.2012р. до 17.09.2012 р., з 17.09.2012р. . до 24.09.2012р., з 24.09.2012р. до 01.10.2012р., згідно правил ст. 77 ГПК України.
Вислухавши представників сторін, проаналізувавши надані докази, господарський суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до статті 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Як випливає з матеріалів справи, вимоги Позивача базуються на приписах ст. 54 вказаного Закону згідно якої при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу.
З приведеної норми випливає, що вказаному учаснику товариства виплачується вартість частини майна товариства після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу . Тобто виплата провадиться протягом 12 місяців з дня виходу.
Звіт Відповідача затверджений за 2011 рік. Тобто виплата проводиться протягом 2012 року, до 31 грудня 2012 року включно. Отже протягом 2012 року права Позивача у невиплаті йому частки майна товариства не порушені.
Позивач звернувся до господарського суду 30 липня 2012 року, тобто до кінцевої дати виплати йому належних платежів. Таким чином, суд вважає що у Позивача у даному випадку немає права вимоги до Відповідача.
Відтак правових підстав для задоволення позову немає.
Крім цього, суд звертає увагу не таке.
Як зазначив відповідач у відзиві на позов, в даному випадку, сума чистих активів TOB «ГРАТА», що відповідає рядку 380 (Усього за Розділом І «Власний капітал») форми № 1 «Баланс», має від'ємне значення - -4 923 600 грн. Тобто мінус 4 923 600 грн.
Таким чином, підприємство Відповідача є збиткове та у нього відсутні чисті активи. Тому вартість частки Позивача, яка підлягає виплаті у зв'язку з виходом зі складу учасників TOB «Грата», дорівнює 0,00 грн.
Вказана позиція відповідає положенням Постанови Пленуму ВСУ від 24 жовтня 2008 року N 13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів», відповідно до якої «якщо при вирішенні спору буде встановлено, що на момент виходу (виключення) учасника у товариства відсутні чисті активи, господарський суд відмовляє у відповідному позові у зв'язку з відсутністю в товариства майна, що підлягає виплаті».
Підсумовуючи вищеприведене господарський суд вважає, що вимоги позивача є цілком не обґрунтованими, не доведеними наявними у справі вищевказаними доказами, і тому позов задоволенню не підлягає.
Згідно вимог ст.ст. 44, 49 ГПК України у спорах, що виникають з інших підстав судовий збір покладається на позивача пропорційно розміру задоволених позовних.
Керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову - відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Науково - виробничий комплекс „Вортєкс" (65039, м.Одеса, вул.Середньофонтанська, 16,код ЄДРПОУ 32751420) на користь Державного бюджету України (отримувач: ГУ ДКСУ в Одеській області, рахунок № 31210206783008, код ЄДРПОУ 37607526, банк отримувача: ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код класифікації: 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) судовий збір у сумі 64380 (шістдесят чотири тисячі триста вісімдесят) грн.
Повне рішення складено 08.10.2012 р.
Суддя Никифорчук М.І.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2012 |
Оприлюднено | 11.10.2012 |
Номер документу | 26370046 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Никифорчук М.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні