ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"19" липня 2012 р.Справа № 6/51/5022-525/2012
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Шумського І.П.
Розглянув справу
за позовом Першого заступника прокурора Тернопільської області (вул. Листопадова, 4, м. Тернопіль, 46000) в інтересах держави в особі Теребовлянської районної державної адміністрації (вул. Кн. Василька, 104а, м. Теребовля, Тернопільська область,48100)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ТерАгро " (с. Великий Говилів , Теребовлянський район, Тернопільська область, 48162)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державна інспекція сільського господарства в Тернопільській області (вул. Липова, 25, м. Тернопіль)
про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення 41209,59 грн. шкоди
За участю представників сторін:
Позивача -Жмурко О.М.
Відповідача -Ваврів В.Б.
Третьої особи -Мартинюк І.М.
Прокурор -Галицький О.В.
Суть справи:
Перший заступник прокурора Тернопільської області звернувся в господарський суд Тернопільської області з позовом в інтересах держави в особі Теребовлянської районної державної адміністрації до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТерАгро" про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення 41209,59 грн. шкоди.
Ухвалою від 26 червня 2012 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залучено Державну інспекцію сільського господарства в Тернопільській області.
В судовому засіданні, призначеному вперше на 12 липня 2012 року було оголошено перерву до 19 липня 2012 року.
Учасникам процесу роз'яснено належні їм права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20,22,27,29,81-1 ГПК України.
За відсутності відповідного клопотання аудіозапис судового засідання не здійснювався.
У відзиві на позов б/н від 12 липня 2012 року, відповідач пояснив, що помилково зайнята земельна ділянка, станом на час розгляду справи в суді, товариством не використовується, а тому, в задоволенні вимог про її звільнення слід відмовити. Позовні вимоги в частині стягнення 41209,59 грн. шкоди відповідачем визнано.
В подальшому, відповідачем подано заяву б/н від 18 липня 2012 року, за змістом якої ТОВ "ТерАгро" позовні вимоги визнало повністю.
Згідно з поясненнями представника, даними в судовому засіданні 19 липня 2012 року (формуляр (протокол) судового засідання від 19 липня 2012 року), станом на час розгляду справи в суді ТОВ "ТерАгро" вимоги припису не виконало, 41209,59 грн. шкоди в добровільному порядку не сплатило.
Визнання відповідачем позову не суперечить законодавству, не порушує прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб, а від-так, згідно ст.22,78 ГПК України є підставою для його задоволення.
Обґрунтованість заявлених вимог підтверджується також і зібраними у справі доказами. Так, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників процесу, у т.ч. дані ними у попередньому засіданні, судом встановлено:
- 08 травня 2012 року державним інспектором сільського господарства в Тернопільській області проведено обстеження земельної ділянки у зв'язку з її самовільним зайняттям та перевірку ТОВ "ТерАгро" з питань дотримання вимог земельного законодавства, про що складено відповідні Акти №№000004, 000012.
За змістом актів від 08 травня 2012 року, ТОВ "ТерАгро" самовільно зайняло земельну ділянку загальною площею 41,91га орних земель сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з них 24,28 га землі резервного фонду та 17,69 га земель запасу Сороцької сільської ради, що знаходяться за межами населеного пункту.
Приписом державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області, директора товариства зобов'язано усунути порушення вимог земельного законодавства та повідомити про виконання припису до 08 червня 2012 року.
Окрім того, відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25 липня 2007 року, державною інспекцією сільського господарства в Тернопільській області обраховано шкоду завдану самовільним землекористуванням в сумі 41209,59 грн.
08 травня 2012 року керівнику товариства вручено під розписку попередження про необхідність перерахування 41209,59 грн. шкоди і до 23 травня 2012 року представити в інспекцію сільського господарства в Тернопільській області платіжний документ на підтвердження такої сплати.
За порушення, передбачене ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (самовільне зайняття земельної ділянки) постановою №000001 від 08 травня 2012 року, до директора ТОВ "ТерАгро" застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Дана постанова неоспорена і не скасована. З представленої копії квитанції №781710027 від 17 травня 2012 року вбачається, що штраф, накладений постановою від 08 травня 2012 року сплачено повністю.
В той же час, ТОВ "ТерАгро" вимоги припису від 08 травня 2012 року щодо повідомлення про усунення виявленого порушення не виконано, 41209,59 грн. шкоди завданої самовільним землекористуванням не сплачено.
Зазначені обставини, стали підставою для звернення прокурора до суду із позовом про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення шкоди в примусовому порядку.
Оцінивши зібрані у справі докази, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст.ст.4-3,33,34 ГПК України, кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Так, земельні правовідносини, зокрема пов'язані із користуванням землею, регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України „Про оренду землі", Цивільним кодексом України, іншими Законами України, постановами Кабінету Міністрів України у випадках, передбачених законом, а також договором оренди землі.
Стаття 13 Конституції України, серед іншого визначає, що земля, яка знаходяться в межах території України, є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
В силу приписів ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно з Земельним кодексом України, зокрема ст.ст. 80, 84, п. 12 Перехідних положень, своє право на землі державної власності держава реалізує через відповідні органи державної влади, у т.ч. через районі державні адміністрації відповідно до закону.
При цьому, п. 12 Перехідних положень ЗК України визначає, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Зі змісту ст. 122 ЗК України вбачається, що право розпоряджатись землями які знаходяться за межами населеного пункту для сільськогосподарського використання, належить районним державним адміністраціям.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - це будь - які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Частиною 2 ст. 152 ЗК України, визначено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Такий захист здійснюється, зокрема шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав, а також відшкодування заподіяних збитків.
Згідно із п. 1 ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду (п.3 ст.212 ЗК України).
Відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правом фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:
- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;
- протокол про адміністративне правопорушення;
- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);
- акт обстеження земельної ділянки.
Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав (п.3.8 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин")
Обрахована Управлінням державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель, у відповідності до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963, і визнана відповідачем, шкода завдана державі в особі Теребовлянської райдержадміністрації, становить 41209,59 грн.
Як зазначалось вище, факт самовільного зайняття ТОВ "ТерАгро" земельної ділянки загальною площею 41,91га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з них 24,28 га землі резервного фонду та 17,69 га земель запасу Сороцької сільської ради, що знаходяться за межами населеного пункту, підтверджений матеріалами перевірки та притягненням посадової особи відповідача за це порушення до адміністративної відповідальності і визнано відповідачем.
При цьому, суд критично оцінює посилання відповідача на те, що після отримання припису ТОВ "ТерАгро" припинило самовільне використання земельної ділянки, оскільки доказів такого припинення, а також повернення земельної ділянки у розпорядження Теребовлянській райдержадміністрації, відповідачем не представлено. Таке твердження спростовано і представником відповідача в усних поясненнях, даних в судовому засіданні 19 липня 2012 року.
З огляду на викладене, враховуючи положення перелічених норм, вимоги прокурора в інтересах держави в особі Теребовлянської райдержадміністрації про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення 41209,59 грн. заподіяної шкоди є обґрунтованими та визнаним відповідачем, а тому підлягають до задоволення.
Як вбачається з довідки Управління державної казначейської служби у Теребовлянському районі №2-23/586 від 17 липня 2012 року, шкода завдана самовільним використанням земельної ділянки підлягає стягненню на рахунок, відкритий Сороцькій сільській раді в УДКСУ в Теребовлянському районі для зарахування шкоди.
Відповідно до ст.ст.44,49 ГПК України, ст.3, п.2 ст. 4, п.3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір", п.3 Інформаційного Листа Вищого господарського суду № 01-06/1175/2011 від 25 серпня 2011 року "Щодо судового збору", враховуючи зміст позовних вимог, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір підлягає стягненню з відповідача за ставками, встановленими для спорів майнового та немайнового характеру.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 1, 2, 4-3, 12, 22, 33, 34, 43, 44, 78, 49, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
1. Товариству з обмеженою відповідальністю "ТерАгро" (с. Великий Говилів, Теребовлянський район, Тернопільська область, код 35440615) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 41,91га орних земель сільськогосподарського призначення, з них 24,28 га землі резервного фонду та 17,69 га земель запасу Сороцької сільської ради, що знаходяться за межами населеного пункту.
Видати наказ.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТерАгро" (с. Великий Говилів, Теребовлянський район, Тернопільська область, код 35440615)
- 41209,59 грн. шкоди, завданої самовільним землекористуванням в місцевий бюджет Сороцької сільської ради (р/р 33118331700507, одержувач 24062100, і.к.о 37625079, к.к.д 24062100, МФО 838012).
- 2682,50 грн. судового збору в дохід Держбюджету (Одержувач: УДКСУ м. Тернопіль 22030001 Код ЄДРПОУ одержувача: 37977726 Номер рахунку: 31217206783002 Назва банку одержувача: ГУДКСУ у Тернопільській області Код ЄДРПОУ суду: 03500022 МФО банку одержувача: 838012 Код класифікації доходу: 22030001 Призначення платежу: "Судовий збір", Код 03500022, Пункт 1, 2).
Видати накази.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони, прокурор, треті особи та особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення, через місцевий господарський суд.
Дата підписання: 25 липня 2012 року.
Суддя І.П. Шумський
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 19.07.2012 |
Оприлюднено | 11.10.2012 |
Номер документу | 26370282 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Шумський І.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні