cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" жовтня 2012 р. Справа № 5006/42/26б/2012
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: головуючого суддіМирошниченка С.В., суддівКролевець О.А., Хрипуна О.О. (доповідача), розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС" на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 18.06.2012 у справі господарського суду№ 5006/42/26б/2012 Донецької області за заявоюТовариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС" доТовариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС" пробанкрутство за участю представників скаржникаАндреєва К.В.
В С Т А Н О В И В:
Постановою господарського суду Донецької області у справі № 5006/42/26б/2012 від 10.04.2012 (суддя Попов О.В.) визнано банкрутом ТОВ "АВЕРС", відкрито ліквідаційну процедуру строком на 3 місяці - до 10.07.2012, ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії Куржупову Я.В., яку зобов'язано у 5 денний термін опублікувати оголошення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури в офіційних друкованих органах.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 18.06.2012 (головуючий суддя М'ясищев А.М., судді Манжур В.В., Москальова І.В.) скасовано постанову господарського суду Донецької області від 10.04.2012, провадження у справі припинено як безпідставно порушене.
Не погоджуючись з прийнятим апеляційною інстанцією судовим рішенням, ТОВ "АВЕРС" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Донецького апеляційного господарського суду від 18.06.2012, залишивши в силі постанову господарського суду Донецької області від 10.04.2012 у вказаній справі.
Касаційна скарга мотивована невірним застосуванням судом апеляційної інстанції норм ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 105, 110, 111 ЦК України та п. 1 ч. 1ст. 80 ГПК України.
Колегія суддів Вищого господарського суду України, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, вислухавши пояснення присутнього у судовому засіданні представника, обговоривши доводи касаційної скарги, дійшла висновку про наявність підстав для її задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Таким чином, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами ст. 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу.
Частиною 2 ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, 14.11.2011 учасниками ТОВ "АВЕРС" було прийняте рішення про припинення діяльності товариства шляхом його ліквідації та створення ліквідаційної комісії (протокол № 14-11/11 від 14.11.2011 загальних зборів учасників), затверджено ліквідаційну комісію, головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії) обрано Куржупову Я.В.; визначено порядок та строки проведення заходів з ліквідації боржника.
17.11.2011 ТОВ "АВЕРС" надало державному реєстратору документи для проведення реєстраційної дії "Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи". Державним реєстратором зроблено відповідний запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців (довідка з ЄДР № 347962 серії АЖ).
Оголошення про ліквідацію боржника - ТОВ "Аверс" опубліковано в Бюлетені державної реєстрації № 196 (31) від 18.11.2011. В оголошенні зазначена дата внесення відомостей про ліквідацію підприємства - 17.11.2011 та кінцевий строк звернення з кредиторськими вимогами до боржника - 18.01.2012.
Листом № 2 від 01.03.2012 ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька була повідомлена про те, що згідно з протоколом від 14.11.2011 учасниками акціонерів ТОВ "АВЕРС" прийнято рішення про ліквідацію товариства та створено ліквідаційну комісію.
На виконання вимог ч. 1 ст. 111 ЦК України після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційною комісією складений проміжний ліквідаційний баланс, який затверджений загальними зборами учасників ТОВ "АВЕРС" (протокол від 06.02.2012). Повнота та достовірність ліквідаційного балансу підтверджена звітом ТОВ "Аудиторська фірма "Город" щодо огляду проміжного ліквідаційного балансу ТОВ "АВЕРС" станом на 01.02.2012.
Згідно з відомостями, наданими боржником та доданими до заяви документами, фінансовий стан боржника характеризується неплатоспроможністю, кредиторська заборгованість, що не оспорюється, складає 8095874,50 грн.
Судами також встановлено, що за матеріалами інвентаризації активи боржника складаються з основних засобів на суму 511,00 грн., грошових коштів на суму 4000,00грн.
Оцінка майна боржника проведена відповідно до вимог законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність суб'єктом оціночної діяльності -Донецькою філією ПП "Конкордія і Консульт". Згідно зі звітом про незалежну оцінку майна ліквідаційна вартість майна ТОВ "АВЕРС" складає 511,00 грн.
Оскільки кредиторська заборгованість не може бути погашена внаслідок недостатності майнових активів боржника, голова ліквідаційної комісії звернувся до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство за правилами ст. 51 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з урахуванням строку, передбаченого ч. 4 ст. 105 ЦК України.
За таких обставин місцевий господарський суд виніс постанову про визнання ТОВ "АВЕРС" банкрутом та відкрив судову ліквідаційну процедуру відповідно до вимог ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Скасовуючи постанову про визнання ТОВ "АВЕРС" банкрутом та припиняючи провадження у справі, суд апеляційної інстанції виходив з відсутності та непідтвердженності належними доказами передумов для порушення справи про банкрутство в порядку норм ст. 51 вищезазначеного Закону, а саме: перевірка податковим органом достовірності повноти проміжного ліквідаційного балансу в досудовій процедурі не здійснювалась, відсутні відомості та не надані відповідні докази про вжиття заходів щодо своєчасного подання органам ДПІ документів юридичної особи.
Проте такий висновок Донецького апеляційного господарського суду не ґрунтується на нормах чинного законодавства.
Так, висновки суду апеляційної інстанції про неналежне повідомлення податкового органу також спростовується матеріалами справи, оскільки вимогами ч. 3 ст. 60 ГК України зазначено лише про необхідність персонального повідомлення кредиторів у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки.
Відповідно до ч. 5 ст. 60 ГК України ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку, з обов'язковою перевіркою органом державної податкової служби, в якому перебуває на обліку суб'єкт господарювання.
При цьому положеннями ст. 111 ЦК України при ліквідації юридичної особи передбачено складання як проміжного ліквідаційного балансу (ч. 1 ст. 111), так і ліквідаційного балансу (ч. 3 ст. 111). Зокрема, згідно з ч. 1 ст. 111 ЦК України, ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи. Частиною 3 ст. 111 ЦК України встановлено, що після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія складає ліквідаційний баланс, який затверджується учасниками юридичної особи або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи, крім випадків, встановлених законом.
Тобто проміжний ліквідаційний баланс та ліквідаційний баланс по своїй суті не є тотожними.
Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що ТОВ "АВЕРС" було подано проміжний ліквідаційний баланс (ч. 1 ст. 111 ЦК України), а не ліквідаційний баланс (ч. 3 ст. 111 ЦК України), оскільки останній (як за приписами ЦК України, так і згідно із Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом") складається після проведення розрахунків з кредиторами (чого наразі не проводилось), і, поряд з цим, ДПІ у Ворошилівському районі м. Донецька не вказує, якими саме нормами чинного законодавства передбачено перевірку органом державної податкової служби до порушення провадження у справі про банкрутство саме проміжного ліквідаційного балансу (який, згідно з ч. 1 ст. 111 ЦК України, складається до проведення розрахунків з кредиторами), а відтак не можуть бути прийняті до уваги посилання апеляційного господарського суду на порушення ч. 5 ст. 60 ГК України при проведенні процедури ліквідації в порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а не за загальною процедурою ліквідації юридичної особи.
Крім того, враховуючи положення Податкового кодексу України, зокрема ст.ст. 78 та 82, щодо призначення та строків проведення перевірки, колегія суддів касаційної інстанції вважає, що ДПІ у Ворошилівському районі м. Донецька, користуючись наданим їй правом, та на виконання визначених Законом України "Про державну податкову службу в України" завдань, як після отримання заяви ТОВ "АВЕРС", так і після отримання ухвали місцевого господарського суду про порушення справи про банкрутство цього боржника, беззаперечно мала можливість провести передбачену Податковим кодексом України у такому випадку перевірку.
Така ж правова позиція висловлена Вищим господарським судом України у постанові від 29.03.2012 у справі № 44/277-б.
З огляду на встановлені судами попередніх інстанцій обставини, колегія суддів касаційної інстанції дійшла висновку, що ТОВ "АВЕРС" дотримало загальних правил проведення ліквідації підприємства за встановленою ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" процедурою, у зв'язку з чим господарський суд першої інстанції правомірно порушив провадження у справі та визнав боржника банкрутом, в порядку ст. 51 названого Закону.
За висновком колегії суддів, непроведення ДПІ перевірки не перешкоджає винесенню постанови про визнання ТОВ "АВЕРС" банкрутом та не може бути підставою для скасування на цій підставі постанови, оскільки податкові органи не обмежені в проведенні вказаної перевірки стосовно ТОВ "АВЕРС" під час здійснення ліквідаційної процедури, вже після прийняття постанови про визнання банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
Таким чином, Донецький апеляційний господарський суд не спростував висновків суду першої інстанції, викладених у постанові від 10.04.2012, щодо правомірності порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ "АВЕРС" за правилами ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також необхідності продовження процедур банкрутства та визнання боржника банкрутом, у зв'язку з чим постанова апеляційного суду від 28.06.2012 підлягає скасуванню, а касаційна скарга боржника -задоволенню.
Керуючись ст.ст. 85, 111-5, 111-7, 111-9, 111-11, 111-13 Господарського процесуального кодексу України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕРС" задовольнити.
Постанову Донецького апеляційного господарського суду у справі № 5006/42/26б/2012 від 18.06.2012 скасувати.
Постанову господарського суду Донецької області у справі № 5006/42/26б/2012 від 10.04.2012 залишити в силі.
Головуючий суддя С.В. Мирошниченко Судді О.А. Кролевець О.О. Хрипун
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 04.10.2012 |
Оприлюднено | 12.10.2012 |
Номер документу | 26384627 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Хрипун O.O.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні