УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "09" жовтня 2012 р. Справа № 16/5007/788/12
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Гансецького В.П.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - адвокат.посвідчення НОМЕР_2 від 15.09.10р.
від відповідача: Зарицький М.А., дов. від 08.10.12р.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу
за позовом ОСОБА_3 (м.Олевськ Житомирської області)
до Відкритого акціонерного товариства "Побутпослуги" (м.Олевськ Житомирської області)
про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів від 20 квітня 2012р.
Позивач звернувся з позовом про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів ВАТ "Побутпослуги" від 20 квітня 2012р., оформленого протоколом № 1.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та письмових поясненнях від 25.07.12р. та від 09.10.12р. до позовної заяви.
Зокрема зазначив, що позивач вважає оспорюване рішення загальних зборів ВАТ "Побутпослуги" від 20.04.12р. таким, що порушує його права, як акціонера, та є незаконним, оскільки чергові загальні збори акціонерів проведені без встановленого ст.41 Закону України "Про акціонерні товариства" кворуму і прийняття на них рішень відбулося з порушенням вимог ст.ст.34, 40, 41, 42 Закону України "Про акціонерні товариства" та статуту товариства.
Представником позивача в судовому засіданні також заявлене усне клопотання про заміну відповідача у справі - Відкритого акціонерного товариства "Побутпослуги" на його правонаступника Приватне акціонерне товариство "Побутпослуги" у зв'язку з зміною назви юридичної особи.
Представником відповідача в судовому засіданні подано заяву від 09.10.12р. про визнання відповідачем позову у повному обсязі і що відповідач не заперечує щодо прийняття рішення про задоволення позову (а.с.72).
Представник відповідача підтримав подану заяву та повідомив про зміну назви відповідача - ВАТ "Побутпослуги" на його правонаступника Приватне акціонерне товариство "Побутпослуги" у зв'язку з приведенням діяльності товариства у відповідність з Законом України "Про акціонерні товариства", що підтвердив поданими довідкою з ЄДРПОУ від 20.07.12р. (а.с.73), протоколом № 1 загальних зборів акціонерів ВАТ "Побутпослуги" від 20.04.12р. (а.с.74-84), випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.86).
Відповідно до ст.25 ГПК України, зокрема, у разі припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.
У зв'язку з цим, господарський суд замінює позивача у справі на Приватне акціонерне товариство "Побутпослуги".
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи (Зведеного облікового реєстру власників цінних паперів станом на 13.04.12р.) ОСОБА_3 (позивач) є акціонером ВАТ "Побутпослуги" та володіє акціями цього товариства в загальній кількості 53112 штук, що складає 16,0566 % від загальної кількості випущених акцій (а.с.64-70).
20.04.12р. відбулися загальні збори акціонерів товариства, рішення яких було оформлене протоколом № 1 від 20.04.12р. (а.с.40-50).
Позивач, звернувшись до суду з позовом про визнання недійсним зазначеного рішення загальних зборів, обгрунтував позовні вимоги, зокрема, тим, що під час реєстрації акціонерів для участі у загальних зборах, реєстраційною комісією проводилася реєстрація представників не на підставі довіреностей, а на підставі свідоцтв про право на спадщину, що є грубим порушенням положень Закону України "Про акціонерні товариства".
У зв'язку з цим, кворум, необхідний для проведення загальних зборів акціонерів у 60% голосуючих акцій, не був досягнутий, а тому вказані загальні збори є неправомочними.
На цій підставі, позивач вважає, що недотримання ВАТ "Побутпослуги" вимог законодавства під час скликання та проведення загальних зборів учасників господарського товариства є порушенням його прав на управління товариством, які підлягають відновленню шляхом визнання загальних зборів недійсним.
Господарський суд вважає, що позовні вимоги є обгрунтованими, виходячи з наступного.
Відповідно до частин 1-3 ст.41 Закону України "Про господарські товариства" від 19.09.1991р. № 1576-XII, вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства. У загальних зборах мають право брати участь усі акціонери, незалежно від кількості та виду акцій, власниками яких вони є. Брати участь у загальних зборах з правом дорадчого голосу можуть і члени виконавчих органів, які не є акціонерами. Акціонери (їх представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору. Цей реєстр підписується головою та секретарем зборів.
Реєстрація акціонерів - власників акцій на пред'явника здійснюється на підставі пред'явлення ними цих акцій (сертифікатів акцій) або виписок з рахунку у цінних паперах. Право участі у загальних зборах акціонерів мають особи, які є власниками акцій на день проведення загальних зборів (крім випадку проведення установчих зборів).
Передача акціонером своїх повноважень іншій особі здійснюється відповідно до законодавства. Довіреність на право участі та голосування на загальних зборах акціонерів може бути посвідчена реєстратором або правлінням акціонерного товариства.
Частинами 8 та 9 ст.41 цього ж Закону передбачено, що загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів.
Відповідно до ст.43 Закону України "Про господарські товариства", про проведення загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються персонально передбаченим статутом способом. Крім того, загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням акціонерного товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Якщо до порядку денного включено питання про зміну статутного (складеного) капіталу акціонерного товариства, то одночасно з порядком денним друкується інформація, передбачена статтею 40 цього Закону. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 45 днів до скликання загальних зборів. У разі необхідності може бути зроблено повторне повідомлення в зазначених засобах масової інформації. Загальні збори акціонерів проводяться на території України, як правило, за місцезнаходженням акціонерного товариства, за винятком випадків, коли на день проведення загальних зборів 100 відсотками акцій товариства володіють іноземці, особи без громадянства, іноземні юридичні особи, а також міжнародні організації.
Будь-який з акціонерів має право вносити свої пропозиції щодо порядку денного загальних зборів не пізніш як за 30 днів до їх скликання. Рішення про включення цих пропозицій до порядку денного приймається виконавчим органом товариства. Пропозиції акціонерів, які володіють більш як 10 відсотками голосів, вносяться до порядку денного обов'язково. Рішення про зміни в порядку денному повинні бути доведені до відома всіх акціонерів не пізніш як за 10 днів до проведення зборів у порядку, передбаченому статутом.
До скликання загальних зборів акціонерам повинна бути надана можливість ознайомитись з документами, пов'язаними з порядком денним зборів.
Загальні збори не вправі приймати рішення з питань, не включених до порядку денного.
Згідно з п.19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.08р. № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" (далі - Постанови), суди мають враховувати, що для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову.
Відповідно до абз.3 п.17 Постанови, підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути:
- порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства;
- позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах;
- порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.
Згідно з абз.2 п.21 Постанови, права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.
Матеріали справи свідчать, що в газеті "Зорі над Убортю" від 07.03.12р. було розміщено повідомлення про проведення чергових загальних зборів акціонерів, які призначені на 20.04.12р. (а.с.63).
З наведеного вбачається, що повідомлення було зроблено за 43 дні до дати скликання загальних зборів, чим було порушено вимоги ст.43 Закону України "Про господарські товариства".
Крім того, протокол реєстраційної комісії від 20.04.12р. про підсумки реєстрації учасників загальних зборів акціонерів ВАТ "Побутпослуги" та протокол №1 загальних зборів акціонерів ВАТ "Побутпослуги" від 20.04.12р. свідчать, що для участі у загальних зборах зареєструвалось 38 осіб з загальною кількістю голосів - 218915, що складає 66,18% від статутного капіталу даного товариства (загальної кількості голосуючих акцій товариства), при цьому кількість представників акціонерів, що діяли на підставі довіреностей, склала 7 осіб (а.с.74-85).
Згідно з ч.3 ст.244 ЦК України, довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.
Відповідно до ч.5 ст.245 ЦК України, довіреність на право участі та голосування на загальних зборах може посвідчуватися реєстратором, депозитарієм, зберігачем, нотаріусом та іншими посадовими особами, які вчиняють нотаріальні дії, чи в іншому порядку, передбаченому законодавством.
Згідно з ч.2 ст.40 Закон України "Про нотаріат" від 02.09.1993р. № 3425-XII, до нотаріально посвідчених довіреностей прирівнюються, зокрема, довіреності осіб, які проживають у населених пунктах, де немає нотаріусів, посвідчені уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, довіреності на управління і розпорядження корпоративними правами та довіреностей на користування та розпорядження транспортними засобами.
Так, під час реєстрації акціонерів для участі у загальних зборах, реєстраційною комісією проводилася реєстрація представників на підставі не довіреностей, а на підставі свідоцтв про право на спадщину, що є порушенням вимог Закону України "Про акціонерні товариства", що підтверджується відповідними свідоцтвами про право на спадщину за законом (а.с.11-13,32,71).
Відповідно до п.26 Постанови, акціонери можуть брати участь у загальних зборах особисто або через представника. Довіреності акціонерів повинні відповідати загальним вимогам, передбаченим цивільним законодавством, зокрема необхідно дотримуватися норми частини третьої статті 247 ЦК України, згідно з якою довіреність, у якій не вказана дата її вчинення, є нікчемною.
У разі, якщо довіреність акціонера на право участі та голосування на загальних зборах оформлена (складена або посвідчена) з порушенням встановлених законодавством вимог, особа, на ім'я якої видана довіреність, не має повноважень на участь та голосування на загальних зборах. У зв'язку з цим голоси акціонера, передані за такою довіреністю, не можуть враховуватися при визначенні кворуму на загальних зборах та результатів голосування.
Згідно з п.18 Постанови, при розгляді справ судам слід враховувати, що не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень.
Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону, зокрема, є прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону про господарські товариства).
Так, виходячи з того, що сім довіреностей, на підставі яких були зареєстровані для участі на загальних зборах акціонери товариства: представники ОСОБА_4 (яка представляла акціонерів ОСОБА_5 - 2000 акцій та ОСОБА_6 - 2000 акцій), ОСОБА_7 (яка представляла акціонера ОСОБА_8 - 2000 акцій), ОСОБА_9І (який представляв акціонера ОСОБА_10 - 2000 акцій), ОСОБА_11 (яка представляла акціонера ОСОБА_12 - 26556 акцій, та акціонера ОСОБА_13 - 2000 акцій), ОСОБА_14 (яка представляла акціонера ОСОБА_15 - 2000 акцій), ніким не посвідчувались та не є дорученнями на представництво інтересів, у зв'язку з чим були порушені встановлені законодавством вимоги. Тому голоси акціонерів - 38556 голосів, що відповідає 11,05 % частки у статутному капіталі не можуть враховуватися при визначенні кворуму на загальних зборах та результатів голосування.
На цій підставі, кворум необхідний для проведення загальних зборів акціонерів у 60% голосуючих акцій не був досягнутий (66,18% (зареєстрованих) - 11,05% (тих, що не мали повноважень) = 53,13%), а тому дані загальні збори акціонерів ВАТ "Побутпослуги" вважаються такими, що відбулися за відсутністю кворуму, тобто всупереч вищенаведених вимог чинного законодавства.
Відповідно до ч.5 ст.98 ЦК України, рішення загальних зборів може бути оскаржене учасником товариства до суду.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі - рішення загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Побутпослуги" від 20 квітня 2012р., яке оформлене протоколом № 1 визнається недійсним.
Сплата судового збору покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 25, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним рішення загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Побутпослуги" від 20 квітня 2012р., оформленого протоколом № 1.
3. Замінити відповідача у справі Відкрите акціонерне товариство "Побутпослуги", 11002, м.Олевськ Житомирської області, вул.Привокзальна 8, ідентифікаційний код 22052305 на його правонаступника Приватне акціонерне товариство "Побутпослуги", 11002, м.Олевськ Житомирської області, вул.Привокзальна 8, ідентифікаційний код 22052305.
4. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Побутпослуги", 11002, м.Олевськ Житомирської області, вул.Привокзальна 8, ідентифікаційний код 22052305 на користь громадянина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ідентифікаційний № НОМЕР_1 - 1073,00 грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 09.10.12
Суддя Гансецький В.П.
Друк.: 1 прим. у справу.
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2012 |
Оприлюднено | 15.10.2012 |
Номер документу | 26384940 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Гансецький В.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні