Рішення
від 22.12.2008 по справі 18/203 (15/61-10/178)
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18/203 (15/61-10/178)

 

22.12.08  

        УКРАЇНА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Чернігівської області

14000, м. Чернігів,                                                                                            тел. (0462) 77-99-18

проспект Миру, 20                                                                      

Іменем України

РІШЕННЯ

                                               

“  22  ”    грудня  2008 року                                     справа № 18/203 (15/161-10/178)

                                              

За позовом Станції швидкої медичної допомоги Чернігівської міської ради

 14021, м. Чернігів, вул. Любецька, 26

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Управління охорони здоров'я Чернігівської міської ради  14038, м. Чернігів, провулок 1 –ого Травня, 3 –а

До Комунального підприємства „Чернігівводоканал” Чернігівської міської ради  14017, м. Чернігів, вул. Жабинського, 15

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові  14000, м. Чернігів, вул. Шевченка, 5

про стягнення 42556 грн. 90 коп.

                                                                                     Суддя  А.С. Сидоренко

Представники:

від позивача: Калініна О.В. –юриск-т, дов. від 28.10.2008р. № 344

від відповідача: Богаєвська І.В. –нач. юр. від., дов. від 02.01.2008р. № 4

від Управління охорони здоров'я Чернігівської міської ради: Березинська О.М. –гол. бухг., дов. від 11.11.2008р. № 01-24/1273 (в судовому засіданні 11.11.2008р.)

від відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові: Косовець О.О. – гол. спец., дов. від 15.10.2008р. № 1 –08/2564 (в судовому засіданні 11.12.2008р.)

Рішення виноситься після перерви, оголошеної в судовому засіданні з 11.12.2008р. по 22.12.2008р., на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

СУТЬ СПОРУ:

Станцією швидкої медичної допомоги Чернігівської міської ради (надалі –Позивач, СШМД) заявлено позов до комунального підприємства „Чернігівводоканал” Чернігівської міської ради (надалі –Відповідач, Підприємство) про стягнення в порядку регресу 42556,90 грн., сплачених на підставі судових рішень гр. Коржикову П.М. на відшкодування шкоди, завданої його здоров'ю.

В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на те, що в 1994 році з вини Відповідача сталася дорожньо –транспортна пригода в результаті якої гр. Коржикову П.М., який працював лікарем СШМД, під час виконання трудових обов'язків заподіяне тілесне ушкодження, що призвело до встановлення 2 –ої групи інвалідності та втрати 70 % професійної працездатності. У зв'язку з відшкодуванням Позивачем шкоди, завданої Підприємством, він пред'являє зворотну вимогу (регрес) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування.

Відповідач позовні вимоги не визнає, мотивуючи свої заперечення тим, що відповідно до вимог Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” Позивач повинен був передати передбачені законом документи до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України для продовження виплат потерпілій особі, оскільки згідно положень цього Закону компенсація втраченого заробітку потерпілого та витрати на придбання ліків є страховими виплатами, які здійснюються саме Фондом. Оскільки Позивач, на момент розгляду справи, не передав необхідні документи до Фонду, він на підставі ст. 7 Закону України „Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” повинен сплачувати страхові виплати потерпілій особі, а кошти, виплачені потерпілому, повинні бути зараховані Фондом у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Ухвалою господарського суду від 24.10.2008р. до участі у розгляді справи в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, були залучені: Управління охорони здоров'я Чернігівської міської ради (на стороні позивача) та відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові (на стороні відповідача).

Управління охорони здоров'я Чернігівської міської ради (надалі –Управління) надало письмові пояснення згідно яких СШМД має затверджений кошторис витрат, фінансується з місцевого бюджету, є розпорядником коштів нижчого рівня (3-го) і обслуговується централізованою бухгалтерією Управління. Відповідно до Тимчасової класифікації видатків місцевих бюджетів, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 27.12.2001р. № 604, Позивач має код функціональної класифікації видатків (КФКВ) 080209 „Станції швидкої та невідкладної медичної допомоги”, код відомчої класифікації видатків місцевих бюджетів (КВК) 030 „Орган охорони здоров'я”. В Управлінні державного казначейства України в м. Чернігові для СШМД (КФКВ) 080209 відкрито особовий рахунок № 35316022001649 та реєстраційний рахунок № 35412023001649 загального фонду місцевого бюджету. Всі видатки, пов'язані з виконанням СШМД основних функцій, проводяться з реєстраційного рахунку № 35412023001649 в межах затвердженого кошторису видатків. На виконання рішень судів загальної юрисдикції Управлінням було виплачено з реєстраційного рахунку за кодом функціональної класифікації видатків (КФКВ) 080209 „Станції швидкої та невідкладної медичної допомоги” на користь гр. Коржикова П.М. 42556,90 грн. При цьому в платіжних документах призначенням платежу було вказано КФКВ 080209 та КЕКВ (код економічної класифікації видатків) 1111 „Заробітна плата” і 1139 „Оплата інших послуг та інші видатки”. За таких обставин, на думку третьої особи, шкода гр. Коржикову П.М. була відшкодована саме Позивачем.

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові (надалі –Відділення) також надало письмові пояснення зі змісту яких вбачається, що Відділення вважає позовні вимоги правомірними, оскільки чинним законодавством надано право особі, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, на зворотну вимогу (регрес) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування. Відділення вказує на те, що ним не було проведено зарахувань коштів, сплачених Позивачем гр. Коржикову П.М., в рахунок його страхових внесків по причині не передачі до Фонду особової справи потерпілого з усіма необхідними документами. Відсутність у справі висновку МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності потерпілим є підставою для відмови у прийнятті особової справи, адже відсутність відповідного документа не дає змоги Відділенню точно визначити розмір страхових виплат потерпілому.

Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників сторін та третіх осіб, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Згідно статуту СШМД, затвердженого в новій редакції рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 26.02.2007р. № 50, Позивач є об'єктом спільної власності територіальних громад міста Чернігова, перебуває, відповідно до делегованих міською радою повноважень, в управлінні виконавчого комітету міської ради та підпорядковується управлінню охорони здоров'я міської ради. СШМД є юридичною особою, має самостійний баланс і розрахунковий рахунок. Управління охорони здоров'я Чернігівської міської ради затверджує кошторис, проводить фінансування та здійснює контроль за фінансово –господарською діяльністю Позивача. Головний лікар СШМД, зокрема, складає кошторис, подає його на затвердження в управління охорони здоров'я міської ради та організує його виконання. Основним джерелом фінансування Позивача є місцевий бюджет.

Комунальне підприємство „Чернігівводоканал” Чернігівської міської ради є правонаступником Державного комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства „Чернігівводоканал” (п. 1.1 Статуту Відповідача, перереєстрованого розпорядженням Чернігівського міського голови від 20.04.2001р. № 130-р).

У відповідності з рішенням арбітражного суду Чернігівської області від 23.04.1999р. по справі № 6/283 за позовом Чернігівської міської станції швидкої допомоги до Державного комунального підприємства „Чернігівводоканал”, 25.02.1994р. автомобіль швидкої медичної допомоги, в якому знаходився лікар Коржиков П.М., рухаючись по вул. Войкова наїхав на відкритий люк водопровідного колодязя, який не закрили працівники ДКП „Чернігівводоканал” після проведення ремонтних робіт і не встановили відповідні дорожні знаки. В результаті дорожньо-транспортної пригоди Коржикову П.М. заподіяні тілесні ушкодження середньої тяжкості. Дорожно-транспортна пригода трапилась з вини  ДКП „Чернігівводоканал”, що підтверджується довідкою ДАІ.

Рішеннями Деснянського районного суду м. Чернігова від 28.09.2005р. та Апеляційного суду Чернігівської області від 30.05.2006р. по справі № 22-349/2006 за позовом Коржикова П.М. до Чернігівської станції швидкої медичної допомоги та КП „Чернігівводоканал” встановлено факт безстрокового встановлення ІІ групи інвалідності Коржикову П.М. внаслідок трудового каліцтва під час праці в СШМД, втрата професійної працездатності складає 70%.

За правилами ст. 35 Господарського процесуального кодексу України, факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори) під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

Рішення суду з цивільної справи, що набрало законної сили, є обов'язковим для господарського суду щодо фактів, які встановлені судом і мають значення для вирішення спору.

Відповідно до судових рішень з Позивача стягнуто на користь Коржикова П.М. наступні суми:

490,14 грн. відшкодування витрат на лікування (рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 15.03.2005р. та ухвала Апеляційного суду Чернігівської області від 30.08.2005р. за позовом гр. Коржикова П.М. до СШМД);

316,12 грн. відшкодування витрат на лікування (рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 14.04.2005р. та ухвала Апеляційного суду Чернігівської області від 26.07.2005р. за позовом гр. Коржикова П.М. до СШМД, третя особа –Відділення);

344,64 грн. відшкодування витрат на лікування (рішення Деснянського районного суду від 09.02.2006р. за позовом гр. Коржикова П.М. до СШМД, третя особа –Відділення);

20 490,00 грн. відшкодування втраченого заробітку за період з 01.09.2002р. по 01.09.2005р. та по 1162,00 грн. щомісячного страхового відшкодування починаючи з 01.09.2005р. пожиттєво з виплатами через касу підприємства (рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 28.09.2005р. та рішення Апеляційного суду Чернігівської області від 30.05.2006р. за позовом гр. Коржикова П.М. до СШМД, КП «Чернігівводоканал», третя особа –Відділення).

Приймаючи рішення по даним справам, суди керувалися положеннями ст. 11 Закону України «Про охорону праці» (в редакції, яка існувала до 17.12.2002р.) згідно якої власник зобов'язаний відшкодувати працівникові шкоду, заподіяну йому каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням трудових обов'язків, у повному розмірі втраченого заробітку відповідно до законодавства та відшкодувати потерпілому витрати на лікування відповідно до медичного висновку, що видається у встановленому порядку, а також положеннями п. 2 ст. 7 Закону України „Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” згідно якого Фонд сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленному порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку.

Потерпілі, документи яких не передані до Фонду, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.

Суди виходили з того, що на момент винесення рішень СШМД не передала до Відділення особову справу потерпілого, а тому зобов'язана відшкодувати витрати на лікування і втрачений заробіток гр. Коржикову П.М.

Розмір відшкодування витрат на лікування був визначений судами виходячи з фактичних витрат потерпілого на придбання ліків. Розмір відшкодування втраченого заробітку за період з 01.09.2002р. по 01.01.2004р. був визначений судами на підставі ст. 29 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, а з 01.01.2004р. по 01.09.2005р. –на підставі ст. ст. 1195, 1197 Цивільного кодексу України.

Фактичне стягнення вказаних коштів у розмірі 42556,90 грн. з Позивача на користь потерпілого Коржикова П.М. підтверджується копіями платіжних доручень № 513 від 12.12.2005р. на суму 806,26 грн., № 2451 від 15.08.2006р. на суму 12 782 грн., № 2664 від 04.09.2006р. на суму 1 162 грн., № 3133 від 09.10.2006р. на суму 1 162 грн., копією платіжної вимоги від 05.06.2006р. на суму 22395,63 грн., копією квитанції до прибуткового кассового ордеру № 185 від 15.08.2006р. на суму 12 782 грн., копіями платіжних відомостей за серпень 2006 року на суму 12 782 грн. та за період з листопада 2006 року по березень 2007 року про сплату Коржикову П.М. 1162 грн. щомісячного страхового відшкодування через касу, копіями постанов Державної виконавчої служби про закінчення виконавчого провадження в зв'язку з реальним виконанням рішення від 23.06.2006р. на суму 344,64 грн., від 23.06.2006р. на суму 20490 грн., від 10.01.2006р. на суму 490,14 грн., розпорядженням ДВС Новозаводського району м. Чернігова від 08.08.2006р. № 747/3/5.

Розмір сплачених коштів не заперечується сторонами та підтверджується матеріалами справи.

При цьому суд доходить висновку про те, що саме Позивачем було відшкодовано гр. Коржикову П.М. шкоду, завдану його здоров'ю, незалежно від того, що в платіжній вимозі та платіжних дорученнях платником зазначено Управління та вказано його ідентифікаційний код.

Дане твердження суду ґрунтується на поясненнях Управління про те, що СШМД має затверджений кошторис витрат, фінансується з місцевого бюджету, є розпорядником коштів нижчого рівня (3-го) і обслуговується централізованою бухгалтерією Управління. Відповідні платежі здійснювалися з реєстраційного рахунку № 35412023001649 загального фонду місцевого бюджету за кодом функціональної класифікації видатків (КФКВ) 080209 „Станції швидкої та невідкладної медичної допомоги”. В платіжних документах призначенням платежу було вказано КФКВ 080209 та КЕКВ (код економічної класифікації видатків) 1111 „Заробітна плата” і 1139 „Оплата інших послуг та інші видатки”. Тобто, виплати здійснювалися за рахунок коштів, передбачених у кошторисі для виплати заробітної плати та інших потреб СШМД.

Крім того, на виконання вимог ухвали господарського суду від 11.11.2008р. Управління Державного казначейства в місті Чернігові листом від 19.11.2008р. повідомило, що згідно рішення Чернігівської міської ради від 18.01.2005р. „Про міський бюджет на 2005 рік” та рішення Чернігівської міської ради від 12.01.2006р. „Про міський бюджет на 2006 рік”, Управління охорони здоров'я Чернігівської міської ради визначене головним розпорядником коштів за кодом функціональної класифікації 080000 „Охорона здоров'я”, в т.ч. –за КФКВ 080209 „Станція швидкої та невідкладної медичної допомоги” і, як головний розпорядник коштів, формує мережу підвідомчих установ.

СШМД обслуговується централізованою бухгалтерією Управління, а тому рахунок № 35412023001649 за кодом функціональної класифікації (КФК) 080209 „Станція швидкої та невідкладної медичної допомоги” відкрито на ім'я Управління і, відповідно, всі видаткові операції по зазначеному рахунку здійснювалися на підставі платіжних документів Управління за підписами осіб, зазначених у наданій Управлінням картці із зразками підписів, завіреною належним чином.

Згідно ст. ст. 1166, 1172 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.

На час заподіяння шкоди працівникові СШМД діяли відповідні приписи ст. ст. 440, 441 Цивільного кодексу УРСР.

Відповідно до ст. 1191 Цивільного кодексу України, особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.

Враховуючи, що матеріалами справи підтверджується факт відшкодування Позивачем гр. Коржикову П.М. шкоди, завданої його здоров'ю, в розмірі 42556,90 грн., зважаючи на відсутність факту зарахування Відділенням сплачених потерпілому коштів в рахунок сплати страхових внесків Позивача, він правомірно пред'явив зворотну вимогу (регрес) до Відповідача, як до винної особи, у розмірі виплаченого відшкодування.

Заперечення Відповідача не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки обставини щодо зарахування або не зарахування Фондом коштів, виплачених потерпілому Позивачем, у рахунок його страхових внесків не можуть бути підставою для звільнення Відповідача від відповідальності за завдану шкоду як винної особи. Спірні правовідносини регулюються цивільним законодавством, а не законодавством з питань загальнообов'язкового соціального страхування.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги являються обґрунтованими і  підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 1166, 1172, 1191 Цивільного кодексу України, ст. ст. 35, 49, 82 –85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства „Чернігівводоканал” Чернігівської міської ради, м. Чернігів, вул. Жабинського, 15 (п/р 26004192 в АППБ „Аваль”, м. Київ, МФО 353348, код 03358222) на користь Станції швидкої медичної допомоги Чернігівської міської ради, м. Чернігів, вул. Любецька, 26 (р/р 35412023001649 в УДК м. Чернігів, МФО 853592, код 05480708) 42556 грн. 90 коп. шкоди в порядку регресу, 425 грн. 57 коп. державного мита та 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу.  

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя                                   (підпис)                              А.С.Сидоренко

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення22.12.2008
Оприлюднено07.01.2009
Номер документу2640216
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —18/203 (15/61-10/178)

Ухвала від 06.04.2009

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 31.03.2009

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Рішення від 22.12.2008

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 28.11.2008

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 13.11.2008

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 27.10.2008

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні