Рішення
від 09.10.2012 по справі 5/5007/933/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області



10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "09" жовтня 2012 р. Справа № 5/5007/933/12

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Ляхевич А.А.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1,

від відповідача: ОСОБА_2, керівник,

- від третьої особи ОСОБА_2: ОСОБА_2,

- від третьої особи ОСОБА_3: не з'явився,

та за участю в порядку ст.30 ГПК України державного реєстратора Виконавчого комітету Житомирської міської ради ОСОБА_4,

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Учасника (засновника) Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона" ОСОБА_1 (м.Житомир)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона" (м.Житомир)

за участю у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача фізичних осіб - учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона" - ОСОБА_2 (м.Житомир) та ОСОБА_3 (с.Слобода-Романівська)

про зобов'язання провести державну реєстрацію змін в установчих документах та внесення змін до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо виключення зі складу учасників товариства

Учасник (засновник) Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона" ОСОБА_1 (м.Житомир) звернулась до господарського суду Житомирської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона" (м.Житомир), згідно якої просила зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Крона" провести державну реєстрацію змін в установчих документах (статуті) товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства; а також, зобов'язати державного реєстратора внести зміни до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо виключення позивача зі складу учасників ТОВ "Крона".

Ухвалою господарського суду Житомирської області від 13.08.2012р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі №5/5007/933/12 та призначено її розгляд на 30.08.2012 р.; залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача фізичних осіб ОСОБА_2 (м.Житомир) та ОСОБА_3 (с.Слобода-Романівська); зобов'язано учасників процесу надати необхідні для розгляду справи докази.

Зважаючи на неявку в судове засідання представника третьої особи ОСОБА_3 та невиконання сторонами вимог ухвали суду щодо подання необхідних для розгляду справи доказів, ухвалою господарського суду Житомирської області від 30.08.2012 р. розгляд справи було відкладено на 25.09.2012 р. Цією ж ухвалою викликано для участі в судовому процесі в порядку ст.30 ГПК України державного реєстратора Виконавчого комітету Житомирської міської ради з матеріалами реєстраційної справи Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона".

У зв'язку з перебуванням на лікарняному судді Ляхевич А.А. розгляд справи №5/5007/933/12, призначеної на 25.09.2012 р. не відбувся, тому ухвалою суду від 26.09.2012 р. розгляд справи призначено на 09.10.2012р.

В засіданні суду 09.10.2012р. позивач ОСОБА_1 підтримала вимоги та доводи позовної заяви та просить суд задовольнити позов у повному обсязі, зобов'язавши товариство провести державну реєстрацію змін в установчих документах та державного реєстратора - внести змін до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо виключення її зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона".

Представник ТОВ "Крона" та, водночас, третя особа по справі, ОСОБА_2, зазначив, що не заперечує проти виходу ОСОБА_1 з учасників (засновників) товариства, водночас, вважає, що позов у даній справі є безпідставним та просить відмовити в його задоволенні. ОСОБА_2 зазначив, що оригінал статуту в нього як керівника товариства відсутній, підтвердив, при цьому, наявність у нього печатки товариства. Наявну в нього засвідчену копію статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона", державну реєстрацію якого проведено 27.09.2010р., а також засвідчену копію протоколу №1 загальних зборів засновників про заснування Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона" від 16.09.2010р. ОСОБА_2 надав суду для огляду та долучення до матеріалів справи. ОСОБА_2 надав також суду засвідчену копію контракту з керівником Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона" від 27.09.2010 р. (а.с.62-65) для підтвердження тієї обставини, що контракт з ним як з керівником товариства закінчив свою дію, а тому в нього відсутній обов'язок вчинення дій, які за законом має вчиняти керівник товариства.

В письмових поясненнях, наданих суду ОСОБА_2 та долучених до матеріалів справи (а.с.48), останній зазначає, що відповідно до ст.148 ЦК України та п.5.1 Статуту ТОВ "Крона" учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу. Оскільки заява ОСОБА_1 про вихід із складу учасників ТОВ "Крона" була складена та підписана 23.07.2012 р., ОСОБА_2 вважає, що на час звернення до суду та на сьогоднішній день ще не пройшов трьохмісячний термін з дати складення та підписання заяви про вихід зі складу учасників ТОВ "Крона", а тому на сьогоднішній день відсутній спір між ОСОБА_1 та ТОВ "Крона" щодо виходу позивача зі складу учасників ТОВ "Крона". Посилаючись на викладене, просить відмовити в задоволенні позовної заяви.

У відповідності до положень ст.30 Господарського процесуального кодексу України державний реєстратор Виконавчого комітету Житомирської міської ради ОСОБА_4 в засіданні суду надала пояснення, зазначивши, що державним реєстратором можуть бути внесені зміни до установчих документів, в т.ч. пов'язані зі зміною складу учасників товариства, лише у разі дотримання встановленого законом порядку та подання товариством (керівником від імені товариства) необхідних для реєстрації змін документів. Перелік документів, необхідних для проведення реєстраційних дій щодо зміни установчих документів товариства, визначений ст.29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців". Державний реєстратор пояснила, що навіть у випадку задоволення вимог в частині зобов'язання державного реєстратора внести зміни до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо виключення зі складу учасників товариства позивача, таке рішення неможливо буде виконати. Вважає таку вимогу позивача необгрунтованою.

Державний реєстратор надала суду для огляду матеріали реєстраційної справи Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона", а також, для долучення до матеріалів справи, витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 08.10.2012 р. (а.с.68-69, 70-71) та письмові пояснення по справі (а.с.73-74).

ОСОБА_3, залучений до участі у справі як третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, в судове засідання не з'явився, уповноваженого представника для представництва своїх інтересів не направив, письмового відзиву на позов не надав, про причини неявки в суд не повідомив. При цьому, ухвала суду про призначення судового засідання на 09.10.2012р., направлена судом за відомою суду адресою, повернулась до суду неврученою з відміткою поштового відділення "За закінченням терміну зберігання".

У пункті 11 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2007 №01-8/123 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2006 році" зазначено, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

Як повідомив в судовому засіданні представник відповідача та третя особа ОСОБА_2, ОСОБА_3 було відомо про призначення розгляду даної справи на 09.10.2012 р., проте, з поважних причин, ОСОБА_3 не зміг бути присутнім на даному судовому засіданні; вважає, що спір може бути розглянутий судом без участі в судовому процесу ОСОБА_3

З огляду на викладене, враховуючи, що явка представників сторін та, зокрема, третьої особи ОСОБА_3, в судове засідання не визнавалася обов'язковою, також з врахуванням того, що строк розгляду позовної заяви, встановлений ст.69 ГПК України, майже сплинув (позовна заява надійшла до суду 10.08.2012 р.), а відповідно до ст.77 ГПК України відкладення розгляду справи можливе в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу, зважаючи на те, що своїм правом на участь в судовому процесі третя особа ОСОБА_3 не скористався, господарський суд Житомирської області визнає за можливе розглянути справу за відсутності представника вказаної третьої особи за наявними матеріалами справи, відповідно до ст.75 ГПК України.

Заслухавши пояснення присутніх позивача, представника відповідача та третю особу, дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу №1 загальних зборів засновників про заснування Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона" від 16.09.2010 р. прийнято рішення про створення Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона" за адресою: Україна, м.Житомир, вул.Котовського,50, засновниками (учасниками) якого стали громадянин України ОСОБА_2, громадянин України ОСОБА_3 та громадянка України ОСОБА_1 (а.с.66-67, оригінал протоколу в реєстраційній справі оглянуто судом в засіданні 09.10.2012 р.).

Державну реєстрацію Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона" проведено 27.09.2010 р. (а.с.49-61, оригінал Статуту в реєстраційній справі оглянуто судом в засіданні 09.10.2012 р.). Згідно п.4.5. Статуту ТОВ "Крона", статутний капітал товариства розподіляється на частки між учасниками; частка ОСОБА_1, відповідно до грошового внеску до статутного капіталу 1080,00 грн., становить 36% статутного капіталу.

В розділі 5 Статуту встановлено порядок виходу учасника із товариства та перехід його частки (її частини) у статутному капіталі до іншої особи.

Згідно п.5.1. Статуту ТОВ "Крона", учасник товариства має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше, ніж за три місяці до виходу.

Відповідно до п.5.4. Статуту ТОВ "Крона", а також ч.3 ст.148 ЦК України, спори, що виникають у зв'язку із виходом учасника із товариства, у т.ч. спори щодо порядку визначення частки у статутному капіталі, її розміру і строків виплати, вирішуються судом.

Звернувшись до суду з позовом у даній справі, ОСОБА_1 у позовній заяві зазначила, що з вересня 2011 року ТОВ "Крона" не проводились загальні збори учасників товариства, директор ТОВ "Крона" не запрошував її як учасника товариства на загальні збори та не повідомляв про господарсько-фінансову діяльність товариства. Позивач вказує, що за місцем реєстрації товариство не знаходиться, нову адресу товариства їй не повідомили.

Керівник ТОВ "Крона" під час розгляду справи не заперечував, що товариство не знаходиться за місцем реєстрації, пояснивши вказану обставину закінченням договору оренди приміщення за зареєстрованою адресою (в матеріалах справи наявна копія договору оренди нежитлового приміщення від 01.10.2010 р., за яким відповідач орендував частину нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1, на термін до 01.10.2011 р., а.с.9-10). Водночас, ОСОБА_2 вказує, що нової адреси товариства не існує, оскільки на момент розгляду справи товариство не орендує жодного приміщення та не здійснює будь-якої господарської діяльності.

Як вбачається з матеріалів справи, 23.07.2012 р. ОСОБА_1, учасник (засновник) Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона" згідно підписаної нею та посвідченої приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу ОСОБА_5 заяви, зареєстрованої в реєстрі за №2860, розуміючи значення і правові наслідки своїх дій та без будь-якого тиску зі сторони, відповідно до власного волевиявлення, заявила про свій вихід зі складу учасників (засновників) Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона" (юридична адреса: м.Житомир, вул.Котовського, буд.50, ідентифікаційний код 37259755). При цьому, в заяві ОСОБА_1 зазначила, що припиняючи свою участь у складі учасників (засновників) ТОВ "Крона", вона передає у повному обсязі належну їй частку у статутному фонді та майні товариства в розмірі 36%, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона", корпоративні права, майнові права, з дотриманням вимог чинного законодавства щодо наступної процедури юридичного оформлення переходу до правонаступників відповідних прав на умовах, які були попередньо узгоджені. За змістом заяви, цією ж заявою ОСОБА_1 одночасно підтвердила, що ніяких претензій та вимог майнового характеру та немайнового характеру до Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона" та його учасників не має та не буде мати в подальшому ні за яких обставин, що можуть мати місце в даний час або в подальшому (а.с.11, оригінал оглянуто судом в засіданні 30.08.2012 р.).

Згідно ч.2 ст.148 Цивільного кодексу України, учасник, який виходить із товариства з обмеженою відповідальністю, має право одержати вартість частини майна, пропорційну його частці у статутному капіталі товариства. Проте, у даному випадку, за змістом заяви про вихід з учасників товариства від 23.07.2012 р., позивач фактично відмовилась від свого права одержати вартість частини майна, пропорційну її частці в статутному капіталі товариства, одночасно передавши свою частку та всі корпоративні і майнові права товариству; будь-яких майнових претензій до товариства -відповідача позивач не має.

Відповідно до наявних у справі доказів, заява про вихід зі складу учасників (засновників) ТОВ "Крона" 15.08.2012р. була направлена ОСОБА_1 Товариству з обмеженою відповідальністю "Крона" за адресою:10030, м.Житомир, вул.Котовського,50 (опис вкладення та фіскальний чек, а.с.23, на звороті), разом з заявою, в якій, вказуючи про вихід зі складу учасників (засновників) товариства та передачу (уступку) належної їй частки в статутному капіталі товариства на користь ТОВ "Крона", ОСОБА_1 просила директора ТОВ "Крона" ОСОБА_2 провести загальні збори товариства у зв'язку з її виходом з товариства та заявила, що будь-яких претензій до товариства та його учасників не має (а.с.23). Крім того, нотаріально засвідчену копію заяви ОСОБА_1 від 23.07.2012р. про вихід зі складу учасників (засновників) товариства вручено позивачем ОСОБА_2, про що останнім зроблено відмітку на засвідченій судом копії даної заяви, що міститься в матеріалах справи (а.с.11).

Слід зазначити, що у відповідності до вимог ч.1 ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Згідно з ч.2 ст.17 вказаного Закону в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо юридичної особи, у тому числі її місцезнаходження.

У відповідності до наявних у справі витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона", ідентифікаційний код 37259755, а саме: станом на 23.07.2012р. (доданий позивачем до позовної заяви, а.с.7) та станом на 08.10.2012 р. (наданий суду державним реєстратором, а.с.68-69, 70-71), зареєстрованим місцезнаходженням юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона" є: 10030, Житомирська область, м.Житомир, вул.Котовського, буд.50.

Водночас, статус відомостей про юридичну особу згідно витягу від 23.07.2012 р. - "відсутність юридичної особи за місцезнаходженням"; згідно витягів від 08.10.2012 р. - "не підтверджено".

Таким чином, заява ОСОБА_1 від 23.07.2012 р. про її вихід з ТОВ "Крона" направлялась нею товариству за місцезнаходженням, зареєстрованим в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, за відсутності жодних інших відомостей щодо фактичної адреси.

При цьому, як уже зазначалось, згідно пояснень керівника товариства, будь-якого іншого фактичного місцезнаходження ТОВ "Крона" на даний час не існує.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідно до чинного законодавства, направлення позивачем заяви відповідачу за його місцезнаходженням є належним доказом дотримання ОСОБА_1 вимог щодо повідомлення товариства про свій вихід шляхом подання або вручення відповідної заяви, що призводить до настання правових наслідків, пов'язаних з виходом учасника з товариства.

Так, відповідно до положень п."в" ч.1 ст.10 Закону України "Про господарські товариства", абзацу 4 частини першої статті 88 Господарського кодексу України, п.3 ч.1 ст.116 Цивільного кодексу України, учасники товариства мають право, зокрема, вийти в установленому порядку з товариства.

Частиною 1 статті 148 Цивільного кодексу України визначено, що учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом. Положення ч.1 ст.148 ЦК України продубльовані і в пункті 5.1. Статуту ТОВ "Крона".

Відповідно до пункту 28 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" від 24.10.2008 р. №13, при вирішенні спорів, пов'язаних із виходом учасника з товариства, господарські суди повинні керуватися тим, що відповідно до Цивільного кодексу України та Закону України "Про господарські товариства" учасник ТОВ чи ТДВ вправі у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. У зв'язку з цим моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку. Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють право на вихід учасника з товариства, є незаконними.

Наведеним спростовуються, а тому, не приймаються судом до уваги доводи представника відповідача та третьої особи про відсутність спору щодо виходу позивача зі складу учасників товариства з огляду на строки, передбачені ст.148 Цивільного кодексу України.

Таким чином, учасники товариства наділені корпоративними правами, у тому числі правом виходу зі складу учасників товариства, не залежно від згоди товариства чи інших його учасників та не залежно від того, чи скликались з цього питання загальні збори та чи було прийнято відповідне рішення. Вихід учасника з товариства на підставі поданої ним нотаріально посвідченої заяви є самостійною підставою для припинення членства у товаристві.

Отже, право на вихід з товариства є безумовним суб'єктивним правом учасника, яке не залежить від згоди товариства чи інших його учасників та реалізація якого має наслідком припинення корпоративних відносин між учасником і товариством.

У даному випадку, позивач ОСОБА_1, згідно підписаної нею та засвідченої приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу ОСОБА_5 заяви від 23.07.2012р., зареєстрованої в реєстрі за №2860, що була направлена Товариству з обмеженою відповідальністю "Крона" 15.08.2012р., реалізувала своє право на вихід зі складу учасників (засновників) товариства та, як наслідок, є такою, що вийшла зі складу Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона" з моменту подання (направлення) нею нотаріально посвідченої заяви про вихід.

Разом з тим, невідображення в установчих документах ТОВ "Крона" виходу позивача зі складу учасників (засновників) товариства, як і наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомостей щодо складу учасників (засновників) ТОВ "Крона", який на даний час не відповідає дійсності, проте, відповідно до положень закону, вважається достовірним для третіх осіб, порушує права ОСОБА_1.

Так, згідно ч.2 ст.4 Закону України "Про господарські товариства", установчі документи повинні містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, найменування та місцезнаходження, розмір та порядок утворення статутного (складеного) капіталу, порядок розподілу прибутків та збитків, склад та компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, по яких необхідна кваліфікована більшість голосів, порядок внесення змін до установчих документів та порядок ліквідації і реорганізації товариства.

У відповідності до ст.7 Закону України "Про господарські товариства", зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства. Товариство зобов'язане протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення про внесення змін до установчих документів повідомити орган, що провів реєстрацію, для внесення необхідних змін до державного реєстру.

Відповідно до вимог ч.3 ст.52 Закону України "Про господарські товариства", зміни до статуту, пов'язані із зміною розміру статутного капіталу та/або із зміною складу учасників, підлягають державній реєстрації в установленому законом порядку.

За змістом пункту 28 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008р. №13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів", учасник товариства вправі звернутися до господарського суду з позовом про зобов'язання товариства до державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі статті 7 Закону України "Про господарські товариства".

Статтею 53 Закону України "Про господарські товариства", якою передбачено перехід частки (її частини) учасника у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю до іншої особи, встановлено, що учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право продати чи іншим чином відступити свою частку (її частину) у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства; у разі придбання частки (її частини) учасника самим товариством з обмеженою відповідальністю воно зобов'язане реалізувати її іншим учасникам або третім особам протягом строку, що не перевищує одного року, або зменшити свій статутний капітал відповідно до статті 52 цього Закону. Протягом цього періоду розподіл прибутку, а також голосування і визначення кворуму у вищому органі проводяться без урахування частки, придбаної товариством.

Згідно статті 145 Цивільного кодексу України, вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори його учасників. У товаристві з обмеженою відповідальністю створюється виконавчий орган (колегіальний або одноособовий), який здійснює поточне керівництво його діяльністю і є підзвітним загальним зборам його учасників. Виконавчий орган товариства може бути обраний також і не зі складу учасників товариства.

Статтею 62 Закону України "Про господарські товариства" також передбачено, що у товаристві з обмеженою відповідальністю створюється виконавчий орган: колегіальний (дирекція) або одноособовий (директор). Дирекція (директор) вирішує усі питання діяльності товариства, за винятком тих, що належать до виключної компетенції загальних зборів учасників. Загальні збори учасників товариства можуть винести рішення про передачу частини повноважень, що належать їм, до компетенції дирекції (директора). Дирекція (директор) підзвітна загальним зборам учасників і організує виконання їх рішень. Дирекція (директор) діє від імені товариства в межах, встановлених даним Законом та установчими документами.

Як вбачається з витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона", ідентифікаційний код 37259755, як станом на 23.07.2012р., так і на 08.10.2012р., керівником юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона" є ОСОБА_2, він же, відповідно до відображених в ЄДРПОУ відомостей, є особою, яка має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, а саме, підписантом.

За таких обставин, судом не можуть бути прийняті до уваги заперечення ОСОБА_2 щодо відсутності у нього обов'язку діяти як керівник товариства та вчиняти встановлені чинним законодавством дії від імені юридичної особи.

Зокрема, частиною 3 статті 61 Закону України "Про господарські товариства" встановлено можливість скликання загальних зборів учасників товариства на вимогу виконавчого органу (директора).

Зміст статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" свідчить, що внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі відбувається на підставі документів, поданих державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи особою, уповноваженою діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу).

Статтею 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" встановлено, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;

- примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;

- оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;

- два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;

- документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів (ч.1 ст.29 Закону).

Частиною 3 ст.29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачено, що у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів:

- рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників);

- заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників);

- заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства;

- рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.

Якщо документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи подаються особою, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт (ч.8 ст.29 Закону).

Відповідно до ч.13 ст.29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою-п'ятою статті 25 та частинами другою-третьою статті 27 цього Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи.

При цьому, в пункті 15 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" визначено також порядок звернення до державного реєстратора, у разі втрати оригіналів установчих документів юридичної особи, що, згідно пояснень сторін, має місце у даному випадку.

Крім того, статтею 22 цього Закону, передбачено публікацію відомостей з Єдиного державного реєстру, в тому числі, у разі втрати оригіналів установчих документів, в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, на підставі внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру.

З огляду на наведені положення чинного законодавства та вищевикладені встановлені судом обставини справи, господарський суд дійшов висновку про обгрунтованість заявлених у даній справі позовних вимог в частині зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона" до державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства, для чого слід подати державному реєстратору документи, необхідні для реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних із виходом зі складу учасників товариства ОСОБА_1.

Стосовно позовної вимоги в частині зобов'язання державного реєстратора внести зміни до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо виключення позивача зі складу учасників ТОВ "Крона", суд зауважує наступне.

Рекомендаціями Президії ВГСУ від 28.12.2007р. №04-5/14 "Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин", в пункті 1.9 визначено, що у тих випадках, коли позивач пред'являє до суб'єкта владних повноважень вимоги, що є похідними від інших вимог у корпоративному спорі, справа підлягає розгляду в господарському суді. Такими, зокрема, є вимоги про скасування державної реєстрації змін до установчих документів у справах про визнання недійсними рішень загальних зборів про внесення змін до установчих документів, вимоги про скасування реєстрації випуску акцій у справах про визнання недійсними рішень загальних зборів про збільшення статутного капіталу акціонерного товариства та інші.

Проте, у даному випадку, заявивши вимогу про зобов'язання державного реєстратора внести зміни до ЄДРПОУ, що фактично, є похідною вимогою від першої вимоги у даному корпоративному спорі - зобов'язання ТОВ "Крона" провести державну реєстрацію змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі його учасників, позивач не зазначила відповідачем у даній справі державного реєстратора, що унеможливлює розгляд судом вимоги щодо зобов'язання останнього до вчинення будь-яких дій.

Крім того, як вище зазначалось, відповідно до вимог чинного законодавства, саме товариство має вжити відповідні заходи та вчинити певні дії для реєстрації змін в установчих документах, що пов'язані із виходом позивача з товариства і лише в разі подання ТОВ "Крона" державному реєстратору всіх необхідних документів, останнім буде проведено державну реєстрацію таких змін та внесено відповідні зміни до ЄДРПОУ.

За таких обставин, позов в частині зобов'язання державного реєстратора внести зміни до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо виключення позивача зі складу учасників ТОВ "Крона" не грунтується на нормах як матеріального, так і процесуального законодавства, жодним чином не відновить порушених прав позивача, а тому є безпіставним та таким, що не підлягає задоволенню судом.

З огляду на викладене, позов задовольняється частково.

Судові витрати по сплаті судового збору в частині задоволеної судом позовної вимоги немайнового характеру, відповідно до ст.49 ГПК України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Крона" (10030, Житомирська область, м.Житомир, вул.Котовського, буд.50, ідентифікаційний код 37259755) провести державну реєстрацію змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства, для чого подати державному реєстратору документи необхідні для реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних із виходом зі складу учасників товариства ОСОБА_1 (АДРЕСА_2).

В решті позову відмовити.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Крона" (10030, Житомирська область, м.Житомир, вул.Котовського, буд.50, ідентифікаційний код 37259755) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_2 ідентифікаційний номер НОМЕР_1):

- 1073,00 грн. витрат по сплаті судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено: 12.10.12

Суддя Ляхевич А.А.

віддрук.прим.:

1 - до справи

2 - позивачу

3 - відповідачу

4 - третій особі ОСОБА_2 (прост.)

5 - третій особі ОСОБА_3 (11716, Житомирська обл., Новоград-Волинський р-н, с.Слобода-Романівська,

вул.Робітнича, буд.13) (реком.)

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення09.10.2012
Оприлюднено15.10.2012
Номер документу26405559
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5/5007/933/12

Ухвала від 13.08.2012

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Ляхевич А.А.

Рішення від 09.10.2012

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Ляхевич А.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні