Постанова
від 11.10.2012 по справі 2а-9315/12/0170/4
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 жовтня 2012 р. 14:52 Справа №2а-9315/12/0170/4

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю., при секретарі судового засідання Кузьміні О.А., за участі: представника позивача - Біжко К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Судацької міської ради до Відділу Держкомзему у м. Судак АР Крим, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватне підприємство "Зарифе"

про спонукання до виконання певних дій

Суть спору: Судацька міська рада (далі - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із позовом до відділу Держкомзему у м. Судак АР Крим (далі - відповідач) про зобов'язання вчинити дії щодо скасування (анулювання) запису про реєстрацію договору оренди землі, укладеного між Судацькою міською радою та ПМП "Зарифе" у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди, державна реєстрація якого проведена 16.05.2000 року за №26.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, незважаючи на наявність судового рішення про розірвання договору оренди земельної ділянки, відмовляє у вчинені дій щодо скасування його державної реєстрації.

Ухвалою суду від 27.08.2012 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалами суду від 17.09.2012 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду. До участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено Приватне підприємство "Зарифе" .

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, наполягав на їх задоволенні з підстав викладених у позові.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, місце і час розгляду справи повідомлявся належним чином, згідно письмових пояснень проти задоволення позову не заперечував, позовні вимоги визнав у повному обсязі.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Так, на адресу відповідача, зазначену у довідці з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 17.09.2012 року (98000, АР Крим, м. Судак, мкрн. Південно-Західний, б.68) було направлено ухвали суду від 17.09.2012 року про відкриття провадження в адміністративній справі, закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду, а також повістку з зазначенням дати, часу та місця судового розгляду. Однак, перелічені документи повернулись до суду з відміткою Укрпошти: «за закінченням терміну зберігання».

Згідно з ч. 11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Враховуючи зазначене вище, суд вважає, що відповідача належним чином повідомлено про дату, час та місце судового розгляду.

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, керуючись статтею 128 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представників сторін.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Судом встановлено, що Приватне підприємство "Зарифе" є юридичною особою (ідентифікаційний код 23440865), зареєстроване Виконавчим комітетом Судацької міської ради Автономної Республіки Крим 23.08.1995 року, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління.

Судом встановлено, що на підставі рішення №62 від 25.02.2000 року та №130 від 31.03.2000 року між Судацькою міською радою (орендодавець) та Приватним малим підприємством "Зарифе" було укладено договір оренди земельної ділянки, розташованої у м. Судак вул. Леніна, 78 загальною площею 0,0023 га, яка надається у довгострокову оренду для роздрібної торгівлі і комерційних послуг строком на 15 років. 16.05.2000 року Судацькою міською радою АР Крим проведена державна реєстрація договору за № 26.

Судом встановлено, що рішенням Господарського суду Автономної Республіки Крим від 03.03.2008 року у справі №2-13/15387-2007, залишеним без змін постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 04.08.2008 року у справі №2-13/15387-2007, задоволено позов прокурора міста Судака в інтересах держави в особі Судацької міської ради до Приватного малого підприємства "Зарифе", розірвано договір оренди земельної ділянки укладений 16 травня 2000 року між Судацькою міською радою та Приватним малим підприємством "Зарифе", зареєстрований за № 26.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 29.09.2008 року у справі №2-13/15387-2007 касаційна скарга Приватного малого підприємства "Зарифе" на постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 04.08.2008 року у справі №2-13/15387-2007 повернута без розгляду.

Судом встановлено, що позивач за вих.№02.1-16/520 від 20.04.2012 року звернувся до відповідача з запитом про приведення записів у Державному реєстрі земель у відповідність із долученими рішеннями судів про розірвання договору оренди.

Листом від 17.07.2012 року за вих. №157-35/10-77 відділ Держкомзему у м.Судак АР Крим повідомив позивача про відсутність правових підстав проведення державної реєстрації припинення права оренди на земельну ділянку, посилаючись на відсутність такого обов'язку у зазначених вище рішеннях суду.

Перевіряючи законність та обґрунтованість позивних вимог, суд зазначає наступне.

Предметом спору по справі є фактична відмова відповідача вчинити дії щодо скасування (анулювання) запису про реєстрацію договору оренди землі у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди, щодо якого проведена державна реєстрація.

Відповідно до ст.ст. 13, 14 Конституції України земля та її надра є об'єктами права власності українського народу.

Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України та іншими нормативно-правовими актами.

Серед передбачених ст. 12 ЗК України повноважень сільських, селищних , міських рад в галузі земельних відносин є передача земельних ділянок комунальній власності у власність громадянам та юридичним особам , надання їх у користування відповідно до вимог цього кодексу.

Право оренди земельної ділянки -це застосоване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності(ст.93 ЗК України).

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про оренду землі", орендодавцями земельних ділянок, що знаходяться в комунальної власності, є органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські Ради.

Згідно зі ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, які знаходяться у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 ЗК України). Стаття 126 ЗК України передбачає, що право оренди земельної ділянки оформляється договором , який реєструється відповідно до закону .

Згідно зі статтею 202 ЗК України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин:

а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок;

б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.

Статтею 204 ЗК України визначено, що державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Порядок ведення державного земельного кадастру встановлюється законом.

Відповідно до п.1 Порядку ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 року №1021 (далі - Порядок №1021) цей Порядок визначає процедуру ведення за формою згідно з додатком Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі (далі - Книга записів) - документа суворого обліку, який є власністю держави і складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок.

Пунктом 2 Порядку №1021 також передбачено, що записи до розділів Книги записів вносяться при видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку, якими є державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі, договір суборенди землі та договір про внесення змін до договорів оренди та суборенди землі.

Відповідно до п.6 Порядку №1021 Поземельна книга відкривається та ведеться на кожну земельну ділянку:

- у паперовому вигляді - територіальними органами Держкомзему;

- в електронному вигляді - операторами - структурними підрозділами державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", яке є адміністратором автоматизованої системи державного земельного кадастру, які мають доступ та вносять відомості до автоматизованої системи державного земельного кадастру (далі - автоматизована система), формують з її використанням аркуші Поземельної книги та аркуші витягів з неї, перевіряють результати робіт із землеустрою в електронному вигляді, дані про які містяться в файлі обміну даними про результати робіт із землеустрою в електронному вигляді (далі - обмінний файл).

Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється після визначення кадастрового номера в установленому порядку та прийняття відповідним органом, який здійснює розпорядження землями, рішення про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність (користування) чи після формування земельної ділянки на підставі документації із землеустрою за рішенням власника земельної ділянки про поділ або об'єднання земельних ділянок (п.13-1 Порядку №1021).

Згідно з п.16-1 Порядку №1021 державна реєстрація договору оренди землі із земель державної та комунальної власності здійснюється одночасно із державною реєстрацією земельної ділянки.

Пунктом 16-5 Порядку №1021 передбачено, що державна реєстрація документів про зміни, внесені до договору оренди земельної ділянки та відомості про дострокове припинення їх дії здійснюється у порядку, встановленому для державної реєстрації договору оренди земельної ділянки.

Крім того, згідно з ч.3 ст.653 ЦК України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Оскільки рішенням Господарського суду Автономної Республіки Крим від 03.03.2008 року у справі №2-13/15387-2007, залишеним без змін постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 04.08.2008 року у справі №2-13/15387-2007, задоволено позов прокурора міста Судака в інтересах держави в особі Судацької міської ради до Приватного малого підприємства "Зарифе", розірвано договір оренди земельної ділянки, укладений 16 травня 2000 року між Судацькою міською радою та Приватним малим підприємством "Зарифе", зареєстрований за № 26, суд вважає, що таке дострокове припинення дії договору оренди відповідач був повинен зареєструвати в Книзі.

Відповідно до п.5 ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності. Згідно зі ст.4 даного Закону місцеве самоврядування здійснюється на принципі поєднання місцевих та державних інтересів.

Таким чином, неможливість територіальною громадою у повній мірі реалізувати права власника безпосередньо зачіпає соціальні та економічні місцеві та державні інтереси, порушує права позивача, якому державою делеговані повноваження щодо розпорядження землями в межах населеного пункту.

До того ж, суд звертає увагу відповідача, що позивач, надіславши лист за вих.№02.1-16/520 від 20.04.2012 року не вимагав скасування реєстрації договору оренди землі, а просив привести записи у відповідність з рішеннями судів.

Тому, посилання відповідача у відповіді на п.22 Порядку №102, який передбачає обов'язкове рішення суду, що зобов'язує орган земельних ресурсів скасувати запис про державну реєстрацію документа, що підтверджує право на землю, є безпідставним.

Суд зазначає, що скасування реєстрації передбачає, що у особи з самого початку дії правовідносин не було відповідного права, оскільки був скасований певний правовстановлювальний документ. В цьому ж випадку, законність оренди землі з 2000 року до 2008 року не оспорюється, такі правовідносини були достроково припинені на підставі рішення суду. За таких обставин запис в Книзі про оренду землі не скасовується, а реєструється новий запис про дострокове припинення договору.

Але позивач, правильно звернувшись до відповідача, невірно зазначив позовні вимоги. Він просить суд зобов'язати відповідача вчинити дії щодо скасування (анулювання) запису про реєстрацію договору оренди землі, укладеного між Судацькою міською радою та ПМП "Зарифе" у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди, державна реєстрація якого проведена 16.05.2000 року за №26, замість позовних вимог про зобов'язання відповідача зареєструвати факт дострокового припинення дії договору оренди, як це передбачено п. 16-5 Порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб.

Суд вважає, що в даному випадку, суд може вийти за межі позовних вимог та застосувати правильний спосіб захисту порушеного права, а саме: зобов'язати відповідача зареєструвати в Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі дострокове припинення на підставі рішення Господарського суду Автономної Республіки Крим від 03.03.2008 року у справі №2-13/15387-2007 договору оренди земельної ділянки, розташованої у м. Судак вул. Леніна, 78 загальною площею 0,0023 га, укладеного між Судацькою міською радою та ПМП "Зарифе", державна реєстрація якого проведена 16.05.2000 року за №26.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Враховуючи висновок суду про задоволення позову, суд вважає можливим стягнути на користь позивача суму сплаченого ним судового збору у розмірі 32,19 грн.

В судовому засіданні 11.10.2012 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови, в повному обсязі постанова складена 16.10.2012 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 160-163,167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Зобов'язати Відділ Держкомзему у м. Судак Автономної Республіки Крим зареєструвати в Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі дострокове припинення на підставі рішення Господарського суду АРК від 03.03.2008 року у справі №2-13/15387-2007 договору оренди земельної ділянки, розташованої у м. Судак вул. Леніна, 78 загальною площею 0,0023 га, укладеного між Судацькою міською радою та ПМП "Зарифе", державна реєстрація якого проведена 16.05.2000 року за №26.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Судацької міської ради 32,19 грн. судових витрат.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Г.Ю.Циганова

СудОкружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення11.10.2012
Оприлюднено16.10.2012
Номер документу26414629
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а-9315/12/0170/4

Постанова від 11.10.2012

Адміністративне

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Циганова Г.Ю.

Ухвала від 27.08.2012

Адміністративне

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Циганова Г.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні