cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"09" жовтня 2012 р.Справа № 5017/2506/2012
За позовом: Об'єднаної кредитної спілки Національної асоціації кредитних спілок України
до відповідача: Кредитної спілки „Джерело плюс"
про стягнення 40997,25 грн.
Суддя Погребна К.Ф.
В судових засіданнях приймали участь представник
Від позивача: Новодворський О.Б. -довіреність;
Від відповідача: не з'явився;
В судовому засіданні 09.10.2012р. приймали участь представники:
Від позивача: Новодворський О.Б. -довіреність;
Від відповідача: не з'явився;
СУТЬ СПОРУ : Позивач, Об'єднана кредитна спілка Національної асоціації кредитних спілок України звернулась до господарського суду Одеської області з позовом до Кредитної спілки „Джерело плюс" про стягнення заборгованості за кредитним договором №12/11 від 21.02.2011р. в розмірі 36280,50грн. яка скрадається з заборгованості по сплаті основної сумі кредиту в розмірі 29600грн., заборгованості по сплаті процентів за користування кредитом в сумі 6434грн., індексу інфляції в сумі 88,80 грн. та 3% річних в розмірі 157,70грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 28.08.2012р. порушено провадження по справі №5017/2506/2012.
26.09.2012р. представник позивача надав до суду заяву про збільшення розміру позовних вимог, відповідно якої позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованості за кредитним договором №12/11 від 21.02.2011р. в розмірі 40997,25грн. яка скрадається з заборгованості сплаті основної сумі кредиту в розмірі 29600грн., заборгованості по сплаті процентів за користування кредитом в сумі 10890,17грн. та 3% річних в розмірі 507,08грн.
Відповідно до приписів ч.4 ст. 22 ГПК України, позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.
Вищенаведена редакція позовних вимог Об'єднаної кредитної спілки Національної асоціації кредитних спілок України, згідно з заявою про збільшення розміру позовних вимог є остаточною, у зв'язку з чим приймається господарським судом для розгляду по суті викладених в них вимог.
Відповідач у судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про місце та дату засідання, що підтверджується наявним в матеріалах справи поштовими повідомленням від 06.09.2012р. та від 09.10.2012р. відзив на позов не надав, у зв'язку з чим справу розглянуто у відповідності зі ст. 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.
У судовому засіданні 09.10.2012р. було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду в порядку статті 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив .
21.02.2011р. між Об'єднаною кредитною спілкою „Об'єднана кредитна спілка Національної асоціації кредитних спілок України" (Кредитодавець) та Кредитною спілкою „Джерело Плюс" (Позичальник) був укладений кредитний договір № 21/11 (далі договір).
Згідно п. 1.1, 1.2 договору Кредитодавець зобов'язується надати Позичальнику кредит у сумі 43000грн. на засадах строковості, зворотності, цільового характеру використання, платності та забезпеченості, а Позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитом на умовах визначених цим договором. Сума кредиту використовується на цілі: збільшення кредитного портфель Позичальника.
Кредит надається строком на 12 місяців -з 21 лютого 2011р. до 21 лютого 2012р. Кредитодавець зобов'язується надати Позичальнику кредит 21 лютого 2011р. Позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитом до закінчення строку, визначеного п. 2.1. цього Договору. Датою отримання кредиту вважається дата списання відповідної суми з рахунку Кредитодавця. Датою повернення (погашення) кредиту так само як і датою сплати процентів вважається дата зарахування коштів на рахунок Кредитодавця (п.п. 2.1., 2.2., 2.3., 2.5. договору).
Пунктами 3.1., 3.2., 3.3. договору визначено, що плата за користування кредитом (проценти) становить 19,0% річних від суми залишку кредиту за кожен день користування кредитом. Проценти нараховуються за фактичне число календарних днів користування кредитом за виключенням дня отримання кредиту та включаючи дату повернення. Для розрахунку процентів за цим Договором використовується календарний рік. Сторони домовились, що погашення кредиту та процентів за користування кредитом здійснюватиметься згідно графіка розрахунків, що є невід'ємною частиною цього Договору.
Погашення кредиту та процентів за користування кредитом відбувається в такому порядку: в першу чергу сплачуються всі нараховані проценти, а за відсутності заборгованості по процентам -погашається сума кредиту. Прострочення сплати кредиту та/або процентів за користування кредитом (згідно графіка розрахунків) не зупиняє нарахування процентів, крім випадку прийняття окремого рішення про це Кредитодавцем (п.п. 3.5., 3.6. Договору).
Відповідно до п.п. 3.7., 3.8. договору у разі ненадходження планового платежу (згідно графіка розрахунків) повністю або частково протягом трьох банківських днів з дати планового платежу за рішенням Кредитного комітету Кредитодавця цей кредит може визнаватися кредитом з підвищеним ризиком. Однак, у будь-якому випадку, у разі порушення умов цього Договору збоку Позичальника, Кредитодавець має право вимагати дострокового виконання Позичальником своїх зобов'язань, що не вважатиметься односторонньою зміною умов цього Договору. Протягом строку визнання кредиту кредитом з підвищеним ризиком процентна ставка за ним встановлюється у розмірі 38,0 % річних.
Кредит забезпечується всім належним Позичальнику на праві власності майном та коштами, на які згідно чинного законодавства України може бути звернено стягнення (п.4.1. договору).
Згідно п.п. 5.1., 5.1.1., 5.1.3., 5.1.8 договору Позичальник зобов'язаний використовувати кредит за призначення. Вчасно здійснювати платежі щодо погашення кредиту і процентів, нарахованих за користування кредитом, відповідно до графіку розрахунків. У випадку прострочення сплати частини або всієї суми кредиту сплатити нараховані проценти за користування кредитом виходячи з фактичного строку користування кредитом, включаючи день погашення.
Позичальник має право: Достроково повернути кредит повністю або частково та сплатити проценти за користування кредитом виходячи з фактичного залишку і строку користування кредитом, включаючи день погашення. При цьому, про дострокове повернення кредиту (повністю або частково) Позичальник повідомляє Кредитодавця не пізніше ніж за три банківських дні до моменту такого повернення (п.п. 5.2., 5.2.1. договору).
Із змісту п.п. 5.4., 5.4.1., 5.4.2., 5.4.3. договору вбачається, що Кредитодавець має право: вимагати від Позичальника виконання ним умов цього Договору. Змінити процентну ставку, визначену п. 3.1. цього Договору, у разі зміни вартості кредитних ресурсів (в тому числі зміни облікової ставки НБУ або індексу споживчих цін) або зміни порядку виконання зобов'язань Сторін за цим Договором внаслідок прийняття, зміни або скасування нормативно-правових актів органів державної влади та/або органів місцевого самоврядування, що регулюють правовідносини Сторін за цим Договором. Вимагати дострокового повернення кредиту та сплати процентів за весь фактичний строк користування кредитом у випадку порушення Позичальником умов цього Договору.
Цей Договір вступає в силу з моменту підписання його Сторонами та діє до повного виконання Сторонами власних обов'язків за цим Договором (п.9.2. Договору).
Позивач свої зобов'язання за договором виконав належним чином та в повному обсязі, видав відповідачу кредит на загальну суму 43000грн., що підтверджується наявним в матеріалах справи платіжним дорученням №81 від 21.02.2011р.
Проте відповідач взяті на себе зобов'язання за договором не виконав належним чином, надані йому кредитні кошти не повернув, а здійснив лише часткове погашення кредитної заборгованості відповідно до розрахунку позивача в сумі 13400 грн., у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість перед позивачем за кредитом в сумі 29600грн. та заборгованість по сплаті процентів за користування кредитом в сумі 10890,17 грн.
З цих підстав, на засіданні кредитного комітету ОКС НАКСУ від 30.09.2011р., оформленого Протоколом, було визнано з 30.09.2011р. кредит, наданий Кредитній спілці „Джерело Плюс" за договором №12/11 від 21.02.2011р., кредитом з підвищеним ризиком.
Дані обставини стали підставою для звернення Об'єднаної кредитної спілки Національної асоціації кредитних спілок України до суду з відповідним позовом за захистом свого порушеного права.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
У відповідності до ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори-основний вид правомірних дій -це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.
Згідно з ст.174 ГК України, господарські зобов'язання виникають із господарських договорів.
Відповідно до ст. 179 Господарського кодексу України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Згідно з частиною першою ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Як вище встановлено господарським судом, між сторонами у справі укладено кредитний договір, згідно з яким, позивач (Кредитодавець) зобов'язується надати відповідачу (Позичальнику) кредит у сумі 43000грн. на засадах строковості, зворотності, цільового характеру використання, платності та забезпеченості, а Позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитом на умовах визначених цим договором.
За положеннями ч.1 ст.1056-1 ЦК України розмір процентів та порядок їх сплати за договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
Частина 2 ст.1054 ЦК України визначає, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
За положеннями ч.1 ст.1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором.
Позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором ( ч.1 ст. 1049 ЦК України).
Абзацом 1 ч. 1. ст. 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Крім цього, відповідно ст. 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних вимогах звичайно ставляться.
Господарським судом встановлено, що позивач належним чином виконав умови договору, що підтверджується платіжним дорученням №81 від 21.02.2011р. -на суму 43000 грн.
Згідно ст.ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновків про наявність з боку відповідача порушень умов договору щодо сплати кредитних платежів та процентів за кредитом, а тому позовні вимоги щодо стягнення з відповідача заборгованості за кредитним договором №12/11 від 21.02.2011р. станом на 18.09.2012р. по простроченому кредиту в сумі 29600грн. та заборгованості по процентам в сумі 10890,17грн., суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Статтею 625 ЦК України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивачем було нараховано три відсотки річних на суму простроченого грошового зобов'язання в розмірі 507,08грн. Розглянувши наданий позивачем розрахунок трьох відсотків річних за прострочення виконання відповідачем прийнятих на себе грошових зобов'язань, суд доходить висновку, що вказаний розрахунок було здійснено позивачем обґрунтовано, з урахуванням приписів чинного законодавства, у зв'язку з чим позовні вимоги в частині стягнення з Кредитної спілки „Джерело Плюс" трьох відсотків річних в сумі 507,08грн. підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Наведенні позивачем докази у встановленому законом порядку Відповідачем не спростовані.
За при приписами ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, як обґрунтовані, підтверджені належними доказами та наявними матеріалами справи.
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно зі ст.ст. 44,49 ГПК України.
Керуючись ст.ст.32, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю
2. Стягнути з Кредитної спілки „Джерело Плюс" (67700, м. Білгород-Дністровський, вул. Першотравнева, буд.. 74, код ЄДРПОУ 26543057) на користь Об'єднаної кредитної спілки Національної асоціації кредитних спілок України (01135, м. Київ, вул. Чорновола, 25, офіс 49, код ЄДРПОУ 26333590) 29600 (двадцять дев'ять тисяч шістсот) грн. 00коп. заборгованості по кредиту, 10890 (десять тисяч вісімсот дев'яносто) грн. 17коп. заборгованості по сплаті процентів за користування кредитом, 507 (п'ятсот сім) грн. 08 коп. три процента річних та 1609(одну тисячу шістсот дев'ять) грн. 50коп. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Наказ видати згідно ст. 116 ГПК України.
Повний тектс рішення складено 15.10.2012р.
Суддя Погребна К.Ф.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2012 |
Оприлюднено | 16.10.2012 |
Номер документу | 26418710 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Погребна К.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні