10/145-3412
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"16" грудня 2008 р.Справа № 10/145-3412
Господарський суд Тернопільської області у складі
судді Півторака М.Є.
Розглянув справу
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Практика Плюс ХХІ», м. Київ, вул. Інститутська, 24/7, оф. 12
До відповідача: Тернопільського державного науково-технічного підприємства «Промінь», м. Тернопіль, вул. Текстильна, 28
За участю представників:
Позивача: Лісовий Р.А. –представника, паспорт № МС 534234 виданий Тернопільським МВ УМВС від 24.03.2008р.;
Відповідача: Бриска Х.І. –представника, довіреність, №993 від 15.12.2007р.
В розпочатому судовому засіданні представникам сторін роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки передбачені ст.ст.20,22,81-1 ГПК України.
У зв'язку з відсутністю клопотання представників сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалася.
Суть справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Практика Плюс ХХІ», м. Київ звернулося в господарський суду до Тернопільського державного науково-технічного підприємства «Промінь», м. Тернопіль про визнання за ним право власності на незавершене будівництво складські приміщення, розташовані на землях Шляхтинецької та Байківецької сільських рад Тернопільського району Тернопільської області, а саме: склад готової продукції №1 –будівля площею 936, кв. м.: склад готової продукції №1А –будівля площею 936, кв. м.; судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог посилається на умови Договору підряду на капітальне будівництво від 28 травня 2008 року укладеного між сторонами, відповідно до якого позивачем було виконано взяті на себе зобов'язання, а саме, своїми силами і коштами, зі свого матеріалу здійснено роботи визначені Договором підряду, зокрема, по будівництву складських приміщень для зберігання комплектуючих та готової продукції на землях Шляхтинецької та Байківецької сільських рад Тернопільського району.
Вказує, що зазначене підтверджується актами здачі прийняття робіт №1 від 11 серпня 2008 року, №2 від 24 серпня 2008 року, №3 від 24 вересня 2008 року, які підписані як з боку Генпідрядника ТОВ «Практика Плюс ХХІ»так і замовника Тернопільського ДНТП «Промінь».
Відповідач у судовому засіданні визнав позовні вимоги та факт виконаних робіт ТОВ «Практика Плюс ХХІ»в повному обсязі, що підтверджується Актами здачі прийняття-робіт та посилається на те, що на час розгляду справи, в зв'язку з важким фінансовим становищем підприємство не може здійснити взяті на себе зобов'язання, зокрема, своєчасну оплату виконаних підрядником –ТОВ «Практика Плюс ХХІ»робіт.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги повністю.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, суд встановив наступне:
Згідно ст.ст. 1, 2 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів мають підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності
Пунктом 2 статті 20 Господарського кодексу України визначено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, зокрема, шляхом визнання наявності або відсутності прав.
Позивач по справі –Товариство з обмеженою відповідальністю «Практика Плюс ХХІ»місцезнаходження якого м. Київ, вул. Інтситутська, 24/7, ов. 12 є юридичною особою, яке зареєстроване у встановленому законом порядку Печерською районною у місті Києві державною адмінітсрацією 15.05.2007року, і включене до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код 35141351, що підтверджується Довідкою № 17521/07, від 10.10.2007 року, виданою Головним між регіональним управлінням статистики у м. Києві, а тому наділене повноваженнями на судовий захист своїх прав та інтересів.
Статтею 316 Цивільного Кодексу України встановлено, що право власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Власникові належить права володіння, користування та розпорядження своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місце знаходження майна (ст.317 ЦК України).
Відповідно до статті 11 Цивільного Кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є зокрема договори та інші правочини, інші юридичні факти.
У судовому засіданні встановлено, що 28 травня 2008 року між Тернопільським науково-технічним підприємством «Промінь»(Замовник) Товариством з обмеженою відповідальністю «Практика Плюс ХХІ»(Генпідрядник) укладено Договір підряду на капітальне будівництво, предметом якого встановлено, в порядку та на умовах, визначених цим договором, Генпідрядник зобов'язується своїми силами і коштами, зі свого матеріалу, якісно та у встановлений термін, збудувати і здати об'єкти, визначені у додатку №1 до цього Договору, відповідно до проектно-кошторисної документації, у термін відповідно до графіку провадження робіт, визначеному у додатку №1, а Замовник, в свою чергу, зобов'язується надати підрядникові будівельні майданчики, передати підрядникові затверджену проектно-кошторисну документацію, повністю сплатити вартість виконаних робіт у порядку і в розмірах, передбачених цим Договором та додатками до нього, та прийняти завершені будівництвом Об'єкти (п.1.1. Договору).
Пунктом 1.2. сторони визначили, що забезпечення будівництва матеріалами, технологічним, енергетичним, електротехнічним обладнанням, апаратурою та інструментом, перелік яких визначений проектно-кошторисною документацією, покладається на Генпідрядника.
Генпідрядник має право достроково виконати свої зобов'язання за Договором (п. 2.2. Договору).
Сторони погодили, що здавання-приймання виконаних робіт оформляється актами-передачі підписаними обома сторонами, які щомісяця подаються Генпідрядником Замовнику (п. 5.1. Договору).
У відповідності до п. 5.2. Договору підряду внесенні Генпідрядником - ТзОВ «Практика Плюс ХХІ»при будівництві Об'єктів кошти, матеріали, результати робіт і послуг виконаних за рахунок Генпідрядника ТзОВ ««Практика Плюс ХХІ», об'єкти будівництва як об'єкти незавершеного будівництва, залишаються власністю Генпідрядника ТзОВ «Практика Плюс ХХІ»до моменту введення Об'єкту в експлуатацію та отримання Генпідрядником ТзОВ ««Практика Плюс ХХІ» від Замовника Тернопільським ДНТП «Промінь»повного фінансового розрахунку.
Відповідно до статті 331 ЦК України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва.
Згідно із статтею 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Пунктом. 5.5. Договору підряду, Сторони узгодили, що у випадку неможливості Замовником провести своєчасну оплату виконаних Генпідрядником, здавання –приймання в експлуатацію Об'єктів оформляється актом, який визначає залишення Об'єктів у власності Генпідрядника. За таких обставин Генпідрядник реєструє на свою користь право власності на Об'єкти.
Окрім того, п. 6.2. Договору підряду при простроченні Тернопільським ДНТП «Промінь» (Замовником) остаточного розрахунку за збудовані об'єкти, сторони застосовують положення пункту 5.5. Договору підряду.
Як вбачається з досліджених документів, відповідно умов Договору ТОВ «Практика Плюс ХХІ»виконало взяті на себе зобов'язання, що підтверджується актами здачі прийняття робіт № 1 від 11 серпня 2008р., № 2 від 24 серпня 2008р., № 3 від 24 вересня 2008р., які підписані як з боку Генпідрядника ТзОВ «Практика Плюс ХХІ»так і Замовника Тернопільського ДНТП «Промінь».
На час розгляду справи, Тернопільським ДНТП «Промінь»не здійснено належної та своєчасної оплати виконаних робіт відповідно до Договору підряду від 28 травня 2008 року та додатку №1 до нього, що підтверджується неоплаченими рахунками та листами-відповідями про неоплату робіт відповідачем, зокрема, від 12 серпня 2008 року та 25 вересня 2008 року, що знаходяться в матеріалах справи.
Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом ( ст.328 ЦК України)
Таким чином, представлені позивачем документи свідчать, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Практика Плюс ХХІ», м. Київ є належним власником об'єктів незавершеного будівництва, а саме: складські приміщення, що розташовані на землях Шляхтинецької та Байківецької сільських рад Тернопільського району Тернопільської області, і інше судом не встановлено.
У відповідності з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Отже, представлені позивачем документи свідчать, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Практика Плюс ХХІ», м. Київ набуло право власності на незавершене будівництво: складські приміщення, що розташовані на землях Шляхтинецької та Байківецької сільських рад Тернопільського району Тернопільської області, а саме: склад готової продукції №1 –будівля площею 936 кв. м.; склад готової продукції №1А –будівля площею 936 кв. м., на підставі договору підряду на капітальне будівництво від 28.05.2008 року, як належний власник, і інше судом не встановлено.
Державне мито, згідно статті 49 ГПК України, покладається на відповідача.
На підставі наведеного, керуючись статтями 43,49,82,84 Господарського процесуального кодексу України, статтею 20 Господарського Кодексу України, статтями 316, 317, 328, 331 Цивільного Кодексу України господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити.
2. Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Практика Плюс ХХІ», м. Київ, вул. інститутська, 24/7, оф. 12, ідентифікаційний код 35141351 право власності на майно незавершеного будівництва, а саме: складські приміщення, що розташовані на землях Шляхтинецької та Байківецької сільських рад Тернопільського району Тернопільської області, а саме: склад готової продукції №1 –будівля площею 936 кв. м.; склад готової продукції №1А –будівля площею 936 кв. м.
3. Стягнути з Тернопільського державного науково-технічного підприємства «Промінь», м. Тернопіль, вул. Текстильна, 28 (ідентифікаційний код 14040960) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «практика Плюс ХХІ», м. Київ, вул. Інститутська, 24/7, оф. 12 ідентифікаційний код 35141351) 85 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
4.Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття.
На рішення суду, яке не набрало законної сили сторонами може бути подано апеляційну скаргу, а прокурором внесено подання протягом десяти днів з дня його прийняття через господарський суд Тернопільської області.
Суддя М.Є. Півторак
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2008 |
Оприлюднено | 07.01.2009 |
Номер документу | 2643831 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Півторак М.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні