ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" вересня 2012 р. 11 год.40 хв.Справа № 2-а-3858/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Дубровної В.А.,
при секретарі: Шаховій О.Л.,
за участю представників:
позивача - Семенової І.К.,
відповідача - Боровик М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Космополія" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень - рішень,
встановив:
У липні 2011 року Приватне підприємство " Космополія " звернулось до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні, в якому з урахуванням уточнення позовних вимог згідно заяви від 20.09.2012 року просить визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення від 22.06.2011 року за № 0000751702 в частині збільшення суми грошового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 244 561,26 грн., за штрафними санкціями в сумі 61 140,32 грн.
Ухвалою суду від 21.07.2011 року відкрито провадження в адміністративній справі за № 2а-3858/11/2170.
У липні 2011 року Приватне підприємство " Космополія " звернулось до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні, в якому просить скасувати податкові повідомлення-рішення за № 0002352301 від 14.07.2011 року про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на прибуток приватних підприємств на загальну суму 3 371 774,38 грн. та за № 0002362301 від 14.07.2011 року про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість на загальну суму 2 443 943,75 грн.
Ухвалою суду від 27.07.2011 року відкрито провадження в адміністративній справі за № 2а-3936/11/2170.
Ухвалою суду від 06.01.2012 року адміністративну справу № 2а-3936/11/2170 на підставі розпорядження № 19 від 03.01.2012 щодо повторного автоматизованого розподілу прийнято до провадження суддею Дубровною В.А.
Ухвалою суду від 20.01.2012 року об'єднано в одне провадження адміністративну справу № 2а-3936/11/2170 з адміністративною справою № 2а-3858/11/2170 для спільного розгляду, об'єднаній справі присвоєно № 2а- 3858/11/2170.
Позивач в обґрунтування вимог щодо неправомірного збільшення підприємству грошових зобов'язань з податку на прибуток та з податку на додану вартість внаслідок визнання нікчемними угод, укладених з контрагентами - ПП «Макма-Плюс», TOB «Грейт-Мікс», TOB «Корн Агро Трейд», TOB «ФМП- ЛАК», TOB «СВС Плюс», TOB «Комп'ютерцетр-Донецьк», TOB «Вектора-Дон», ПП « Флагман-Транс», TOB «ЕНПРОК», оскільки недекларування продавцем своїх податкових зобов'язань та не подання звітів про фінансово - господарську діяльність є підставою для притягнення до відповідальності такого платника податку, а не визнання угод нікчемними внаслідок недодержання сторонами по договорам вимог ст. 203 ЦК України. На думку позивача факт того, що відносно деяких керівників контрагентів позивача проводяться оперативно-розшукові заходи підрозділами податкової міліції не спростовують факт того, що всі господарські операції ПП «Космополія» повинні кваліфікуватись, як нікчемні. Позивач вказує, що контрагенти, з якими він уклав угоди щодо закупки сільськогосподарської продукції на момент проведення господарської операції, були офіційно зареєстрованими у встановленому Законом порядку. З огляду на викладене, позивач вказує, що доводи податкового органу про визнання нікчемними угод, не є підставою для позбавлення платника податку права на віднесення сплаченого товару до валових витрат, а сплачений у ціні товару податок на додану вартість до складу податкового кредиту, якщо останній виконав усі передбачені законом умови щодо цього та має всі документальні підтвердження. Позивач також вказує, що визнання відповідачем нікчемними угод з вказаними контрагентами вплинуло на неправомірне збільшення грошового зобов'язання з податку на доходи найманих працівників за штрафними санкціями в загальній сумі 305 783,03 грн. При цьому, посилається на незрозумілість підстав та помилкову думку ДПІ про визначення об'єкту оподаткування, як додаткове благо фактично понесені витрати підприємства внаслідок здійснених директором ОСОБА_4 розрахунків готівкою при закупівлі підприємством сільськогосподарської продукції. В акті перевірки ревізорами підтверджено відображення в бухгалтерських регістрах виплат по відшкодуванню ОСОБА_4 витрат за здійснені розрахунки за сільгосппродукцію готівковою згідно отриманих авансових звітів, підтверджено факт наявності оригіналів підтверджувальних документів та не встановлено будь-яких порушень Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні. Таким чином, позивач вважає, що по нормам Цивільного кодексу України він є добросовісним набувачем, а тому відшкодовані підприємством грошові суми ОСОБА_4 внаслідок здійснених розрахунків за придбану сільгосппродукцію не повинні кваліфікуватись, як додаткові блага, а є доказами витрат підприємства при закупівлі сільгосппродукції.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав просив їх задовольнити.
Відповідач надав до суду заперечення, в яких зазначив, що спірні податкові повідомлення - рішення прийняті у відповідності до вимог діючого законодавства, оскільки за наслідками проведених ДПІ позапланової та планової перевірок ПП «Космополія» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2009 року по 31.12.2010 року встановлено, що угоди, укладені позивачем з його контрагентами-постачальниками ПП «Макма-Плюс», TOB «Грейт-Мікс», TOB «Корн Агро Трейд», TOB «ФМП- ЛАК», TOB «СВС Плюс», TOB «Комп'ютерцетр-Донецьк», TOB «Вектора-Дон», ПП « Флагман-Транс», TOB «ЕНПРОК», ПП « Зерно Транс» є нікчемними та не спричиняють реального настання правових наслідків, оскільки не було передачі товарів від продавця до покупця у зв'язку з його відсутністю, що стало підставою для висновків щодо заниження податку на прибуток на загальну суму 2 697 41,50 грн., податку на додану вартість на загальну суму 1 955 155,00 грн., а документи надані підзвітною особою - ОСОБА_4 до звітів про використання коштів, зокрема прибуткові касові ордери, отримані від вказаних контрагентів, як доказ здійснення розрахунків готівкою за сільгосппродукцію не є підтверджуючими документами понесених витрат підприємства внаслідок визнання нікчемними угод, а тому є об'єктом оподаткування, як додаткове благо, та підставою для визначення податкового зобов'язання за податком з доходів фізичних осіб за 2010 р. у сумі 244 626,42 грн.
В судовому засіданні представник ДПІ заперечення проти позовних вимог підтримав, просив відмовити у їх задоволенні.
В судовому засіданні, яке відбулось 06.04.2012 року, відповідно до статті 55 КАС України судом ухвалено на місці щодо процесуального правонаступництва шляхом допуску до судового розгляду Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби (далі - відповідач, ДПІ), яка є правонаступником Державної податкової інспекції у м. Херсоні.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи із наступного.
Приватне підприємство « Космополія» зареєстровано 21.04.2003 року виконавчим комітетом Херсонської міської ради, що підтверджується наданим до матеріалів справи свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 703771.
ПП « Космополія» знаходиться на обліку платників податку в ДПІ у м. Херсоні з 15.05.2003 р. за номером № 5454 та зареєстровано в якості платника податку на додану вартість від 11.07.2003 р. згідно свідоцтва № 30564451 НБ № 219669, виданого ДПІ у м. Херсоні.
Відповідно до Довідки з ЄДР № 2047, виданої Головним управлінням статистики у Херсонській області, основним видами діяльності ПП « Космополія» є оптова торгівля зерном, насінням та кормами для тварин, інші види оптової торгівлі, вирощування зернових та технічних культур, діяльність автомобільного вантажного транспорту.
Судом встановлено, що з 01.04.2011 року по 25.04.2011 року згідно пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.77.4 ст.77 Податкового кодексу України та наказів ДПІ у м.Херсоні від 17.03.11р. № 734, від 11.04.11 № 949 та відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок на підставі направлень від 31.03.2011 року № 639/23-5 та від 11.04.2011 року № 695/23-5 посадовими особами ДПІ була проведена планова виїзна перевірка ПП «Космополія » з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2009 року по 31.12.2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2009 року по 31.12.2010 року, за наслідками якої було складено Акт перевірки № 1934/23-5/32392245 від 09.06.2011 р. ( надалі - Акт № 1934/23-5/32392245).
Згідно п.п. 78.1.12. п. 78.1. ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється якщо органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу
державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Так, відповідно до вказаних норм Податкового кодексу України, з 01.07.2011 року по 04.07.2011 року на підставі направлення від 01.07.2011 року № 1714/23-3 уповноваженою особою ДПІ була проведена документальна позапланова виїзна перевірка ПП « Космополія » з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2009 року по 31.12.2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2009 року по 31.12.2010 року, за результатами якої було складено акт перевірки № 2301/23-3/32392245 від 04.07.2011 р. (надалі - Акт № 2301/23-3/32392245)
Висновками вказаних актів перевірок є встановлені порушення -
- п.п. 3.1.1. п. 3.1. ст.3; пп.4.2.9 п.4.2 ст.4; пп.6.1.1 п.6.1, пп.6.3.2 п.6.3 ст.6; пп.8.1.1 п.8.1 ст.8 Закону України від 22 травня 2003 року № 889-IV " Про податок з доходів фізичних осіб " щодо правильності утримання та своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб внаслідок чого занижено податок з доходів фізичних осіб за 2010 р. у сумі 244 626,42 грн. ( п.3,4 акту перевірки № 1934/23-5/32392245);
- п. 1.6, п.1.32 ст.1; п.4.1, пп.4.1.1 п.4.1 ст.4; п.5.1, пп.5.2.1 п.5.2, пп.5.3.9 .5.3, п.5.9 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого занижено податок на прибуток за перевірений період на загальну суму 2 697 419,50 грн., у тому числі за 4 квартал 2009 року в сумі 262 506,50 грн., за 1 квартал 2010 року в сумі 522 932,75 грн., за 2 квартал 2010 року в сумі 327 341,50 грн., за 3 квартал 2010 року в сумі 925 031,50 грн., за 4 квартал 2010 року в сумі 659 607,25 грн.
- п 1.6 ст. 1, п.п. 3.1.1 п. 3.1. ст..3, п. 4.1. ст.. 4, пп. 7.2.3, пп.7.2.6, п.7.2, пп.7.4.1, пп.7.4.4, пп.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» в результаті чого занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 1 955 155,00 грн., у тому числі, за січень 2010 року в сумі 66 478 грн., за лютий 2010 року в сумі 122 224 грн., за березень 2010 року в сумі 229 645,00 грн.,за червень 2010 року в сумі 257 512 грн., за липень 2010 року в сумі 59 325 грн., за серпень 2010 року в сумі 162 640 грн., за вересень 2010 року в сумі 521 600 грн., за жовтень 2010 року в сумі 144 913 грн., за листопад 2010 року в сумі 177 895 грн., за грудень 2010 року в сумі 212 923 грн.
На підставі висновків за актом перевірки № 1934/23-5/32392245 було прийнято :
- податкове повідомлення - рішення від 22.06.2011 року за № 0000751702 щодо збільшення суми грошового зобов'язання за платежем штрафні санкції з податку на доходи найманих працівників в розмірі 244 626,42 грн., за штрафними санкціями в сумі 61 156,61 грн., яке оскаржується позивачем в частині збільшення суми грошового зобов'язання за платежем штрафні санкції з податку на доходи найманих працівників в розмірі 244 561,27 грн., за штрафними санкціями в сумі 61 140,32 грн.
На підставі висновків акту перевірки № 2301/23-3/32392245 були прийняті:
- податкове повідомлення-рішення за № 0002352301 від 14.07.2011 року про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на прибуток приватних підприємств за основним платежем в сумі 2 697 419,50 грн., за штрафними санкціями в сумі 674 354,88 грн.;
- податкове повідомлення-рішення за № 0002362301 від 14.07.2011 року про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість за основним платежем в сумі 1 955 155,00 грн., за штрафними санкціями в сумі 488 788,75 грн.
Як вбачається з описової частини актів перевірок № 1934/23-5/32392245, № 2301/23-3/32392245 на визначення грошових зобов'язань за вказаними видами податків вплинули наступні порушення ПП « Коспомолія», зокрема
1)За податком на прибуток приватних підприємств -
- порушення п. 5.1, пп. 5.2.1 п.5.2, пп. 5.3.9 (абз.4) п. 53 ст. 5 Закону України від 28.12.94 № 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" в частині завищення валового доходу внаслідок неправомірного включення ПП « Коспомолія» до складу валових витрат суму 10 667 978,00 грн., яка складає вартість товару ( соняшник, пшениця, ячмінь, ріпак), отриманого від ПП «Макма-Плюс», ТОВ «Грейт-Мікс», ТОВ «Корн Агро Трейд», ТОВ «ФМП-ЛАК», ТОВ «СВС Плюс», ТОВ «Компютерцентр - Донецьк», ТОВ «Вектора-Дон», ПП «Флагман-Транс», ТОВ «Енпрок», ПП « Зерно Транс» які фактично не здійснювались (визнані недійсними) та не мали на меті подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності ПП « Космополія».
- порушення пп. 4.1.1 п.4.1 ст.4, п.1.32 ст. 1, п.5.9 ст.5 Закону України від 28.12.94 р. № 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" в частині заниження валового доходу у сумі 36 252,00 грн., внаслідок безпідставного завищення собівартості проданого товару (пшениця, ячмінь) та заниження вартості залишків продукції (пшениця, ячмінь).
- порушення пп. 5.2.1 п.5.2, пп..5.3.9 п.5.3 ст. 5 Закону України від 28.12.94 №334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" ПП « Космополія» в частині завищення валового доходу внаслідок включення до складу валових витрат у 2-4 кварталах 2010 року двічі вартість по послугах і ТМЦ, що спричинило завищення валових витрат на суму 73 162,00 грн. та в 4 кварталі 2009 року і в 2 кварталі 2010 року включено до складу валових витрат послуг на суму 12 286,00 грн., які не підтверджені відповідними документами.
Вказані порушення стали підставою для збільшення податку на прибуток за рахунок зменшення валових в сумі 10 753 426,00 грн. та збільшення валового доходу в сумі 36252,00 грн.). Податок на прибуток: 10 753 426,00 грн. - ( - 36252,00 грн.) = 10 789 678,00 * 25%= 2 697 419,5 грн.
2) за податком на додану вартість -
- порушення пп..7.4.1., пп..7.4.4, пп.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97 № 168/97-ВР ПП "Космополія" за жовтень - грудень 2009 року, січень - грудень 2010 року в частині завищення податкового кредиту внаслідок безпідставного включення до податкового кредиту суми ПДВ на загальну суму 2 133 596,00 грн. по угодах, укладених ПП "Космополія" з його контрагентами ПП «Макма-Плюс», ТОВ «Грейт-Мікс», ТОВ «Корн Агро Трейд», ТОВ «ФМП-ЛАК», ТОВ «СВС Плюс», ТОВ «Компютерцентр - Донецьк», ТОВ «Вектора-Дон», ПП «Флагман-Транс», ТОВ «Енпрок», ПП « Зерно Транс», які фактично не здійснювались (визнані недійсними) та не мали на меті подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності ПП « Космополія».
- порушення п.4.1. ст.4. Закону України від 03.04.97 № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» в частині завищення податкових зобов'язань за показниками у рядку 1 колонка Б Декларацій „ Операції на митній території, що оподатковуються за ставкою 20 відсотків, крім імпорту товарів", задекларованих суб'єктом господарювання всього ПДВ у сумі 267 146 грн., відкоригованого актом від 29.12.10 №5605/23-2 ( стор. 60-62 акту)
- порушення пп.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" ПП "Космополія" в серпні, листопаді і грудні 2010 р. включено до податкового кредиту ПДВ у сумі 26 408,13 грн. без наявності податкових накладних
Вказані порушення стали підставою для збільшення податку на додану вартість в сумі 1 955 155,00 грн. внаслідок завищення податкових зобов'язань у сумі 267 146 грн. та завищення податкового кредиту на суму 1 955 155,00 грн.
3) за податок з доходів фізичних осіб найманих працівників:
- порушено пп. 3.1.1 п. 3.1 ст.3, пп. 4.2.9 п. 4.2 ст. 4, пп. 6.1.1 п. 6.1, пп. 6.3.2 п. 6.3 ст. 6, пп. 8.1.1 пп.8.1.2 п.8.1. ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-ІУ від 22.05.2003 року в частині заниження податку з доходів фізичних осіб у 2010 році на суму 244 561,26 грн., у зв'язку із не визначенням об'єкта оподаткування та не включенням до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника податку директора ПП «Космополія» ОСОБА_4 як додаткове благо на загальну суму 1 630 408,40 грн.
Проаналізувавши причини встановлених порушень Закону України від 28.12.94 р. № 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" ( далі Закон України № 334/94-ВР), Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97 № 168/97-ВР ( далі Закон України №168/97-ВР), Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889-ІУ від 22.05.2003 року ( далі Закон України № 889-ІУ від 22.05.2003 ), суд приходить до висновку, що одним із основних доводів контролюючого органу при прийняті оскаржуваних рішень є визнання нікчемними господарські операції між ПП «Космополія» та ПП « Макма-Плюс », TOB « Грейт-Мікс », TOB «Корн Агро Трейд », TOB «ФМП- ЛАК», TOB «СВС Плюс», TOB « Комп'ютерцетр-Донецьк », TOB «Вектора-Дон», ПП « Флагман-Транс», TOB «ЕНПРОК», ПП « Зерно Транс» відповідно до п.1, п.2 ст.215, п.1, п.5 ст.203 Цивільного кодексу України, так як не створюють реального настання правових наслідків, передбачених ст. 626, 629, 655, 662, 658, 664 Цивільного кодексу України, і в силу ст.216 Цивільного кодексу України не створюють юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з їх недійсністю.
Даний висновок ґрунтується на відсутності у позивача актів приймання-передачі товару, документів складського обліку зерна, товарно-транспортних накладних з відмітками про відвантаження продукції постачальниками та приймання її ПП « Космополія» або інші документи на транспортування товару. Крім того, не надані квитанції про приймання вантажу на маршруті - від станції відправлення до станції прибуття, відсутня інформація щодо фактичних відправників, не надані до перевірки сертифікати якості, не надана інформація щодо приймання зерна (пшениці) та його зберігання.
Крім того, відділом перевірок ризикових операцій управління податкового контролю юридичних осіб, для проведення перевірки ПП „Космополія", надано ДПІ інформацію по контрагентах-постачальниках, з якої встановлено, зокрема:
ПП « Макма -Плюс » ( м. Миколаїв) має стан підприємства 23 - «місцезнаходження не встановлено». Слідчим відділом ПМ ДПА у Миколаївській області 09.08.10 р. порушено кримінальну справу № 10800015 у відношенні директора ПП „ Макма-Плюс " ОСОБА_6, за ознаками злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч.3 ст. 212, ч. 2 ст.205 КК України. Відповідно до Реєстраційної інформації по платнику податків ДПС України директором і головним бухгалтером числиться ОСОБА_7, який згідно інформації УПМ ДПА у Херсонській області від 05.05.11 р. вх. № 2906/8 надав пояснення про відсутність ведення фінансово-господарської діяльності ПП „ Макма-Плюс ".
ТОВ «Грейт-Мікс» (м. Миколаїв) має стан підприємства 21 - « ліквідаційна процедура за рішенням (постановою) суду ». Слідчим відділом ПМ ДПА у Миколаївській області 09.08.10 порушено кримінальну справу № 10800015 відносно TOB « Грейт-Мікс», за ознаками злочину, передбаченого ч.5 ст.27, ч. 3 ст.212, ч.2 ст. 205 КК України.
ТОВ «Корн Агро Трейд» ( м. Миколаїв) стан підприємства 23 - «місцезнаходження не встановлено». Слідчим відділом ПМ ДПА у Миколаївській області 09.08.10 порушено кримінальну справу № 10800015 відносно TOB «Корн Агро Трейд», за ознаками злочину, передбаченого ч.5 ст.27, ч.3 ст.212, .205 КК України.
ТОВ «ФМП-ЛАК» ( м. Бориспіль) - стан підприємства : 8 - « до ЄДР внесено запис про відсутність за місцезнаходженням». Згідно акту перевірки Бориспільської ОДПІ від 18.02.11 р. № 133/23-2/35455333 Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість від 22.09.10 р. № 100302472, видане Бориспільською ОДПІ, було анульовано 03.02.11 р. Службовими записками ВПМ Бориспільської ОДПІ № 293/7/26-31 від 22.01.11 р., № 343/7/26-31 від 26.01.11 р., № 403/7/26-31 від 27.01.11 було повідомлено, що згідно пояснень директора (головного бухгалтера) - ОСОБА_8, він не має ніякого відношення до створення та ведення фінансово-господарської діяльності TOB „ФМП-ЛАК" за весь період його існування. Також встановлено, що у TOB „ФМП-ЛАК" відсутні необхідні умови для ведення господарської діяльності ( відсутні основні фонди, технічний персонал, виробничі активи, приміщення, транспортні засоби).
ТОВ «СВС Плюс» ( м. Бориспіль) стан підприємства : 8 - « до ЄДР внесено запис про відсутність за місцезнаходженням». Згідно акту перевірки Бориспільської ОДПІ від 18.02.11 р. №138/23-2/35512160 Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість від 19.12.07 № 100084246, видане Бориспільською ОДПІ, було анульовано 08.02.11 р. Службовими записками ВПМ Бориспільської ОДПІ № 418/7/26-34 від 28.01.11 р., № 863/7/26-34 від 17.02.11 було повідомлено, що засновником та директором ТОВ «СВС Плюс» до липня 2010 р. був ОСОБА_9, який не усвідомлюючи свої дії та наслідки передав печатку та реєстраційні документи ТОВ «СВС Плюс» знайомому, та повідомив, що не має ніякого відношення до складання, підписання та подання до Бориспільської ОДПІ податкової звітності ТОВ « СВС Плюс » за період з серпня по грудень 2010 року.
ТОВ «Комп'ютерцентр-Донецьк» (м. Донецьк) згідно певних оперативних заходів проведених відділом податкової міліції ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька відносно TOB «Комп'ютерцентр-Донецьк» встановлено, що посадова особа ОСОБА_10 не має ніякого відношення до TOB «Комп'ютерцентр-Донецьк», з жовтня 2010 року знаходиться за межами України і проживає в Росії. У ТОВ «Комп'ютерцентр-Донецьк» відсутні трудові резерви, складські приміщення, виробничі потужності для здійснення будь-якого виду діяльності.
ТОВ « Вектора-ДОН» (м. Донецьк) стан підприємства 14 - «визнано банкрутом» згідно порушення провадження у справі про банкрутство від 03.11.10 р. № 45/227-Б, відомості про зняття з обліку - згідно рішення суду від 14.03.11 р. Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість від 27.01.10 р. № 100262381, видано ДПІ в Київському районі м. Донецька, було анульовано - 08.02.11 р. У ТОВ « Вектора-ДОН» відсутні трудові резерви, складські приміщення, виробничі потужності для здійснення будь-якого виду діяльності.
ПП « Флагман-Транс» (м. Київ) стан підприємства 30 - «в стані переходу до іншої ДПІ», стан 15 - «перейшов до іншої ДПІ». Згідно службової записки від 21.03.11 р. ПП "Флагман-Транс" перейшов до ДПІ у Печерському районі м. Києва. Свідоцтво про реєстрацію платника додану вартість від 16.09.10 № 100139610, дата анулювання 30.09.10 р. з причини надання підприємством декларацій про відсутність поставок.
ТОВ «ЕНПРОК» ( м. Херсон) стан підприємства 30 - «в стані переходу до іншої ДТП», реєстраційну справу платника направлено до ДПІ у Печерському районі м. Києва. Згідно службової записки ГВПМ ДПІ у м. Херсоні від 27.12.10 р. № 8847/26-605 опитаний засновник підприємства ОСОБА_11 надав письмові пояснення, що до фінансово-господарської діяльності ТОВ TOB „Енпрок" після призначення на посаду ОСОБА_12, тобто з червня 2010 року не має ніякого відношення. У ході проведення оперативних заходів співробітниками ГВПМ ДПІ у м. Херсоні не вдалося встановити активи, основні фонди, транспортні засоби TOB „Енпрок".
Також актом перевірки № 2301/23-3/32392245 на стор. 47 вказано, що ПП «Космополія» мало взаємовідносини із ПП «Зерно Транс» (код 36400767, м. Генічеськ) щодо поставки сільськогосподарської продукції (ячмінь, пшениця, соняшник), однак взаємовідносини з ПП «Зерно Транс» (код 36400767) за період з серпня по грудень 2009 року перевірено ДПІ у м. Херсоні, про що складено акт перевірки від 29.12.10 р. № 5605/23-2/32392245, яким встановлено що операції з оприбуткування, приймання-передачі товарів ПП «Космополія» від ПП «Зерно Транс»" не проводились, та як наслідок у ході перевірки не виявлено факту передачі товарів від продавця до покупців, в зв'язку з його відсутністю. На підставі висновку даного акту перевірки ДПІ встановлено безпідставне включення позивачем до податкового кредиту суми ПДВ по даним операціям в рамках укладених угод, які визнані недійсними: за жовтень 2009 року в сумі ПДВ - 23 333,44 грн. за листопад 2009 року в сумі ПДВ - 81 330,56 грн. за грудень 2009 року в сумі ПДВ - 102 586,24 грн. та безпідставне віднесення до валових витрат по декларації з податку на прибуток за 4 квартал 2009 року суму у розмірі 1 036 251,18 грн. по операціях з придбання сільськогосподарської продукції (пшениця, ячмінь, соняшник), які визнані недійсними ( Додаток до акту перевірки №8 ). Також внаслідок списання товару (якого фактично не існувало) в жовтні 2009 року, який оприбутковано в вересні 2009 року від ПП « Зерно Транс», залишок товару станом на 01.10.09 р. підлягає зменшенню на 319,41 тн. на суму 299 478,33 грн. Відповідно до п. 5.9 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та розрахунку (додатки № 8,15 до акту планової перевірки) валові доходи 3 кварталу 2009 року підлягають зменшенню на суму 299 478,33 грн. За наслідками вказаних порушень ПП «Космополія» стосовно правових відносин з ПП «Зерно Транс» встановлено завищення валових витрат за 4-й квартал 2009 року на суму 1 036 251,18 грн. та завищення податкового кредиту з ПДВ за жовтень 2009 року в сумі ПДВ - 23333,44 грн. за листопад 2009 року в сумі ПДВ - 81330,56 грн. за грудень 2009 року в сумі ПДВ - 102586,24 грн.( інформація наведена у додатках до акту планової перевірки № 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14,15.).
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу спірних правових актів індивідуальної дії на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, суд зазначає таке.
Частиною 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
З 01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, а тому до правовідносин, які виникли у цій справі, слід застосовувати норми законів, які діяли на момент виникнення правовідносин, тобто Закон України «Про податок на додану вартість», Закон України « Про оподаткування прибутку підприємств» (чинні в редакції станом на 31.12.2010 р.) та норми Податкового кодексу України виходячи з того, що перевірка позивача податковим органом здійснена у квітні, липні 2011р.
Згідно підпункту 4.1 статті 4 Закону України « Про оподаткування прибутку підприємств» валовий доход - загальна сума доходу платника податків від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній, або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за її межами.
Пунктом 5.1 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» валові витрати виробництва та обігу - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт,послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.
Не належить до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.
У відповідності до п.2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Правила податкового обліку визначаються відповідними нормативними документами, що регламентують порядок оподаткування в Україні.
Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена п.п.1.2 п.1, п.п.2.1 п.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95р. № 88 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.95р. за № 168/704, первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.
Згідно ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкуванням оброблених даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Такі первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Пунктом 1.7 статті 1 Закону України «Про податок на додану вартість» (чинного на 2010р.) визначено, що податковий кредит - це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.
Відповідно до 7.4.1 п.7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість (чинного на момент виникнення правовідносин) податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Якщо у подальшому такі товари (послуги) починають використовуватися в операціях, які не є об'єктом оподаткування згідно зі статтею 3 цього Закону або звільняються від оподаткування згідно зі статтею 5 цього Закону, чи основні фонди переводяться до складу невиробничих фондів, то з метою оподаткування такі товари (послуги), основні фонди вважаються проданими за їх звичайною ціною у податковому періоді, на який припадає початок такого використання або переведення, але не нижче ціни їх придбання (виготовлення, будівництва, спорудження).
Згідно з п.п.7.4.4 п.7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість ( чинного станом на момент виникнення спірних правовідносин), якщо платник податку придбаває (виготовляє) матеріальні та нематеріальні активи (послуги), які не призначаються для їх використання в господарській діяльності такого платника, то сума податку, сплаченого у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включається до складу податкового кредиту.
Згідно з підпунктами 7.2.1 і 7.2.3 пункту 7.2 статті 7 Закону України «Про додану вартість» податкова накладна, яка є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом, складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках ( оригінал надається покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг) та повинна містити зазначені окремими рядками: а) порядковий номер податкової накладної; б) дату виписування податкової накладної; в) повну або скорочену назву, зазначену у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); д) місце розташування юридичної особи або місце податкової адреси фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість; е) опис (номенклатуру) товарів (робіт, послуг) та їх кількість (обсяг, об'єм); є) повну або скорочену назву, зазначену у статутних документах отримувача; ж) ціну поставки без врахування податку; з) ставку податку та відповідну суму податку у цифровому значенні; и) загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку. Податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надаються покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом. Податкова накладна виписується на кожну повну або часткову поставку товарів (робіт, послуг). У разі коли частка товару (робіт, послуг) не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом державної податкової служби України, та враховується у визначенні загальних податкових зобов'язань ( абзаци 1, 3, 4 підпункту 7.2.3 пункту 7.2 статті 7 Закону України « Про оподаткування прибутку підприємств».
Відповідно до підпункту 7.4.5 пункту 7.4 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).
Як вбачається з актів перевірок ДПІ № 2301/23-3/32392245 та № 1934/23-5/32392245 одним із основних видів діяльності ПП „ Космополія " є вирощування і реалізація сільгосппродукції: зернові і технічні культури (пшениця, ячмінь, соняшник, ріпак). Для ведення сільськогосподарського виробництва (вирощування сільгосппродукції) підприємство орендує у Новотроїцької районної держадміністрації земельні ділянки, а також орендує землі у фізичних осіб-пайовиків для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Новопокровської сільської ради, та Томинобалківської сільської ради. В перевіряємому періоді ПП « Космополія" орендувало у фізичних осіб сільгосптехніку та автотранспорт: автомобілі марки KAJV4A3 43105 , зернозбиральний комбайн марки «ДОН», комбайн марки « Джон ДИР », автомобіль марки «RENAULT» (вантажний).
Протягом перевіряє мого періоду ПП « Космополія » були укладені господарські договори, зокрема.
У січні 2010 року ПП «Космополія» згідно договору поставки від 05.011.10 р. № 05/01-2010 р. придбало у ПП ,,Макма-Плюс", в особі директора ОСОБА_6, пшеницю на суму 332 391,00 грн., крім того ПДВ 66 478,20 грн., загальна сума складає 398 869,20 грн., що задокументовано видатковими та податковими накладними, перелік яких наведений у додатку № 4 « Перелік первинних документів ПП « Космополія» на оприбуткування товару від ПП ,,Макма-Плюс" та на відвантаження товару контрагентам-покупцям» до акту перевірки № 2301/23-3/32392245.
Розрахунки здійснені готівкою в повному обсязі на суму 398 869,20 грн., що підтверджується авансовими звітами ОСОБА_4, зокрема авансовим звітом від 20.01.10 р. № 1, квитанція до прибуткового касового ордеру № 12 від 20.01.10 р. у сумі 398 869,20 грн.
Вказаний об'єм пшениці був реалізований ТОВ СП « Нібулон» ( м.Миколаїв), що оформлено видатковими та податковими накладними, перелік яких наведений у додатку № 4 до акту перевірки № 2301/23-3/32392245.
У лютому і березні 2010 року ПП «Космополія» згідно договору поставки від 15.02.10 р. було придбано у ТОВ «Грейт-Мікс» ячмінь, соняшник на суму 983 602,52 грн., крім того ПДВ 196 720,50 грн., загальна сума складає 1 180 323,02 грн., що задокументовано видатковими та податковими накладними, перелік яких наведений у додатку № 4 « Перелік первинних документів ПП « Космополія» на оприбуткування товару від ТОВ «Грейт-Мікс» та на відвантаження товару контрагентам-покупцям» до акту перевірки № 2301/23-3/32392245
Розрахунки здійснені готівкою в повному обсязі на суму 1 180 323,02 грн., що підтверджується авансовими звітами ОСОБА_4, зокрема авансовим звітом від 16.02.10 № 7, квитанцією до прибуткового касового ордеру №8 від 16.02.10 р. у сумі 92 675,52 грн.; авансовим звітом від 16.02.10 № 7, квитанцією до прибуткового касового ордеру №10 від 16.02.10 у сумі 32 028,00 грн.; авансовим звітом від 18.02.10 № 8, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 12 від 18.02.10 у сумі 113 974,22 грн., авансовим звітом від 22.02.10 р. № 9, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 14 від 22.02.10 р. у сумі 75 179,70 грн.; авансовим звітом від 24.02.10 № 10, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 16 від 24.02.10 у сумі 34 695,36 грн.; авансовим звітом від 24.02.10 № 10, квитанцією до прибуткового касового ордеру №18 від 24.02.10 у сумі 32 901,12 грн.; авансовим звітом від 01.03.10 № 13, квитанцією до прибуткового касового ордеру №27 від 01.03.10 у сумі 65 494,26 грн.; авансовим звітом від 01.03.10 №13, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 28 від 01.03.10 у сумі 32 421,44 грн.; авансовим звітом від 01.03.10 № 13, квитанцією до прибуткового касового ордеру №29 від 01.03.10 у сумі 86 752 76 грн., авансовим звітом від 02.03.10 №14, квитанцією до прибуткового касового ордеру №32 від 02.03.10 у сумі 195 845,88 грн.; авансовим звітом від 02.03.10 № 14, квитанцією до прибуткового касового ордеру №33 від 02.03.10 у сумі 184 689,96 грн.; авансовим звітом від 03.03.10 № 15, квитанцією до прибуткового касового ордеру №36 від 03.03.10 у сумі 33 664,80 грн.
Вказаний об'єм ячменю та соняшника був реалізований ТОВ СП « Нібулон» ( м.Миколаїв), ЗАТ АТ « Каргілл» ( м. Київ), що оформлено видатковими та податковими накладними, перелік яких наведений у додатку № 4 до акту перевірки № 2301/23-3/32392245.
У лютому, березні і червні 2010 року ПП „Космополія" згідно договору поставки від 01.02.10 р. було придбано у ТОВ « Корн Агро Трейд » ячмінь, соняшник і ріпак на суму 2 062 507,09 грн., крім того ПДВ 412 501,42 грн., загальна сума складає 2 475 008,51 грн. що задокументовано видатковими та податковими накладними, перелік яких наведений у додатку № 4 « Перелік первинних документів ПП « Комополія» на оприбуткування товару від ТОВ « Корн Агро Трейд » та на відвантаження товару контрагентам-покупцям» до акту перевірки № 2301/23-3/32392245.
Розрахунки здійснені готівкою в повному обсязі на суму 2 475 008,51 грн., що підтверджується авансовими звітами ОСОБА_4, зокрема авансовим звітом від 01.02.10 № 2, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 1 від 01.02.10 в сумі 56 214,73 грн.; авансовим звітом від 08.02.10 № 3, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 2 від 08.02.10 у сумі 91 685,88 грн.; авансовим звітом від 09.02.10 №4, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 3 від 09.02.10 у сумі 58 205,66 грн.,; авансовим звітом від 09.02.10 № 4, квитанцією до прибуткового касового ордеру від 09.02.10 у сумі 63743,33 грн.; авансовим звітом від 10.02.10 № 5, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 5 від 10.02.10 у сумі 51 945,70 грн., авансовим звітом від 15.02.10 № 6, квитанцією до прибуткового касового ордеру №6 від 15.02.10 у сумі 30090,00 грн.; авансовим звітом від 08.03.10 №16, квитанцією до прибуткового касового ордеру №11 від 08.03.10 у сумі 255635,76 грн.; авансовим звітом від 08.03.10 №16, квитанцією до прибуткового касового ордеру №12 від 08.03.10 у сумі 29 877,12 грн.; авансовим звітом від 08.03.10 №16, квитанцією до прибуткового касового ордеру №13 від 08.03.10 у сумі 196 717,92 грн.; авансовим звітом від 09.03.10 №17, квитанцією до прибуткового касового ордеру №14 від 09.03.10 у сумі 28667,52 грн.; авансовим звітом від 25.03.10 №18, квитанцією до прибуткового касового ордеру №25 від 25.03.10 в сумі 68 101,32 грн.; авансовим звітом від 18.06.10 №40, квитанцією до прибуткового касового ордеру №77 від 18.06.10 у сумі 43 142,64 грн.; авансовим звітом від 19.06.10 №41, квитанцією до прибуткового касового ордеру №78 від 19.06.10 у сумі 87469,92 грн.; авансовим звітом від 20.06.10 №42, квитанцією до прибуткового касового ордеру №79 від 20.06.10 у сумі 202 524,36 грн.; авансовим звітом від 21.06.10 №43, квитанцією до прибуткового касового ордеру №80 від 21.06.10 у сумі 108 560,40 грн.; авансовим звітом від 27.06. 10 №45, квитанцією до прибуткового касового ордеру №86 від 27.06. 10 у сумі 46 651,08 грн.; авансовим звітом від 29.06.10 №44, квитанцією до прибуткового касового ордеру №87від 29.06.10 у сумі 1055775,17 грн.
Вказаний об'єм ячменю, соняшника і ріпаку був реалізований ТОВ СП « Нібулон» ( м. Миколаїв), ЗАТ АТ « Каргілл » ( м. Київ), що оформлено видатковими та податковими накладними, перелік яких наведений у додатку № 4 до акту перевірки № 2301/23-3/32392245.
У листопаді 2010 року ПП «Космополія» згідно договору поставки від 17.11.10 було придбано у ТОВ «ФМП-ЛАК» соняшник на суму 406 625,40 грн., крім того ПДВ 81 325,08 грн., загальна сума складає 487 950,48 грн., що задокументовано видатковими та податковими накладними, перелік яких наведений у додатку № 4 « Перелік первинних документів ПП « Космополія» на оприбуткування товару від ТОВ «ФМП-ЛАК» та на відвантаження товару контрагентам-покупцям» до акту перевірки № 2301/23-3/32392245.
Розрахунки здійснені готівкою в повному обсязі на суму 487 950,48 грн., що підтверджується авансовими звітами ОСОБА_4, зокрема авансовим звітом від 17.11.10 №73, квитанцією до прибуткового касового ордеру №602 від 17.11.10 у сумі 180 562,73 грн.; авансовим звітом від 18.11.10 №74, квитанцією до прибуткового касового ордеру №610 від 18.11.10 у сумі 175 579,20 грн.; авансовим звітом від 22.11.10 № 75 квитанцією до прибуткового касового ордеру №630 від 22.11.10 у сумі 131 784,48 грн.
Вказаний об'єм соняшника був реалізований ЗАТ АТ « Каргілл » ( м. Київ), що оформлено видатковими та податковими накладними, перелік яких наведений у додатку № 4 до акту перевірки № 2301/23-3/32392245.
У листопаді 2010 року ПП «Космополія» згідно договору поставки від 15.11.10 р. було придбано у ТОВ «СВС Плюс» соняшник на суму 438 072,60 грн., крім того ПДВ 87 614,52 грн., загальна сума складає 525 687,12 грн., що задокументовано видатковими та податковими накладними, перелік яких наведений у додатку № 4 « Перелік первинних документів ПП « Комополія» на оприбуткування товару від ТОВ «СВС Плюс» та на відвантаження товару контрагентам-покупцям» до акту перевірки № 2301/23-3/32392245.
Розрахунки здійснені готівкою в повному обсязі на суму 525 687,12 грн., що підтверджується авансовими звітами ОСОБА_4, зокрема авансовим звітом від 15.11.10 №71, квитанцією до прибуткового касового ордеру №450 від 15.11.10 у сумі 167 035,44 грн.; авансовим звітом від 16.11.10 №72, квитанцією до прибуткового касового ордеру №452 від 16.11.10 у сумі 180 319,68 грн.; авансовим звітом від 16.11.10 №72, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 459 від 16.11.10 у сумі 178 332,00 грн.
Вказаний об'єм соняшника був реалізований ЗАТ АТ « Каргілл» ( м. Київ), що оформлено видатковими та податковими накладними, перелік яких наведений у додатку № 4 до акту перевірки № 2301/23-3/32392245.
У грудні 2010 року ПП «Космополія» згідно договору поставки від 01.12.10 р. було придбано у ТОВ « Компьютерцентр-Донецьк » соняшник на суму 1 019 166,80 грн., крім того ПДВ 203 833,36 грн., загальна сума складає 1 223 000,16 грн., що задокументовано видатковими та податковими накладними, перелік яких наведений у додатку № 4 « Перелік первинних документів ПП « Комополія» на оприбуткування товару ТОВ « Компьютерцентр-Донецьк » та на відвантаження товару контрагентам-покупцям»до акту перевірки № 2301/23-3/32392245.
Розрахунки здійснені готівкою в повному обсязі на суму 1 223 000,16 грн., що підтверджується авансовими звітами ОСОБА_4, зокрема авансовим звітом від 07.12.10 № 77, квитанцією до прибуткового касового ордеру №406 від 07.12.10 у сумі 477 459,36 грн.; авансовим звітом від 07.12.10 №77, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 406 від 07.12.10 у сумі 273 301,80 грн.; авансовим звітом від 13.12.10 №78, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 406 від 13.12.10 у сумі 472 239,00 грн.
Вказаний об'єм соняшника був реалізований ЗАТ АТ « Каргілл» ( м. Київ), що оформлено видатковими та податковими накладними, перелік яких наведений у додатку № 4 до акту перевірки № 2301/23-3/32392245.
У жовтні 2010 року ПП «Космополія» згідно договору поставки від 04.10.10 було придбало у ТОВ «Вектора-ДОН» пшеницю на суму 724 564,23 грн., крім того ПДВ 144 912,90 грн., загальна сума складає 869 477,08 грн., що задокументовано видатковими та податковими накладними, перелік яких наведений у додатку № 4 « Перелік первинних документів ПП « Комополія» на оприбуткування товару ТОВ «Вектора-ДОН» та на відвантаження товару контрагентам-покупцям»до акту перевірки № 2301/23-3/32392245.
Розрахунки здійснені готівкою в повному обсязі на суму 869477,08 грн., що підтверджується авансовими звітами ОСОБА_4, зокрема авансовим звітом від 04.10.10 № 64, квитанцією до прибуткового касового ордеру №298 від 04.10.10 у сумі 113 299,68 грн.; авансовим звітом від 05.10.10 № 65, квитанцією до прибуткового касового ордеру №308 від 05.10.10 у сумі 51 595,32 грн., авансовим звітом від 05.10.10 №65, квитанцією до прибуткового касового ордеру №310 від 05.10.10 у сумі 48 988,80 грн.; авансовим звітом від 05.10.10 №65, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 309 від 05.10.10 у сумі 54 853,20 грн.; авансовим звітом від 08.10.10 №66, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 330 від 08.10.10 у сумі 55 558,80 грн.,авансовим звітом від 08.10.10 № 66, квитанцією до прибуткового касового ордеру №331 від 08.10.10 у сумі 48 990,60 грн.; авансовим звітом від 11.10.10 № 67 квитанцією до прибуткового касового ордеру №337 від 11.10.10 у сумі 62 110,80 грн., авансовим звітом від 11.10.10 №67 квитанцією до прибуткового касового ордеру №338 від 11.10.10 у сумі 162 054,24 грн.; авансовим звітом від 12.10.10 №68, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 346 від 12.10.10 у сумі 48 608,57 грн.; авансовим звітом від 12.10.10 № 68, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 347 від 12.10.10 у сумі 50 547,55 грн., авансовим звітом від 13.10.10 № 69, квитанцією до прибуткового касового ордеру №352 від 13.10.10 у сумі 66 338,32 грн.; авансовим звітом від 18.10.10 №70, квитанцією до прибуткового касового ордеру №367 від 18.10.10 у сумі 106 531,20 грн.
Вказаний об'єм пшениці був реалізований ТОВ « Агрі-Імпекс» ( м. Херсон), що оформлено видатковими та податковими накладними, перелік яких наведений у додатку № 4 до акту перевірки № 2301/23-3/32392245.
У вересні 2010 року ПП «Космополія» згідно договору поставки від 06.09.10 р. було придбано у ПП "Флагман-Транс" соняшник на суму 1 158 900,84 грн., крім того ПДВ 231 780,17 грн., загальна сума складає 1 390 681,01 грн., що задокументовано видатковими та податковими накладними, перелік яких наведений у додатку № 4 « Перелік первинних документів ПП « Космополія» на оприбуткування товару ПП "Флагман-Транс" та на відвантаження товару контрагентам-покупцям» до акту перевірки № 2301/23-3/32392245.
Розрахунки здійснені готівкою в повному обсязі на суму 1 390 681,01 грн., що підтверджується авансовими звітами ОСОБА_4, зокрема авансовим звітом від 13.09.10 № 60, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 7 від 13.09.10 у сумі 995 781,12 грн., авансовим звітом від 14.09.10 №61, квитанцією до прибуткового касового ордеру №9 від 14.09.10 у сумі 155 525,04 грн.; авансовим звітом від 29.09.10 №62, квитанцією до прибуткового касового ордеру №21 від 29.09.10 у сумі 239 374,85 грн.
Вказаний об'єм соняшника був реалізований ЗАТ АТ « Каргілл» ( м. Київ), що оформлено видатковими та податковими накладними, перелік яких наведений у додатку № 4 до акту перевірки № 2301/23-3/32392245.
У липні, серпні, вересні 2010 року ПП «Космополія» згідно договорів поставки від 09.07.10, від 29.07.10, від 01.08.10, від 02.08.10 було придбано у ТОВ "ЕНПРОК" пшеницю, соняшник, ячмінь на суму 2 505 895,28 грн., крім того ПДВ 501 179,06 грн. - загальна сума складає 3 007 074,36 грн., що задокументовано видатковими та податковими накладними, перелік яких наведений у додатку № 4 « Перелік первинних документів ПП « Комополія» на оприбуткування товару ТОВ "ЕНПРОК" та на відвантаження товару контрагентам-покупцям» до акту перевірки № 2301/23-3/32392245.
Розрахунки здійснені готівкою в повному обсязі на суму 3 007 074,36 грн., що підтверджується авансовими звітами ОСОБА_4, зокрема авансовим звітом від 09.07.10 № 47, квитанцією до прибуткового касового ордеру №б/н від 09.07.10 у сумі 101 559,84 грн.; авансовим звітом від 23.07.10 №46, квитанцією до прибуткового касового ордеру №б/н від 23.07.10 у сумі 45 341,28 грн.; авансовим звітом від 29.07.10 №48, квитанцією до прибуткового касового ордеру №б/н від 29.07.10 у сумі 195 587,98 грн.; авансовим звітом від 01.08.10 №49, квитанцією до прибуткового касового ордеру №б/н від 01.08.10 у сумі 185 186,52 грн.; авансовим звітом від 02.08.10 №50, квитанцією до прибуткового касового ордеру №67н від 02.08.10 у сумі 104 650,92 грн.; авансовим звітом від 08.08.10 №51, квитанцією до прибуткового касового ордеру №б/н від 0S.0S. 10 у сумі 51 576,84 грн.; авансовим звітом від 09.08.10 №52, квитанцією до прибуткового касового ордеру №б/и від 09.08.10 у сумі 55 188,00 грн.; авансовим звітом від 09.08.10 №52, квитанцією до прибуткового касового ордеру №67н від 09.08.10 у сумі 40 759,68 грн.; авансовим звітом від 11.08.10 №53, квитанцією до прибуткового касового ордеру №,67н від 11.08.10 у сумі 105 849,60 грн., авансовим звітом від 11.08.10 №53, квитанцією до прибуткового касового ордеру №б/н від 11.08.10 у сумі 152 373,36 грн.; авансовим звітом від 13.08.10 №54, квитанцією до прибуткового касового ордеру №б/н від 13.08.10 у сумі 45 053,52 грн.; авансовим звітом від 13.08.10 №54, квитанцією до прибуткового касового ордеру №67н від 13.08.10 у сумі 137 532,00 грн.; авансовим звітом від 16.08.10 №55, квитанцією до прибуткового касового ордеру №б/н від 16.08.10 у сумі 47 494,08 грн., авансовим звітом від 06.09.10 №56, квитанцією до прибуткового касового ордеру №91 від 06.09.10 у сумі 119 941,92 грн.; авансовим звітом від 06.09.10 №56, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 92 від 06.09.10 у сумі 550 292,40 грн.; авансовим звітом від 07.09.10 №57, квитанцією до прибуткового касового ордеру №96 від 07.09.10 у сумі 194 003,30 грн.; авансовим звітом від 07.09.10 №57, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 97 від 07.09.10 у сумі 187 200,00 грн.; авансовим звітом від 08.09.10 №58, квитанцією до прибуткового касового ордеру №100 від 08.09.10 у сумі 178 205,76 грн.; авансовим звітом від 08.09.10 №58, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 101 від 08.09.10 у сумі 62 860,56 грн.; авансовим звітом від 09.09.10 №59, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 105 від 09.09.10 у сумі 256 101,12 грн.; авансовим звітом від 14.09.10 № 61, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 108 від 14.09.10 р у сумі 131 208,48 грн.; авансовим звітом від 14.09.10 № 61, квитанцією до прибуткового касового ордеру №109 від 14.09.10 у сумі 59 107,20 грн.
Вказаний об'єм пшениці, соняшника, ячменю був реалізований ТОВ « Агрі-Імпекс» ( м. Херсон), ТОВ « Нью Ворлд Грейн Юкрейн» ( м. Київ), ЗАТ АТ « Каргілл» ( м. Київ), що оформлено видатковими та податковими накладними, перелік яких наведений у додатку № 4 до акту перевірки № 2301/23-3/32392245.
Таким чином, виходячи із досліджених в ході перевірки первинних документів ПП « Космополія» ( видаткових, податкових накладних та розрахункових документів ) відповідач встановив документування господарських операцій щодо придбання позивачем сільськогосподарської продукції від вищевказаних контрагентів та подальшої її реалізації контрагентам - покупцям, що не заперечується представниками сторін та не є предметом спору.
Щодо доводу ДПІ про не надання до перевірки ПП « Космополія» актів приймання-передачі товару, документів складського обліку зерна, товарно-транспортних накладних з відмітками про відвантаження продукції постачальниками - контрагентами позивача та приймання її ПП « Космополія » , то судом встановлено наступне.
Представником позивача в судовому засіданні було вказано, що ПП « Космополія» не заперечує про відсутність документів щодо транспортування сільськогосподарської продукції та актів приймання передачі внаслідок неналежного виконання керівника ПП « Космополія» ОСОБА_4 обов'язків, визначених п. 26 Посадовою інструкції щодо витребування від постачальників товарно-транспортних накладних та підписання актів приймання-передачі. При цьому представником позивача було звернуто увагу суду на висновки експерта сектору економічних та товарознавчих досліджень НДЕКЦ при УМВС України в Херсонській області ОСОБА_13 від 30.11.2011 р. № 2270, зроблені за наслідками проведеної судово-економічної експертизи в рамках кримінальної справи № 330308-11, та згідно яким підтверджено документальне оформлення взаємовідносин ПП « Космополія» з ПП « Макма -Плюс», TOB « Грейт-Мікс», TOB «Корн Агро Трейд», TOB «ФМП- ЛАК», TOB «СВС Плюс», TOB «Комп'ютерцетр-Донецьк», TOB «Вектора-Дон», ПП « Флагман-Транс», TOB «ЕНПРОК» відповідно до вимог Закону України Про оподаткування прибутку підприємств", Закону України "Про податок на додану вартість", що не позбавляє право позивача на формування валових витрат та податкового кредиту на підставі документально оформлених спірних господарських операцій. На думку представника позивача, зміст висновку експерта полягає саме у залежності від вирішення судом питання щодо наявності права у податкового органу на визнання нікчемними угод позивача з його контрагентами в межах розгляду даної справи.
Допитаний в якості свідка експерт сектору економічних та товарознавчих досліджень НДЕКЦ при УМВС України в Херсонській області ОСОБА_13 пояснив суду, що його висновок ґрунтується на документальному досліджені первинних документів, які йому були надані до експертизи, серед яких не було документів щодо транспортування сільськогосподарської продукції від постачальників до ПП « Космомполія ». Проте, відсутність товарно-транспортних накладних не позбавило його можливості підтвердити документальне оформлення господарських операцій між ПП « Космомполія » та його постачальниками - ПП « Макма -Плюс», TOB « Грейт-Мікс», TOB «Корн Агро Трейд», TOB «ФМП- ЛАК», TOB «СВС Плюс», TOB «Комп'ютерцетр-Донецьк», TOB «Вектора-Дон», ПП « Флагман-Транс», TOB «ЕНПРОК», оскільки інші первинні документи ( податкові, видаткові, банківські документи, подорожні листи, документи бухгалтерського обліку) відповідають вимогам діючого законодавства та відповідно платник податків при їх наявності має право на формування валових витрат та податкового кредиту за наслідками виконання вказаних господарських операцій при умові, якщо суд прийме рішення про відсутність у податкового органу права на визнання таких угод нікчемними.
Допитана в якості свідка засновник ПП « Космополія» ОСОБА_15 пояснила, що організацію пошуку постачальників та покупців сільськогосподарської продукції здійснювала менеджер підприємства ОСОБА_16, яка здійснювала документальне оформлення купівлі-продажу сільськогосподарської продукції. Підтвердила неналежне виконання директором ПП « Космомполія » ОСОБА_4 обов'язків стосовно не витребування від постачальників транспортних документів та не оформлення актів приймання-передачі сільськогосподарської продукції Крім того, пояснила суду, що вирощений підприємством врожай пшениці, ячменю, рапсу у 2010 р. дійсно після його збирання не був реалізований покупцям, оскільки ціна на вказану продукцію в момент збирання врожаю низька, що є не вигідним для підприємства. Здійснення підприємством посередницької діяльності щодо купівлі-продажу сільськогосподарської продукції у перевіряє мий період була дохідною для підприємства і не суперечила його статутній діяльності.
Допитаний в якості свідка ОСОБА_4 пояснив суду, що в перевіряє мий період був директором ПП « Космополія» та безпосередньо приймав участь у закупівлі сільськогосподарської продукції від постачальників - ПП « Макма -Плюс», TOB « Грейт-Мікс», TOB «Корн Агро Трейд», TOB «ФМП- ЛАК», TOB «СВС Плюс», TOB «Комп'ютерцетр-Донецьк», TOB «Вектора-Дон», ПП « Флагман-Транс», TOB «ЕНПРОК», здійснюючи в день поставки продукції розрахунки готівкою за особисті кошти, які в подальшому відшкодовувало ПП «Космополія» на підставі авансових звітів, до яких додавались квитанції до прибуткового касового ордеру та відповідно договори з видатковими та податковими накладними. Умовами поставки було передбачено доставку автотранспортом постачальником продукції до с. Томина Балка, с. Новопокровка, с. Станіслав, після чого вказана продукція перевантажувалась на автотранспорт ПП « Космополія» для подальшої її доставки вже до контрагентів-покупців ПП «Космополія», а саме ТОВ СП «Нібулон», ЗАТ «АТ «Каргіл» та інші. Стосовно взаємовідносин, які існували між ПП «Макма-Плюс», ТОВ «Грейт-Мікс», ТОВ «Корн Агро Трейд» та ПП «Космополія», пояснив, що їх директором була ОСОБА_6, з якою познайомився через директора ПП «Зерно Транс» ОСОБА_17, який вже мав договірні взаємовідносини з ПП «Макма-плюс». ОСОБА_6 запропонувала придбати сільськогосподарську продукцію по вигідним цінам, оскільки підприємство не займаються даним видом діяльності, а з ним розрахувались сільськогосподарською продукцією. З представниками інших підприємств я знайомився через менеджера підприємства ОСОБА_16, яка повідомляла про можливість закупівлі у них сільськогосподарську продукцію. Свідок звернув увагу суду на відсутність можливості у підприємства перевіряти всіх учасників угод на їх легітимність при укладені господарських договорів, проте про наявність постачальників в державних реєстрах юридичних осіб та реєстрації їх як платника ПДВ перевіряється безпосередньо головним бухгалтером ОСОБА_18 Висловив своє погодження з висновками ДПІ про безтоварність операцій ПП « Космополія» щодо придбання та подальшої реалізації сільськогосподарської продукції покупцям, оскільки відсутність претензій як від продавців, так і покупців щодо реальної передачі продукції спростовує вказаний висновок податкового органу.
Допитані в якості свідків водії ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21 підтвердили щодо наявності трудових відносин між ними та ПП « Космополія» щодо здійснення перевезення пшениці, соняшника, ріпака та іншої сільськогосподарської продукції по марш туру с. Томина Балка, с. Новопокровка, або с. Станіслав та подальшою їх доставкою до місць накопичення партій сільськогосподарської продукції покупцями - ТОВ СП «Нібулон», ЗАТ «АТ «Каргіл», про що свідчать підписані власноруч товаро - транспортні накладні та подорожні листи. Водії висловили думку щодо необхідності перевантажування на автотранспорт ПП «Космополія» у зв'язку з вимогами покупців до належним чином обладнаного автотранспорту, який би дозволяв здійснювати висипання зерна на елеваторах-покупців без затримки.
Таким чином, судом встановлено, що придбана ПП « Космополія» сільськогосподарська продукція не зберігалась у позивача, в момент перевантаження з борту автотранспорту постачальника на борт автотранспорту покупця - ПП « Космополія», що спростовує довід відповідача про обов'язкову наявність документів зберігання зерна на складі у ПП « Космополія», як доказ реальності господарських операцій .
Посилання відповідача на відсутність у позивача товарно-транспортних документів та як наслідок відсутність фактичної передачі продукції, не приймаються судом з огляду на наступне.
Метою складання зазначених документів є підтвердження правомірності відображення замовником транспортних послуг в податковому обліку витрат, пов'язаних з реальністю їх надання , як це передбачено пунктом 1.3 Інструкції про порядок виготовлення, зберігання, застосування єдиної первинної транспортної документації для перевезення вантажів автомобільним транспортом та обліку транспортної роботи, затвердженої наказом Міністерства транспорту України, Міністерства статистики України від 7 серпня 1996 року N 228/253, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 серпня 1996 року за N 483/1508, зокрема, для первинного обліку обсягів перевезених вантажів і транспортної роботи автомобільного транспорту необхідними є: подорожній лист вантажного автомобіля та товарно-транспортна накладна).
Таким чином, встановлені судом обставини свідчать про необов'язкову наявність у позивача товарно - транспортних накладних у спірних договірних відносинах, оскільки ПП « Космополія» не було замовником транспортних послуг по перевезенню сільськогосподарської продукції від контрагентів - постачальників, а продукція фактично доставлялась транспортом постачальників. Крім того, зазначені документи не впливають на формування податкового кредиту за спірними господарськими операціями з приводу постачання товарно-матеріальних цінностей. Наявність товарно-транспортних накладних не пов'язано із формуванням податкового кредиту, як не можна категорично робити висновки про відсутність фактичного виконання господарської операції, внаслідок залежності від наявності чи відсутності товарно-транспортної накладної.
З цього приводу суд зауважує, що ч. 2 ст.48 Закону України " Про автомобільний транспорт " встановлено, що документами для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення, є посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж. Дотримання ПП « Космополія» вказаних вимог Закону підтверджується залученими до матеріалів справи товарно-транспортними накладними, подорожніми листами та свідченнями водіїв при здійсненні перевезення продукції до місця розвантаження - складу покупця.
Суд враховує, що витрати для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток, мають бути фактично здійснені і підтверджені належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків.
Оскільки відповідачем не ставиться під сумнів наявність у позивача договорів поставки, видаткових та податкових накладних, документів про перевезення вантажів до покупців, документів, що підтверджують розрахунки за вказаними господарськими операціями, суд приходить до висновку, що господарські операції між ПП « Космополія » та ПП « Макма -Плюс», TOB « Грейт-Мікс», TOB «Корн Агро Трейд», TOB «ФМП- ЛАК», TOB «СВС Плюс», TOB «Комп'ютерцетр-Донецьк», TOB «Вектора-Дон», ПП « Флагман-Транс», TOB «ЕНПРОК», мали реальний характер та підстав для неприйняття до заліку даних первинних документів у відповідача не було.
Таким чином, на підставі наявних належно оформлених первинних документів податкового обліку позивачем правомірно включено до складу валових витрат у перевіряємому періоді витрати по придбанню сільськогосподарської продукції в сумі 10 667 978,00 грн. є необґрунтованими та безпідставними.
Як вже зазначалось вище, що правила формування податкового кредиту платниками податку на додану вартість визначені статтею 7 Закону України № 168/97-ВР і виходячи із змісту положень наведеної норми права формування податкового кредиту залежить від документального підтвердження нарахування (сплати) податку.
Судом встановлено, що отримані ПП « Комополія» від ПП « Макма -Плюс», TOB « Грейт-Мікс», TOB «Корн Агро Трейд», TOB «ФМП- ЛАК», TOB «СВС Плюс», TOB «Комп'ютерцетр-Донецьк», TOB «Вектора-Дон», ПП « Флагман-Транс», TOB «ЕНПРОК», податкові накладні були включені позивачем до реєстру отриманих накладних, а суми ПДВ за ними віднесені до складу податкового кредиту у відповідних податкових періодах, що не заперечується відповідачем.
Податкові накладні, які були виписані вказаними контрагентами -постачальниками не мають недоліків, які згідно з п.7.2 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", ч.2 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, спричиняють втрату вказаними накладними юридичного статусу податкової накладної.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позивач відповідно до положень п.п.7.4.1 п.7.4, п.п.7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" мав право на віднесення до складу податкового кредиту сплачені суми податку на додану вартість за отриману сільськогосподарську продукцію в загальній сумі 2 133 596,00 грн.., відповідно до податкових накладних отриманих від вказаних постачальників-контрагентів.
Суд зазначає, що на час укладення договорів поставки та проведення господарських операцій з ПП « Макма -Плюс», TOB « Грейт-Мікс», TOB «Корн Агро Трейд», TOB «ФМП- ЛАК», TOB «СВС Плюс», TOB «Комп'ютерцетр-Донецьк», TOB «Вектора-Дон», ПП « Флагман-Транс», TOB «ЕНПРОК», вказані юридичні особи були внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та мали статус зареєстрованих платників податку на додану вартість, що підтверджується обставинами, викладеними в актах перевірок № 1934/23-5/32392245, № 2301/23-3/32392245, зокрема
- по ТОВ «ФМП-ЛАК» ( м. Бориспіль) Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість від 22.09.10 р. № 100302472, видане Бориспільською ОДПІ, було анульовано 03 лютого 2011 року, проте поставка соняшника ПП « Космополія» здійснювалась у листопаді 2010 року;
- по ТОВ «СВС Плюс» ( м. Бориспіль) Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість від 19.12.07 № 100084246, видане Бориспільською ОДПІ, було анульовано 08 лютого 2011 року, проте поставка соняшника ПП « Космополія» здійснювалась у листопаді 2010 року;
- по ТОВ « Вектора-ДОН» ( м. Донецьк) Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість від 27.01.10 р. № 100262381, видано ДПІ в Київському районі м. Донецька, було анульовано - 08 лютого 2011 р., проте поставка пшениці ПП « Космополія» здійснювалась у жовтні 2010 року;
- по ПП « Флагман-Транс» (м. Київ) Свідоцтво про реєстрацію платника додану вартість від 16.09.10 № 100139610, дата анулювання 30 вересня 2010 р., проте поставка пшениці ПП « Космополія» здійснювалась 13-14 вересня 2010 року.
За змістом наведених норм Закону України №334/94-ВР та Закону України № 168/97-ВР право платника податків на збільшення валових витрат та на включення сум ПДВ до податкового кредиту обумовлено юридичним складом, до якого входять такі юридичні факти, як придбання цим платником податків товарів (послуг), що відповідають цілям його господарської діяльності; підтвердження обліковими, розрахунковими документами, зокрема податковою накладною, виписаною постачальником - платником ПДВ іншими документами, перелік яких встановлений підпунктом 7.2.6 пункту 7.2 статті 7 Закону № 168/97-ВР, суми витрат на придбання товару (послуг) та ПДВ, нарахованого (сплаченого) податку в ціні придбання товару (послуг).
Ці обставини відповідно до частини 1 ст. 138 КАС України входять до предмета доказування при розгляді судом адміністративного позову стосовно правомірності рішення контролюючого органу про донарахування сум податкових зобов'язань з податку на прибуток та ПДВ.
Судом встановлено, що доказів фізичної відсутності товару у спірних правовідносинах, використання позивачем придбаного товару не за призначенням, несумісності товару з напрямом господарської діяльності позивача в ході розгляду справи ДПІ до суду не надала.
Суд вважає, що позивачем дотримані вимоги Закону України №334/94-ВР та Закону України № 168/97-ВР щодо наявності обсягу документів, які є достатнім і свідчить про реальне настання правових наслідків, що обумовлені спірними угодами, містить усі необхідні реквізити, передбачені п.п. 1, 2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність", у тому числі зазначено найменування продукції, об'єми постачання та суми коштів, що підлягають оплаті.
ДПІ у м. Херсоні не заперечується факт, що вказані документи за своєю формою та змістом відповідають вимогам закону, і суми валових витрат та податкового кредиту зменшено саме на підставі того, що підприємства - постачальники мають ознаки фіктивності, про що свідчать порушенні кримінальні справи, як відносно керівника ПП « Космополія» ОСОБА_4, так і керівників постачальників - контрагентів, відомості про зняття з обліку за наслідками визнання банкрутом, непричетність посадових осіб підприємства до діяльності підприємства, встановлена органами податкової міліції в ході проведення оперативно-слідчих дій тощо.
Частиною першою статті 69 цього Кодексу встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (частина 2 ст. 69 ).
Доводи відповідача стосовно того, що укладені угоди між ПП « Комополія» та його постачальниками ПП « Макма -Плюс», TOB « Грейт-Мікс», TOB «Корн Агро Трейд», TOB «ФМП- ЛАК», TOB «СВС Плюс», TOB «Комп'ютерцетр-Донецьк», TOB «Вектора-Дон», ПП « Флагман-Транс», TOB «ЕНПРОК» в ході перевірки кваліфіковані, як нікчемні відповідно до п.1, п.2 ст.215, п.1, п.5 ст. 203 Цивільного кодексу України, так як не створюють реального настання правових наслідків, передбачених ст. 626, 629, 655, 662, 658, 664 Цивільного кодексу України, не приймається судом як беззаперечний доказ відсутності господарських операцій в сукупності з іншими наданими сторонами доказами.
По-перше, суд позбавлений можливості прийняти посилання відповідача стосовно того, що договори між позивачем та його контрагентами щодо придбання сільськогосподарської продукції є нікчемними договорами.
Згідно частини 2 статті 215 Цивільного кодексу України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Пунктом 3 статті 215 Цивільного кодексу України передбачено, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
За положеннями статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього кодексу (загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину). Статтею 204 Цивільного кодексу України передбачено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Згідно зі статтею 228 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним.
Пунктом 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 2009 року № 9 „ Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" при кваліфікації правочину за статтею 228 Цивільного кодексу України має враховуватися вина, яка виражається в намірі порушити публічний порядок сторонами правочину або однією зі сторін. Доказом вини може бути вирок суду, постановлений у кримінальній справі, щодо знищення, пошкодження майна чи незаконного заволодіння ним тощо.
Крім того, відповідно до приписів статті 207 Господарського кодексу України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Вказані норми Цивільного та Господарського кодексів України не тільки не містять прямої вказівки на нікчемність правочину, укладеного з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави, а навпаки, вказують на можливість його оспорювання.
Положеннями Податкового кодексу України та Закону України «Про державну податкову службу в Україні» не передбачено права податкового органу на визнання в односторонньому порядку господарських правочинів нікчемними. Тобто, факт порушення публічного порядку повинен бути доведеним певними засобами доказування, однак відповідачем належні докази з цього приводу не надано.
По-друге, суд зазначає, що належними та допустимими в розумінні ст. 124 Конституції України, ст. 70 КАС України доказами вчинення платником податків нікчемного правочину можуть бути або обвинувальний вирок суду по кримінальній справі (бо діяння платника податків по протиправному заволодінню майном іншої особи або ухиленню від сплати податків, тобто вчинення нікчемного правочину, є об'єктивною стороною злочинів, передбачених ст. 191 КК України та ст. 212 КК України), або рішення суду у справі про стягнення одержаного за нікчемним правочином (бо наслідком вчинення платником податків нікчемного правочину відповідно до ст.ст. 207, 208, 250 КАС України є застосування конфіскаційного заходу у вигляді стягнення одержаного за нікчемним правочином), або рішення суду про визнання правочину недійсним.
Суд вважає, що сам факт порушення кримінальної справи відносно посадових осіб контрагентів - позивача за ознаками злочину передбаченого ч.2 ст. 205 Кримінального кодексу України - фіктивне підприємництво, (вирок суду по яких на день розгляду справи відсутній), не є підставою для висновку про те, що правочини здійснені без мети настання реальних наслідків, оскільки у відповідності до статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Доказом тому є залучена до матеріалів справи постанова Комсомольського районного суду м. Херсона від 01.08.2012 р., якою звільнено директора ПП « Космополія» ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за ч.2 ст. 367 КК України на підставі ст. 48 КК України.
Щодо встановлених органами податкової міліції ознак порушення постачальниками - контрагентами податкового законодавства, за порушення якого передбачена кримінальна відповідальність, то суд виходить із наступного.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» практика Європейського Суду з прав людини є джерелом права та свідчить про те, що якщо державні органи мають інформацію про зловживання в системі оподаткування конкретною компанією, вони повинні застосовувати відповідні заходи саме до цього суб'єкту, а не розповсюджувати негативні наслідки на інших осіб при відсутності зловживання з їх боку (рішення Європейського Суду від 09.01.2007р. у справі «Інтерсплав проти України»).
Крім того, Європейський Суд з прав людини у своєму рішення від 22.01.2009 р. (« Булвес «АД проти Болгарії») зазначив, що платник податку не повинен нести наслідків невиконання постачальником його зобов'язань зі сплати податку і в результаті сплачувати ПДВ другий раз. На думку Європейського Суду такі вимоги стали надмірним тягарем для платника податку, що порушило справедливий баланс, який повинен підтримуватися між вимогами суспільного інтересу та вимогами захисту права власності. Право на податковий кредит є «власністю» у розумінні статті 1 Протоколу № 1, яке повинно розглядатися як таке, що виникло у момент повного виконання нею своїх зобов'язань щодо податкової звітності з ПДВ. Визнання права на нарахування податкового кредиту було поставлено в залежність від виконання обов'язків постачальником, в той час коли це не залежало від волі одержувача поставки - застосування відповідних положень Закону « Про ПДВ » стало не передбаченим і самовільним. Платник податку не має абсолютно ніяких повноважень відслідковувати, контролювати і забезпечувати виконання постачальником його обов'язків із складення та подання декларації з ПДВ, а також обов'язку зі сплати ПДВ (п.43, п.69 зазначеного вище рішення Європейського Суду).
Отже, якщо контрагенти позивача не виконували своїх зобов'язань щодо сплати податку на додану вартість до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме для них та така відповідальність не може бути покладена на позивача.
Щодо посилання відповідача в акті перевірки на пояснення посадових осіб ТОВ «СВС Плюс», ТОВ «ЕНПРОК» ТОВ «Комп'ютерцентр-Донецьк» ТОВ «ФМП-ЛАК» з приводу того, що державна реєстрація підприємства здійснена без наміру займатися засновником підприємницькою діяльністю, не мав відношення до фінансово-господарської діяльності підприємства та не підписував жодних документів від підприємства, як на підставу для визнання всіх первинних документів виданих від імені вказаних юридичних осіб, такими що не спричиняють правових наслідків, суд зазначає наступне.
Пояснення керівників підприємств ( ТОВ « ФМП-Лак»,ТОВ « СВС Плюс»,ТОВ « Компютерцентр-Донецьк»), наданих останніми у межах не адміністративної справи, а при здійсненні податковою міліцією оперативних заходів, навіть не в межах кримінальної справ, не можуть бути належними доказами в даній адміністративній справі, оскільки при наданні вищезазначених пояснень керівники ( засновники) не були попереджені про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивих показань.
Крім того, Закон України « Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, та дія якого поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб-підприємців.
Як вбачається з актів перевірок позивача, ДПІ зазначено, що вказані підприємства були зареєстровані, як юридичні особи та присвоєний ідентифікаційні коди, про що видані свідоцтва про державну реєстрацію.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 18 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців» якщо відомості, які підлягаю внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Відповідно до п. 4 ст. 91 Цивільного кодексу України, цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Таким чином, якщо на момент здійснення господарської операції, продавець знаходився в Єдиному державному реєстрі, а також мав свідоцтво про реєстрацію платником податку на додану вартість, віднесення позивачем до податкового кредиту сум податку на додану вартість та до валових витрат вартість продукції за такими операціями є обґрунтованим.
Факт державної реєстрації підприємств-постачальників, як юридичної особи та платника податку на додану вартість на момент укладення спірного правочину та виписування спірних накладних не заперечується відповідачем та знайшов своє підтвердження в ході розгляду справи.
Також, суд зауважує, що згідно ч.2 ст. 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний стороною (сторонами). Право чин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою.
Відповідно до п.п. 3.2.6 п. 3.2 Інструкції про порядок видачі міністерствам та іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствам, установам, організаціям, громадським об'єднанням та громадянам дозволів на …. Відкриття та функціонування штемпельно-граверних майстерень, виготовлення печаток і штампів, а також порядок видачі дозволів на оформлення замовлень на виготовлення печаток і штампів, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.99 р. № 17, підприємства, установи, організації, господарські об'єднання, суб'єкти підприємницької діяльності, об'єднання громадян, суб'єкти господарювання однієї з інших організаційних форм підприємництва можуть мати тільки по одному примірнику основної каучукової або металевої печатки.
Враховуючи відсутність у суб'єктів господарювання законодавчо визначених обов'язків перевіряти обсяг діє та правоздатності представників своїх контрагентів за господарсько-правовими та цивільно-правовими взаємовідносинами, суд доходить висновку про те, що наявність в розпорядженні фізичної особи, яка представляє інтереси суб'єкта господарювання, печатки цього суб'єкта є достатньою підставою для висновку про те, що така фізична особа на законних підставах діє від імені суб'єкта господарювання.
У відповідності до ч.1 ст. 92 Цивільного кодексу України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
Правочин, вчинений представником з перевищенням повноважень, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки особи, яку він представляє, лише у разі наступного схвалення правочину цією особою. Правочин вважається схваленим зокрема у разі, якщо особа, яку він представляє, вчинила дії, що свідчать про прийняття його до виконання (ч.1 ст. 241 Цивільного кодексу України).
Враховуючи те, що контрагенти позивача вчинили дії спрямовані на схвалення правочину з позивачем, а саме: поставили товар, отримало оплату за поставлені товари, то це свідчить про прийняття контрагентами до виконання умов договорів з позивачем та створення ними правових наслідків незалежно від того, ким підписані правочини з боку останніх.
Наявні у справі документи не містять жодних доказів наявності між позивачем та контрагентами позивача, взаємоузгоджених спільних зловмисних дій, спрямованих на порушення існуючого в Державі суспільного ладу або моральних засад. Таких доказів суду відповідачем не надано, а судом при виконанні вимог ст. 11 КАС України не виявлено.
По-третє, аналізуючи положення ст.ст. 54, 58, 76, 86 Податкового кодексу України, Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства (затверджено наказом ДПА України від 22.12.2010р. № 984, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.01.2011р. за №34/18772; далі за текстом - Порядок №984), Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків (затверджено наказом Державної податкової адміністрації України 22.12.2010р. № 985, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.12.2010р. за №1440/18735; далі за текстом - Порядок № 985), суд вважає, що специфіка правових актів індивідуальної дії, які ухвалюються органами податкової служби у формі податкових повідомлень - рішень з приводу самостійного визначення грошових зобов'язань платників податків, зменшення суми бюджетного відшкодування, полягає у тому, що фактичні підстави для ухвалення цих актів містяться в документальних результатах контролю за діяльністю платника податків (матеріалах перевірки), а правові підстави та владні приписи - безпосередньо в самих податкових повідомленнях-рішеннях.
Проте, в актах перевірки позивача № 1934/23-5/32392245, № 2301/23-3/32392245, суб'єктом владних повноважень викладено основним доводом відсутності фактичного виконання позивачем господарських операцій за спірними правочинами це визнання нікчемними угоди, наслідок чого вартість сплаченої суми за продукцію знята ДПІ з валових витрат, сума сплаченого ПДВ в ціні товару з податкового кредиту, проте відповідачем в акті перевірки не спростовано наявність взаємопов'язаності позивача та контрагентів позивача, про несумісність предмету спірних правочинів з напрямом господарської діяльності позивача, про відсутність використання позивачем отриманого товару (сільськогосподарської продукції) у власній господарській діяльності шляхом подальшої реалізації вказаної продукції покупцям, що сприяло фактичній зміні складу та структурі активів позивача, зокрема декларування податкових зобов'язань по податку на прибуток та податку на додану вартість. З цього приводу, суд зазначає про нелогічність дій податкового органу при визнання всіх укладених між сторонами договорів нікчемними у зв'язку з їх безтоварністю, оскільки в даному випадку правові наслідки для платника податку настають шляхом зменшення як податкового кредиту, так і податкових зобов'язань, які виникли при подальшому продажу сільгосппродукції.
Проте, суд зазначає, що при визначенні позивачу оскаржуваними податковим повідомленнями - рішеннями податкових зобов'язань з ПДВ та податку на прибуток, відповідач не пов'язує визнання нікчемними угоди, як підстава зменшення податкових зобов'язань та валового доходу позивача, адже отримані контрагентами-покупцями від ПП «Космополія» суми не є об'єктом оподаткування внаслідок визнання господарських операцій нікчемними.
Факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.
Натомість, суд зазначає, що акти документальних перевірок, які стали підставою для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень не містять обґрунтованих висновків щодо встановлених порушень позивачем податкового законодавства.
Так, допитана в якості свідка головний бухгалтер ОСОБА_18 пояснила суду, що ведення податкового обліку базується на показниках бухгалтерського обліку, який реально відображає фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов'язаннях платника податків у зв'язку з його господарською діяльністю, підтвердженням тому є відсутність збиткової діяльності підприємства у перевяємомоу періоді. Станом на 01.12.2010 р. на балансі підприємства рахунок 10 значаться основні засоби на загальну суму 1 896 715,13 грн., в т.ч. асфальтовий майданчик, майновий комплекс, силосна траншея, сховище, сільгосптехніка тощо. Дані по постачальникам - контрагентам знаходяться в картках рахунку 631, покупцям-контрагентам в картках рахунку 361, про що зазначено в актах перевірок та було предметом дослідження податковим органом при проведенні обох перевірок, так господарські операції по придбанню сільськогосподарської продукції в бухгалтерському обліку відображались по Дт281 та Кт 631 на вартість товару, по Дт 6415 та Кт 631 на суму ПДВ, розрахунки згідно отриманих від ОСОБА_4 авансових звітів та квитанцій до прибуткових касових ордерів в бухгалтерському обліку відображались Дт 631 і Кт 3721 «Розрахунки з підзвітними особами»). Подальша реалізація придбаної сільськогосподарської продукції списувалась по бухгалтерському обліку по контрагентам - покупцям: Дт 901 Кт 281, Дт 361 Кт 702 на підставі договорів поставки, видаткових накладних, товарно-транспортних накладних. При цьому, також вказала про дотримання нею, як головним бухгалтером, вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, оскільки до документів, що підтверджують здійснені покупцем витрати готівкою при придбанні ним товарів, відносяться касові та товарні чеки, розрахункові квитанції до прибуткових касових ордерів, інші розрахункові документи, а податкові накладні, договори на поставку продукції, що фактично було надано ОСОБА_4 в якості доказу здійснення розрахунків готівкою за придбану підприємством продукцію.
Доказами не логічності та не відповідності висновків ДПІ фактичним обставинам є описані в актах перевірки порушення Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" щодо неправомірного віднесення позивачем до валових витрат у 2 - 4 кварталах 2010 року суму 73 162,00 грн., яка двічі включена до складу валових витрат, та суми 12 286,00 грн., яка не підтверджена відповідними документами.
Як вбачається з описової частини акту перевірки № 2301/23-3/32392245 ( стор. 55) ДПІ встановлено порушення пп.5.2.1 п.5.2, пп..53.9 п.53 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", які стали причиною
- включення підприємством двічі до складу валових витрат у 2-4 кварталах 2010 року витрати по послугах і ТМЦ що спричинило завищення валових витрат на суму 73 162,00 грн., у тому числі авто послуги, отримані від ПП «Автоленд» згідно акту № 22 від 31.05.10 в сумі 11 937,00 грн. (без ПДВ)., акту № 30 від 01.07.10 в сумі 11 225,00 грн. (без ПДВ). У бухгалтерському обліку вказана операція відображена у журнал-ордері по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» за 2-й квартал 2010 року, бухгалтерський запис Дт 94 Кт 631 і в журнал-ордері по рахунку 10 «Основні засоби» за 2-й квартал 2010 року, бухгалтерський запис Дт. 104 Кт. 152; вартість матеріалів (ядохімікати), отримані від ПП «Інвестюгагротранс» згідно накладної від 11.11.10 № 61 в сумі 50 000,00 грн.(без ДЦВ). У бухгалтерському обліку вказана операція відображена у журнал-ордері по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» за 4-й квартал 2010 року, бухгалтерський запис Дт 208 Кт. 631;
- включення підприємством до складу валових витрат послуг, які не підтверджені відповідними документами, в 4 кварталі 2009 року і в 2 кварталі 2010 року, що спричинило завищення валових витрат на суму 12 286,00 грн. по послугах щодо навантаженню-розвантаженню, сушці соняшника, отримані від ПП «Славія Агро» ( с.Чорнобаївка, Херсонська область) згідно акту № 156 від 13.11.09 в сумі 6 169,00 грн. (без ПДВ).). У бухгалтерському обліку вказана операція відображена у журнал-ордері по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» за 4-й квартал 2009 року, бухгалтерський запис Дт 92 Кт. 631; послуги трактора, отримані від СТОВ «Дніпро» згідно акту № 11 від 01.04.10 в сумі 6 117,00 грн. (без ПДВ). У бухгалтерському обліку вказана операція відображена у журнал-ордері по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» за 2-й квартал 2010 року, бухгалтерський запис Дт 92 Кт.631.
Так, статтею 5 Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено що до складу валових витрат включаються, зокрема суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті ( пп. 5.2.1. п. 5.2. ст.5). При цьому, п.п. 5.3.9. п. 5.3. ст. 5 цього закону передбачено, що не включаються до складу валових витрат виплата винагород або інших видів заохочень, пов'язаним з таким платником податку фізичним чи юридичним особам у разі, якщо немає документальних доказів, що таку виплату або заохочення було проведено як компенсацію за фактично надану послугу (відпрацьований час). За наявності зазначених документальних доказів віднесенню до складу валових витрат підлягають фактичні суми виплат (заохочень), але не більші ніж суми, розраховані за звичайними цінами.
Виходячи зі змісту вказаних правових норм, до складу валових витрат не відносяться саме суми витрат без підтверджуючих документів, проте в акті перевірки є посилання на їх наявність, зокрема назва документу, його номер та дата складання. Вказані протиріччя висновків ДПІ з фактично встановленими обставинами, представниками ДПІ в судовому засіданні не спростовані ні поясненнями, ні наданими доказами. При цьому, суд вказує, що відсутність з боку позивача порушень пп.5.2.1 п.5.2, пп. 5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" підтверджується дослідженими в ході перевірки документами, які зазначені ревізором та доданими до матеріалів справи документами бухгалтерського обліку, зокрема оборотно-сальдовими відомостями.
Крім того, актом перевірки № 2301/23-3/32392245 на стор. 65 встановлено порушення пп.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" ПП "Космополія" в серпні, листопаді і грудні 2010 р. включено до податкового кредиту ПДВ у сумі 26 408,13 грн. за податковими накладними, отриманими від ПП ОСОБА_22, які на момент перевірки були факсові, а саме: податкова накладна від 04.08.10 № 120 за ПММ на суму 41 814,00 грн., крім того ПДВ 8 362,80 грн.; податкова накладна від 09.11.10 за №202 за ПММ на суму 44 776,67 грн., крім того ПДВ 8 955,33 грн.; податкова накладна від 16.11.10 р. за №213 за ПММ на суму 45 450,00 грн., крім того ПДВ 9 090,00 грн.
Щодо вказаного порушення, то суд виходить із наступного.
Представником позивача в судовому засіданні було надано пояснення, що відсутність податкових накладних, отриманими від ПП ОСОБА_22, на момент проведення перевірки ДПІ не підтверджено належними доказами, зокрема отримання від посадових осіб пояснень щодо встановленого факту тощо. Крім того, вказане порушення з боку позивача спростовано шляхом залучення до матеріалів справи копій податкової накладної від 04.08.10 р. № 120 на суму ПДВ 8 362,80 грн., податкової накладної від 09.11.10 р. за № 202 на суму ПДВ 8 955,33 грн.; податкової накладної від 16.11.10 р. за № 213 на суму ПДВ 9 090,00 грн.
Представниками позивача в судовому засіданні щодо вказаного спірного питання додатково пояснень не надано, крім того, що описано в акті перевірки.
З метою з'ясування вказаних обставин, судом встановлено наявність в матеріалах справи копій вказаних податкових накладних, отриманих позивачем від ПП ОСОБА_22, проте з їх огляду не встановлено ознак їх як факсових копій.
Згідно пункту 5.2. Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010р. № 984, передбачено, що у разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті фактом порушення необхідно, зокрема
- зазначити первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку, навести регістри бухгалтерського обліку, кореспонденцію рахунків операцій та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів, та докази, що підтверджують наявність факту порушення; у разі відсутності первинних документів або ненадання для перевірки первинних та інших документів, що підтверджують факт порушення, зазначити перелік цих документів;
- у разі відмови посадових осіб платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі органу державної податкової служби така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати, факт про складання такого акта відображається в акті документальної перевірки;
- у разі надання посадовими особами платника податків або його законними представниками посадовим (службовим) особам органу державної податкової служби письмових пояснень щодо встановлених порушень податкового законодавства та/або причин ненадання первинних та інших документів, що підтверджують встановлені порушення, або їх копій факти про надання таких пояснень необхідно відобразити в акті.
З огляду на вказані приписи Порядку № 984, з боку ДПІ не надано суду доказів щодо уникнення посадових осіб від надання пояснень щодо встановлених порушень, копій документі, які свідчать про встановлені порушення в матеріалах справи відсутні, їх відсутність також підтверджується у переліку документів. Які були предметом дослідження ДПІ при проведені перевірки.
Таким чином, невідповідність описової частини акту перевірки фактично встановленим обставинам дають підстави суду щодо відсутності даного виду порушень з боку позивача, що підтверджується наявними у справі документами та не спростуванням зворотного з боку ДПІ.
Щодо встановлених порушень позивача в частині завищення валових витрат за 4 квартал за 4-й квартал 2009 року на суму 1 036 251,18 грн., та відповідно завищення податкового кредиту з ПДВ за жовтень 2009 р. в сумі ПДВ-23 333,44 грн., за листопад 2009 р. в сумі ПДВ-81 330,56 грн., за грудень 2009 р. в сумі ПДВ 102 586,24 грн. за наслідками взаємовідносин ПП « Космополія» з ПП «Зерно Транс», які відкориговані актом перевірки ДПІ від 29.12.2010 р. № 5605/23-2/32392245, то суд виходить з наступного.
У відповідності до п.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрали законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини.
До матеріалів справи залучена постанова Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.09.11 року по справі № 2а-560/11/2170 за позовом ПП «Космополія» до Державної податкової інспекції у м. Херсоні, якою визнано протиправним та скасовані податкові повідомлення - рішення ДПІ у м. Херсоні від 14.01.2011 року № 0000102301/0 та № 000092301/0, які були прийняті на підставі висновків акту від 29.12.2010 р. № 5605/23-2/32392245 про результати позапланової виїзної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства при взаєморозрахунках з ТОВ « Сінтекс-Юг » за липень 2009 р., ПП «Зерно Транс» з серпня по грудень 2009 року, ТОВ « Паіс » за серпень 2009 р.
Як вбачається з зазначеної постанови, судом надано оцінку доводам відповідача щодо безтоварності операцій по взаємовідносинам з ПП «Зерно Транс» за період з серпня по грудень 2009 р, тобто включаючи жовтень, листопад та грудень 2009 року та формування позивачем валових витрат та податкового кредиту, віднесення ним витрат на придбання продукції у 3 кварталі 2009 року в сумі 2 313 466,69 грн., в т.ч. у жовтні 2009 р в сумі ПДВ-23 333,44 грн. листопаді 2009 р. в сумі ПДВ-81 330,56 грн., грудні 2009 р. в сумі ПДВ- 102 586,24 грн. Судом встановлено, що позивач правомірно відносив до валових витрат підприємства у 3 кварталі 2009 р. вартість товару, отриманого від ПП «Зерно Транс» та віднесення до податкового кредиту суми ПДВ у складі ціни на підставі податкових накладних, отриманих від вказаного контрагента, що виключає порушення позивачем законодавства, встановлених актом №5605/23-2/32392245 від 29.12.2010 р., на якій посилається відповідач в обґрунтування встановлених перевіркою порушень ПП «Космополія» стосовно правових відносин з ПП «Зерно Транс», оформлених актом від 04.07.11 р. № 2301/23-3/32392245. Крім того, зазначеною постановою досліджені взаємовідносини ПП «Зерно Транс» з ПП «Макма Плюс», яке в свою чергу мало взаємовідносини з позивачем. Судовою колегію, встановлено, що ПП «Космополія» при проведенні перевірки також не надало товаротранспортні накладні, акти приймання - передачі сільськогосподарської продукції за місцем зберігання та приймання, документів складського обліку зерна та документів на підтвердження транспортування товару, проте це виключає порушення позивачем вимог п.5.1,пп.5.2.1. п.5.2,п.п.5.3.9.,п.5.3. ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та відповідно п.п.7.4.1,7.4.4.,7.4.5 п.7.4. ст.7 ЗУ «Про податок на додану вартість».
Вказаним судовим рішенням також спростовується довід ДПІ, викладений у розділі 3.2.1. акту перевірки від 04.07.11 р. № 2301/23-3/32392245, щодо заниження позивачем валових доходів на суму 24 246,70 грн. по взаємовідносинам з ТОВ «Сінтекс -Юг», оскільки вказане порушення також було відкориговане актом № 5605/23-2/32392245 від 29.12.2010 р.
На підставі викладених обставин та з врахуванням досліджених доказів, суд приходить до висновку щодо обґрунтованості вимог позивача щодо скасування податкового повідомлення-рішення за № 0002352301 від 14.07.2011 року про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на прибуток приватних підприємств на загальну суму 3 371 774,38 грн. та за № 0002362301 від 14.07.2011 року про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість на загальну суму 2 443 943,75 грн.
Щодо правомірності податкового повідомлення - рішення від 22.06.2011 року за № 0000751702 в частині збільшення суми грошового зобов'язання за платежем штрафні санкції з податку на доходи найманих працівників в розмірі 244 561,27 грн., за штрафними санкціями в сумі 61 140,32 грн., суд виходить з наступного
З акта перевірки № 1934/23-5/32392245 вбачається, що відповідач вважає визнання нікчемними угоди між ПП «Космополія» та ПП «Макма-Плюс», TOB «Грейт-Мікс», TOB «Корн Агро Трейд», TOB «ФМП- ЛАК», TOB «СВС Плюс», TOB «Комп'ютерцетр-Донецьк», TOB «Вектора-Дон», ПП « Флагман-Транс», TOB «ЕНПРОК», як підстава для встановлення порушення вимог пп.3.1.1 п.3.1 ст. 3, пп.4.2.9 п. 4.2 ст.4, пп.8.1.1 п.8.1 ст.8 Закону України від 22 травня 2003 року № 889-IV „ Про податок з доходів фізичних осіб", оскільки проведені розрахунки за готівку при виконанні господарських зобов'язань ПП «Космополія» внаслідок придбання сільськогосподарської продукції від вказаних контрагентів-постачальників та отримані від підзвітної особи ОСОБА_4 звіти про використання коштів, прибуткові касові ордери вказаних підприємств не являються підтверджуючими документами понесених витрат, тому відшкодована ОСОБА_4 сума за закупівлю сільськогосподарської продукції в розмірі у сумі 1 630 408,40 грн. є об'єктом оподаткування, як додаткове благо.
Розрахунок вказаної суми, як додаткове благо, на думку ДПІ, полягає в наступному: згідно переліку авансових звітів ( додаток № 10 до акту перевірки), наданих до бухгалтерії ПП «Космополія» ОСОБА_4, загальна сума сплаченої постачальникам за сільськогосподарську продукцію складає 11 558 070,94 грн. У 2010 році з каси підприємства ОСОБА_4 відшкодовано грошових коштів на загальну суму 8 771 532,86 грн. При цьому, кредиторська заборгованість станом на 01.01.10 р. складає 7 141 124,45 грн., а станом на 01.01.11 р. складає 10 163 061,02 грн. Таким чином, оподатковуваним доходом є сума 1 630 408,40 грн. = 8 771 532,86 грн. ( сума відшкодування) - 7 141 124,45 грн. ( сума Кт. заборгованості підприємства перед ОСОБА_4 на 01.01.10 р.). Пояснень щодо логічності такого розрахунку представниками позивача протягом розгляду справи на вимогу суду не надано.
Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України від 22.05.2003 р. № 889-IV " Про податок з доходів фізичних осіб" об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний оподатковуваний дохід.
За змістом пп.4.2.9 п.4.2 ст.4 Закону № 889-IV до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються дохід, отриманий платником податку від його працедавця як додаткове благо (за винятками, передбаченими пунктом 4.3 цієї статті), а саме у вигляді: а) вартості використання житла, інших об'єктів матеріального або нематеріального майна, наданих платнику податку у безоплатне користування, за винятком, коли таке надання зумовлене виконанням платником податку трудової функції чи передбачене нормами трудового договору (контракту) або відповідно до закону, у встановлених ними межах, а також за винятком користування автомобільним транспортом, наданих платнику податку його працедавцем-резидентом, який є платником податку на прибуток підприємств; б) вартості майна та харчування, безоплатно отриманого платником податку, крім випадків, визначених у підпункті 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств"; в) вартості послуг домашнього обслуговуючого персоналу, безоплатно отриманих платником податку, включаючи працю підпорядкованих осіб, а також осіб, що перебувають на військовій службі чи є заарештованими або ув'язненими. Під терміном "послуги домашнього обслуговуючого персоналу" розуміються послуги з побутового обслуговування фізичної особи, членів її сім'ї або від імені чи за їх дорученням - будь-якої третьої особи, включаючи ремонт або спорудження об'єктів рухомого чи нерухомого майна, що належать таким особам або використовуються ними; г) суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що підлягають обов'язковому відшкодуванню згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з цим Законом; д) суми фінансової допомоги, включаючи суми боргу платника податку, анульованого кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства; е) вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), а також суми знижки з ціни (вартості) товарів (послуг), що перевищує звичайну, розраховану за правилами визначення звичайних цін (у розмірі такої знижки), крім випадків, передбачених пунктом 4.3 цієї статті. Якщо додаткові блага надаються у формах, відмінних від грошової, об'єкт оподаткування обчислюється за правилами, визначеними пунктом 3.4 статті 3 цього Закону. Якщо додаткові блага надаються особою, що не є працедавцем платника податку, чи особою, яка діє від імені або за дорученням такого працедавця, то такі доходи прирівнюються з метою оподаткування до подарунків з їх відповідним оподаткуванням.
Підпунктом 8.1.1. та 8.1.3 п. 8.1 ст. 8 Закону № 889-IV передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Якщо згідно з нормами цього Закону окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню при їх нарахуванні чи виплаті, то платник податку зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати річну декларацію з цього податку.
Виходячи з наведеного суд вважає, що при здійсненні господарської діяльності для сплати вартості товарів (робіт, послуг) підприємство має право використовувати готівкові та безготівкові способи розрахунків. У разі здійснення готівкових розрахунків за товари (роботи, послуги) фізичною особою-працівником суб'єкту підприємницької діяльності, кошти надані фізичній особі для проведення цих операцій не є доходом даної фізичної особі, і тому ці виплати (компенсації) не підлягають оподаткуванню.
З огляду на викладене та враховуючи виключно доводи ДПІ щодо визнання нікчемними угоди, викладені в акту перевірки, суд вважає, що висновок відповідача про визначення об'єктом оподаткування, як додаткове благо, суму 1 630 408,40 грн. не відповідає Закону України від 22 травня 2003 року № 889-IV „ Про податок з доходів фізичних осіб", оскільки при встановлені даного порушення ДПІ не врахувало, що позивач не надавав директору ОСОБА_4 грошові кошти з каси підприємства під звіт, а фактично відшкодовував йому витрачені його власні кошти за здійснені ним розрахунки за придбану ПП « Космополія» сільськогосподарську продукцію, про підтверджується показаннями свідка ОСОБА_4 та головного бухгалтера ОСОБА_18
На підставі зазначеного, суд приходить до висновку, що відповідач неправомірно нарахував позивачеві зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб, а тому позовні вимоги про скасування спірного рішення в частині збільшення грошового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб за основним платежем - 244 561,26 грн., за штрафними санкціями - 61 140,32 грн. підлягають задоволенню.
З огляду на викладене та з урахуванням ч. 3 ст. 2 КАС України, прийняті відповідачем оскаржувані податкові повідомлення-рішення є необґрунтованим, та таким, що не ґрунтується на вимогах Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", Закону України "Про податок на додану вартість", Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» та Податкового кодексу України.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив :
Позовні вимоги Приватного підприємства "Космополія" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень - рішень задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення - рішення від 22.06.2011 року за № 0000751702 в частині збільшення податкового зобов'язання за штрафними санкціями з податку з доходу фізичних осіб у сумі 244 561,27 грн., та нарахування штрафних санкцій в сумі 61 140,32 грн.
Скасувати податкове повідомлень-рішень від 14.07.2011 року за № 0002352301 про збільшення податкового зобов'язання по податку на прибуток приватних підприємств за основним платежем в сумі 2 697 419,50 грн., за штрафними санкціями в сумі 674 354,88 грн.
Скасувати податкове повідомлень-рішень від 14.07.2011 року за № 0002362301 про збільшення податкового зобов'язання по податку на додану вартість за основним платежем в сумі 1 955 155,00 грн., за штрафними санкціями в сумі 488 788,75 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 05 жовтня 2012 р.
Суддя Дубровна В.А.
кат. 8.2.8
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.09.2012 |
Оприлюднено | 18.10.2012 |
Номер документу | 26441251 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Дубровна В.А.