Рішення
від 27.09.2012 по справі 5011-4/8884-2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 5011-4/8884-2012 27.09.12

За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «ІКС-Мегатрайд» До Товариства з обмеженою відповідальністю «Телесистеми України» Простягнення 533 040,90 грн.

Суддя Борисенко І.І.

Представники:

Від позивача Давиденко О.П.

від відповідача Вакуленко С.В.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача -Товариства з обмеженою відповідальністю «Телесистеми України»168 400,00 грн. вартість переданого в оренду обладнання, 336 000 грн. орендної плати, 17040,00 грн. інфляційного збільшення. 11600,88 грн. 3% річних.

Відповідач позовні вимоги не визнає, свої заперечення виклав у письмовому відзиві на позовну заяву від 24.07.2012р.

За заявою представників Позивача та Відповідача, судом було продовжено термін розгляду справи № 5011-4/8884-2012, в порядку передбаченому ст. 69 ГПК України.

Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення проти позову, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

26.10.2009 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «ІКС-Мегатрейд»отримало від Товариства з обмеженою відповідальністю «Телесистеми України» гарантійний лист, яким останній просив надати йому в оренду обладнання Cisco 7304-NSE-150 в кількості 2 шт. строком на 3 місяці.

В свою чергу Відповідач гарантує здійснювати орендну плату в розмірі 6 000,00 гривень на місяць, а також повернути обладнання в справному стані або придбати його.

27 листопада 2009 року між Позивачем та Відповідачем було укладено Договір № 20091127-2.

Пунктом 1.1. Договору визначено, що в порядку та на умовах визначених даним Договором Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування обладнання: - Маршрутизатор CISCO7304-NSE-150 4-slot chassis, 1 Power Supply, 20ВМеmоrу-4 (чотири) шт., яке розташоване за адресою: м. Київ, вул. Шумського, 1-а.»

Відповідно до п. 2.2., 2.4., 2.9., 8.1. Договору Обладнання має бути передане Орендодавцем та прийняте Орендарем не пізніше «30»листопада 2009 року. При передачі Обладнання складається Акт прийому - передачі Обладнання, де зазначається технічний стан Обладнання, який на момент його передачі, повинен відповідати умовам, вказаним у Договорі. Якщо, на дату прийому-передачі, Обладнання або будь-які його частини будуть несправними або ушкодженими, такі факти підлягають обов'язковому відображенню в акті прийому-передачі обладнання, при цьому Сторони цим Актом додатково узгоджують спосіб та строки усунення таких недоліків. Повернення Орендарем Обладнання здійснюється в 10-ти денний термін з дня закінчення строку Договору, встановленого у п. 8.1. цього Договору, або з дня його розірвання. Строк оренди складає 11 (одинадцять) місяців з дня підписання Сторонами цього Договору.

Відповідно до п. 8.2 договору Орендодавець зобов'язаний на вимогу Орендаря після закінчення строку, встановленого п.8.1 цього договору, продовжити дію оренди шляхом підписання нового договору на новий термін, узгоджений сторонами Договору. У випадку недосягнення Сторонами згоди щодо терміну (строку) дії нового договору або інших істотних умов такого договору зобов'язання Орендодавця щодо укладення з Орендарем нового договору припиняються.

Згідно п. 8.3. Договору, сторони дійшли взаємної згоди про те, що даний Договір підлягає розірванню в односторонньому порядку за ініціативою однієї із Сторін у випадку настання хоча б однієї з наступних обставин: - знищення або приведення в непридатний (аварійний) стан для цільового використання Обладнання; - ліквідації однієї з Сторін Договору або визнання її банкрутом в передбаченому чинним законодавством порядку.

Відповідно до пунктів 8.7., 10.4. Договору, всі попередні домовленості, договори, листування тощо між Сторонами, що стосуються предмету цього Договору, а також порядку використання приміщення та майна, що орендуються, втрачають силу з моменту підписання цього Договору. Після підписання цього Договору відносини Сторін регулюються лише цим Договором та чинним законодавством України. Після підписання цього Договору всі попередні переговори за ним, листування, попередні угоди та протоколи про наміри з питань, що так чи інакше стосуються цього Договору, втрачають юридичну силу.

Пунктами 5.1., 5.2., 5.4. Договору встановлено, що Орендна плата становить 10 грн. 00 копійок крім того ПДВ 20 % - 2,00 грн., всього до сплати - 12,00 грн. на місяць. Орендна плата сплачується Орендарем на підставі рахунку Орендодавця, який надається після закінчення договору оренди та протягом 5-ти банківських днів з моменту повернення обладнання. Орендодавець щомісячно надає Орендарю Акти якими підтверджується факт надання Орендодавцем у строкове платне користування обладнання Орендарю.

За твердженням Позивача вин належним чином виконав свої зобов'язання щодо передачі обладнання в оренду.

Проте, Відповідач не виконував свої зобов'язання щодо здійснення орендної плати, у зв'язку з чим у відповідача виникла заборгованість за весь період користування обладнанням (28 календарних місяців) у розмірі 324 000,00 грн.

Після закінчення тримісячного строку оренди Відповідач не повернув Позивачу обладнання і не придбав його як гарантував листом від 26.10.2009 р.

Матеріалами справи доведено, що 24.02.2011 р. Позивач надіслав Відповідачу вимогу № 22 про припинення договору найму, повернення майна або сплати його вартості та сплати орендної плати за весь період користування обладнанням.

Оцінюючи наявні в матеріалах справи документи та досліджуючи в судовому засіданні докази, Господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково, з наступних підстав:

27 листопада 2009 року між Позивачем та Відповідачем було укладено Договір оренди обладнання № 20091127-2.

Договір є договором оренди, а відтак між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання Глави 58 Цивільного кодексу України, Глави 30 Господарського кодексу України та Законом України "Про оренду державного та комунального майна".

Вказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань згідно ст. ст. 173, 174, 175 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України, і згідно ст. 629 Цивільного кодексу України є обов'язковим для виконання сторонами.

Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Згідно із ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Матеріалами справи підтверджується факт передачі обладнання в оренду, користування ним відповідачем.

Відповідно до ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Пунктами 1, 4 ст. 285 Господарського кодексу України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Пунктами 5.1., 5.2., 5.4. Договору встановлено, що Орендна плата становить 10 грн. 00 копійок крім того ПДВ 20 % - 2,00 грн., всього до сплати - 12,00 грн. на місяць. Орендна плата сплачується Орендарем на підставі рахунку Орендодавця, який надається після закінчення договору оренди та протягом 5-ти банківських днів з моменту повернення обладнання.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Суду не надано доказів виставлення Позивачем рахунків на на сплату орендної плати.

Отже, з урахуванням положень ст. 530 Цивільного кодексу України, враховуючи приписи пунктів 5.1., 5.2., 5.4. Договору у відповідача не виникло зобов'язання сплачувати орендну плату.

Вимога Позивача про стягнення з відповідача 17 040,00грн. інфляційних та 11 600,88грн.-3% річних задоволенню не підлягає, оскільки Позивачем не доведено суду прострочення грошового зобов'язання, а відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений за договором або законом.

Позивачем не доведено суду прострочення грошового зобов'язання, позивач також не правомірно нарахував відповідачу суму боргу з урахуванням 3% річних від простроченої суми та боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, відповідно до ст. 625 ЦК України.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений за договором або законом.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно із статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Тому, факт наявності боргу у Відповідача за договором оренди №20091127-2 у сумі 336 000,00 грн. , 17 040,00грн. інфляційних та 11 600,88грн.-3% річних Позивачем належним чином не доведений, документально не підтверджений та спростований Відповідачем, і тому ці суми не можуть бути стягнуті з відповідача.

Вимога Позивача про стягнення з Відповідача 168 400,00 грн. вартість переданого в оренду обладнання підлягає задоволенню з наступних підстав:

Відповідно до п. 8.2 договору Орендодавець зобов'язаний на вимогу Орендаря після закінчення строку, встановленого п.8.1 цього договору, продовжити дію оренди шляхом підписання нового договору на новий термін, узгоджений сторонами Договору. У випадку недосягнення Сторонами згоди щодо терміну (строку) дії нового договору або інших істотних умов такого договору зобов'язання Орендодавця щодо укладення з Орендарем нового договору припиняються.

24.02.2011 р. Позивач надіслав Відповідачу вимогу № 22 про припинення договору найму, повернення майна або сплати його вартості та сплати орендної плати за весь період користування обладнанням.

Судом прийнято до уваги твердження Позивача щодо ігнорування Відповідачем листів та усних звернень Позивача протягом тривалого періоду часу (більше двох років) щодо повернення Обладнання у належному стані, тому у Позивача є обґрунтовані сумніви щодо наявності у Відповідача обладнання, тому замість повернення Обладнання Позивач правомірно просить стягнути з Відповідача вартість обладнання.

Відповідно до Акту приймання-передачі в оренду від 27.11.2009р. №02/10-2009 вартість обладнання складає 168 400,00грн.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.

Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Виходячи з вищенаведених норм закону, відповідачем належним чином протягом розгляду справи не було надано належних доказів по справі на спростування позовних вимог в частині стягнення з Відповідача вартості обладнання в сумі 168 400,00грн.

В судовому засіданні, допустимими доказами, які знаходяться в матеріалах справи позивач довів, що його вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в частині стягнення з Відповідача вартості обладнання в сумі 168 400,00грн., в іншій частині позовну суд відмовляє з підстав вищезазначених.

Витрати по оплаті судового збору згідно ст. 49 ГПК України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Телесистеми України»(02094, м. Київ. вул. Червоногвардійська, 27-А, код ЄДРПОУ 34726705) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІКС-Мегатрейд»(03056, м. Київ, вул. Польова, 24-Д, код ЄДРПОУ 30057669) 168 400 (сто шістдесят вісім тисяч чотириста) грн. вартість переданого в оренду майна, 3368 (три тисячі триста шістдесят вісім) грн. судового збору.

Наказ видати відповідно до ст. 116 ГПК України.

В іншій частині позову відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя І.І.Борисенко

Повне рішення складено: 12.10.2012р.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення27.09.2012
Оприлюднено19.10.2012
Номер документу26460267
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5011-4/8884-2012

Ухвала від 24.12.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

Рішення від 27.09.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

Ухвала від 06.07.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні