Рішення
від 15.08.2012 по справі 533/2079/12
МАР`ЇНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 2-37-11

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2012 року

Мар*їнський районний суд в складі:

головуючого судді - Ступіна І.М.

при секретарі Стрепєтовій М.Є.

розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ТОВ «Променергобуд», ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, спричиненої джерелом підвищеної небезпеки, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Мар'їнського районного суду із вищевказаною позовною заявою у якій просить стягнути з відповідача ТОВ «Променергобуд»на його користь суму матеріальної шкоди у розмірі 22070,93 гривен; стягнути з відповідача ОСОБА_2 на його користь суму моральної шкоди у розмірі 5000 гривен.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 11 січня 2011 року приблизно о 23 годині 30 хвилин ОСОБА_2, керуючи транспортним засобом -автомобілем марки «Шевролет DAF» державний номерний знак НОМЕР_2, який належить на праві приватної власності ТОВ «Променергобуд»з напівпричепом, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1, який належить ТОВ «Променергобуд», на автошляху Олександрівка- Маріупіль 46+280 км. при виконанні маневру заднім ходом не впевнився в безпеці своїх дій, внаслідок чого скоїв зіткнення з транспортним засобом марки «Мерседес Бенц Спринтер»державний номерний знак НОМЕР_3, який рухався під керуванням позивача. Внаслідок даної пригоди транспортний засіб позивача отримав механічні пошкодження.

Відповідно постанови Київського районного суду м. Донецька від 22.12.2011 року громадянина ОСОБА_2 визнано винним у скоєнні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 гривен на користь держави.

Внаслідок пошкодження автомобіля позивача, йому було спричинено значну матеріальну шкоду у розмірі 22070 гривен 93 копійок, що підтверджується висновком спеціаліста - автотоварознавця № 594\6 від 23.11.2011 року.

Крім того, внаслідок допущеної водієм ОСОБА_2 при керуванні автомобілем вищевказаної грубої необережності і спричиненої істотної матеріальної шкоди, позивачу була завдана велика моральна (немайнова) шкода, яка полягає в тому, що на момент пригоди позивач відчув велике нервове потрясіння, стрес. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди позивачу були спричинені психічні страждання, що на деякий час порушило його нормальні життєві зв'язки і вплинуло на його активне громадське життя, що призвело до моральних переживань. Після дорожньо-транспортної пригоди повністю зруйнований його звичний спосіб життя -позивачу довелося затратити багато часу та сил на пошуки необхідних для ремонту автомобіля матеріалів. Отже, його робота потребує від позивача багатьох пересувань у межах України. Позивач робив це на своєму транспортному засобі, але після дорожньо-транспортної пригоди позивач не був спроможний оперативно виконувати свої робочі обов'язки, що призвело до часткової втрати його ділової репутації. Це спричинило додаткові моральні страждання. Спричинену моральну шкоду позивач оцінює 5000 гривен.

Представник позивача на підставі договору складеного 06.06.2012 року в м. Запоріжжя ОСОБА_4, позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, наполягали на їх задоволенні.

Відповідачі ОСОБА_2, ТОВ «Променергобуд»будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи не з'явилися до суду, причини неявки суду не повідомили, тому суд ввжаєа за можливе справу розглянути заочно.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ТОВ «Променергобуд», ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, спричиненої джерелом підвищеної небезпеки підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ст. 1192 ЦК України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. З матеріалів справи вбачається, що позивачу ОСОБА_1 завдано матеріальну шкоду у розмірі 22070,93 гривень.

Оскільки на підставі наданих суду документів транспортний засіб марки «Шевролет DAF»державний номерний знак НОМЕР_2 з напівпричепом державний номерний знак НОМЕР_1 належить на праві власності ТОВ «Променергобуд», то на думку суду спричинену матеріальну шкоду повинен відшкодувати відповідач по справі ТОВ «Променергобуд».

Відповідно до ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна. Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості. Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов'язана з розміром цього відшкодування. Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Згідно ст.. 1187 шкода завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності та інші підстави) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об*єктом, використання зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку. Судом же встановлено, що відповідач ТОВ «Променергобуд»є власником транспортного засобу, тобто є володарем джерела підвищеної небезпеки, але керував даним транспортним засобом ОСОБА_2, який на думку суду й повинен відшкодувати моральну шкоду.

Визначаючи розмір моральної шкоди, заподіяної позивачу, суд керується принципами розумності та справедливості.

Суд враховує, що позивач при скоєнні дорожньо-транспортної пригоди відчував моральні страждання, враховуючи обсяг душевних страждань, їх характер, ступінь та тривалість, суд вважає, що з відповідача на користь позивачки в рахунок відшкодування моральної шкоди необхідно стягнути 3000 грн.

На підставі ст.ст. 22, 23, 1166, 1167, 1187, 1192 ЦК України, керуючись 209, 212-215, 224,226 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ТОВ «Променергобуд», ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, спричиненої джерелом підвищеної небезпеки задовольнити.

Стягнути з ТОВ «Променергобуд»(адреса розташування: 85612, Донецька область, Мар»їнський район, м. Курахове вулиця Мечнікова, 22-а, р\р 26001310107201 у відділенні № 1 ПАТ «Енергобанк»м. Курахове, МФО 300272 код ОКПО 30942690 ІНН 309426905388, свідоцтво № 07041767 на користь ОСОБА_1 спричинену матеріальну шкоду у розмірі 22070 (двадцять дві тисячі сімдесят) гривен 93 копійок.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 спричинену моральну шкоду у розмірі 3000 (три тисячі) гривен.

Стягнути в солідарному порядку з ТОВ «Променергобуд»(адреса розташування: 85612, Донецька область, Мар»їнський район, м. Курахове вулиця Мечнікова, 22-а, р\р 26001310107201 у відділенні № 1 ПАТ «Енергобанк»м. Курахове, МФО 300272 код ОКПО 30942690 ІНН 309426905388, свідоцтво № 07041767 та ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 сплачені судові витрати: у розмірі 381 (триста вісімдесят одна) гривень.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Позивач має право оскаржити рішення суду в загальному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя:

15.08.2012

СудМар`їнський районний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення15.08.2012
Оприлюднено24.10.2012
Номер документу26464636
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —533/2079/12

Ухвала від 06.06.2012

Цивільне

Мар`їнський районний суд Донецької області

Ступін І. М.

Рішення від 15.08.2012

Цивільне

Мар`їнський районний суд Донецької області

Ступін І. М.

Ухвала від 26.04.2012

Цивільне

Мар`їнський районний суд Донецької області

Ступін І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні