Рішення
від 16.10.2012 по справі 14/5025/1077/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"16" жовтня 2012 р.Справа № 14/5025/1077/12

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., розглянувши справу

за позовом відкритого акціонерного товариства "Красилівське підприємство хлібопродуктів", м. Красилів

до сільськогосподарського виробничого кооперативу "Заставки", с. Заставки Красилівського району

про стягнення 34 163,06 грн.

за участю представників сторін:

від позивача -Драч В.М. за довіреністю

від відповідача - не з'явився

встановив:

Позивач у позовній заяві просить суд стягнути з відповідпача заборгованість, що виникла внаслідок неналежного виконання договору № 02/07/01 в розмірі 34 163, 06 грн., з яких: 29 070 грн -основна заборгованість, 2 186, 06 грн. -пеня, 2 907 грн. -річні.

Обгрунтовуючи позов, позивач вказує на неналежне виконання відповідачем умов договору щодо строків проведення оплати. Нарахування пені обумовлено наявністю відповідної умови договору.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, наполягав на його задоволенні.

Відповідач свого представника в судове засідання не направив, надіслав до суду письмовий відзив, відповідно до якого він позов визнає, розгляд справи просить проводити без участі його представника. Відсутність оплати, як вказує відповідач є причиною відсутності грошей через припинення діяльності підприємства.

З матеріалів справи вбачається.

2 липня 2010 року між сторонами укладено договір № 02/07/01 відповідно до якого продавець (позивач) продає, а покупець купує паливо -мастильні матеріали в асортименті іменовані надалі „Товар", у кількості і за цінами, зазначеними у специфікаціях, що складаються окремо на кожне постачання і є невід'ємною частиною даного договору.

Відповідно до п. 2.1. покупець перераховує кошти на розрахунковий рахунок або розраховується на цю суму зерновими в строк до 31 серпня 2010 року.

За п. 4.2. за несвоєчасне або не повне виконання зобов'язань по договору, покупець сплачує продавцю пеню в розмірі 0, 5 % від суми боргу, з урахуванням встановленого індексу інфляції за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ від простроченої суми, а також 5 % річних з простроченої суми.

Договір набуває чинності з моменту підписання його сторонами і діє до повного виконання сторонами по договору в термін до 31 серпня 2010 року (п. 7.1.).

Договір містить додаток № 1 -специфікація, в якій вказано ціну, кількість та суму товару.

Договір та специфікація підписані обома сторонами та скріплені їх печатками.

9 липня 2010 року, на ім'я Козко Н.В. відповідачем видано довіреність № 9 на отримання дизельного пального від позивача у кількості 4 845 літрів. (така ж кількість вказана в специфікації).

Про передачу зазначеної кількості пального від позивача до відповідача свідчить подана до справи видаткова накладна № РН - 0291 від 9 липня 2010 року на суму 29 070 грн. Ця ж сума підтверджується податковою накладною від 9 липня 2010 року та актом звірки розрахунків, підписаного сторонами.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані докази та давши їм оцінку в сукупності, судом враховується наступне.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Правовідносини, які виникли між сторонами за своїм характером являються господарськими, виходячи зі змісту ст.ст. 173, 174 ГК України, як такі, що виникли з господарського договору, і відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України є предметом його регулювання.

Відповідно до ч.2 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно , сплатити гроші , надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до 655 ЦК України за договором купівлі - продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

За ст. 691 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу, або, якщо вона не встановлена у договорі і не може бути визначена виходячи з його умов, - за ціною, що визначається відповідно до статті 632 цього Кодексу, а також вчинити за свій рахунок дії, які відповідно до договору, актів цивільного законодавства або вимог, що звичайно ставляться, необхідні для здійснення платежу.

Уклавши договір сторони погодили умови, які є обов'язковими для них.

Отримання товару відповідачем відбулося 9 липня 2010 року (видаткова накладна від 9 липня 2010 року). Строк оплати, згідно договору настає 31 серпня 2010 року. Оплата має здійснюватись в грошовій формі, або на цю ж суму зерновими. Однак, докази проведення розрахунку у справі відсутні, що свідчить про наявність заборгованості.

Відповідно до ст. ст. 526, 530 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Якщо у зобов'язані встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.

Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання ( неналежне виконання).

Таким чином, наявність заборгованості документально підтверджена і визнається відповідачем.

Згідно ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Таким чином, вимоги в частині стягнення річних у розмірі 5 % відповідають чинному законодавству, та підлягають задоволенню в заявленому розмірі, який підтверджується розрахунком.

Згідно ст. ст. 1, 3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Враховуючи, що пеня є договірною неустойкою, а її нарахування передбачено договором, вимоги про її стягнення також обґрунтовані

Згідно ст. Згідно ст. 78 ГПК України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.

Визнання позову не суперечать законодавству та не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб, а тому судом приймається.

Таким чином, позов обґрунтований та підлягає задоволенню, з покладенням судових витрат на відповідача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з сільськогосподарського виробничого кооперативу „Заставки" (ЄДРПОУ 33707828, с. Заставки, Красилівського району, Хмельницької області) на користь відкритого акціонерного товариства „Красилівське підприємство хлібопродуктів" (ЄДРПОУ 00956767, Хмельницька область, м. Красилів, вул. Грушевського, 148) 29 070 грн. -основного боргу, 2 186, 06 грн. пені, 2 907 грн 5% річних, а також 1 609, 50 грн. судового збору.

Видати наказ.

Суддя Ю.В. Гладюк

Віддрук. 3 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу

3 - відповідачу (рек - 31045 с. Заставки, Красилівський район, Хмельницька область)

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення16.10.2012
Оприлюднено22.10.2012
Номер документу26473316
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —14/5025/1077/12

Ухвала від 04.10.2012

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Рішення від 16.10.2012

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 24.09.2012

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні