Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
02 жовтня 2012 р. № 2-а- 10435/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лук'яненко М.О.,
при секретарі судового засідання Тарасюк Ю.М.,
за участю представників сторін:
позивача - Підіпригори М.О.,
відповідача - Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби - Тетянчука Д.В.,
відповідача - управління Державного казначейської служби у Дзержинському районі м. Харкова - Зорі О.В,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом приватної фірми "Бобр" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби, управління Державного казначейської служби у Дзержинському районі м. Харкова про стягнення бюджетного відшкодування, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, приватна фірма "Бобр" звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд: стягнути з Державного бюджету України на користь приватної фірми "Бобр" (61072, м. Харків, прос. Леніна, буд. 58, к. 413, код ЄДРПОУ 23143535) бюджетне відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 75885,00 грн. за податковою декларацією з ПДВ за липень 2011 року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 17.08.2011 року ПФ "Бобр" подала до податкового органу податкову декларацію з ПДВ за липень 2011 року, в якій було заявлено до бюджетного відшкодування суму ПДВ у розмірі 75885,00 грн. (ряд. 23.1). ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС було проведено перевірку, за результатами якої винесено податкове повідомлення - рішення, яким позивачу було зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за липень 2011 року на суму 75885,00 грн.. Вказане податкове повідомлення-рішення було оскаржено позивачем до Харківського окружного адміністративного суду. Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 15.03.2012 року по справі №2а-40/12/2070 позов приватної фірми "Бобр" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - задоволено в повному обсязі. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.03.2012 року було залишено без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2012 року. Проте, незважаючи на приписи ст. 200 Податкового кодексу України, яка зобов'язує відповідачів виконати певні дії по поверненню позивачу (платнику податків) на рахунок у банку (після закінчення судового оскарження неправомірних рішень органів державної податкової служби про зменшення задекларованих сум бюджетного відшкодування ПДВ) заявленої та підтвердженої судом суми бюджетного відшкодування з ПДВ, ПФ "Бобр" так і не отримала на рахунок у банку задекларовану до бюджетного відшкодування суму ПДВ у розмірі 75885,00 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримала вимоги і доводи заявленого позову, просила суд прийняти рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник Відповідача - ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на правомірність дій відповідача та на не закінчення процедури судового оскарження податкового повідомлення-рішення, яким позивачу було зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за липень 2011 року на загальну суму 75885,00 грн., зазначаючи що прийняття Харківським апеляційним адміністративним судом рішення, не є підставою для повернення позивачу суми бюджетного відшкодування
Представник відповідача - Управління державної казначейської служби України у Дзержинському районі м. Харкова, в судовому засіданні проти позову заперечувала, та вказала, що у Відповідача відсутні правові підстави для бюджетного відшкодування суми ПДВ за липень 2011 року, оскільки податковою службою не направлялось на адресу казначейської служби висновку із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Судовий розглядом встановлено, що позивач, пройшовши передбачену діючим законодавством процедуру державної реєстрації, набув статусу юридичної особи, про що йому видане відповідне свідоцтво серії А 00 №2171630 від 15.02.1995 року (а. с. 56).
ПФ "Бобр" зареєстрована як платник податку на додану вартість відповідно до свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість №28318786 від 22.12.2004 року (а. с. 58).
Судовим розглядом встановлено, що 17.08.2011 року ПФ "Бобр" було подано до податкового органу декларацію з ПДВ за липень 2011 року, в якій було заявлено до бюджетного відшкодування суму ПДВ у розмірі 75885,00 грн., розрахунок суми бюджетного відшкодування, заяву про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі, визначеному у податковій декларації, довідку про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Фахівцем ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби було проведено документальну позапланову виїзну перевірку приватної фірми "Бобр" (код ЄДРПОУ 23143535) з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника у банку по податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2011 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в червні 2011 рок (а. с. 21-41).
За результатами перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення - рішення, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за липень 2011 року в розмірі 75885,00 грн. (а. с. 42).
Позивач, не погодившись з податковим повідомленням - рішенням ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС, оскаржив його в судовому порядку.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 15.03.2012 року по справі №2а- 40/12/2070 позов приватної фірми "Бобр" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення було задоволено в повному обсязі. Скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби №0000690700 від 11.10.2011 року (а. с. 44-46).
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.03.2012 року по справі №2а- 40/12/2070 було залишено без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2012 року (а.с.47 - 48).
Суд зазначає, що згідно ч. 3 та 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова або ухала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому проваджені, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, як беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій справі за участю тих самих сторін.
Частиною 2 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Суд зазначає, що, згідно з положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, набрання законної сили судовим рішенням Вищого адміністративного суду України не пов'язано із закінченням строку на оскарження такого рішення до Верховного суду України.
Таким чином, твердження представника ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС, що закінченням процедури судового оскарження в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України є винесення рішення Вищим адміністративним судом України, а тому у відповідача не має обов'язку надати висновок щодо відшкодування позивачу суми ПДВ заявленої у податкових деклараціях з ПДВ за липень 2011 року у розмірі 75885,00 грн. не відповідає діючому законодавству.
Системно аналізуючи положення статей 254-255 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 56, ст. 200 Податкового кодексу України, суд приходить до висновку, що моментом закінчення процедури судового оскарження рішення (дії, бездіяльності) суб'єкта владних повноважень про зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ є дата набрання законної сили судовим рішенням, прийнятим за наслідками розгляду адміністративної справи.
Тому, суд приходить до висновку, що процедура судового оскарження податкового повідомлення - рішення №0000690700 від 11.10.2011 року, яким позивачу було зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за липень 2011 року на загальну суму 75885,00 грн. була завершена винесенням Харківським апеляційним адміністративним судом ухвали від 30.05.2012 року по справі №2а- 40/12/2070.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно абз. 2 п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Суд зазначає, що згідно п. 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Відповідно до п. 200.17 ст. 200 Податкового кодексу України джерелом сплати бюджетного відшкодування (в тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.
Відповідно до ст. 48 Бюджетного кодексу України в Україні застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України, яка передбачає здійснення Державним казначейством України операцій з коштами державного бюджету.
З пояснень представника позивача, судом встановлено, що 08.08.2012 року ПФ "Бобр" звернулась до Відповідача з заявою про надання УДКС у Дзержинському районі м. Харкова висновку щодо відшкодування Позивачу суми бюджетного відшкодування з ПДВ за липень 2011 року у розмірі 75885,00 грн..
Листом від 22.08.2012 року ДПІ у Дзержинському районі м. Харківської області ДПС повідомила ПФ "Бобр", що станом на 20.08.2012 року у податкової інспекції відсутні правові підстави для оформлення довідки щодо залишку невідшкодованого податку з ПДВ за липень 2011 року (а. с. 49).
Відповідно до п. 4 ч. 4 Положення про Державне казначейство України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 21.12.2005 року, казначейство відповідно до покладених на нього завдань провадить безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевого бюджетів і бюджетних установ, за рішенням, яке було прийняте державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування.
Відповідно до п.п. 4.1 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 02.07.1997 року № 209/72 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 21.05.2001 року № 200/86) відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або за рішенням суду.
Згідно п.п. 6.1 вказаного Порядку суми, не відшкодовані платнику податку протягом термінів визначених у розділі 3 цього Порядку, уважається бюджетною заборгованістю. Відповідно до п.п. 6.2 вказаного Порядку платник податку має право у будь-який момент після виникнення бюджетної заборгованості звернутися до суду з позовом про стягнення коштів бюджету та притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у несвоєчасному відшкодуванні надмірно сплачених податків.
У разі невідшкодування бюджетної заборгованості з ПДВ право платника порушується внаслідок неодержання коштів з бюджету, а тому вимога про стягнення зазначених коштів (відшкодування заборгованості) є належним способом захисту цього права.
З матеріалів справи вбачається, що на момент розгляду справи Відповідачем висновок із зазначенням суми бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 75885,00 грн. до управління державної казначейської служби України не направлявся.
З урахуванням викладено, суд зазначає, що правомірність заявленої платником податків до відшкодування суми ПДВ у розмірі 75885,00 грн. за липень 2011 року підтверджена постановою Харківського окружного адміністративного суду від 15.03.2012 року по справі №2а- 40/12/2070, яка набрала законної сили, а відтак вказана обставина не потребує додаткового доказування.
Крім того, Відповідач - ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС не подав до суду жодних доказів неправомірності заявленої Позивачем вимоги щодо стягнення з Державного бюджету України суми бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 75885,00 грн.
Виходячи з того, що позивач виконав всі необхідні дії, передбачені Податковим кодексом України, зазначене податкове повідомлення-рішення відповідача скасоване у повному обсязі в судовому порядку, а бездіяльність ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області ДПС щодо ненадання до Управління Державної казначейської служби України у Дзержинському районі м. Харкова Харківській області ДПС висновку із зазначенням суми бюджетного відшкодування з ПДВ за липень 2011 року у розмірі 75885,00 грн. є протиправною, суд дійшов висновку, що з Державного бюджету України на користь ПФ "Бобр" підлягає бюджетному відшкодуванню сума податку на додану вартість у розмірі 75885,00 грн., заявлена до бюджетного відшкодування у податковій декларації з ПДВ за липень 2011 року.
Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позов приватної фірми "Бобр" є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов приватної фірми "Бобр" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби, управління Державного казначейської служби у Дзержинському районі м. Харкова про стягнення бюджетного відшкодування - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Державного бюджету України на користь приватної фірми "Бобр" (61072, м. Харків, прос. Леніна, буд. 58, к. 413, код ЄДРПОУ 23143535) бюджетне відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 75885,00 грн. за податковою декларацією з ПДВ за липень 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя М.О. Лук'яненко
Повний текст постанови виготовлено 8 жовтня 2012 року.
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2012 |
Оприлюднено | 23.10.2012 |
Номер документу | 26493150 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Лук'яненко М.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні