cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
17.10.12 р. Справа № 5006/25/120/2012
Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., при секретарі Павленко М.С., розглянув справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі Шахтарського управління по газопостачанню та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» до Торезької виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Донецькій області № 28 про стягнення заборгованості та штрафних санкцій у розмірі 414595,71 грн.,-
за участю представників сторін:
від позивача: Демури О.О.;
від відповідача: Сере брянська Ю.С.;
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі Шахтарського управління по газопостачанню та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» звернувся до господарського суду з позовом до Торезької виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Донецькій області № 28 про стягнення заборгованості та штрафних санкцій у розмірі 414595,71 грн.
В правове обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ст.ст. 526, 610, 625 ЦК України, ст.ст.173, 193 ГК України.
Представник позивача у судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним у позові. Просив задовольнити позовну заяву у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні надала відзив, в якому зазначила, що Торезька виправна колонія Управління державної пенітенціарної служби України в Донецькій області № 28 є бюджетною організацією і фінансується за кошти держбюджету тому заборгованість виникла через брак коштів. В серпні 2012р. було сплачено суму боргу в розмірі 28003,20 грн. Просили зменшити суму штрафних санкцій.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про наступне.
У судовому засіданні встановлено, що 16.01.2012р. між Шахтарським управлінням по газопостачанню та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» та Відповідачем, - Торезької виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Донецькій області № 28 був укладений договір № 1642(2012)-Б на постачання природного газу за регульованим тарифом, відповідно до якого ПАТ «Донецькоблгаз» (Постачальник) постачає природний газ Споживачу, яким є Торезька виправна колонія, в обсягах і порядку, передбаченому договором, а Споживач сплачує постачальнику вартість газу і наданих послуг у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених цим договором. Відповідно до п. 10.1 договору договір набирає чинності 16.01.2012р. (а.с. 31-34).
Пунктом 4.5 договору встановлено, що розрахунковий період за Договором становить один місяць - з 9.00 години першого дня місяця до 9.00 години першого дня наступного місяця включно. Місячна вартість газу визначається як добуток ціни газу на загальну кількість реалізованого газу, визначену згідно з розділом 3 Договору. Загальна сума вартості Договору складається з місячних сум вартості договірних обсягів постачання газу Споживачу.
Згідно до п. 4.6 договору оплата вартості послуг з постачання газу здійснюється Споживачем авансовими платежами до 25 числа місяця, що передує місяцю постачання, із розрахунку договірного обсягу постачання газу протягом періоду оплати відповідно до додатка 2 до Договору. Споживач самостійно розраховує суму платежу, виходячи з ціни газу на наступний розрахунковий період та відповідної величини договірного обсягу газу, заявленого на наступний розрахунковий період. У разі відсутності інформації про ціну газу на наступний розрахунковий період до дати здійснення оплати Споживач розраховує суму платежу за ціною, що діяла у попередньому місяці. У випадку недоплати вартості послуг з постачання газу за розрахунковий період Споживач проводить остаточний розрахунок не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим.
Сторони домовились, що за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим договором вони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України. У разі невиконання Покупцем умов передбачених розділом 4 договору, Покупець зобов'язався сплатити на користь Постачальника крім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня, за кожен день прострочення платежу (п. 6.2.2 договору).
В порушення умов договору оплата послуг за постачання природного газу проводилась не в повному обсязі, внаслідок чого позивач припинив відповідачу надання послуг з постачання природного газу та послуг з транспортування з 14.03.2012 року. Заборгованість на день відключення від постачання газу склала 328608,16 грн.
Відповідно до акту звіряння розрахунків станом на 01.05.2012р., який підписано відповідачем без заперечень, заборгованість склала 428604,72 грн.
29.05.2012 року Шахтарським управлінням по газопостачанню та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» направлено Претензію №290 на суму 428604,72
Оскільки між сторонами по справі уклалися господарські правовідносини, то судом застосовані положення Господарського кодексу України як спеціального акту законодавства, який регулює правовідношення у господарській сфері.
Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, що йому не суперечать (абзац третій ч. 1 ст. 174 ГК України).
Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору ( п. 1 ст. 193 ГК України).
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом в силу приписів абзацу 2 п. 1 ст. 193 ГК України.
Частиною 2 ст. 11 ЦК України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. У випадках встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків може бути настання або не настання певної події.
Статтею 509 ЦК України передбачено, що у силу зобов'язання одна особа (боржник) зобов'язана здійснити на користь іншої особи (кредитора) певну дію, наприклад: передати майно, виконати роботи, оплатити кошти та інше або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до вимог ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Актом звіряння розрахунків між Шахтарським управлінням по газопостачанню та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» та Торезькою виправною колонію Управління державної пенітенціарної служби України в Донецькій області № 28 станом на 01.10.2012 року основна заборгованість відповідача складає 300604,96 грн.
З огляду на викладене та на підставі наявних в матеріалах справи документів, суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення основної суми боргу у розмірі 414595 грн. 71 коп.. підлягають частковому задоволенню на суму 300604 грн.96 коп.
Крім стягнення суми основного боргу, позивач просить стягнути з відповідача пеню у сумі 71597 грн. 41 коп., 3% річних у сумі 14391 грн. 14 коп.
Відповідно до ст.ст. 216-218 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій. Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. Господарські санкції застосовуються в установленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин. Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Згідно п.п.1, 3 ст.549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
У відповідності до приписів ст.ст.6, 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Статтею 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" від 22.11.1996р. №543-96-ВР встановлено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Умовами договору (п.6.2.2) передбачено, що у разі порушення строків оплати передбачених Договором, Покупець сплачує Поставщику пеню в розмірі подвійної облікової ставки за кожний день прострочення платежу.
Позивач з посиланням на пункт 6.2.2 Договору просить стягнути з відповідача пеню у сумі 71597 грн. 41 коп., застосовуючи подвійну облікову ставку НБУ, що не суперечить чинному законодавству та умовам договору.
В судовому засіданні розглянуто клопотання відповідача стосовно зменшення суми пені. Обґрунтовуючи своє клопотання відповідач посилається на скрутне фінансове становище підприємства, а також те, що Управління державної пенітенціарної служби України в Донецькій області № 28 є бюджетною організацією і фінансується за кошти держбюджету. Крім того, підприємство внесено до реєстру неприбуткових установ та організацій, що підтверджується рішенням Торезької об'єднаної державною податковою інспекцією № 12 від 10.10.2012 року.
У відповідності до вимог ст. 83 ГПК України, господарський суд має право у виняткових випадках зменшити розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню із сторони, що порушила зобов'язання.
Згідно ст. 551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, за наявності обставин, які мають істотне значення.
Відповідно до ст. 233 ГК України суд має право зменшити розмір санкцій, прийнявши до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником, майновий стан сторін, які приймають участь в зобов'язанні, не тільки майнові, але й інші інтереси сторін, які заслуговують на увагу.
З огляду на матеріали справи та норми чинного законодавства, враховуючи, що винятковість обставин є оціночним поняттям, господарський суд дійшов висновку про те, що відповідач довів суду винятковість випадку, і тому, суд врахувавши фінансовий стан обох сторін вважає за можливе задовольнити клопотання відповідача частково та зменшує розмір пені на 50%. Таким чином, сума пені, що підлягає стягненню з відповідача складає 35798 грн. 71 коп.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
На підставі вищезазначеної норми права, позивач просить стягнути з відповідача 3% річних у сумі 14391 грн. 14 коп.
Перевіривши розрахунок щодо нарахованих 3% річних суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Стаття 129 Конституції України відносить до основних засад судочинства змагальність сторін.
За змістом статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтвердженні певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Позивач надав суду докази, якими він обґрунтовує свої позовні вимоги і вони є належними. Усупереч вказаним нормам, відповідач не надав господарському суду доказів, які спростовують вимоги позивача.
Згідно статті 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи вищевикладене господарський суд вважає, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» до Торезької виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Донецькій області № 28 підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі Шахтарського управління по газопостачанню та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» до Торезької виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Донецькій області № 28 про стягнення заборгованості та штрафних санкцій у розмірі 414595,71 грн. - задовольнити частково.
Стягнути з Торезької виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Донецькій області № 28 (86600, м.Торез, вул..Широка,30, код ЄДРПОУ 08563122) на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі Шахтарського управління по газопостачанню та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» (86200, м.Шахтарськ, вул.. Комунарів, 26, код ЄДРПОУ 24800573) суму заборгованості з постачання природного газу у розмірі 300604 (триста тисяч шістсот чотири) грн. 96 коп.
Стягнути з Торезької виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Донецькій області № 28 (86600, м.Торез, вул..Широка,30, код ЄДРПОУ 08563122) на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі Шахтарського управління по газопостачанню та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» (86200, м.Шахтарськ, вул.. Комунарів, 26, код ЄДРПОУ 24800573) суму пені у розмірі 35798 (тридцять п'ять сімсот де) грн. 71 коп. та суму 3 % річних у розмірі 14391(чотирнадцять тисяч триста дев'яносто одна) грн.. 14 коп.
Торезької виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Донецькій області № 28 (86600, м.Торез, вул..Широка,30, код ЄДРПОУ 08563122) на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі Шахтарського управління по газопостачанню та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» (86200, м.Шахтарськ, вул.. Комунарів, 26, код ЄДРПОУ 24800573) суму судового збору у розмірі 8291 (вісім тисяч двісті дев'яносто одна) грн. 91 коп.
Рішення прийняте у нарадчій кімнаті, його вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 17 жовтня 2012 року.
Повний текст рішення складено та підписано 22 жовтня 2012р.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ у встановленому порядку.
Рішення господарського суду Донецької області набирає законної сили за правилами, встановленими частиною 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Зекунов Е.В.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2012 |
Оприлюднено | 24.10.2012 |
Номер документу | 26509285 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Зекунов Е.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні