Рішення
від 27.09.2012 по справі 5023/3468/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" вересня 2012 р.Справа № 5023/3468/12 вх. № 3468/12

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Яризька В.О.

при секретарі судового засідання Сінченко І.В.

за участю прокурора - Петриков А.М. (посв.)

позивача - Сойко Н.В. (дов.)

відповідача - не з'явився

розглянувши справу за позовом заступника прокурора Дзержинського району м. Харкова в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області, м. Харків,

до приватного виробничо-комерційного підприємства "Схід", м. Харків,

про стягнення 10035,45 грн.

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора Дзержинського району м. Харкова звернувся до господарського суду Харківської області в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області до ПВКП "Схід" про стягнення заборгованості за договором № 1786-Н від 29.07.2005р. у сумі 10035,45 грн., в т.ч. орендна плата - 5231,25 грн., пеня - 4804,20 грн.

Прокурор та позивач підтримують позовні вимоги.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлювався ухвалами суду, які направлялись за місцем реєстрації відповідача, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

Ухвали суду від 02.08.2012 р. про порушення провадження у справі та призначення справи до розгляду на 16.08.2012р., а також ухвала суду від 16.08.2012р. про відкладення розгляду справи на 27.09.2012р., що були направлені на адресу відповідача, повернуті поштою за закінченням терміну зберігання.

Відповідно до ст. 64 ГПК України ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.

Враховуючи, що відповідач повідомлявся про час та місце розгляду справи на адресу, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, суд вважає, що належним чином повідомив відповідача про час та місце розгляду справи та відсутність відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті, а тому суд згідно зі статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами без участі представника відповідача.

Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши доводи позовної заяви, заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, повно та всебічно дослідивши обставини справи та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

29.07.2005 р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській області (позивач, орендодавець) та ПВКП "Схід" (відповідач, орендар) було укладено договір оренди № 1786-Н, відповідно до умов якого орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене майно - вбудовані нежитлові приміщення, які розташовані на 1 поверсі 2-поверхового учбового корпусу, загальною площею 114/,7 кв. м., розташоване за адресою: м. Харків, вул. Клочківська, 5, що знаходяться на балансі Харківського професійного ліцею зв'язку. Відповідно до умов додаткової угоди № 5 до договору оренди внесені зміни у п.1.1 Розділу 1, а саме замість слів "Харківського професійного ліцею зв'язку" читати: "Державного навчального закладу "Харківський професійний монтажно-будівельний ліцей".

Факт передачі приміщення відповідачу підтверджується наявним в матеріалах справи актом приймання - передачі від 29.07.2005р., підписаним обома сторонами договору.

Відповідно до п. 3.1. Договору оренди, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.95 р. №786 (зі змінами) та з урахуванням результату конкурсу на право оренди державного майна і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку червень 2005 р. - 1062,10 грн. (згідно Додатку №3). Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством. Орендна плата за перший місяць оренди - липень 2005 р. визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.

Відповідно до п. 3.2. договору орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.

Пунктом 3.3. договору визначено, що орендна плата перераховується орендарем щомісячно, до 10 числа місяця, наступного за звітним, відповідно до вимог діючої методики, у співвідношенні: безпосередньо до державного бюджету на рахунки, визначені фінансовими органами - у розмірі 50%, на рахунок визначений балансоутримувачем - 50%.

Відповідно до п. 3.5. договору орендна плата перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає стягненню до державного бюджету з урахуванням пені в розмірі 0,5 % від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

У відповідності до п. 5.2 договору орендар зобов'язується своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плату.

Пунктом 10.1 договору визначено, що договір діє з 29.07.2005 р. до 29.06.2006 року.

Додатковою угодою № 1 від 28.05.2007р. внесені зміни до пункту 3.1 Договору, а саме орендна плата за базовий місяць перерахунку оренди грудень 2006 року - 1661,54 грн. (місяць, рік). Орендна плата за перший місяць оренди з перерахунком - січень 2007 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць перерахунку на індекс інфляції за січень, 2007 року (місяць, рік)" (розраховано згідно з додатком № 1 до цієї додаткової угоди). Різниця по сплаті орендної плати, що виникне внаслідок зміни орендної ставки, за період з 01.01.07р. до моменту набрання чинності цією додатковою угодою, повинна бути сплачена Орендарем протягом місяця після її підписання.

Також додатковими угодами продовжувався строк дії договору оренди.

В порушення умов договору відповідач вносив орендну плату несвоєчасно та не в повному обсязі, в зв'язку з чим станом за період з квітня 2011 по травень 2012 виникла заборгованість по орендній платі в розмірі 5231,25 грн.

За загальним положенням цивільного законодавства, зобов'язання виникають з підстав, зазначених у статті 11 Цивільного кодексу України. За приписами частини 2 цієї статті підставами виникнення цивільних прав та обов'язку, зокрема, є договори та інші правочини, інші юридичні факти. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є дії осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дії, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Згідно частини 1 статті 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Відповідно до статті 284 Господарського кодексу України орендна плата є істотною умовою договору оренди.

Пунктом 1 статті 286 Господарського кодексу України встановлено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Відповідно до ч. 1 статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму, а відповідно до ч.5 цієї статті плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Обов'язок своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату встановлені частиною 3 статті 285 Господарського кодексу України.

Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передача об'єкта оренди орендодавцем орендареві здійснюється у строки і на умовах, визначених у договорі оренди.

Крім того, відповідно до ч.3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Відповідно до ч.3 ст.19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" строки внесення орендної плати визначаються у договорі.

Станом на момент розгляду справи, відповідач заборгованість з орендної плати не сплатив та не надав суду жодних доказів, які б спростовували суму заявленого боргу.

Отже, враховуючи вищевикладене, відповідач визнається судом таким, що прострочив виконання зобов'язання з оплати орендної плати за договором оренди № 4586-Н від 28.04.2010р.

Відповідно статей 55 Конституції України, статей 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до вимог ст. 32 ГПК України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Враховуючи, що відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, ст. ст. 193, 198 Господарського кодексу України, зобов'язання повинні виконуватись належним чином і у встановлений строк відповідно до умов і порядку укладеного між сторонами договору та згідно з вимогами закону, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, приймаючи до уваги викладені обставини, та враховуючи те, що відповідач не надав суду жодного документу, який би підтверджував сплату заборгованості за договором оренди № 1786-Н від 29.07.2005 р. у сумі 5231,25 грн., суд визнає вимогу позивача щодо стягнення з відповідача 5231,25 грн. заборгованості з орендної плати належно обґрунтованою, доведеною матеріалами справи та такою, що підлягає задоволенню.

Крім того прокурор просить суд стягнути з відповідача суму пені в розмірі 4804,20 грн.

З розрахунку пені вбачається, що пеня позивачем нарахована за період з 09.09.2011р. по 11.06.2011р., виходячи з розмірі 0,5 % в день на суму недоїмки.

Частиною 1 ст. 216 Господарського кодексу України встановлено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

За змістом ст. 217 Господарського кодексу України у сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції та адміністративно-господарські санкції.

Відповідно до ч.1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно зі ст.ст. 610, 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов'язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Відповідно до ч.1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Відповідно до статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання; штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

При укладенні договору оренди сторони в пункті 3.5. передбачили, що орендна плата перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає стягненню до державного бюджету з урахуванням пені в розмірі 0,5 % від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Згідно ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Позивач вказує на те, що розмір пені збільшений за погодженням сторін згідно зі статтею 551 ЦК України, при цьому вважає, що дія Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" не розповсюджується на спірні правовідносини.

Суд вважає позицію позивача помилковою.

Так згідно з преамбулою Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" цей Закон регулює договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань. Суб'єктами зазначених правовідносин є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та господарювання, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності. Дія цього Закону не поширюється на порядок нарахування та сплати пені, штрафних та фінансових санкцій за несвоєчасну сплату податків, податкового кредиту та інших платежів до бюджетів усіх рівнів і позабюджетних фондів, передбачених чинним законодавством України, а також на відносини, що стосуються відповідальності суб'єктів переказу грошей через платіжні системи.

З аналізу зазначеного положення витікає, що Закон України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" не розповсюджується на податки та обов'язкові платежі та збори, якими не є орендна плата, при цьому дія закону в частині відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань розповсюджується на договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів, тобто розповсюджується на спірні правовідносини.

Таким чином, договірні правовідносини між платниками і одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань врегульовано Законом України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань".

Отже, яким би способом не визначався в договорі розмір пені, він не може перевищувати той розмір, який установлено законом як граничний, тобто за прострочення платежу за договором може бути стягнуто лише пеню, сума якої не перевищує ту, що обчислено на підставі подвійної облікової ставки Національного банку України.

Такої ж позиції дотримується Верховний суд України в постановах № 25/187 від 24.10.2011 р., № 5002-2/5109-2010 від 07.11.2011 р.

Судом зроблений перерахунок пені з урахуванням розміру нарахованої пені подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення від суми заборгованості, згідно з яким до стягнення підлягає пеня за періоди, що заявлені в розрахунку позивача, в розмірі 399,90 грн.

Позовні вимоги в частині стягнення пені в сумі 399,90 грн. підлягають задоволенню, в задоволенні позовних вимог в частині стягнення пені в сумі 4404,30 грн. суд відмовляє.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 1, 4, 12, 22, 32-34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з приватного виробничо-комерційного підприємства "Схід" (61022, м. Харків, вул. Клочківська, 5, код 30427207) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області (61024 м. Харків, вул. Гуданова, б.18, одержувач - УДКСУ у Дзержинському районі м. Харкова, код одержувача - 37999654, установа банку одержувача - ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, р/р 31110094700003) заборгованість з орендної плати у сумі 5231,25 грн., пеню в сумі 399,90 грн.

В частині стягнення пені в сумі 4404,30 грн. в задоволенні позовних вимог відмовити.

Стягнути з приватного виробничо-комерційного підприємства "Схід" (61022, м. Харків, вул. Клочківська, 5, код 30427207) на користь державного бюджету України (одержувач - УДКС у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області, код одержувача 37999654, банк одержувача - ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011, р/р 31215206783003) судовий збір у сумі 1609,50 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 02.10.2012 р.

Суддя Яризько В.О.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення27.09.2012
Оприлюднено26.10.2012
Номер документу26528605
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5023/3468/12

Ухвала від 30.07.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 20.07.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 10.07.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 19.07.2018

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 16.08.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Рішення від 27.09.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 02.08.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні