Рішення
від 23.10.2012 по справі 42/5005/7345/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

23.10.12р. Справа № 42/5005/7345/2012

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агросфера", м. Дніпропетровськ

до відповідача-1 Приватного сільськогосподарського підприємства "Долина", Рівненська обл., Демидівський р., с. Глибока Долина

відповідача-2 Товариства з обмеженою відповідальністю "Літосфера", м. Дніпропетровськ

про стягнення 99457,78 грн.

Суддя Колісник І.І.

Представники:

від позивача: Малікова Оксана Валеріївна, дов. №5 від 20 січня 2012 р.

від відповідача-1: не з'явився

від відповідача-2: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агросфера" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до відповідача-1 Приватного сільськогосподарського підприємства "Долина", відповідача-2 Товариства з обмеженою відповідальністю "Літосфера" про стягнення 99457,78 грн. за договором купівлі-продажу № 7775-С від 10.08.2011 р., з яких: 88565,07 грн. - проіндексована сума основного бору, 10166,13 грн. - сума відсотків за користування відповідачем-1 товарним кредитом, 726,78 грн. - пеня.

Підстави з якими позивач пов'язує свої позовні вимоги: невиконання відповідачем-1 свого зобов'язання за договором купівлі-продажу №7775-С від 10.08.2011 р. щодо повної оплати придбаного товару. Відповідач-2, відповідно до умов договору поруки №7775-ПОР від 10.08.2011 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Агросфера" (кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Літосфера" (поручитель), несе солідарну відповідальність перед Позивачем за виконання Приватним сільськогосподарським підприємством "Долина" зобов'язання за Договором купівлі-продажу № 7775-С від 10.08.2011 р.

Відповідачі відзив на позовну заяву та витребувані судом документи не надали. Своїх повноважних представників у судове засідання не направили. Про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином відповідно до вимог статті 64 Господарського процесуального кодексу України за змістом якої ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою, а у разі ненадання такої інформації - за адресою їх місцезнаходження, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності осіб за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження вручена їм належним чином.

Із наданих позивачем Витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АА № 824274 та серії АА № 824271 вбачається, що станом на 26.09.2012 р. відомості щодо припинення діяльності відповідачів відсутні, зазначені в них адреси місцезнаходження співпадають з адресами, вказаними в позовній заяві (а.с. 52 - 58), на які й направлялись позовна заява з додатками та ухвали суду про розгляд справи.

За таких обставин, а також беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального України обов'язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно зі статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами.

Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

10.08.2011 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Агросфера" (продавець) та Приватним сільськогосподарським підприємством "Долина" (покупець) укладено Договір купівлі-продажу №7775-С (далі - договір купівлі-продажу, Договір), згідно з умовами якого продавець зобов'язується передати, а покупець - прийняти та сплатити вартість засобів захисту рослин, мікродобрив, іменованих у подальшому товар, відповідно до умов даного договору (додаткових угод та специфікацій до нього) /п. 1.1. Договору/.

На виконання умов вказаного Договору продавець відповідно до специфікацій № 1 від 10.08.2011 р., № 2 від 18.08.2011 р., на підставі видаткових накладних № 110803/20 від 11.08.2011; № 190803/20 від 19.08.2011 та довіреностей передав покупцю у власність товар - насіння озимого ріпаку Геркулес на загальну суму 87131,83 грн.

Пункт 3.1. договору купівлі-продажу передбачає, що конкретний асортимент, кількість, ціна, строк поставки та умови оплати товару наведені в специфікаціях до даного договору. Специфікації є невід'ємною частиною даного договору. Ціна товару встановлена за домовленістю сторін, а сторони визначили грошовий еквівалент зобов'язання в іноземній валюті - долар США або євро. Оплата вартості товару (виконання зобов'язання) передбачена у гривні згідно з розділом 4 цього договору.

Пунктом 3.2. Договору передбачено, що загальна сума договору складається із суми всіх специфікацій, підписаних у межах цього договору, які є його невід'ємною частиною.

За твердженням позивача відповідач не здійснив жодного платежу за поставлений товар, що і є причиною спору.

Згідно з частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобовязання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України та частина 7 статті 193 Господарського кодексу України).

Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) /частина 1 статті 530 Цивільного кодексу України/.

Відповідно до статті 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Стаття 692 Цивільного кодексу України передбачає, що покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Відповідно до частини 2 статті 533 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.

За змістом пункту 4.7. Договору, якщо у періоди часу: з моменту підписання специфікації до відвантаження (поставки товару) та протягом всього строку користування покупцем товарним кредитом (як правомірного так і неправомірного), офіційний курс гривні до іноземної валюти - (Долар США/Євро) зміниться на 0,1 % від офіційного курсу гривні до іноземної валюти - (Долар США/Євро), що визначений у специфікації до договору на момент її підписання, покупець зобов'язаний сплатити продавцю проіндексовану суму вартості товару у гривні по договору, як проданого на умовах товарного кредиту, так і на інших умовах.

Згідно з пунктом 4.8. договору купівлі-продажу, якщо офіційний курс гривні до іноземної валюти - (Долар США/Євро) - А1 існуючий на певну дату у періодах, про які йдеться мова у п. 4.7. Договору, буде величиною меншою, ніж існуюча на ту ж дату ставка міжбанківського валютного курсу гривні до долара США/Євро (курс продажу), то продавець має право на індексацію суми вартості товару у гривні (боргу), а покупець зобов'язаний сплатити продавцю уже проіндексовану суму вартості товару у гривні, з врахуванням ставки міжбанківського валютного курсу гривні до долара США/Євро, згідно наступної формули: проіндексована сума вартості товару у гривні встановлюється як (МІ т А0) х СП = ПСП. де МІ - міжбанківський курс гривні до долара США/Євро (курс продажу) на дату, коли мало місце його зміна на 0,1% по відношенню до А0; АО-це (при першій індексації суми вартості товару (боргу)) - офіційний курс гривні до іноземної валюти - Долара США/Євро визначений у специфікації до договору; - при кожній черговій індексації) - це курс гривні до іноземної валюти - Долара США/Євро, який при попередній індексації суми вартості товару (боргу), був на місці показника МІ. СП - сума вартості Товару (боргу), яка підлягає індексації (першій чи черговій) станом на: - дату, коли грошові кошти від покупця (оплата по договору) зараховані на розрахунковий рахунок продавця; дату, вказану в УМОВАХ ОПЛАТИ специфікації, як останній день строку погашення товарного кредиту; дату будь-яку послідуючу, яка йде після дати вказаної в УМОВАХ ОПЛАТИ специфікації, як останній день строку погашення товарного кредиту. ПСП-проіндексована сума вартості товару (боргу).

Міжбанківський курс гривні до Долара США/Євро (курс продажу) підтверджується довідкою ПАТ "АКТАБАНК" чи/або ПАТ "ПУМБ", чи/або ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" (за вибором Продавця).

За розрахунками позивача (не спростованими відповідачем-1) станом на 15.08.2012 р. проіндексована сума боргу Приватного сільськогосподарського підприємства "Долина" перед Товариством з обмеженою відповідальністю "Агросфера" складає 88565,07 грн.

Отже, факт невиконання відповідачем-1 зобов'язань за Договором щодо повної оплати поставленого товару матеріалами справи встановлений та відповідачем-1 не спростований.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (ч. 1 ст. 611 ЦК України).

Відповідно до пункту 7.2. Договору у разі несвоєчасного погашення заборгованості за товарним кредитом, згідно умов оплати, з дати виникнення простроченої заборгованості, на суму заборгованості нараховуються проценти за користування товарним кредитом з розрахунку 0,15% за кожен день прострочення оплати.

Сума процентів за користування відповідачем-1 товарним кредитом, нарахованих позивачем згідно пункту 1.2. Договору, складає 1326,02 грн.

Пунктом 7.3. договору встановлено, що у разі несвоєчасного погашення заборгованості за товарним кредитом, згідно умов оплати, через 10 календарних днів з дати виникнення простроченої заборгованості, на суму заборгованості нараховуються проценти за користування товарним кредитом з розрахунку 1% за кожен день прострочення оплати.

Сума процентів за користування відповідачем-1 товарним кредитом, нарахованих позивачем згідно пункту 7.3. Договору, складає 8840,11 грн.

Загальна сума процентів за користування відповідачем-1 товарним кредитом за договором станом на 15.08.2012 р. складає 10166,13 грн.

Відповідно до п. 7.1. Договору у випадку порушення покупцем термінів оплати згідно цього Договору він сплачує продавцю неустойку у вигляді пені у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період за який сплачується пеня, від своєчасно не оплаченої суми заборгованості за кожний день прострочення оплати. Сторони прийшли до взаємної згоди, що нарахування пені припиняється через рік (365 днів) від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

За розрахунками позивача сума пені за порушення термінів оплати станом на 15.08.2012 р. складає 726,58 грн.

За змістом статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися порукою.

Відповідно до статті 547 Цивільного кодексу України правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі.

10.08.2011 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Агросфера" (кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Літосфера" (поручитель) укладений договір поруки №7775-ПОР (надалі - договір поруки), згідно з умовами якого поручитель відповідає перед кредитором за порушення боржником - Приватним сільськогосподарським підприємством "Долина" зобов'язань перед позивачем за основним договором, що включає: погашення (сплату) товарного кредиту та будь-якої іншої заборгованості в сумі та у строк згідно основного договору; погашення (сплату) суми, на яку збільшено вартість товару, у зв'язку із застосуванням способу зміни ціни на товар (індексація) згідно умов основного договору; сплату процентів за користування товарним кредитом у відповідності до основного договору та процентів за користування грошовими коштами; сплату неустойки (штрафу, пені), що передбачені умовами основного договору.

Стаття 553 Цивільного кодексу України передбачає, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.

Згідно зі статтею 554 Цивільного кодексу України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

У пункті 4.1. договору поруки зазначено, що у разі порушення зобов'язання боржником, кредитор має право, на власний вибір, направити поручителю письмову вимогу виконати зобов'язання (або певну його частину) або пред'явити до поручителя позов.

Пунктом 5.1. договору поруки передбачено, що у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник.

Відповідно до статті 543 Цивільного кодексу України у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.

Стаття 559 Цивільного кодексу України передбачає, що порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов'язання, а також у разі зміни зобов'язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності. Порука припиняється, якщо після настання строку виконання зобов'язання кредитор відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником або поручителем. Порука припиняється у разі переведення боргу на іншу особу, якщо поручитель не поручився за нового боржника. Порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі, якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов'язання не пред'явить вимоги до поручителя. Якщо строк основного зобов'язання не встановлений або встановлений моментом пред'явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред'явить позову до поручителя протягом одного року від дня укладення договору поруки.

Сторони договору поруки обумовили строк дії зобов'язання поруки і зазначили, що договір поруки набуває чинності з дати його підписання та діє протягом 4-х (чотирьох) років (пункт 8.1. договору поруки).

Відповідно до статті 559 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Недійсність договору поруки від 10 серпня 2011 р. №7775-ПОР - прямо законом не встановлена, вказаний договір судом недійсним не визнаний. За обставинами справи підстав вважати договір поруки припиненим не вбачається.

Отже, у суду при розгляді спору у цій справі не має підстав для того, щоб не приймати до уваги правовідносини, що склалися між сторонами, виходячи із зобов'зань, встановлених договором поруки від 10 серпня 2011 р. №7775-ПОР.

Враховуючи викладене, господарський суд вважає законними і обгрунтованими позовні вимоги позивача про солідарне стягнення з відповідачів: 88565,07 грн. - проіндексованої суми основного боргу; 10166,13 грн. - суми процентів за користування товарним кредитом; 726,58 грн. - суми пені.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідачів.

Керуючись ст.ст. 4, 32 - 34, 36, 43, 44, 49, 82 -85, 115 -117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути солідарно з Приватного сільськогосподарського підприємства «Долина»(35223, Рівненська обл., Демидівський р-н, с. Глибока Долина, код ЄДРПОУ 30925649), Товариства з обмеженою відповідальністю «Літосфера»(49080, м. Дніпропетровськ, вул. Таганрозька, буд. 321-А, код ЄДРПОУ 35124268) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросфера»(49083, м. Дніпропетровськ, вул. Собінова, буд. 1, код ЄДРПОУ 31320991) 88 565,07 грн. проіндексованої суми основного боргу, 10 166,13 грн. процентів за користування товарним кредитом, 726,58 грн. пені, 1989,16 грн. судового збору.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя І.І. Колісник Повне рішення складено 29.10.2012 р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення23.10.2012
Оприлюднено31.10.2012
Номер документу26943780
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —42/5005/7345/2012

Ухвала від 16.12.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Колісник Іван Іванович

Ухвала від 04.12.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Колісник Іван Іванович

Ухвала від 16.11.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Колісник Іван Іванович

Рішення від 23.10.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Колісник Іван Іванович

Ухвала від 11.10.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Колісник Іван Іванович

Ухвала від 18.09.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Колісник Іван Іванович

Ухвала від 29.08.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Колісник Іван Іванович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні