Постанова
від 24.10.2012 по справі 1570/4538/2012
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 1570/4538/2012

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2012 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Соколенко О.М. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі Одеської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 860 грн. 76 коп.,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі Одеської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 860 грн. 76 коп. та по сплаті єдиного соціального внеску у сумі 4010 грн. 30 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ФОП ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі Одеської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Позивач вказує, що сума боргу відповідача по сплаті страхових внесків за 2010 рік складає 860 грн. 76 коп. та сума боргу по сплаті єдиного соціального внеску за 2011 рік становить 4010 грн. 30 коп. У зв'язку з несплатою відповідачем суми страхових внесків за 2010 рік та єдиного соціального внеску за 2011 рік, на його адресу було надіслано вимоги про сплату боргу. Оскільки, відповідачем зазначена сума заборгованості самостійно сплачена не була, позивач звернувся до суду з вимогою щодо стягнення вказаної заборгованості.

23.10.2012 року за вих. № 832/08 позивачем до суду надана заява про зменшення позовних вимог в частині стягнення з ФОП ОСОБА_1 заборгованості по сплаті єдиного соціального внеску у сумі 4010 грн. 30 коп.(а.с.53). Також, у вказаній заяві зазначено, що сума боргу відповідача зі сплати страхових внесків станом на 23.10.2012 року становить 860 грн. 76 коп. Таким чином, в остаточній редакції позовних вимог, позивач просив суд стягнути з відповідача суму заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 860 грн. 76 коп.

Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Разом з тим, позивач надав до суду заяву в якій зазначив, що позовні вимоги про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків у розмірі 860 грн. 76 коп. підтримує та просив суд розглянути справу без участі його представника.

Відповідач у судове засідання не з'явився, його позиція щодо позову не відома, оскільки заперечень на позовну заяву він не подав та повноважного представника у судове засідання не направив. Вся кореспонденція, в тому числі, повістки про виклик до суду, надіслані відповідачу за адресою, зазначеною у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, проте повернута до суду з поштовою відміткою «за зазначеною адресою не проживає».

Згідно ч. 4 ст. 33 КАС України, судова кореспонденція надсилається фізичним особам-підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності осіб, за такою адресою, вважається, що судова кореспонденція вручена їм належним чином. Згідно ч. 11 ст. 35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Таким чином, суд вважає, що відповідач був належним чином сповіщений про розгляд справи.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо не має перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, зважаючи на наявність в матеріалах справи заяви від позивача про розгляд справи за відсутності представника позивача, з урахуванням належного сповіщення відповідача про розгляд справи, враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, а також відсутність перешкод для розгляду справи за відсутності учасників процесу, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовуються вимоги, перевіривши їх доказами, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені в Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.03р. №1058-IV (далі - Закон).

Судом встановлено, що 20.07.2010 року Красноокнянською районною державною адміністрацією Одеської області зареєстрований фізична особа-підприємець ОСОБА_1 за № 25400000000001088, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, який наявний в матеріалах справи (а.с.22-23).

Абзацом 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до вказаної статті, страхові внески -це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Згідно з ч. 1 статті 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону.

Частинами 3 та 4 ст. 15 цього Закону встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду. Платникам страхових внесків у десятиденний термін після їх реєстрації видається повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду.

Згідно повідомлення УПФУ в Красноокнянському районі Одеської області від 22.07.2010 року № 745/02 (а.с.40) , ФОП ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Красноокнянському районі Одеської області, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 22.07.2010 року.

Відповідно до пп. 4 п. 8 розділу XV «Прикінцеві положення»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону України "Про внесення змін до законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 08 липня 2010 року № 2461-VI фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом.

Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому, сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподаткованого доходу (прибутку), загального оподаткованого доходу, з якої сплачуються страхові внески.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам пенсійного Фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом та нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Порядок нарахування і строки сплати страхових внесків платниками страхових внесків визначені Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1. Відповідно до п.п. 5.3.3 п. 5.3 ст. 5 вказаної Інструкції, страхові внески платниками сплачуються до 1 квітня року, наступного за звітним, на підставі даних річної податкової декларації.

Судом встановлено, що відповідачем у квітні 2011 року до УПФУ в Красноокнянському районі Одеської області надано звіт за 2010 рік щодо нарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами -суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований податок), згідно якого ФОП ОСОБА_1 самостійно визначив розмір страхових внесків за 2010 рік на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 890 грн. 76 коп.(а.с.41-42). Також, з вказаного звіту вбачається, що загальна сума фактично сплачених відповідачем страхових внесків складає 30 грн.(а.с.42).

Відповідно до картки особового рахунку ФОП ОСОБА_1, з урахуванням часткової сплати страхових внесків у сумі 30 грн., за відповідачем рахується заборгованість у розмірі 860 грн. 76 коп. (а.с. 8).

Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Відповідно до ч. 12 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Відповідно до п.п. 8.2. Інструкції, органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків.

21.01.2011 року управлінням Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі Одеської області складена вимога №Ф-156 У про сплату боргу (недоїмки зі страхових внесків) у розмірі 860 грн. 76коп., яка була надіслана відповідачу та отримана останнім 29.04.2011 року, що підтверджується матеріалами справи (а.с.12,16). Доказів оскарження вказаної вимоги ні відповідачем, ні позивачем до суду надано не було.

Згідно заяви позивача від 23.10.2012 року № 832/08 за підписом в.о. начальника УПФУ в Красноокнянському районі Одеської області, станом на 23.10.2012 року, заборгованість відповідача зі сплати страхових внесків складає 860 грн. 76 коп. (а.с. 53).

Таким чином, судом встановлено, що станом на момент розгляду справи, заборгованість відповідача зі сплати страхових внесків у розмірі 860 грн. 76 коп. не погашена.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Пунктом 5.1 Постанови Правління Пенсійного фонду України №25-1 від 22.10.2010р. «Про внесення змін до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбачено, що стягнення заборгованості із сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості, а саме згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно пункту 7 частини 1 статті 64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено право виконавчої дирекції Пенсійного фонду та її територіальних органів щодо стягнення з платників страхових внесків несплаченої суми страхових внесків.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Жодних заперечень на вказаний адміністративний позов та доказів сплати вищевказаної суми заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 860 грн. 76 коп. відповідачем до суду не надано, а отже за відсутності добровільної сплати відповідачем узгодженої суми страхових внесків, вказана сума заборгованості відповідача у розмірі 860 грн. 76 коп. підлягає стягненню.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі Одеської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 860 грн. 76 коп. є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі .

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутністю витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 64, 71, 94, 122, 128, 158 - 163, 167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі Одеської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 860 грн. 76 коп. - задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі Одеської області суму заборгованості у розмірі 860 грн. 76 коп. (вісімсот шістдесят гривень 76 копійок), яку перерахувати на рахунок управління Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі Одеської області № 256023014444 у філії Одеського обласного управління «Ощадбанк», МФО 388283.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги на постанову суду одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя О.М.Соколенко

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення24.10.2012
Оприлюднено07.11.2012
Номер документу27012977
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —1570/4538/2012

Ухвала від 11.01.2021

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Корой С.М.

Ухвала від 29.01.2020

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Соколенко О.М.

Ухвала від 13.08.2012

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Соколенко О. М.

Постанова від 24.10.2012

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Соколенко О. М.

Ухвала від 25.07.2012

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Соколенко О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні