Рішення
від 25.10.2012 по справі 5010/1203/2012-14/90
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 жовтня 2012 р. Справа № 5010/1203/2012-14/90

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Булки В. І., при секретарі судового засідання Максимів Н.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Приватного підприємства "Комфорт-Сервіс"

вул.Крайківського,1-б, м.Івано-Франківськ, 76018

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Марафет"

вул.Галицька,47, кв.19, м.Івано-Франківськ, 76018

про стягнення заборгованості за договором оренди в розмірі 5 380,29грн., 81,37грн. 3% річних, 406,84грн. пені, 161,41грн. штрафу

за участю представників сторін :

від позивача: Чабан Ю.В., (довіреність б/н від 28.080.12р.)- представник

від відповідача: не з"явилися

встановив: Приватним підприємством "Комфорт-Сервіс" подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю "Марафет" про стягнення заборгованості за договором оренди в розмірі 5 380,29грн., 81,37грн. 3% річних, 406,84грн. пені, 161,41грн. штрафу.

Позивач позовні вимоги підтримує, просить суд позов задоволити, свої обгрунтування виклав у позовній заяві.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи ухвалою суду від 02.10.12р. (вих № 10704-10705 від 08.10.12р.), відзив на позов не направив, вимоги суду, вказані в ухвалах від 19.09.12 та 02.10.12 не виконав.

Варто зазначити, що відповідно до ч.1 ст. 64 Господарського процесуального кодексу України ухвала про порушення провадження у справі надсилається зазначеним особам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином .

Згідно з пунктом 3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України 26.12.2011 N 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" зі змінами, внесеними згідно з Постановою Вищого господарського суду N 3 від 23.03.2012, у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи викладене суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час, дату і місце розгляду судової справи і забезпечення явки останнього в судове засідання для реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів.

Беручи до уваги той факт, що неявка в засідання суду відповідача або його представника, належним чином та відповідно до законодавства повідомленого про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи суд прийшов висновку про розгляд справи за наявними у ній матеріалами, згідно ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, враховуючи вимоги чинного законодавства та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті судом встановлено наступне.

Між сторонами 01.09.11р. укладено договір оренди №11/11, на підставі якого позивач, орендодавець, надав відповідачу, орендарю, в оренду приміщення.

Відповідно до п. 1.1 договору, предметом даного договору є оренда приміщення - однієї кімнати, що знаходиться на четвертому поверсі, для використання під офіс комерційного приміщення.

Пунктами 3.1, 3.2. договору сторонами погоджено, що орендна плата становить

1 250 грн. 00 коп. на місяць і повинна була бути сплачена до 10 числа кожного місяця, за місяць наперед. Всі інші платежі, передбачені п.2.2 договору, сплачуються не пізніше 5-ти днів з дня отримання орендарем рахунку.

Позивач в засіданні суду зазначив, що зобов'язання взяті на себе по договору виконав у повному обсязі. Однак, відповідач у передбачені договором строки не здійснив оплату за надані послуги, а саме: в порушення умов договору частково сплатив орендну плату у розмірі 3 821 грн. 46коп. Станом на 25.06.2012р. заборгованість відповідача перед позивачем становить 5 380 грн. 29коп.

Як наслідок, 01.06.2012р. позивач направив на адресу відповідача претензію б/н від 30.05.12 р. з вимогою сплатити борг та акт звірки взаєморозрахунків для підпису.

Відповідач відповіді не надав, борг не сплатив. Борг відповідача складає 5 380,29грн. За порушення взятого на себе зобов"язання по договору позивач, відповідно до п.4.1 договору, нарахував відповідачу 81 грн. 37 коп. 3% річних від суми боргу, 161 грн. 41 коп.- штрафу та пеню в розмірі 406 грн. 84 коп.

Станом на день звернення позивача до господарського суду Івано-Франківської області заборгованість відповідача перед позивачем становить 6 029,91грн.

Беручи до уваги викладене вище суд вважає за правильне позов задоволити та виходить з наступних підстав.

За змістом ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договір.

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають з підстав, передбачених ст. 11 цього кодексу, зокрема із договорів.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Частиною першою статті 759 Цивільного кодексу України визначено, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

За змістом ст. ст. 526, 530 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином та у встановлений строк. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений момент пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час.

Відповідно до п.2.2 договору, орендар зобов"язався своєчасно сплачувати орендну плату, комунальні платежі, витрати на охорону та утриманню приміщення і прилеглих територій в належному санітарному стані. Оплата за використання охорони та прибирання проводиться пропорційно до орендованої площі, розрахунок за електроенергію, газ, воду та каналізацію проводиться згідно виставлених орендодавцем рахунків та погоджується сторонами щомісячно.

Обов"язок здійснення оплати за користування майном покладений на орендаря як нормами чинного законодавства, так і умовами договору. Факт наявності заборгованості в сумі 5 380,29грн. підтверджується матеріалами справи та поданим розрахунком суми боргу. Доказів сплати боргу відповідач суду не подав.

За таких обставин, позовна вимога щодо стягнення заборгованості з відповідача в розмірі 5 380,29грн. є обґрунтованою та підлягає до задоволення.

Приписами ст. 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

За несвоєчасну сплату орендної плати та інших платежів, передбачених п. 2.2 цього договору орендар сплачує орендодавцю одночасно з сумою боргу штраф у розмірі 3% від суми боргу та пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, на день оплати за кожен день прострочки від суми основного боргу. За невиконання або неналежне виконання умов договору сторони несуть відповідальність згідно договору та діючого законодавства. ( п.4.1 договору).

Згідно ч.1 ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно зі ст.230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Частиною 6 ст.232 Господарського кодексу України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

За змістом ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Оскільки, відповідач порушив умови договору, то позивачем правомірно нараховано відповідачу пеню в розмірі 406,84 грн., 81,37грн. -3% річних та 161,41грн. штрафу (за період з 01.03.12 по 30.08.12).

Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст. 34 Господарського процесуального кодексу України). Позивачем доведено обставини, на які він посилався. Отже, вимога позивача правомірна та підлягає задоволенню. Відповідачем позовні вимоги доказами не спростовано.

Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об"єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Відповідачем не надано до суду жодних доказів на спростування своєї вини в невиконанні зобов'язання з оплати орендної плати згідно з договором. Факт наявності заборгованості належним чином доведений, документально підтверджений, у зв'язку чим суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а отже такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України слід покласти на відповідача.

Керуючись ст. ст.11, 509, 526, 530, 549, 629, 759, Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 22, 33, 34, 43, 49, 64, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов Приватного підприємства "Комфорт-Сервіс" до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Марафет" про стягнення заборгованості за договором оренди в розмірі 5 380,29грн., 81,37грн. 3% річних, 406,84грн. пені, 161,41грн. штрафу - задоволити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Марафет" вул.Галицька, 47, кв.19, м.Івано-Франківськ, 76018 (код ЄДРПОУ 37409760) на користь Приватного підприємства "Комфорт-Сервіс" вул. Крайківського,1-б, м.Івано-Франківськ, 76018 (п/р 26003235 в ПАТ "Ерсте банк", МФО 380009, код ЄДРПОУ 31524338) - 5 380,29грн. (п"ять тисяч триста вісімдесят гривень, 29коп.) - заборгованості за договором оренди , 81,37грн . (вісімдесят одну гривню, 37 коп.) - 3% річних, 406,84грн. (чотириста шість гривень, 84 коп.) - пені , 161,41грн. (сто шістдесят одну гривню, 41коп.) - штрафу, 1 609,50грн. ( одну тисячу шістсот дев"ять гривень, 50коп.) - судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 30.10.12.

Суддя Булка В.І.

Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"

секретар судового засідання Максимів Н.Б. 30.10.12

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення25.10.2012
Оприлюднено02.11.2012
Номер документу27129551
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5010/1203/2012-14/90

Ухвала від 02.10.2012

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Булка В. І.

Рішення від 25.10.2012

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Булка В. І.

Ухвала від 19.09.2012

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Булка В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні