Рішення
від 20.02.2012 по справі 104/282/12
БІЛОГІРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Справа № 104/282/12

Провадження № 2/104/174/12

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2012 року Білогірський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого - судді Соколовського І.С.,

при секретарі - Пояркової О.О.,

за участю:

позивачки - ОСОБА_1,

прокурора - Дьоміної Г.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білогірську цивільну справу за позовом прокурора Білогірського району АР Крим в інтересах ОСОБА_1 до Білогірської міської ради АР Крим, третя особа -Білогірська державна нотаріальна контора, про встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності на земельну ділянку,

ВСТАНОВИВ:

прокурор Білогірського району АР Крим звернувся до суду з позовом в інтересах ОСОБА_1 до Білогірської міської ради АР Крим, третя особа -Білогірська державна нотаріальна контора, про встановлення факту прийняття спадщини за законом після померлого 10.06.2009 року ОСОБА_2 та визнання права власності на земельну ділянку площею 0,0936 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, розташованих за адресою: АР Крим, м. Білогірськ, пров. Першотравневий, буд.7, кадастровий номер земельної ділянки - 0120710100:01:009:0109, в порядку спадкування за законом після померлого 10.06.2009 року ОСОБА_2

Свої вимоги мотивує тим, що до прокуратури Білогірського району АР Крим звернулася із заявою ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, про встановлення факту прийняття спадщини за законом та про визнання права власності на земельну ділянку, яка розташована по пров. Першотравневій, буд.7, м. Білогірська АР Крим.

В ході перевірки прокуратурою Білогірського району АР Крим встановлено, що 10.06.2009 року помер чоловік ОСОБА_1 -ОСОБА_2 Після смерті ОСОБА_2 залишилася спадщина: право власності на земельну ділянку площею 0,0936 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, розташованих за адресою: АР Крим, м. Білогірськ, пров. Першотравневій, буд.7, кадастровий номер земельної ділянки - 0120710100:01:009:0109. ОСОБА_2 прийняла спадщину після смерті чоловіка шляхом реєстрації та проживання з ним на момент його смерті, але не може оформити спадщину на земельну ділянку, у зв`язку з тим, що реєстраційна карта земельної ділянки була заповнена на ім`я ОСОБА_2, на підставі чого було видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 838820 від 18.02.1998 р. №51-216 після смерті ОСОБА_2 ОСОБА_1 державний Акт на право власності на земельну ділянку отримати не встиг, у зв`язку з чим, він знаходиться по теперішній час у відділі земельних ресурсів Білогірського району АР Крим. У зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не були надані докази прийняття спадщини, родинних та інших відносин зі спадкоємцем -ОСОБА_2, нотаріус відмовився видавати свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку.

У судовому засіданні позивачка на заявлених вимогах наполягала, просила задовольнити позов у повному обсязі.

У судовому засіданні прокурор Білогірського району АР Крим ОСОБА_3 заявлені позовні вимоги підтримала, просила задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача -Білогірської міської ради АР Крим -у судове засідання не з'явився, але надав суду заяву про розгляд справи в його відсутність, позов визнає.

Представник третьої особи - Білогірської державної нотаріальної контори, в судове засідання не з'явився, просив розглянути справу у його відсутність.

Зі згоди позивача, прокурора, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності не з'явившихся сторін згідно ст. 169 ЦПК України, оскільки існуючих у справі матеріалів достатньо для з'ясування прав і взаємовідносин сторін.

Заслухавши пояснення позивача, прокурора, їх доводи, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності суд дійшов до висновку, що позов є обгрунтованим і підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про смерть 10.06.2009 року помер ОСОБА_2 (а.с.8), який, згідно свідоцтва про одруження, був чоловіком ОСОБА_1 (а.с.7).

Згідно копії витягу про реєстрацію прав власності на нерухоме майно виданого КРП «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації»від 21.09.2010 р. (номер витягу 27382124), житловий будинок з господарсько - побутовими будівлями, розташований по пров. Першотравневій, будинок №7, м. Білогірська АР Крим (а.с.11) належить ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право на спадщину (реєстр №1-1684/18.08.2010) Білогірської державної нотаріальної контори, що також підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за законом від 18.08.2010 р. ВРА №213458, згідно якого спадкоємицею майна ОСОБА_2, який помер 10.06.2009 р. є його дружина ОСОБА_1 (а.с.12).

Як убачається з копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 839920, виданого на ім'я ОСОБА_2, останній є власником земельної площею 0,0936 га., розташованої за адресою: м. Білогірськ, пров. Першотравневий, буд.7 (а.с.9), але як свідчить аналіз матеріалів справи ОСОБА_2М за життя не встиг отримати відповідний державний акт. Його дружина, яка є спадкоємцем першої черги не може отримати свідоцтво про право на спадщину, оскільки вона до нотаріальної контори не надала правовстановлюючих документів на земельну ділянку, уз зв'язку з чим їй було відмовлено в оформлені права на спадщину (а.с.13).

Відповідно до ст. 1 Цивільного процесуального кодексу України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч.1 ст. 3 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Відповідно до ч.3 ст. 10 Цивільного процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом також встановлено, що ОСОБА_1 була зареєстрована та проживала разом з ОСОБА_2, вела разом з ним сумісне господарство, користується та володіє усім майном померлого у теперішній час та проживає й зареєстрована на даний час по пров. Першотравневий, буд. 7, м. Білогірська АР Крим, що підтверджується штампом у її паспорті (а.с.6 зв.).

Відповідно до ч.1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1218 ЦК України встановлений склад спадщини, у якій входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням прав, що передбачені ст. 1219 ЦК України.

У відповідності до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Згідно п.10 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування», відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Суд вважає, що ОСОБА_2 на день смерті належало право власності на земельну ділянку, хоча державний акт на право власності на земельну ділянку був вже виданий після його смерті та було вирішено надати земельну ділянку йому у власність.

Таким чином, ОСОБА_1, яка є спадкоємицею ОСОБА_2 за законом, також має право успадкувати його право власності на земельну ділянку.

У відповідності з вимогами ч.3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Таким чином, суд вважає вимоги позивачки про встановлення факту прийняття спадщини слід залишити без задоволення, оскільки, як було встановлено, вона проживала разом зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини та фактично прийняла це майно і володіє ним до цього часу, що передбачено ч. 3 ст. 1268 ЦК України, як одним із способів прийняття спадщини, а тому додаткового вирішення питання та встановлення судовим рішенням факту прийняття спадщини діюче законодавство не передбачає, на відміну раніше діючого законодавства, яке діяло до 01.01.2004р.

Крім того, спадкоємицею майна ОСОБА_2 є ОСОБА_1, що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за законом від 18.08.2010 р. ВРА №213458.

Стаття 328 ЦК України дозволяє визнати за нею право власності на вказану земельну ділянку, оскільки таке визнання права власності не заборонено законом та підтверджується наведеними доказами.

З урахуванням зазначеного , позивачка є спадкоємицею за законом, тому за нею повинно бути визнане право власності на земельну ділянку, власником якої був померлий.

На підставі ст.ст. 15,328,1216,1218,1219,1225, 1268,1270 ЦК України, керуючись ст.ст. 10, 11, 60,169, 209, 212, 214-215 ЦПК України суд, -

В И Р І Ш И В:

позов задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0,0936 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, розташовану за адресою: АР Крим, м. Білогірськ, пров. Першотравневий, буд.7, кадастровий номер земельної ділянки - 0120710100:01:009:0109, в порядку спадкування за законом після померлого 10.06.2009 року ОСОБА_2.

В решті інших вимог -відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду АР Крим через Білогірський районний суд шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий: п/п З оригіналом згідно.

Суддя: Секретар:

Рішення не набрало законної сили.

Суддя: Секретар:

СудБілогірський районний суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення20.02.2012
Оприлюднено22.01.2014
Номер документу27179221
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —104/282/12

Рішення від 20.02.2012

Цивільне

Білогірський районний суд Автономної Республіки Крим

Соколовський І. С.

Рішення від 20.02.2012

Цивільне

Білогірський районний суд Автономної Республіки Крим

Соколовський І. С.

Ухвала від 02.02.2012

Цивільне

Білогірський районний суд Автономної Республіки Крим

Соколовський І. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні