cpg1251
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2012 року Справа № 18/5007/93/11
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Юрчук М.І., суддя Василишин А.Р. , суддя Крейбух О.Г.
при секретарі Левчук І.О.
за участю представників сторін:
позивача: представник не з'явився
відповідача: представник Шевелєв Я.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Житлово-будівельного кооперативу "Полісся" на рішення господарського суду Житомирської області у справі № 18/5007/93/11 від 17.10.11р. (суддя Соловей Л.А.)
за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Хлібна-34"
до відповідача Житлово-будівельний кооператив "Полісся"
про зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ :
Розпорядженням голови Рівненського апеляційного господарського суду від 11.10.12р. змінено склад суду. Суддю Дужича С.П., у зв'язку із його відсутністю по поважних причинах, замінено суддею Філіповою Т.Л. та визначено колегію у складі Юрчука М.І. - головуючий суддя, Василишин А.Р., Філіпова Т.Л. - члени судової колегії.
Розпорядженням голови Рівненського апеляційного господарського суду від 26.10.12р. змінено склад суду. Суддю Філіпову Т.Л., яка 29 жовтня 2012 року перебувала у відрядженні, та відповідно до затверджених складів колегій, замінено суддею Крейбух О.Г. та визначено колегію у складі Юрчука М.І. - головуючий суддя, Василишин А.Р., Крейбух О.Г. - члени судової колегії.
Рішенням господарського суду Житомирської області у справі №18/5007/93/11 від 17.10.2011р. задоволено позов Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Хлібна-34" м. Житомир до Житлово-будівельного кооперативу "Полісся" про зобов'язання вчинити дії.
Зобов'язано Житлово-будівельний кооператив "Полісся" передати на баланс Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Хлібна-34" житловий будинок, що знаходиться у м. Житомирі, по вул. Хлібна, 34, разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття будинку в експлуатацію, план зовнішніх мереж).
Стягнуто з Житлово-будівельного кооперативу "Полісся" на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Хлібна-34" м. Житомир 85,00 грн. витрат по сплаті державного мита; 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення місцевого господарського суду мотивоване тим, що позивач вжив усіх, передбачених Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" заходів для прийняття на баланс жилого будинку, розташованого за адресою: м. Житомир, вул. Хлібна,34, що підтверджується матеріалами справи. Однак відповідач, в порушення вимог норм вказаного Закону, ухилявся (ухиляється) від створення відповідної комісії та від передачі житлового будинку на баланс позивача разом із відповідною документацією - планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття будинку в експлуатацію, план зовнішніх мереж).
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду першої інстанції, Житлово-будівельний кооператив "Полісся" звернувся до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Житомирської області від 17.10.11р. у справі № 18/5007/93/11 і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. При цьому підставою для відмови вважає порушення порядку створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) "Хлібна-34" та відсутність підстав у зв'язку із цим для передачі майна та технічної документації. Звертає увагу суду апеляційної інстанції, що Богунським районним судом м. Житомира здійснюється розгляд справи за позовом Синицької О.Л. (третя особа - ЖБК "Полісся") про визнання недійсним установчих документів ОСББ "Хлібна-34". У цій же апеляційній скарзі просить зупинити провадження у справі за позовом ОСББ "Хлібна-34" до Житлово-будівельного кооперативу "Полісся" про зобов'язання вчинити дії до вирішення справи Богунським районним судом м. Житомира.
Апеляційна скарга мотивована тим, що рішення прийняте з порушенням норм процесуального права, а тому підлягає скасуванню. Крім того, апелянт, як на підставу скасування, посилається на те, що суд першої інстанції не встановив обставини справи, а керувався в своєму рішенні лише твердженнями позивача та наданими ним документами (в тому числі такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства).
Відповідач в апеляційній скарзі вказує на те, що суд першої інстанції в порушення вимог ст.79 ГПК України не зупинив провадження у справі, хоча дану справу не можливо розглядати до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом. Апелянт зазначає, що не можна вирішувати питання про передачу будинку на баланс ОСББ "Хлібна-34", коли Богунським районним судом м. Житомира відкрите провадження за позовом Синицької О.Л. (яка є співвласником будинку за адресою вул. Хлібна, 34 у м. Житомирі) про визнання недійсними установчих документів ОСББ "Хлібна-34", житлово-будівельний кооператив "Полісся" є третьою особою на боці позивача. Розгляд справи №2-4099/11 призначено на 16 листопада 2011року на 10 год.00хв.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 04.01.12р. провадження у справі №18/5007/93/11 зупинено до набрання законної сили рішенням Богунського районного суду м. Житомира у справі №2-4099/11 за позовом гр.Синицької О.Л. до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Хлібна-34" про визнання недійсними установчих документів ОСББ "Хлібна-34".
Після набранням рішенням Богунського районного суду м. Житомира у справі №2-4099/11 законної сили після його перегляду Апеляційним судом Житомирської області 17.07.2012 р. провадження у даній справі щодо розгляду апеляційної скарги поновлено.
Рівненський апеляційний господарський суд, заслухавши пояснення представника відповідача у судовому засіданні, розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні матеріали справи, перевіривши повноту встановлення обставин справи та їх юридичну оцінку, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що рішення господарського суду Житомирської області від 17.10.2011 року у справі №18/5007/93/11 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу Житлово-будівельного кооперативу "Полісся" - без задоволення, виходячи з наступного.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Хлібна-34" створене власниками квартир багатоквартирного будинку №34 по вул. Хлібній в м. Житомирі відповідно до ЗУ "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Житомирської міської ради 17.11.2010р., про що видане свідоцтво серія А01 №467506 (а.с.17).
Як зазначено в протоколі №3 від 26.01.2011р. загальних зборів ОСББ "Хлібна-34" на загальних зборах Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Хлібна-34" , було прийнято рішення про прийняття на баланс об'єднання будинку №34 по вул. Хлібна в м. Житомирі (а.с.20).
20.01.2011р. позивач звернувся до відповідача із заявою за вих.№18 від 20.01.2011р., в якій просив визначити відповідальних осіб для роботи комісії від ЖБК "Полісся" та підготувати відповідну технічну документацію для передачі житлового будинку на баланс ОСББ "Хлібна-34" та 28.01.2011р. розпочати роботу комісії за адресою: м. Житомир, вул. Хлібна, 34 (а.с.21).
28.01.2011р. представники Житлово-будівельного кооперативу "Полісся" не з'явилась для передачі будинку на баланс об'єднання, про що комісією у складі представників ОСББ "Хлібна-34" складено відповідний акт (а.с.23).
Із матеріалів справи прослідковується, що 30.04.2011р. позивач повторно звернувся з аналогічною заявою до відповідача, в якій просив підготувати будинок по вул. Хлібна, 34 та технічну документацію для передачі на баланс ОСББ "Хлібна-34" (а.с.22), яку відповідач залишив без реагування.
Відповідач порушив право позивача, визначене ст. 11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Колегія суддів апеляційного господарського суду погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Приписами ч.1 ст. 193 ГК України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовується відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Відповідно до статті 385 ЦК України, власники квартир для забезпечення експлуатації багатоквартирного житлового будинку, користування квартирами та спільним майном житлового будинку можуть створювати об'єднання власників квартир (житла). Таке об'єднання може бути створено також власниками житлових будинків. Об'єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку врегульовані положеннями Закону України „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Приписами ст.1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Відповідно до ст.4 вищевказаного Закону, об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав його членів та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Згідно вимог ст.5 Закону України „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 29.11.2011р. №2866-ІІІ (із змінами та доповненнями) передбачає, що основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав його членів та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Об'єднання створюється як організація для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об'єднання визначається цим Законом та іншими законами України. В одному житловому комплексі може бути створене тільки одне об'єднання.
Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання. Об'єднання може здійснювати господарську діяльність для забезпечення власних потреб безпосередньо або шляхом укладення договорів з фізичними чи юридичними особами.
Статтею 11 вказаного Закону передбачено, що об'єднання є юридичною особою, яка створюється відповідно до закону, має печатку із своїм найменуванням та інші необхідні реквізити, а також розрахункові рахунки в установах банку.
Об'єднання після набуття статусу юридичної особи може, прийняти на власний баланс весь житловий комплекс, за договором з попереднім власником залишити його балансоутримувачем усього житлового комплексу або його частини; укласти договір з будь-якою юридичною особою, статут якої передбачає можливість здійснення такої діяльності, про передачу їй на баланс усього житлового комплексу або його частини.
Рішення про прийняття на баланс основних фондів приймається відповідно до цього Закону, інших нормативно-правових актів та статуту об'єднання. Балансоутримувач забезпечує управління житловим комплексом.
Постановою КМУ від 11.10.2002р. №1521 „Про реалізацію ЗУ „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" затверджено Порядок передачі майна на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.
Згідно п.2,3,4 вказаного Порядку, рішення про прийняття житлового комплексу або його частини приймається загальними зборами об'єднання.
Для приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс утворюється відповідна комісія. У разі прийняття рішення про передачу житлового комплексу на баланс об'єднання утворюється комісія у складі представників попереднього балансоутримувача та об'єднання, а у разі прийняття рішення про передачу житлового комплексу або його частини на баланс іншої юридичної особи, статут якої передбачає можливість провадження такої діяльності, - у складі представників попереднього балансоутримувача, юридичної особи, на баланс якої передається майно, та об'єднання.
За змістом п.5 вказаного Порядку, передача житлового комплексу або його частини з балансу на баланс проводиться разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) у двомісячний термін після надходження відповідного звернення від об'єднання.
У разі втрати план земельної ділянки, технічний паспорт будинку або технічна документація виготовляються чи відновлюються за рахунок підприємства, установи чи організації, з балансу яких передається житловий комплекс або його частина, протягом місяця після надходження відповідного звернення від об'єднання.
Згідно п.п.6,7 вказаного Порядку, кожній із сторін, що бере участь у прийманні-передачі, надається примірник акта приймання-передачі, підписаний членами комісії та затверджений керівництвом кожної сторони (підписи скріплюються печаткою). Датою передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс є дата підписання акта приймання-передачі.
Із вказаних вище норм законодавства вбачається, що вирішення питання щодо передачі на баланс житлового комплексу залежить виключно від прийнятого зборами об'єднання ОСББ рішення і таке право кореспондується з обов'язком балансоутримувача у двомісячний строк після надходження відповідного звернення від об'єднання передати йому житловий комплекс та відповідну технічну документацію.
Отже, вирішення питання щодо передачі на баланс житлового комплексу залежить виключно від прийнятого зборами об'єднання рішення і таке право кореспондується з обов'язком балансоутримувача в двохмісячний строк після надходження відповідного звернення від об'єднання передати йому житловий комплекс та відповідну технічну документацію.
Колегією суддів встановлено, що реалізуючи право, надане об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку на підставі викладених правових норм, позивачем на загальних зборах 26.01.2011р. прийнято рішення про прийняття на баланс житлового будинку (а.с.20).
Однак, відповідач своїми діями та в порушення вимог ст.11 ЗУ "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та Порядку передачі майна на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, затвердженого Постановою КМУ від 11 жовтня 2002 року №1521, відмовився від виконання вказаного рішення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, створення комісії та передачі спірного об'єкту нерухомості та усієї технічної документації на баланс позивача.
Частиною 7 статті 11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що передача на баланс майна (в тому числі земельної ділянки), яке входить до складу житлового комплексу, але не належить об'єднанню, не тягне за собою виникнення права власності на нього.
Відповідач не довів того, що ОСББ "Хлібна-34" створено із порушенням вимог Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", оскільки реєстрація ОСББ "Хлібна-34" є чинною, та не надав доказів скасування державної реєстрації позивача.
Посилання відповідача на необхідність створення комісії для передачі будинку на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Хлібна-34" є непереконливими, враховуючи наступне.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що позивач неодноразово звертався до відповідача з проханням створити комісію для передачі будинку №34 по вул. Хлібній в м. Житомирі на баланс об'єднання.
Крім того, в матеріалах справи міститься лист Виконавчого комітету Житомирської міської ради №24/10-1 від 07.02.2011р., адресований Голові правління ЖБК "Полісся", про сприяння відповідачем проведенню засідання правління з питання передачі будинку на баланс ОСББ "Хлібна-34" (а.с.24). Також позивач звертався з відповідними листами до Прокуратури м. Житомира, Виконавчого комітету міської ради та Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, на які отримав відповіді, що питання про передачу з балансу ЖБК на баланс ОСББ не відноситься до компетенції вищевказаних органів та відповідно до ст.11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" спори щодо прийняття та передачі на баланс майна вирішуються в судовому порядку (а.с.32-34).
З матеріалів справи вбачається, що позивач вжив усіх, передбачених Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", заходів для прийняття на баланс жилого будинку, розташованого за адресою: м. Житомир, вул. Хлібна, 34, однак відповідач в порушення вимог вищевказаних норм закону та відповідних вищевказаних вказівок ухилявся від створення відповідної комісії та від передачі житлового будинку на баланс позивача разом із технічною документацією.
Колегія суддів дійшла до висновку, що відповідач на момент прийняття спірного рішення судом першої інстанції дійсно ухилявся від передачі на баланс ОСББ "Хлібна-34" житлового будинку, чим порушує вимоги ст.11 ЗУ "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Наведені додаткові обставини для задоволення апеляційної скарги та як наслідок скасування рішення місцевого господарського суду у зв'язку із набранням законної сили рішенням Богунського районного суду м. Житомира у справі №2-4099/11 за позовом гр.Синицької О.Л. до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Хлібна-34" про визнання недійсними установчих документів ОСББ "Хлібна-34", яким установчі документи таки визнані недійсними не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції, оскільки таких обставин на день прийняття оскаржуваного рішення не існувало.
Такі обставини можуть бути підставою для подання заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами в порядку статей 112-114 ГПК України.
Доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі, спростовуються наведеним вище, матеріалами справи, а тому є безпідставними та необґрунтованими.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що рішення господарського суду Житомирської області від 17.10.2011р. прийняте з повним з'ясуванням всіх обставин, що мають значення для справи, дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому відсутні підстави для його скасування.
Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на апелянта.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 49, 99, 101, 103 - 105 ГПК України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Житомирської області від 17.10.2011р. у справі №18/5007/93/11 залишити без змін, апеляційну скаргу житлово-будівельного кооперативу "Полісся" - без задоволення.
Справу №18/5007/93/11 повернути господарському суду Житомирської області.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Головуючий суддя Юрчук М.І.
Суддя Василишин А.Р.
Суддя Крейбух О.Г.
18713/11
Суд | Рівненський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2012 |
Оприлюднено | 06.11.2012 |
Номер документу | 27238603 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Рівненський апеляційний господарський суд
Юрчук М.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні