cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
01.11.12р. Справа № 33/5005/8184/2012
За позовом Приватного підприємства "Вібур", с. Вільне Криворізький район Дніпропетровська область
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Промислова компанія Талісман", м. Кривий Ріг Дніпропетровська область
про стягнення 86 441 грн. 41 коп.
Суддя Рудовська І.А.
Представники:
Від позивача: представник не з'явився
Від відповідача: Аксентьєв О.А.- довіреність № 5 від 16.10.2012 р.
Суть спору:
Приватне підприємство "Вібур" (далі-позивач) звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом, у якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Промислова компанія Талісман" (далі-відповідач) суму 82 498 грн. 45 коп. -основного боргу, 3 300 грн. 15 коп. -пені, 642 грн. 81 коп. -3 % річних та судового збору.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх грошових зобов'язань щодо оплати поставленого товару по договору поставки № 2735 від 03.01.2011 р.
Відповідач у відзиві на позов № 16/10 від 16.10.2012 р. вказує на те, що станом на 17.10.2012 р. відповідачем сплачено заборгованість у сумі 78 498, 45 грн., що підтверджується копіями платіжних документів, та залишилась несплаченою заборгованість у сумі 20 000 грн. які зобов'язується сплатити до 31.10.2012 р.
У судовому засіданні з 18.10.2012 р. судом було оголошено перерву до 01.11.2012 р.
Позивач надав суду заяву № 284 від 30.10.2012 р. (вх. № 61974 від 31.10.2012 р.) про відмову від позову в частині стягнення з відповідача штрафних санкцій , просить суд стягнути з відповідача на користь позивача лише судові витрати у вигляді судового збору сплаченого за подання позовної заяви до суду.
Відповідно до статті 22 Господарського процесуального кодексу України (в редакції на момент прийняття рішення по даній справі) позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
Суд приймає заяву позивача про часткову відмову від позову, оскільки така відмова не суперечить чинному законодавству та не порушує прав та охоронюваних законом інтересів інших осіб.
У судове засідання 01.11.2012 р. з'явився представник відповідача , який надав докази оплати заборгованості за договором в сумі 20 000грн., що підтверджується копіями платіжних доручень № 1085 від 19.10.2012 р., № 1087 від 26.10.2012 р. , вказує на те, що основна заборгованість у сумі 82 498, 45 грн. сплачена у повному обсязі.
В порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
03.01.2011 року між позивачем (постачальником) та відповідачем (покупцем) укладено договір поставки № 2735 (далі - Договір) за даним Договором в порядку і строки, встановлені ним, а також додатками до нього, які є його невід'ємними частинами, Постачальник зобов'язується передати товар у власність Покупця, а останній прийняти товар та оплатити його (п. 1.1. Договору).
Відповідно до п. 1.2. Договору асортимент товару, що поставляється, строки та умови його поставки, ціна, порядок і строки його оплати обумовлюються сторонами в цьому Договорі та в Заявках Покупця (зразок: додаток №1 до цього Договору), які прирівнюється сторонами до специфікації (в розумінні ст. 266 Господарського кодексу України) і є його невід'ємними частинами.
Згідно з п. 3.2. Договору покупець здійснює оплату за замовлений товар у безготівковій формі шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Постачальника протягом 7 (семи) банківських днів з моменту отримання товару.
Договір набуває чинність з моменту підписання і діє по 31.12.2012 р. (п. 8.1. Договору).
Факт виконання позивачем договірних зобов'язань з поставки товару покупцю та факт отримання останнім товару на загальну суму 92 498,45 грн. підтверджується наявною у матеріалах видаткової накладної № 1199 від 28.03.2012р. та довіреністю на отримання ТМЦ № 033262 від 28.03.2012 р., копії яких знаходяться в матеріалах справи (а.с. 16,17).
Відповідач свої зобов'язання за Договором в частині оплати за товар виконав частково, в сумі 82 498 грн. 45 коп. свої договірні зобов'язання не виконав, що є причиною спору.
Основні засади господарювання в Україні визначає Господарський кодекс України (надалі по тексту ГК України), який регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання (ст. 1 ГК України).
Стаття 193 ГК України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно п.1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
В процесі розгляду даної справи відповідачем було проведено погашення основного боргу за отриманий ним товар по Договору в сумі 82 498грн. 45 коп. Дана обставина підтверджується наявними у матеріалах справи копіями платіжних доручень та банківських виписок (а.с. 44-53, 60).
Вище викладене дає суду підстави для висновку, що в частині стягнення з відповідача основного боргу в сумі 82 498грн. 45 коп. між сторонами відсутній предмет спору, а тому провадження в цій частині підлягає припиненню в порядку п. 1-1 ст. 80 ГПК України.
Як вже зазначалось у вступній частині даного рішення, позивач надав суду заяву № 284 від 30.10.2012 р. (вх. № 61974 від 31.10.2012 р.) про відмову від позову в частині стягнення з відповідача штрафних санкцій , просить стягнути з відповідача на користь позивача лише судові витрати у вигляді судового збору сплаченого за подання позовної заяви до суду.
Відповідно до статті 22 Господарського процесуального кодексу України (в редакції на момент прийняття рішення по даній справі) позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.
Суд відповідно до частини 2 ст. 78 ГПК України до прийняття відмови від позову прийняв заяву позивача про часткову відмову від позову, оскільки така відмова не суперечить чинному законодавству та не порушує прав та охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в частині стягнення з відповідача 3 300грн. 15 коп. -пені, 642, 81 грн. 3% - річних, провадження підлягає припиненню в порядку п. 4 ст. 80 ГПК України.
Відповідно до ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з пунктом 4 частини третьої ст. 129 Конституції України та ст. 33, ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Допустимих доказів в спростування вищевикладеного чи будь-яких інших обґрунтованих заперечень по суті спору відповідач суду не надав.
Статтею 49 ГПК України визначено, що суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до пп. 1 п. 1 ст. 7 Закону України № 3674-VI від 8 липня 2011 року "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається в разі зменшення розміру позовних вимог або в разі сплати судового збору у більшому розмірі, ніж встановлено.
Відповідно до ч. 2 п. 2 ст. 4 Закону України № 3674-VI від 8 липня 2011 року "Про судовий збір" із заяв майнового характеру, що подаються до господарських судів, сплачується судовий збір у розмірі 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше у розмірі 60 мінімальних заробітних плат, із заяв немайнового характеру, що подаються до господарських судів, сплачується судовий збір у розмірі 1 розмір мінімальної заробітної плати.
При зверненні з даним позовом до суду позивачем платіжним дорученням № 1770 від 10.07.2012 р. (оригінал платіжного доручення знаходяться в матеріалах справи) було сплачено судовий збір в розмірі 1 728, 83 грн. Ціна позову по даній справі становить 86 441, 41 грн. Отже, судові витрати розподіляються наступним чином :
- оскільки спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача, понесені позивачем при зверненні з даним позовом судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1649, 96 грн. покладаються на відповідача відповідно до ч. 2 ст. 49 ГПК України та враховуючи п. 5 Інформаційного листа Вищого арбітражного суду України № 01-8/453 від 26.06.1995 р. (із змінами та доповненнями);
- згідно заяви № 284 від 30.10.2012 р. (вх. № 61974 від 31.10.2012 р.) про відмову від позову в частині стягнення з відповідача штрафних санкцій , яка прийнята судом, позивач відмовився від позову в частині стягнення з відповідача 3 300 грн. 15 коп. -пені, 642 грн. 81 коп. -3 % річних. В цій частині судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 78, 87 грн. підлягають поверненню останньому із державного бюджету з огляду на зменшення ціни позову.
Керуючись ст.ст. 4 7 , 33, 44, 49, 78, п.1-1 ст. 80, п.4 ст. 80, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В частині позовних вимог про стягнення з відповідача основного боргу в розмірі 82 498 грн. 45 коп. - провадження у справі припинити в порядку п. 1-1 ст. 80 ГПК України.
2. В частині позовних вимог про стягнення з відповідача 3 300 грн. 15 коп. -пені, 642 грн. 81 коп. -3 % річних - провадження у справі припинити в порядку п. 4 ст. 80 ГПК України.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Промислова компанія Талісман" (50079, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Смірнова, буд. 37; код ЄДРПОУ 30644142) на користь приватного підприємства "Вібур" (53032, Дніпропетровська область, Криворізький район, с. Вільне, ст. Червоний Шахтар, буд. 1; код ЄДРПОУ 33416549) 1649, 96 грн. (одна тисяча шістсот сорок дев'ять грн. 96 коп. ) - судового збору, про що видати наказ.
4. Повернути приватному підприємству "Вібур" (53032, Дніпропетровська область, Криворізький район, с. Вільне, ст. Червоний Шахтар, буд. 1; код ЄДРПОУ 33416549) з Державного бюджету 78 грн. 87коп.(сімдесят вісім грн. 87 коп.)- сплаченого судового збору за платіжним дорученням № 1770 від 10.07.2012 р, оригінал якого знаходиться в матеріалах справи.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Суддя І.А. Рудовська Дата підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України 05 листопада 2012 р. .
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2012 |
Оприлюднено | 07.11.2012 |
Номер документу | 27266561 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудовська Інна Анатоліївна с
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудовська Інна Анатоліївна с
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні