Рішення
від 03.07.2012 по справі 5015/2434/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.07.12 Справа№ 5015/2434/12

Господарський суд Львівської області у складі судді Кітаєвої С.Б.

При секретарі Дубенюк Н.А.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: прокурора м. Червонограда Львіської області в інтересах держави в особі: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області, м. Львів

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Овеа-Транс", м. Червоноград, Львівська область

про: розірвання договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №189 від 7 грудня 2009 року та стягнення основного боргу -заборгованості з орендної плати в сумі 9685,88 грн., штрафу 968,59грн. та пені 1129,58грн.

Представники :

Від прокурора: Леонтьєва Н.Т. -старший помічник прокурора м. Львова;

Від позивача: Дутка Ю.І. -представник, довіреність в матеріалах справи;

Від відповідача: не з»явився.

Прокурору та представнику позивача роз'яснено їхні права і обов'язки передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України. Клопотань про технічну фіксацію судового процесу від сторін не поступало.

Суть спору:

На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява прокурора м. Червонограда Львівської області в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області, м. Львів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Овеа-Транс", м. Червоноград про розірвання договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №189 від 7 грудня 2009 року та стягнення основного боргу -заборгованості з орендної плати в сумі 9685,88 грн., штрафу 968,59грн. та пені 1129,58грн.

Ухвалою суду від 15.06.2012 р. порушено провадження у справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 03.07.2012 р. Вимоги до учасників судового процесу висвітлено в ухвалі суду.

Прокурор та представник позивача в судове засідання з»явилися, вимоги ухвал суду частково виконали, позовні вимоги підтримали в повному обсязі. В процесі розгляду справи позивачем подано 02.07.2012 року за вх..№14325/12 лист на виконання вимог ухвали суду, в якому повідомляє, що у провадженні господарського суду або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує господарський спір, не має справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет із тих же підстав, а також немає рішення цих органів з такого спору, також в даному листі позивач повідомляє, що сума заборгованості по заявлених вимогах на час розгляду даної справи відповідачем не сплачена. Позивач в даному листі зазначає, що відповідно до ст..5 Закону україни «Про оренду державного та комунального майна», ст.. 7 Закону України «Про управління об»єктами державної власності», ст.6 Закону України «Про Фонд державного майна України»органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах є регіональне відділення ФДМУ по Львівській області.

Відповідач в судове засідання не з»явився, вимоги ухвали суду не виконав, документально-обгрунтованого відзиву на позовну заяву не подав, своїм правом на захист не скористався.

За умовами ст.33 ГПК України на сторони покладається обов'язок доводити їх вимоги чи заперечення. Згідно до вимог ст.ст.4-2, 4-3, сторони мають рівні процесуальні можливості у захисті їхніх процесуальних прав і законних інтересів, у наданні доказів, заявленні клопотань та здійсненні інших процесуальних прав. За умовами ст.59 ГПК України відповідач має право після одержання ухвали надіслати господарському суду відзив на позовну заяву і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову, однак відповідач своїм правом не скористався.

Відповідно до ст. 75 ГПК України, якщо відзив на позовну і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами. З врахуванням належного повідомлення про час та місце проведення судового розгляду сторін, судом забезпечено сторонам рівні процесуальні можливості у захисті їхніх процесуальних прав і законних інтересів, у наданні доказів та здійсненні інших процесуальних прав. Суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин та вирішення спору по суті, згідно ст.75 ГПК України.

В процесі розгляду матеріалів справи судом встановлено:

07.12.2009 року між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «ОВЕА-ТРАНС»укладено договір оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності №189 -відповідно до п.1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає нежитлові приміщення складу інженерно-технічної служби, загальною площею 511,8 кв.м., що розташовані за адресою: Львівська область, м. Червоноград, вул. Промислова, 5 та перебувають на балансі окремого колійного загону3 об»єднаного загону Державної спеціальної служби транспорту військової частини ТО 200.

Вказаний договір укладено строком на 2 роки 364 дні, що діє з 07.12.2009р. до 04.12.2012р. включно (п.10.1.договору).

Згідно п.1.2 договору, майно передається в оренду з метою розміщення транспортного підприємства з перевезення вантажів.

Відповідно до п.5.1 договору, орендар зобов'язується використовувати орендоване майно відповідно до його призначення та умов цього договору.

Згідно п.3.1 договору, орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №786 від 04.10.1995р. та становить без ПДВ за базовий місяць оренди серпень 2009р. -2300,46грн.

Відповідно до п.3.3 договору, орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередні місяці на індекс інфляції за наступний місяць.

У відповідності до п. 3.6 договору, орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу щомісяця, не пізніше 10 числа місяця наступного за звітним відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 5.3 договору встановлено, що орендар зобов'язується своєчасно і в новному обсязі сплачувати орендну плату.

Відповідно до представленого суду розрахунку, заборгованість відповідача з врахуванням індексації за даним договором за період з жовтня 2011р. по квітень 2011р., становить 9685грн. 88коп.

За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (ст. 759 ЦК України).

Згідно ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Статтею 193 ГК України передбачено, що господарські зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів і договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

До виконання господарських зобов'язань застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства. Статтею 525 ЦК України та передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. В частині 1 статті 26 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" також зазначено про те, що одностороння відмова від договору оренди не допускається.

В силу положень ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Статтею 530 ЦК України встановлено - якщо у зобов"язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно з п.1 ст.762 ЦК України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Відповідно до ч.3 ст.18 Закону України „Про оренду державного та комунального майна", орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

ч.1 ст.19 цього ж Закону передбачено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

Згідно ч.3 ст.285 ГК України, орендар зобов'язаний берегти орендоване майно відповідно до умов договору, запобігаючи його псуванню або пошкодженню, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.

Відповідно до ст. 286 ГК України, орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.

Згідно п.3 ст.19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна", cтроки внесення орендної плати визначаються у договорі.

Орендна плата перерахована невчасно або в неповному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу, у визначеному п.3.6. співвідношенні, відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості, з урахуванням індексації, за кожний день прострочення, включаючи день оплати (п. 3.7. договору).

Статтею 229 ГК України передбачено, що учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов'язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов'язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами.

Згідно ст. 230 ГК України, штрафними санкціями в цьому Кодексі визначаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до ч.6 ст.231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов"язань встановлюється у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за весь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

З огляду на викладене, прокурор в інтересах позивача просить суд стягнути з відповідача пеню в розмірі 1129,58грн. за період з 01.10.2011р. по 30.04.2011р. Розглянувши дану вимог, суд вважає її обгрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до п.3.8 договору у разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 10 % від суми заборгованості. Розглянувши дану вимогу, суд вважає її обгрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

У відповідності до ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов"язання.

Щодо вимоги позивача про розірвання договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №189 від 7 грудня 2009 року, то вона підлягає до задоволення з наступних підстав: відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Як вбачається із розрахунку, орендна плата не сплачується більше, як три місяці. Враховуючи ту обставину, що відповідач не сплачує орендної плати за користування майном, позивач позбавляється того, на що він розраховував при укладенні договору, суд вважає вимоги позивача про розірвання договору оренди обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Згідно з ч. 1 ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Таким чином, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про зобов'язання їх повернути за актом приймання-передачі.

В порядку ст. 4 3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

За умовами ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до абзацу 2 ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Враховуючи, що прокурором та позивачем представлено достатньо об'єктивних та переконливих доказів в підтвердження своїх позовних вимог, а відповідачем при наданому йому праві та можливостях не подано заперечення стосовно заявлених вимог та доказів погашення боргу, суд прийшов до висновку про те, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.

Судові витрати покладаються на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 509, 525, 526, 599, 759 ЦК України, ст.ст. 174, 193 ГК України ст.ст.4-3, 33, 34, 43, 49, 78, п.п. 1-1, 4ст. 80, ст.ст. 82-84 ГПК України , суд

ВИРІШИВ :

1. Позов задоволити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ОВЕА-ТРАНС» (80100, Львівська область, м. Червоноград, вул. Шептицького, б.29а, кв.7, код ЄДРПОУ 36016020 ) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області ( одержувач: Держбюджет м. Львова, банк одержувача -ГУДКС України у Львівській області, код ЄДРПОУ 3800829479000, стягувач -регіональне відділення Фонду державного майна по Львівській області - м. Львів, вул. Січових Стрільців, 3) 9685,88грн. боргу; 1129,58 грн. пені, 968,59 грн. штрафу, разом - 11784,05 грн.

3. Розірвати договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №189 від 7 грудня 2009 року, укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області (адреса: вул. Січових Стрільців, 3, м. Львів, 79000; код ЄДРПОУ 20823070 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Овеа-Транс» (адреса: 80100, Львівська область, м. Червоноград, вул. Шептицького б.29а, кв. 7; код ЄДРПОУ 36016020 ).

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Овеа-Транс» ( 80100, Львівська область, м. Червоноград, вул. Шептицького б.29а, кв. 7; код ЄДРПОУ 36016020 ) в доход державного бюджету (отримувач -УДК у Личаківському р-ні м. Львова, МФО 825014, код ЄДРПОУ 22389406) 2682,5грн. судового збору.

5. Накази видати згідно ст.116 ГПК України.

В судовому засіданні 03.07.2012р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення виготовлено 06.07.2012 року.

Суддя Кітаєва С.Б.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення03.07.2012
Оприлюднено07.11.2012
Номер документу27267238
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5015/2434/12

Рішення від 03.12.2013

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кітаєва С.Б.

Рішення від 03.07.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кітаєва С.Б.

Ухвала від 15.06.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кітаєва С.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні