cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
30.10.12р. Справа № 18/5005/8240/2012
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельна компанія "Імпульс",
м. Дніпропетровськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Арктур", м. Дніпропетровськ
про стягнення заборгованості за поставлений товар
Суддя Петрова В.І.
Представники:
від позивача: Бабак В.В., дов. від 30.05.12р.
від відповідача: не з"явився
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгівельна компанія "Імпульс" звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Арктур" про стягнення заборгованості у розмірі 10 538,77грн., 819,84грн. - пені, 2 468,67грн. - 30% річних за прострочення виконання грошового зобов"язання, 116,44грн. - інфляційних.
Позовні вимоги обґрунтовує неналежним виконанням відповідачем умов договору купівлі-продажу пального №010201 від 01.02.2011року, укладеного між сторонами, в частині повної та своєчасної оплати поставленого товару, у зв"язку з чим у відповідача виникла заборгованість у розмірі 10 538,77грн. Враховуючи, що відповідач заборгованість у добровільному порядку не погасив, позивач за захистом свого порушеного права звернувся до суду.
Відповідач явку представника в судові засідання не забезпечив, відзив на позов та витребувані судом документи не подав, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином за адресою, зазначеною у спеціальному витягу з ЄДРПОУ від 23.10.12р. (а.с.27-30), що підтверджується конвертами "Укрпошта" №4994500274557 (а.с.26) та №4994500750820 (а.с.35), з клопотанням про відкладення розгляду справи до суду не звертався.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
30.10.12 року по даній справі оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
01.02.2011року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгівельна компанія "Імпульс" (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Арктур" (покупець) було укладено договір купівлі-продажу пального №010201, за умовами якого продавець зобов'язався передати певну кількість товару у власність покупця в асортименті, кількості і за цінами, визначеними в договорі, а покупець - прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму на умовах договору. Договір вступає в дію з моменту його підписання сторонами та є чинним до 01.02.2012р. (п.11.1. договору).
За п.1.1 договору товарами за даним договором є нафтопродукти (дизельне паливо, всі марки бензинів), інші товари (супутні товари тощо).
Відповідно до п.2.2. договору передача (відпуск) пального продавцем та його приймання (заправка) покупцем здійснюються партіями відповідно до обрано го покупцем згідно до умов договору способу отримання товару - за бланками-дозволу або за ЕК. Передача та приймання пального здійснюється при пред'явленні покупцем, або уповноваженим ним держателем електронної картки або карток (далі разом або окремо - ЕК), або бланку-дозволу на автозаправних станціях (далі - АЗС), що входять у систему безготівкових роз рахунків, список яких повідомляється продавцем.
За п.6.1. договору ЕК є документом на носії електронної інформації у вигляді пластикової картки, на якій обліковується кількість придбаного та ще не отриманого покупцем пального, що надає можливість покупцю отримати таке пальне одноразово або частками на розсуд покупця або держателя ЕК. ЕК є власністю продавця і передається за актом приймання-передачі покупцю в користування протягом терміну дії договору на його умовах (п.6.3. договору).
Згідно п.2.3. договору право власності на певну кількість пального і ризик його випадкової загибелі переходить до покупця в момент передачі паль ного, підтвердженням чому можуть виступати видаткові документи, чеки терміналів, що формуються безпосередньо в момент фактичного отримання пального з АЗС; бланки-дозволи, що передані на АЗС при одержанні палива, а також у випадку необ хідності Операційний звіт електронної системи обробки та обліку даних про здійснення операцій із використанням ЕК та розра хунків за такими операціями (далі - Звіт Процесингового центру або Операційний Звіт). Операційний звіт - звіт Процесингового центру, що містить дані про здійснення операцій із використанням ЕК та про стан розра хунків за такими операціями за певний період часу (п.1.9. договору).
За п.3.2. договору ціна, асортимент та загальна вартість товару зазначається у рахунках, що надаються продавцем покупцю, а також відобра жається у видаткових документах на товар (витратні накладні).
Відповідно до п.4.1. договору приймання товару по кількості і якості проводиться покупцем в особі держателя ЕК при одержанні товару на АЗС. Для одержання палива держатель ЕК повинен передати ЕК операторові АЗС, повідомити його номер паливно-роздавального стовпчика, марку й обсяг товару, яке він бажає придбати. Оператор АЗС, використовуючи термінал для приймання ЕК, проводить операцію списання з ЕК вартості за необхідний обсяг товару (п.4.2. договору).
Пунктом 4.3. договору передбачено, що після проведення операції держателю ЕК вертається ЕК, дублікат квитанції терміналу та чек АЗС. Товар вважається переданим продавцем і прийнятим покупцем по кількості на підставі показника індикаційного табло паливного стовпчика у момент заправлення та даним чека торгівельного терміналу, виданого держателю ЕК, а також контрольного чека торгівельного терміналу, що знаходиться у продавця. Держатель ЕК зобов"язаний перевірити правильність оформлення проведеної операції.
Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач свої зобов"язання за договором виконав, передав відповідачу смарт-карти, що підтверджується актом приймання-передачі смарт-карти №18 від 01.02.11р. (а.с.14) та передав відповідачу товар за період з 01.06.11р. по 31.08.11р. на суму 14 983,12грн. (а.с.15-17), з урахуванням сальдо на 01.06.11р. всього на суму 18 072,05грн., що підтверджується оперативним звітом (а.с.40-46).
Відповідно до п.7.1. договору продавець готує і направляє покупцю документи наступним чином:
(а) рахунок за частину звітного (розрахункового) періоду продавець направляє, а покупець отримує щотижня, кожного вівторка, шляхом направлення рахунку покупцеві за допомогою факсу або електронною поштою. У разі неотриман ня покупцем щотижневого рахунку у порядку передбаченому цим пунктом, останній зобов'язаний письмово звернути ся до продавця, відповідно, 7-го, 14-го, 21-го та 28-го числа поточного місяця з листом, в якому він повідомляє про від сутність щотижневого рахунку, та прохання надати суми, які належать до сплати за отриманий товар, та примірник рахунку.
(b) у разі якщо покупець не виконає вимоги п.п. (а) п. 7.1. цього договору, стосовно письмового звернення до продавця, то він (покупець) позбавляється права, у разі несвоєчасної сплати, або неповної сплати, посилатися на неотримання ним рахунку продавця. Покупець має здійснити розрахунки за поставлений товар протягом двох робочих днів, від дати отримання щотижневого рахунку згідно з умовами п.п. (а) п. 7.1. цього договору. У разі несплати за отримане паливо протягом двох календарних днів, продавець має право припинити відпуск покупцю пального і блокує всі ЕК, що передані покупцю.
(с) видаткова накладна в цілому за звітний (розрахунковий) період виписується в останній день звітного (розрахункового) періоду. Покупець отримує документи шляхом направлення факсом та врученням на руки або поштовим відправленням.
Відповідно до п. 7.2. договору якщо протягом 10 (десять) календарних днів з моменту вручення або направлення поштового відправлення документів, які зазначені в п.п. (с) п.7.1., продавцеві документи не повернуті, підписані з боку покупця, і продавцем не отримана мотивована відмова від їх підписання, видаткова накладна, рахунок вважаються підписаними та повністю прийнятими покупцем, а розмір заборгованості покупця підтвердженим.
За п. 7.3. договору у випадку, якщо документи, зазначені в п.п.(а), (b), п. 7.1. договору, підписані з боку покупця, але відсутні у продавця (відсутні докази їх вручення або направлення покупцеві), чи заявлена покупцем відмова від їх підписання, належним підтвердженням проданого товару покупцю, для вирішення спірних питань та підтвердженням обов"язку покупця сплатити за придбаний товар, є операційний звіт. До компетентних судових органів продавець зобов"язаний представити на підтвердження своїх доводів операційний звіт. Продавець та покупець згодні з таким порядком доказування прав та обов"язків сторін та факту продажу товару.
Відповідно до п.7.6. договору неотримання від продавця документів, зазначених в п.7.1. договору, не звільняє покупця від обов"язку сплатити вартість відпущеного товару за звітній (розрахунковий) період на підставі даних внутрішнього обліку покупця спожитого товару та операційного звіту. Датою виконання покупцем своїх грошових зобов"язань за договором є дата зарахування грошових коштів, сплачених покупцем, на поточний рахунок продавця (п.7.8. договору).
Позивач направив відповідачу рахунки - фактури №01/06-21 від 01.06.11р., №01/07-17 від 01.07.11р. та №01/08-17 від 01.08.11р. (а.с.18-20). Письмового звернення до позивача про від сутність рахунку, та прохання надати суми, які належать до сплати за отриманий товар, та примірник рахунку, від відповідача не надходило.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Згідно ст. 692 ЦК України покупець зобов"язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Відповідач частково розрахувався за поставлений товар у розмірі 7 533,28грн., що підтверджується виписками банку (а.с.21-22, а.с.48-49), станом на момент розгляду справи заборгованість перед позивачем становить 10 538,77грн.
Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Згідно статті 610 ЦК України порушенням зобов"язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов"язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов"язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки. (ст. 611 ЦК України).
Статтею 546 ЦК України передбачено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою. Одним із видів неустойки є пеня, яка обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
За ч.6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Відповідно до п.9.1. договору у разі несвоєчасної сплати або несплати вартості товару, у відповідності до умов цього договору, покупець сплачує продавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період часу, за який нараховується пеня від несвоєчасно сплаченої або несплаченої суми - вартості товару, що зазначена у відповідних рахунках та видаткових накладних, або від суми, що встановлюється на підставі квитанцій терміналів та чеків АЗС, що формуються безпосередньо в момент фактичного отриман ня товару з АЗС, або вказані в Операційному звіті, за кожний день такої несвоєчасної сплати або несплати по дату виконання грошових обов'язків (згідно з п. 7.8. договору) включно.
За розрахунком позивача пеня за період з 01.09.11р. по 01.03.12р. на суму 10 538,77грн. складає 819,84грн.
Зробивши розрахунок за допомогою нормативно-довідкових таблиць системи "Законодавство", господарський суд встановив, що пеня за вказаний період становить 818,25грн. Суд відмовляє в задоволенні позовних вимог в частині стягнення пені в повному обсязі, як необґрунтовано нараховану.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов"язання, на вимогу кредитора зобов"язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно п. 9.2. договору у разі несвоєчасної сплати або несплати вартості товару, у відповідності до умов цього договору покупець зобов'язаний спла тити на користь продавця суму заборгованості з урахуванням індексу інфляції за весь термін прострочення платежу. У разі несвоєчасної сплати або несплати вартості товару, у відповідності до умов цього договору покупець зобов'язаний спла тити 30% річних від суми заборгованості, починаючи від дати виникнення заборгованості по дату її погашення включно з ура хуванням особливостей, передбачених п. 7.8. цього договору (п.9.3. договору).
За розрахунком позивача 30% річних за період з 01.09.11р. по 12.06.12р. на суму 10 538,77грн. складають 2 468,67грн., а інфляційні за період з вересня 2011р. по квітень 2012р. становлять 116,44грн.
Зробивши розрахунок за допомогою нормативно-довідкових таблиць системи "Законодавство", господарський суд встановив, що 30% річних за період з 01.09.11р. по 12.06.12р. на суму 10 538,77грн. складають 2 468,67грн., а інфляційні за період з вересня 2011р. по квітень 2012р. становлять 116,44грн.
На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у розмірі 10 538,77грн. - заборгованості, 818,25грн. - пені, 2 468,67грн. - 30% річних за прострочення виконання грошового зобов"язання, 116,44грн. - інфляційних.
Керуючись ст.ст. 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Арктур" (49051, м. Дніпропетровськ, вул. Журналістів, 7, ЄДРПОУ 19315835, п/р2600330137694 у ДФ ПАТ "Проінвестбанк" м. Дніпропетровськ, МФО305437) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельна компанія "Імпульс" (49040, м. Дніпропетровськ, вул. Запорізьке шосе, 38, прим. 9, ЄДРПОУ 32122603, п/р26007342000300 у ДФ ПАО "ЕКБ" МФО 307349) заборгованість у розмірі 10 538,77грн. (десять тисяч п"ятсот тридцять вісім грн. 77коп.), 818,25грн. (вісімсот вісімнадцять грн.25коп.) пені, 2 468,67грн. (дві тисячі чотириста шістдесят вісім грн. 67коп.) 30% річних за прострочення виконання грошового зобов"язання, 116,44грн. (сто шістнадцять грн. 44коп.) інфляційних та 1 609,50 грн. (одна тисяча шістсот дев'ять грн. 50 коп.) судового збору.
В іншій частині позову відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя В.І. Петрова Повне рішення складено 05.11.2012р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2012 |
Оприлюднено | 08.11.2012 |
Номер документу | 27295142 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні