cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2012 року Справа № 11/5026/1444/2012
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого -судді Довганя К.І., при секретарі -Бойко Т.В., за участю представників сторін: позивача -Ватрушкін О.С. за довіреністю, відповідача -не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Квас Бевериджиз" до товариства з обмеженою відповідальністю "Домінікана" в особі Черкаської філії про стягнення 399256,99 грн.
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення 399256,99 грн. заборгованості з яких 365 494,30 грн. основного боргу за придбаний товар, 11 685,58 грн. пені, 2 337,11 грн. 3% річних , 5 640 грн. вартість зворотної тари, 14 100 грн. сума штрафу за прострочення повернення зворотної тари відповідно до умов укладеного сторонами договору № 15/0412 від 11.04.2012 р.
В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що на виконання укладеного договору між товариством з обмеженою відповідальністю " Квас Бевериджиз " (позивач) та товариством з обмеженою відповідальністю " Домінікана" в особі Черкаської філії (відповідач) договору позивач поставив відповідачу товар (квас торгової марки "Ярило" ) за який останній повного розрахунку не провів.
До початку судового засідання 23.10.2012 р. представник позивача подав суду заяву про зменшення розміру позовних вимог, а саме позивач відмовляється від стягнення суми штрафу за прострочення повернення зворотної тари в розмірі 14 100 грн. Крім того, в даній заяві вказано, що відповідач з 06.09.2012 по 02.10.2012 частково погасив заборгованість в сумі 1 800 грн. Таким чином, станом на 19.10.2012 р. заборгованість становить 363 694,30 грн.
Також до початку судового засідання представник позивача подав суду заяву про збільшення розміру позовних вимог в частині стягнення пені в сумі 17 786,15 грн. та трьох процентів річних в сумі 3 557,23 грн.
До початку судового засідання 30.10.2012 р. представник позивача подав суду заяву про зменшення позовних вимог, оскільки 24.10.2012 р. відповідачем додатково погашено частину заборгованості в сумі 500,00 грн. Крім того, в даній заяві позивачем зменшено розмір позовних вимог в частині стягнення пені, яка становить 11685,58 грн., сума 3% річних становить 2337,11 грн.
Вказані заяви прийняті судом до розгляду, оскільки відповідно до приписів ст. 22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення по справі змінити підставу або предмет позову, збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.
Відповідач був належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання, однак в судове засідання не з'явився. Відповідач подав суду клопотання в якому просить суд розгляд справи відкласти, та надати йому час в межах встановлених строків ГПК України для мирного врегулювання спору.
Представник позивача заперечив проти поданого клопотання та просив суд розглядати справу за наявними матеріалами.
Суд вважає клопотання відповідача таким, що не підлягає до задоволення та вважає за можливе розглянути справу за відсутністю відповідача за наявними матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених у заявах про зменшення позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні у справі докази, встановив наступне.
11.04.2012 р. сторонами укладено дистриб'юторський договір №15/0412 на поставку товару.
Відповідно до умов договору компанія призначає дистриб'ютора, а дистриб'ютор приймає призначення як уповноваженого дистриб'ютора товару на території. За цим договором компанія зобов'язується поставляти та передавати у власність дистриб'ютору товар у строк та відповідно до інших умов, передбачених договором, а дистриб'ютор зобов'язується приймати та оплачувати товар відповідно до умов цього договору. Назва, асортимент, номенклатура та ціна за кожний вид товару визначається сторонами у специфікації і також вказується в товарно-транспортній накладній. В ціну товару входить вартість товару, вартість доставки товару до місця поставки. Вартість зворотної (заставної) тари не включено до ціни товару (п.п. 2.1, 2.2, 2.3).
П. 5.5 договору визначено, що поставка товару здійснюється на піддонах, що є зворотною тарою.
П. 5.7 договору передбачено, що повернення зворотної тари здійснюється у непошкодженому стані протягом 30 (тридцяти) днів за відповідним письмовим повідомленням відповідача.
Відповідно до п.5.7. та п.п. 6.1.12 договору, у випадку не повернення зворотної тари протягом 30 (тридцяти) днів від дати поставки, відповідач протягом наступних 5 (п'яти) робочих днів зобов'язаний сплатити позивачу заставну вартість зворотної тари збільшену на суму ПДВ. Заставна вартість зворотної тари визначена в п.5.6. договору і складає 50,00 грн. за одну штуку.
П.7.1 зазначено, що ціна на кожний вид товару зазначена у специфікації. Загальна вартість кожної партії товару розраховується, виходячи з кількості товару у партії, на основі цін товару, зазначених у специфікації, з урахуванням знижок та торговельної націнки дистриб'ютора, зазначених у додатку №5.
Згідно п . 7.2 договору, оплата у розмірі повної вартості поставленого товару здійснюється відповідачем протягом 14 (чотирнадцяти) календарних днів після дати поставки.
Згідно додаткової угоди до договору №1 від 16.04.2012 р., укладеної між сторонами, оплата за товар, поставлений протягом квітня 2012 року, здійснюється відповідачем протягом 60 (шістдесяти) календарних днів від дати поставки.
Пунктом 8.4 договору за порушення строків оплати відповідач сплачує пеню в розмірі подвійної облікової Національного банку України , що діяла у період, за який нараховується пеня, від суми простроченого платежу, за кожен день прострочки.
На підставі укладеного сторонами договору №15/0412 від 11.04.2012 р. позивач поставив відповідачу товар на загальну суму 390219,66 грн., що підтверджується товарно-транспортними накладними на отримання товару.
Відповідачем проведено частковий розрахунок в сумі 24725,36 грн., що підтверджується банківськими виписками за період з 19.06.2012 р. до 08.08.2012 р. та не оспорюється сторонами.
В ході розгляду справи відповідачем здійснена часткова оплата в сумі 2300,00 грн., що підтверджується випискою по рахунку з 06.09.2012 р. до 19.10.2012 р. та платіжним дорученням №593 від 24.10.2012 р.
Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України, ст.ст. ст.ст. 525, 526, 530, 549, 655, 692, 712 ЦК України містять такі положення:
Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта ( виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Господарські зобов'язання можуть виникати:
- з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк ( термін ) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк ( термін ).
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений іншим строк оплати товару, та сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Оцінивши фактичні обставини справи та приписи наведеного вище законодавства суд приходить до наступних висновків.
Господарські зобов'язання між сторонами виникли на підставі укладеного договору від 11.04.2012 р. №15/0412. Свої зобов'язання за цим договором позивач виконав належним чином та поставив відповідачу товар (квас торгової марки "Ярило") на загальну суму 390219,66 грн. Відповідач здійснив часткову оплату за отриману продукцію в сумі 24725,36 грн.
Таким чином, у відповідача виникло зобов'язання щодо оплати вартості поставленої продукції на умовах договору.
Однак, відповідач в порушення вимог ст.ст. 525, 526, 530, 692 ЦК України свої зобов'язання щодо оплати вартості отриманої продукції належним чином не виконав, заборгувавши позивачу на час розгляду справи борг в сумі 368834,30 грн.
Відповідачем вже після порушення провадження у справі частково сплачено борг у сумі 2300,00 грн., що підтверджується випискою по рахунку та платіжним дорученням.
Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем становить 368834,30 грн., яка підлягає стягненню на користь останнього.
Оскільки відповідачем після порушення провадження у справі частково сплачено основний борг в сумі 2300,00 грн. то в цій частині предмет спору відсутній, а тому провадження у справі підлягає припиненню.
Оскільки позивач відповідно до заяви від 23.10.2012 р. відмовився від стягнення суми штрафу за прострочення повернення зворотної тари в розмірі 14 100 грн., така відмова прийнята судом, то в цій частині провадження у справі підлягає припиненню.
Крім того, відповідач зобов'язаний сплатити позивачу 11685,58 грн. пені та 3% річних в сумі 2337,11 грн. Розрахунок вказаних сум зроблено вірно.
Відповідно до п.5 ст.7 ЗУ "Про судовий збір" позивачу повертається сплачена сума судового збору в зв'язку із закриттям провадження у справі.
Таким чином, позивачу підлягає до повернення з бюджету сплачений ним судовий збір в сумі пропорційній позовній вимозі щодо якої припиняється провадження у справі.
Відповідно до ст.49 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати останнього на оплату судового збору пропорційно задоволених вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49,82-84 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Домінікана" в особі Черкаської філії, вул. Леніна, 84, с. Яснозір"я, Черкаський район, Черкаська область, ідентифікаційний код 37424349 на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Квас Бевериджиз", вул. Тамбовська, 3, м. Запоріжжя, ідентифікаційний код 36065256 -368834,30 грн. боргу, 11685,58 грн. пені, 2337,11 грн. 3% річних та 7657,13 грн. витрат на оплату судового збору.
Припинити провадження в частині стягнення 2300,00 грн. боргу у зв'язку із відсутністю предмету спору.
Припинити провадження в частині стягнення 14 100 грн. штрафу у зв'язку із відмовою.
Повернути товариству з обмеженою відповідальністю "Квас Бевериджиз", вул. Тамбовська, 3, м. Запоріжжя, ідентифікаційний код 36065256 судовий збір в сумі 328,01 грн. (триста двадцять вісім гривень 01 коп.) сплачений по платіжному дорученню №1837 від 18.09.2012 р.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду.
Суддя К.І.Довгань
Повне рішення складено 02.11.2012 р.
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2012 |
Оприлюднено | 08.11.2012 |
Номер документу | 27296696 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Довгань К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні