cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2012 р. Справа № 5010/1096/2012-18/46
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Гриняк Б. П., при секретарі судового засідання Михайлюк А. С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк",
юридична адреса: вул. Щорса, 36-Б, м. Київ 133, 01133
поштова адреса: вул. Фрунзе, 39, м. Київ, 04080
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "КФ-Спецбуд"
вул.С.Стрільців,78А, м. Івано-Франківськ,76018
про : стягнення заборгованості за Кредитним договором №182/КВ-08
на відкриття відновлювальної мультивалютної кредитної лінії
від 08.07.2008р. в сумі 4 513 594,83 грн.
за участю представників сторін:
Від позивача: Семенюк О.Ю, (довіреність б/н від 22.09.10р.) - представник
Від відповідача представники не з'явилися.
ВСТАНОВИВ: Публічним акціонерним товариством "Дельта Банк" (надалі -ПАТ "Дельта Банк", позивач) заявлено позов до Товариства з обмеженою відповідальністю "КФ-Спецбуд" (надалі -ТОВ "КФ - Спецбуд", відповідач) про стягнення 4 513 594 грн. 83 коп. заборгованості за Кредитним договором №182/КВ-08 на відкриття відновлювальної мультивалютної кредитної лінії від 08.07.2008р., яка розрахована у гривневому еквіваленті за офіційним курсом НБУ долара США до гривні (7,993 грн. за 1 USD), а саме: 2 795 951 грн. 40 коп. - заборгованості за кредитом, 1 604 120 грн. 85 коп. заборгованість за відсотками, 113 522 грн. 58 коп. пені за несвоєчасне повернення відсотків.
Розгляд справи відкладався на 06.11.2012 року у зв'язку з перебуванням судді Гриняка Б.П. у відпустці та відрядженні.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав викладених у позовній заяві.
Відповідач своїм конституційним правом на захист прав і охоронюваних законом інтересів не скористався, явки уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, причини неявки суду не повідомив, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання був належним чином повідомлений, про що свідчить відмітка відділу документального забезпечення Господарського суду Івано-Франківської області на зворотньому боці ухвали про порушення провадження у справі (а.с.1), ухвали про відкладення розгляду справи (а.с.74). Ухвала від 22.10.2012 року повернулася до суду із відміткою "за відмовою адресата від одержання". Будь - яких заперечень в спростування заявлених позовних вимог відповідач суду не подав.
Відповідно до пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженою наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 № 75 (з подальшими змінами), перший, належним чином підписаний, примірник процесуального документа (ухвали, рішення, постанови) залишається у справі; на звороті у лівому нижньому куті цього примірника проставляється відповідний штамп суду з відміткою про відправку документа, що містить: вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених
примірників документа, дату відправки, підпис працівника, яким вона здійснена.
Дана відмітка, за умови, що її оформлено відповідно до наведених вимог названої Інструкції, є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.
Згідно з п. 3.12 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" неявка у судове засідання однієї із сторін, належним чином повідомленої про час та місце цього засідання, не перешкоджає такому переходові до розгляду позовних вимог, якщо у господарського суду відсутні підстави для відкладення розгляду справи, передбачені ч. 1 ст. 77 ГПК України.
Відповідно до ч.3 ст.22 ГПК сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходи до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
За таких обставин, згідно ст.75 ГПК України та ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача за наявними в ній матеріалами, враховуючи, що у суду є всі необхідні докази для вирішення спору по суті, запобігаючи, одночасно, безпідставному затягуванню розгляду спору та сприяючи своєчасному поновленню порушеного права.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані докази відповідно до приписів ст. 43 ГПК України, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, судом з'ясовано наступне:
08.07.2008р. між ТОВ "Український промисловий банк" (надалі - ТОВ "Укрпромбанк") та ТОВ "КФ-Спецбуд" (надалі - Позичальник, відповідач) укладено Кредитний договір №182/КВ-08 на відкриття відновлювальної мультивалютної кредитної лінії (надалі - Кредитний договір) з Додатком №1 до цього Договору (а.с. 12-18).
Відповідно до пункту 1.1. Кредитного договору, ТОВ "Укрпромбанк" відкриває Позичальнику відновлювальну відкличну мультивалютну кредитну лінію та в її межах надає кредитні кошти на наступних умовах: ліміт кредитування 1 700 000, 00 грн., (що змінюється відповідно до Графіка зменшення ліміту кредитування, наведеного у Додатку №1 до цього договору) зі строком кредитування з 08.07.2008 по 07.007.2015 року включно; процентна ставка 22 % річних у гривні, 14 % річних у євро, 15 % річних у доларах США з метою використання коштів на ремонт будівель та придбання будівельних матеріалів.
У забезпечення виконання за Кредитним договором між ТОВ "Укрпромбанк" та Позичальником був укладений Іпотечний договір №182/Zквіп-08 від 08 липня 2008 року (а.с.19-21), відповідно до пункту 1.1. якого іпотека забезпечує вимоги ТОВ "Укрпромбанк" за Кредитним договором (а також будь-якими змінами і доповненнями до нього, в тому числі стосовно збільшення процентної ставки за користування кредитом, строку кредитування, суми кредиту тощо), за умовами якого останній зобов'язаний ТОВ "Укрпромбанк" по 07.07.2015 р. включно у порядку, строки та на умовах, встановлених Кредитним договором, повернути кредит у розмірі 1 700 000,00 грн., сплатити проценти за користування ним у розмірі 22,00% річних у гривні; 14,00 % процентів річних у Євро; 15,00 % процентів річних у доларах США, комісії та штрафні санкції у розмірі і у випадках, передбачених Кредитним договором. Предметом іпотеки за цим Договором є нерухоме майно :цех №5 інв. №30021, що розташоване за адресою: Івано -Франківська область, місто Коломия, вул. Пушкіна, будинок 6, загальною площею 4 064,3 кв .м.
Судом встановлено, що на виконання умов Кредитного Договору Банк перерахував кредитні кошти на рахунок позичальника, що підтверджується виписками руху коштів по рахунку ТОВ "КФ-Спецбуд" (а.с.39-56).
Відповідно до п. 4.1. Кредитного договору повернення Кредиту здійснюється шляхом перерахування коштів Позичальником зі своїх поточних рахунків на відповідні позичкові рахунки у валютах фактичної заборгованості за Кредитом, згідно з Графіком зменшення ліміту кредитування (Додаток №1 до Кредитного договору), а у випадку, якщо такий не був укладений не пізніше останнього дня строку кредитної лінії, передбаченого п. 1.1 Кредитного договору.
У відповідності до п.6.1 Кредитного договору, Позичальник зобов'язаний використати Кредит за цільовим призначенням і своєчасно повернути його відповідно до умов цього договору, своєчасно сплачувати проценти за користування Кредитом в порядку, передбаченому цим Договором, достроково повернути всю заборгованість за цим Договором, а саме: повернути всю суму Кредиту, сплатити усі нараховані проценти, штрафні санкції (за наявності), а також сплатити усі інші платежі, передбачені цим Договором, у випадках, строки та в порядку, передбачених п. п. 9.1., 9.2 цього договору. Невиконання Позичальником зобов'язань, передбачених цим пунктом, є підставою для здійснення Банком договірного списання суми заборгованості Позичальника за цим Договором та/або для примусового стягнення (у тому числі шляхом звернення на заставлене майно) всієї суми заборгованості за цим Договором.
Пунктом 4.2. Кредитного договору передбачено, що проценти за користування кредитом нараховується у валюті Кредиту за період з дня надання кредиту до дня його повернення на суму фактичної заборгованості за Кредитом, виходячи з фактичної кількості днів у місяці та 360 днів у році - при нарахуванні процентів у євро, доларах США, та виходячи з фактичної кількості днів у місяці та році - при нарахуванні процентів у гривнях.
Пунктом 4.4. Кредитного договору встановлено, що сплата Позичальником процентів здійснюється щомісячно в строк з 28-го числа по останній робочий день поточного місяця.
02.07.2010р. між ПАТ "Дельта Банк" та ТОВ "Укрпромбанк" було укладеного Договір про передачу Активів ТОВ "Укрпромбанк" (надалі - Договір) в рахунок погашення заборгованості (а.с. 22-30), який 02.07.2010 року був посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Соколовим О.Є. та зареєстрований в реєстрі нотаріальних дій за № 2263.
Відповідно до пункту 3.1. цього Договору, в порядку, в обсязі та на умовах, визначених цим Договором, ТОВ "Укрпромбанк" передає (відступає) позивачу права вимоги до Боржників за Кредитними та Забезпечувальними договорами, а також за Попередніми договорами внаслідок чого позивач замінює ТОВ "Укрпромбанк" як кредитора (стає новим кредитором) у зазначених зобов'язаннях. Відповідно до положень статті 516 ЦК України, відступлення ТОВ "Укрпромбанк" прав вимоги за Кредитними та Забезпечувальними договорами позивачу не вимагає згоди Боржників. Внаслідок передачі ТОВ "Укрпромбанк" позивачу прав вимоги до Боржників, позивачу переходить (відступається) право вимагати (замість ТОВ "Укрпромбанк") від Боржників належного та реального виконання обов'язків за Кредитними та Забезпечувальними договорами, а також Попередніми договорами (п. 3.2. Договору). Позивачу у власність переходять (відступаються) права вимоги за договорами, визначеними в п.3.1 цього Договору, в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав (п.3.3 Договору). До складу цих вимог було включене і право вимоги виконання ТОВ "КФ-Спецбуд" зобов'язань за Кредитним договором №182/К-08 на відкриття відновлювальної мультивалютної кредитної лінії від 08.07.2008 р.
На виконання Договору про передачу Активів , 08.10.10р. між ТОВ "Укрпромбанк" та ПАТ "Дельта Банк" було підписано Акт приймання - передачі кредитних договорів, договорів застави (іпотеки), поруки, кредитних справ (а.с.31).
Пунктом 1 ч. 1 ст. 512 ЦК України передбачена можливість заміни кредитора у зобов'язанні внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги). Згідно ч. 1 ст. 516 ЦК України заміна кредитора у зобов'язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.
Таким чином, відповідно до умов Договору про передачу Активів та Кредитних зобов'язань ТзОВ "Укрпромбанк" на користь ПАТ "Дельта Банк" та ст.ст. 512, 513, 514, 516, 517 ЦК України у зобов'язанні Позичальника за Кредитним договором відбулася заміна кредитора, а Публічне акціонерне товариство "Дельта Банк" набуло статусу нового кредитора.
Відповідно до п. 3.8.1. Договору про передачу Активів ТОВ "Укрпромбанк" в рахунок погашення заборгованості від 02.07.2012 року сторони даного договору листом №ZRD-08-8-34623482 від 09.07.2010 року повідомили відповідача про зміну кредитора у кредитних зобов'язаннях за Кредитним договором.
За змістом ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договір .
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. Відповідно до вимог ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковий для виконання сторонами.
Приписами ст.9 Цивільного кодексу України встановлено, що до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Статтею 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до п. 9.2. Кредитного договору Банк має право зупинити подальше кредитування Позичальника та/або вимагати дострокового повернення Кредиту, сплати процентів та штрафних санкцій, що передбачені даним Договором, а також відшкодування збитків, завданих Банку внаслідок невиконання або неналежного виконання Позичальником та/або іншими особами що є поручителями Позичальника (в т.ч. гарантами, майновими поручителями, заставодавцями та ін.) умов даного Договору та/або угод (договорів), укладених у забезпечення виконання Позичальником зобов'язань (Договорі забезпечення) за цим Договором, а Позичальник зобов'язаний протягом 10 (десяти) календарних днів, а у випадку, якщо зобов'язання Позичальника за цим договором забезпечуються заставою майнових прав на грошові кошти, розміщені на депозитному рахунку в ТОВ "Укрпромбанк"- не пізніше наступного робочого дня з дати надсилання Банком відповідної вимоги, повернути суму заборгованості по Кредиту, що залишилась, сплатити проценти, комісії інші платежі за цим Договором та штрафні санкції, а також відшкодувати збитки, завдані Банку у випадках передбачених п.п. 9.2.1, 9.2.2, 9.2.3, 9.2.4, 9.2.5, 9.2.6, 9.2.7, 9.2.7, 9.2.8.
Пунктом 5.2.6 Кредитного договору передбачено право Банку при настанні випадків, передбачених п. 9.2 даного Договору, призупинити подальше кредитування Позичальника та/або достроково стягнути (у тому числі примусово шляхом звернення стягнення на заставлене майно) всю заборгованість за даним Договором (кредит, проценти, штрафні санкції та інші платежі).
Оскільки, позичальник не виконує взяті на себе зобов'язання по Кредитному договору, 21.02.2012 року позивач направив на адресу відповідачу претензію №02.1 - 2012 р. від 21.002.2012 року на суму 4 291 982 грн. 05 коп. про добровільне виконання прострочених зобов'язань за Кредитним договором (а.с.32-35), яка залишена без відповіді та задоволення.
Як вбачається з поданого суду розрахунку (а.с.11) заборгованість відповідача за Кредитним договором станом на 02.08.2012 становить 4 513 594 грн. 83 коп., що складається із: 2 795 951 грн. 40 коп. - заборгованості за кредитом, 1 604 120 грн. 85 коп. заборгованість за відсотками, 113 522 грн. 58 коп. пені за несвоєчасне повернення відсотків.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача , суд вважає заявлені позовні вимоги в сумі 4 513 594 грн. 83 коп. обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення, при цьому виходячи з наступного :
Відповідно до абз. 2 ч.1 ст.175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору (ч.1 ст.193 Господарським кодексом України).
Стаття 526 Цивільного кодексу України встановлює вимогу щодо виконання зобов'язань належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України).
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).
Також, обов'язок позичальника за кредитним договором повернути кредит та сплатити проценти встановлює ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України
Відповідно до ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою.
Виконання зобов'язання забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 548 Цивільного кодексу України).
Відповідно до п. 8.1 Кредитного договору у випадку порушення строків (термінів) повернення кредиту та/або сплати нарахованих процентів за користування ним позичальник сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період прострочення, від невчасно сплаченого платежу за кожен день прострочення.
Доказів повернення кредиту та сплати відсотків за користування кредитом за зазначений період у спірній сумі відповідач не надав, доводи позивача щодо наявності боргу та його суми не спростував.
З огляду на викладене, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 2 795 951 грн. 40 коп. заборгованості за кредитом, 1 604 120 грн. 85 коп. заборгованість за відсотками, 113 522 грн. 58 коп. пені за несвоєчасне повернення відсотків.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача
Керуючись ст. 124 Конституції України, Законом України "Про судовий збір", ст.ст.9,11,512,516,546,548,530,1054 Цивільного кодексу України, ст.ст.175, 193 Господарського кодексу України, ст.ст.33,49, ст.ст. ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "КФ- Спецбуд" про стягнення 4 513 594 грн. 83 коп. заборгованості за Кредитним договором №182/КВ-08 на відкриття відновлювальної мультивалютної кредитної лінії від 08.07.2008р - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КФ- Спецбуд" (вул. Січових Стрільців, буд. 78 А, м. Івано - Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 34623482) на користь Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" (юридична адреса: вул. Щорса, 36-Б, м. Київ, Печерський район, 01133;поштова адреса:вул. Фрунзе, 39, м. Київ, 04080, код ЄДРПОУ 34047020, п/р 373910011 в АТ «Дельта Банк», МФО 380236) заборгованості в розмірі 4 513 594 (чотири мільйона п'ятсот тринадцять тисяч п'ятсот дев'яносто чотири) грн. 83 коп.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КФ- Спецбуд" (вул. Січових Стрільців, буд. 78 А, м. Івано - Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 34623482) на користь Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" (юридична адреса: вул. Щорса, 36-Б, м. Київ, Печерський район, 01133; поштова адреса: вул. Фрунзе, 39, м. Київ, 04080, код ЄДРПОУ 34047020, п/р 373910011 в АТ «Дельта Банк», МФО 380236) судовий збір у розмірі 64 380 (шістдесят чотири тисячі триста вісімдесят) грн. 00 коп.
Наказ видати після набрання рішення законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 07.11.12
Суддя Гриняк Б. П.
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2012 |
Оприлюднено | 09.11.2012 |
Номер документу | 27322748 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні