Справа № 916/3383/12
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2012 року м.Тлумач
Тлумацький районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого - судді Луковкіна У.Ю.
з участю: секретаря - Курко М.М.
представників позивача - Шевчук П.І., Романів І.Б.
відповідача - ОСОБА_3
представника третьої особи з самостійними вимогами - ПАФ «Господар» - Ткачука П.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Тлумач цивільну справу за позовом територіальної громади с. Живачів в особі Живачівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області до ОСОБА_3 про витребування майна із чужого незаконного володіння; третя особа з самостійними вимогами на предмет спору ПАФ «Господар»,-
В С Т А Н О В И В:
Територіальна громада с. Живачів в особі Живачівської сільської ради Тлумацького району звернулась в суд з позовною заявою про витребування у відповідача - ОСОБА_3 приміщення комплексно-приймального пункту площею 129,3 кв.м, яке знаходиться за адресою АДРЕСА_1. Свої вимоги обґрунтовує тим, що вказане приміщення належить на праві власності територіальній громаді с. Живачів, про що свідчить Свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане 26.08.2011 р. на підставі рішення виконкому Живачівської сільської ради від 07.07.2011 р. (а.с. 3), та витяг про державну реєстрацію прав, виданий ОКП «Івано-Франківське бюро технічної інвентаризації» від 26.08.2011 р. Позивачем - територіальною громадою с. Живачів в особі Живачівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області 26.09.2012 р. до суду подана заява, в якій позивач уточнив свої позовні вимоги та просив витребувати у відповідача - ОСОБА_3 частину приміщення комплексно-приймального пункту площею 28,8 кв.м, яке знаходиться за адресою АДРЕСА_1.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали з підстав, викладених в позовній заяві. Представник позивача - сільський голова с. Живачів Тлумацького району Шевчук П.І. суду пояснив, що на даний момент приміщення комплексно-приймального пункту належить на праві власності територіальній громаді с. Живачів на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого Живачівською сільською радою 26.08.2011 р., яке зареєстроване в державному реєстрі прав за № 34481809. Представник позивача Романів І.Б. пояснив, що відповідно до рішення № 54/05-2011 р. від 13.05.2011 р. Живачівської сільської ради територіальна громада с. Живачів прийняла у власність об'єкти соціальної сфери та житлового фонду згідно акту передачі від 18.04.2011 р., в т.ч. приміщення комплексно-приймального пункту, яким неправомірно користується відповідач. Право власності на вищевказане приміщення було оформлена за територіальною громадою села Живачів відповідно до рішення виконавчого комітету Живачівської сільської ради № 28 від 07.07.2011 р. Пояснив, що раніше це приміщення належало спілці селян «Живачівська». Проте дана спілка селян була ліквідована 14.05.2003 р., Приватна агрофірма «Господар» не являється правонаступником селянської спілки «Живачівська», про що свідчать довідка Тлумацької РДА від 02.02.2007 р. та довідка Державного реєстратора Тлумацької РДА за №119 від 07.11.2011 р. Вказав, що Живачівська сільська рада неодноразово повідомляла відповідача про необхідність укладення договору оренди приміщення комплексно-приймального пункту з справжнім власником майна - з територіальною громадою с. Живачів в особі Живачівської сільської ради. Проте і на даний час такий договір оренди не укладений, а отже відповідач неправомірно володіє та користується зазначеним приміщенням. Вказав на те, що на даний момент саме територіальна громада с. Живачів є власником спірного приміщення, а не ПАФ «Господар». На даний час Свідоцтво про право власності на спірний об'єкт не скасовано, а тому просить позов задоволити.
Відповідач подав суду письмові заперечення, в яких вказав, що позов не визнає, оскільки ним укладений договір оренди майна з ПАФ «Господар», просив залучити керівника ПАФ «Господар» в якості свідка та третьої сторони по справі. В судовому засіданні зауважив, що згідний укласти договір з будь-ким, хто підтвердить право власності на спірне приміщення. Додатково повідомив, що сільський голова повідомляв його про те, що власником приміщення комплексно-приймального пункту є територіальна громада с. Живачів. Але оскільки у нього був укладений договір оренди з ПАФ «Господар», а між територіальною громадою с. Живачів в особі Живачівської сільської ради та ПАФ «Господар» до кінця так і не були врегульовані стосунки щодо правової належності спірного приміщення, він договір з сільською радою не укладав.
Представник третьої особи з самостійними вимогами - Ткачук П.М., який був допитаний судом також і як свідок, суду пояснив, що де-юре на даний момент власником спірного приміщення є територіальна громада с. Живачів, оскільки вона має Свідоцтво про право власності на дане приміщення. Проте справжнім власником, на його думку, є ПАФ «Господар», оскільки у 2000 р. на базі реформованої с/с «Живачівська» утворено ПАФ «Господар». Загальними зборами співвласників майнових паїв ліквідованої с/с «Живачівська» від 28.12.2003 р. визначено і затверджено перелік майна, яке залишено для погашення кредиторської заборгованості. Станом на 01.01.2011 р. ПАФ «Господар» повністю погашена кредиторська заборгованість ліквідованого КСП, в результаті чого об'єкти нерухомості, що не увійшли в паювання стали власністю приватної агрофірми. Однак рішенням виконавчого комітету Живачівської сільської ради від 06.04.2011 р. неправомірно відмовлено ПАФ «Господар» у наданні рішення для отримання свідоцтва про право власності на нерухоме майно вказане у клопотанні агрофірми від 28.03.2011 р. Всупереч правовим нормам чинного законодавства відповідач прийняв рішення про визнання права власності на частину спірного майна, яке перебуває на балансі ПАФ «Господар» за територіальною громадою с. Живачів. На даний момент у Тлумацькому районному суді розглядається справа за позовом приватної агрофірми "Господар" до виконкому Живачівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області про визнання протиправними дій виконкому Живачівської сільської ради щодо неприйняття рішення про визнання права власності на об'єкти нерухомості за ПАФ "Господар", скасування рішення виконкому Живачівської сільської ради про визнання права власності на об'єкти нерухомості за територіальною громадою, які перебувають на балансі ПАФ "Господар" та зобов'язання виконкому Живачівської сільської ради видати рішення про визнання права власності на об'єкти нерухомості за ПАФ "Господар" згідно облікових даних та виготовленої технічної документації. Просить позивачу у позові відмовити, оскільки вважає, що власником спірного приміщення є ПАФ «Господар».
Заслухавши пояснення представників позивача, врахувавши думку відповідача, представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до рішення № 54/05-2011 р. від 13.05.2011 р. Живачівської сільської ради територіальна громада с. Живачів прийняла у власність об'єкти соціальної сфери та житлового фонду згідно акту передачі від 18.04.2011 р., в т.ч. приміщення комплексно-приймального пункту (а.с. 29). Право власності на вказане приміщення було оформлена за територіальною громадою села Живачів відповідно до рішення виконавчого комітету Живачівської сільської ради № 28 від 07.07.2011 р. (а.с.30). На даний момент приміщення комплексно-приймального пункту належить на праві власності територіальній громаді с. Живачів, про що свідчить Свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане 26.08.2011 р. на підставі рішення виконкому Живачівської сільської ради від 07.07.2011 р. (а.с. 3), та витяг про державну реєстрацію прав, виданий ОКП «Івано-Франківське бюро технічної інвентаризації» від 26.08.2011 р. (а.с. 4). Приміщення комплексно-приймального пункту знаходиться на балансі Живачівської сільської ради з 06.09.2011 р., про що свідчить довідка від 26.07.2012 р., видана виконкомом Живачівської сільської ради (а.с. 24).
01.11.2011р. між ПА «Господар» та підприємцем ОСОБА_3 був укладений договір оренди приміщення, терміном дії один рік (а.с. 141). На підставі цього договору відповідач використовував частину приміщення комплексно-приймального пункту в якості приміщення під магазин. На неодноразові звернення позивача, в т.ч. письмові (08.09.2011 р., 18.11.2011 р.), до відповідача ОСОБА_3 позитивної відповіді щодо повернення належного йому майна або укладення договору оренди позивач з боку відповідача не отримав. Таким чином, відповідач відмовився від врегулювання спору у в добровільному порядку.
Відповідно ч. 1 ст. 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Як передбачено ч. 1 ст. 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Згідно ч.1 ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується i розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Відповідно до ст. 64 Конституції України власник вправі володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном за власним розсудом, вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону. Він може передавати його безоплатно або за плату у володіння і користування іншим особам та вимагати усунення будь-яких порушень його права. Частина 1 статті 321 ЦК України вказує на те, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Оскільки на даний момент власником приміщення комплексно-приймального пункту є територіальна громада с. Живачів, то згідно вимог ст.ст. 316-319, 321 ЦК України саме їй належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном і її право власності є непорушним.
Згідно вимог ст.ст. 395, 398 ЦК України речовими правами на чуже майно є право володіння та право користування, яке виникає на підставі договору з власником та інших підставах, встановлених законом. Відповідно до ст. 387 ЦК України, власник має право витребувати майно в особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним. Згідно вимог ст. 400 ЦК України недобросовісний володілець зобов'язаний негайно повернути майно особі, яка має на нього право власності.
Представник третьої особи з самостійними вимогами - Ткачук П.М. не надав суду належних та допустимих доказів про те, що право власності на спірне приміщення (комплексно-приймальний пункт) належить ПАФ «Господар».
Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, оцінивши надані сторонами в силу ст. 60 ЦПК України докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач незаконно володіє частиною приміщення комплексно-приймального пункту, який належить на праві власності позивачу, та перешкоджає останньому за своєю волею, без обмежень володіти та користуватися та розпоряджатися цим приміщенням.
З цих підстав уточнені позовні вимоги позивача про витребування у відповідача - ОСОБА_3 майна із чужого незаконного володіння, а саме: частини приміщення комплексно-приймального пункту площею 28,8 кв.м, яке знаходиться за адресою АДРЕСА_1, та належить на праві власності позивачу - територіальній громаді с. Живачів, підлягають задоволенню як такі, що підтвердженні матеріалами справи, ґрунтуються на нормах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.
Відповідно до п. 3 ст. 88 ЦПК Україні, якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави.
На підставі ст. 64 Конституції України, ст.ст. 316-319, 321, 387, 395, 398, 400 ЦК України та керуючись ст.ст. 60, 88, 214-216, 294 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов територіальної громади с. Живачів в особі Живачівської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області до ОСОБА_3 про витребування майна із чужого незаконного володіння задовольнити.
Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_3 частину приміщення комплексно-приймального пункту площею 28,8 кв.м, яке знаходиться за адресою АДРЕСА_1 та передати у володіння територіальної громади с. Живачів.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави код ЄДРПОУ 20568085, р/р 31218206700451, МФО 836014, УДК в Тлумацькому районі - 107, 30 грн. (Сто сім гривень 30 копійок) судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення , якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня його проголошення через Тлумацький районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуюча У.Ю. Луковкіна
Суд | Тлумацький районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2012 |
Оприлюднено | 14.01.2013 |
Номер документу | 27367981 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тлумацький районний суд Івано-Франківської області
Луковкіна У.Ю. У. Ю.
Цивільне
Тлумацький районний суд Івано-Франківської області
Луковкіна У.Ю. У. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні