ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" листопада 2012 р. Справа № 5019/1377/12
Господарський суд Рівненської області у складі судді Пашкевич І.О.,
при секретарі судових засідань Шарапі О.В.
розглянувши матеріали справи за позовом Малого приватного підприємства - фірми "Промсервіс" до Приватного підприємства "СВІ-Студія"
про стягнення 5 968 грн. 07 коп.
За участю представників:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився.
Обставини справи: Мале приватне підприємство - фірма "Промсервіс" (далі МПП фірма "Промсервіс") звернулось через господарський суд Рівненської області з позовною заявою до Приватного підприємства "СВІ-Студія" (далі ПП "СВІ-Студія") з вимогою стягнути з останнього заборгованість, яка виникла внаслідок неналежного виконання відповідачем зобов'язань за договором оренди № 767 від 7 листопада 2011 року, а саме: основний борг в сумі 5 721 грн. 10 коп., 205 грн. 81 коп. пені та 3% річних в сумі 41 грн. 16 коп. Крім того просить стягнути з відповідача судові витрати по справі.
27 серпня 2012 року ухвалою господарського суду Рівненської області порушено провадження по справі розгляд якої призначено на 11 вересня 2012 року.
Ухвалою суду від 23 жовтня 2012 року задоволено клопотання представника позивача про продовження строку розгляду спору, який було продовжено на 15 днів -до 7 листопада 2012 року, розгляд справи відкладено на 2 листопада 2012 року.
Відповідач в судові засідання 11 вересня 2012 року, 18 вересня 2012 року, 23 жовтня 2012 року та 2 листопада 2012 року явку свого повноважного представника не забезпечив, відзиву на позов та витребуваних судом документів не надав.
Конверти з ухвалами суду про порушення провадження по справі та про відкладення розгляду справи, які направлялись відповідачу за адресою зазначеною у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 20-21, 23-24, 32-33, 38-39) повернуті до суду відділенням поштового зв'язку з приміткою: "за закінченням терміну зберігання".
У п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" від 26.12.2011 року № 18 зазначено, що в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на, зокрема, закінчення строку зберігання поштового відправлення, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Враховуючи вище наведене, суд дійшов висновку про те, що відповідача належним чином повідомлено про дату, час та місце проведення судових засідань.
Оскільки чергове відкладення розгляду справи спричинить до виходу за межі встановленого статтею 69 ГПК України строку вирішення даного спору, а неявка представників сторін не перешкоджає вирішенню спору по суті, суд на підставі вимог статті 75 ГПК України дійшов висновку про розгляд цієї справи за наявними в ній матеріалами без участі представників позивача та відповідача.
Крім того явка сторін у судове засідання обов'язковою не визнавалась.
Вивчивши подані позивачем письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, місцевий господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню .
В результаті розгляду матеріалів справи господарський суд
ВСТАНОВИВ:
7 листопада 2011 року між МПП фірмою "Промсервіс" (орендодавець) та ПП "СВІ-Студія" (орендар) було укладено договір № 767 (далі Договір) відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар бере в тимчасове користування (оренду) приміщення загальною площею 35,9 квадратних метрів. Приміщення розташовані в будівлі, що знаходиться за адресою м. Рівне, вул. Д.Галицького, 19 та належить орендодавцю на праві власності. (п. 1.1 Договору). (а.с. 7).
Договір підписаний повноважними представниками позивача та відповідача, та скріплений печатками цих підприємств.
Приміщення, що орендуються, надаються Орендарю для здійснення його статутної діяльності під використання як адміністративних приміщень, що не суперечить законодавству України (п.2.1 Договору).
Відповідно до п. 3.1 Договору передання орендарю приміщення оформляються актом прийому-передачі, який підписується обома сторонами.
На виконання вказаного пункту Договору орендарем та орендодавцем 8 листопада 2011 року підписано та скріплено печатками акт прийому-передачі зазначених вище приміщень. (а.с. 8).
Пунктами 4.1., 4.2 Договору сторони погодили, що розмір орендної плати за місяць складає (з урахуванням ПДВ) 52 грн. 00 коп. за один квадратний метр орендованої площі приміщень. Орендна плата не включає в себе плату за опалення. Плата за опалення в опалювальний період здійснюється на підставі рахунків і складає 16 грн. 00 коп. за один квадратний метр орендованої площі. Орендна плата та плата за опалення сплачується на розрахунковий рахунок орендодавця до 25 числа попереднього місяця.
Крім того в пункті 4.3 зазначено, що розмір орендної плати індексується із збільшенням індексу інфляції з дати підписання даного договору.
Відповідно до п. 4.6 Договору вартість спожитої орендарем електроенергії (включаючи втрати електроенергії), послуг по утриманню електричних мереж, якими здійснюється передача електричної енергії Орендарю, послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії, а також вартість послуг по водопостачанню та водовідведенню відшкодовується орендодавцю на підставі показників лічильників та згідно виставлених рахунків.
Сторони домовились, що при внесенні орендарем оплати, кошти зараховуються, відповідно по виставлених рахунках, від першого до останнього (в хронологічному порядку), незалежно від призначення платежу, вказаного в платіжних документах (п. 4.10 Договору).
Згідно з пунктом 7.1.3 орендар зобов'язується своєчасно здійснювати орендні платежі.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач прийнятих за договором зобов'язань, а саме в частині своєчасного внесення орендної плати та оплати вартості спожитої електроенергії не виконав, розрахунки проводив частково, внаслідок чого станом на день подачі позову його заборгованість перед позивачем становить 5 721 грн. 10 коп.
Позивач на виконання умов Договору виставляв відповідачу рахунки, зокрема рахунок № 674 від 1 травня 2012 року, № 817 від 1 червня 2012 року та № 962 від 1 липня 2012 року, у зв'язку з несплатою яких утворився вказаний борг. (а.с. 9, 10, 11).
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 ЦК України.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договорів, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Договір, укладений між позивачем та відповідачем, за своєю правовою природою є договором найму (оренди).
Відповідно до ст. 759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно ч.1 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймодавця справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Договір оренди є одним з видів зобов'язального майнового найму, правовідносини за яким регламентуються загальними нормами зобов'язального права та майнового найму.
Своєчасне внесення орендної плати за користуванням майном є одним з основних обов'язків наймача, належне виконання якого вимагається законом.
Згідно ч.1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін)
Відповідно до ч. 1 ст. 173 ГК України, в силу зобов'язання одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
З наданих позивачем доказів вбачається, що позивач прийняті на себе зобов'язання виконав належним чином, проте відповідач розрахунки за договором провів лише частково. Тому заборгованість у сумі 5 721 грн. 10 коп. підтверджується матеріалами справи і підлягає стягненню з відповідача.
Пунктом 4.5 Договору передбачено, що у випадку затримки орендної плати орендар сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на заборговану суму за кожен день прострочки платежу.
У зв'язку з неналежним виконанням своїх зобов'язань відповідачем, у відповідності до вищевказаного пункту договору, а також на підставі ст. 625 ЦК України, позивач нарахував пеню в розмірі 205 грн. 81 коп., а саме за період з 26.04.2012 року по 23.08.2012 року - 91 грн. 81 коп., за період з 26.05.2012 року по 23.08.2012 року - 68 грн. 86 коп. та за період з 26.06.2012 року по 23.08.2012 року- 45 грн. 14 коп. на суми простроченого боргу та 3% річних за вказані періоди в сумі 41 грн. 16 коп. (а.с. 14). Розрахунок перевірено судом, та визнано вірним.
Відповідно до ч. 1 ст. 546, ст. 549 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (згідно ч. 6 ст. 231 ГК України).
Згідно ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача в частині стягнення пені за несвоєчасне виконання відповідачем взятих на себе зобов'язань в розмірі 205 грн. 81 коп., та 3% річних в сумі 41 грн. 16 коп. підлягають задоволенню.
У відповідності до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
У відповідності до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Доказів сплати боргу під час розгляду справи Відповідач суду не надав.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача стосовно стягнення суми основного боргу, пені та 3% річних є обґрунтованими, а відтак підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати покладаються на Відповідача.
Керуючись статтями 32, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства "СВІ-Студія" (33028, місто Рівне, вулиця Остафова, будинок 29 гурт., ідентифікаційний код 37802097) на користь Малого приватного підприємства - фірми "Промсервіс" (33027, місто Рівне, вулиця Київська, будинок 98, ідентифікаційний код 13981123) 5 721 (п'ять тисяч сімсот двадцять одну) грн. 10 коп. основного боргу, 205 (двісті п'ять) грн. 81 коп. пені, 3% річних в сумі 41 (сорок одна) грн. 16 коп. та 1609 (одну тисячу шістсот дев'ять) грн. 50 коп. судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено "7" листопада 2012 року.
Суддя Пашкевич І.О.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 02.11.2012 |
Оприлюднено | 13.11.2012 |
Номер документу | 27376265 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Пашкевич І.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні